Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 24.07.2020 o 13:44, Spl97 napisał:

Było już odpowiadane,ale odpowiem raz jeszcze

Nie będzie zwiększenia rdzeni w Zen 3 - we wszystkich segmentach będzie tyle samo rdzeni co w Zen 2.

Obecnie nie ma sensu,za bardzo odskoczyliby Intelowi

To nie ma nic wspólnego ze zbytnim odskakiwaniem Intelowi. Zen3 będzie na nieco ulepszonym procesie 7nm i nie ma mowy o upakowaniu większej ilości rdzeni x86. Dodatkowy budżet tranzystorów pójdzie na rozbudowany rdzeń x86.

 

Kwestią otwartą pozostaje czy przy Zen 4-5 dodadzą rdzeni w pojedynczym chiplecie czy nadal pozostawią 8 rdzeni dodając tylko więcej chipletów w Threadripper i Epyc.

 

Na platformę poziomu AM4-5 moim zdaniem 16 rdzeni to aż nadto i szybko rdzeni nie dodadzą o ile w ogóle to nastąpi to raczej w bliżej nieokreślonej przyszłości. W zamian AMD będzie "mocno" zwiększało IPC utrzymując takty na podobnym lub nieco wyższym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak, bawimy się szklaną kulą i ustalamy cenę za nowe procesory made in PCLab ? :E Imo procesory Zen 3 spokojnie będą miały +200zł do cen względem Zen 2, a mianowicie:

R5 4600 - 1100 zł

R7 4700x - 1550 - 1600 zł

reszta nie istotna :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Khold napisał:

To jak, bawimy się szklaną kulą i ustalamy cenę za nowe procesory made in PCLab ? :E Imo procesory Zen 3 spokojnie będą miały +200zł do cen względem Zen 2, a mianowicie:

R5 4600 - 1100 zł

R7 4700x - 1550 - 1600 zł

reszta nie istotna :E

jak 4600 bedzie za 1100 to ja podziękuje i wezmę i7. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekajcie do oficjalnej wyceny,która będzie pewnie na jesień,jak nie dłużej

Mnie ostatnio wzięła rozkmina,że jak w przyszłym roku 4700/4700X będzie za 1,5 k zł oraz hajs będzie się zgadzał u mnie,biorę w ciemno :cool:

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wypadnie gorzej niż i7 10700 albo 11700 to nowe r7 dla graczy będzie można w buty wsadzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

42 minuty temu, Spl97 napisał:

Poczekajcie do oficjalnej wyceny,która będzie pewnie na jesień,jak nie dłużej

Mnie ostatnio wzięła rozkmina,że jak w przyszłym roku 4700/4700X będzie za 1,5 k zł oraz hajs będzie się zgadzał u mnie,biorę w ciemno :cool:

Wiadomo że trzeba czekać na oficjalne informacje, ale pobawić się zawsze warto. Zainspirowałem się tematem o Ampere, gdzie cały czas są zabawy z potencjalnymi cenami.

51 minut temu, arek1022 napisał:

jak 4600 bedzie za 1100 to ja podziękuje i wezmę i7. 

Odgrzewany kotlet 3600XT kosztuje 1100 zł w tym momencie, więc w sumie moja cena wydaje się optymistyczna :E Myślę że AMD popłynie z cenami teraz, nie ma bata. Wystarczy zobaczyć co zrobili z XT.

Poza tym AMD będzie bardzo ciężko doskoczyć do wydajności nowych Inteli w grach i zaproponować konkurencyjne ceny. Mówię o grach, bo tylko to mnie interesuje, żeby ktoś inny zaraz nie przyszedł i napisał że w aplikacjach Ryzen ora Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Khold napisał:

Odgrzewany kotlet 3600XT kosztuje 1100 zł w tym momencie, więc w sumie moja cena wydaje się optymistyczna :E

Właśnie po to wstawili XT, na XT oprą wycenę 4600. Przykładowo jeżeli 4600 będzie finalnie 10% wydajniejszy od 3600XT to dlaczego miałby być tańszy? przecież nie będą bić się sami ze sobą jak 10600K jest sporo droższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, RyszardGTS napisał:

Właśnie po to wstawili XT, na XT oprą wycenę 4600. Przykładowo jeżeli 4600 będzie finalnie 10% wydajniejszy od 3600XT to dlaczego miałby być tańszy? przecież nie będą bić się sami ze sobą jak 10600K jest sporo droższy.

Wyżej napisałem przecież że imo R5 4600 będzie kosztował 1100 zł jak nie więcej, nigdzie nie napisałem że ma być tańszy. Poza tym jeżeli 4600 będzie wydajniejszy od 3600 o 10% to niech lepiej ten procesor nawet się nie ujawnia :E

Edytowane przez Khold

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Khold napisał:

Wyżej napisałem przecież że imo R5 4600 będzie kosztował 1100 zł jak nie więcej, nigdzie nie napisałem że ma być tańszy. Poza tym jeżeli 4600 będzie wydajniejszy od 3600 o 10% to niech lepiej ten procesor nawet się nie ujawnia :E

Czy ja napisałem że ty napisałeś że ma być tańszy? nie, nie napisałem że uważam że ty napisałeś że ma być tańszy, bardziej napisałem że zgadzam się z tym co ty napisałeś, zgadzamy się z tym co napisaliśmy :E

10% wydajniejszy od 3600XT nie od 3600, 3600 kosztuje około 800zł

100%=3600XT=1100zł

110%=4600=cena? zobaczymy, ale tanio nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja twierdze że ma być tańszy. Zawsze AMD był tańszy niż Intel. Nie sądzę aby nowe 4600 okazały się od nich lepsze. A nawet jeśli, to wciąż powinny być tańsze. Tak zawsze było i oby tak zostało :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Minciu napisał:

Ja twierdze że ma być tańszy. Zawsze AMD był tańszy niż Intel. Nie sądzę aby nowe 4600 okazały się od nich lepsze. A nawet jeśli, to wciąż powinny być tańsze. Tak zawsze było i oby tak zostało :D

Widzę Intelowy optymista ;) AMD chce przestać być budżetową opcją, a patrząc na to jaki mindshare zyskali dzięki zen 2, to będą podwyższać marżę, co dobitnie pokazała wręcz totalnie bezsensowna premiera linii XT, z konsumenckiego punktu widzenia. 
IMO next genowa AMD VS INTEL może być bardzo interesująca, mam jednak nadzieję, że w tej walce ostatecznie wygra konsument.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konsument nie wygra już nigdy, bo od jakiegoś czasu tanie proce to ścierwo przy droższych. Czasy kiedy proc za 200-400zl po OC wypadał lepiej odtych za 1000-1500zl raczej już nie wrócą ;)

  • Sad 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Khold napisał:

Odgrzewany kotlet 3600XT kosztuje 1100 zł w tym momencie, więc w sumie moja cena wydaje się optymistyczna :E Myślę że AMD popłynie z cenami teraz, nie ma bata. Wystarczy zobaczyć co zrobili z XT.

Jeśli nowe procki od AMD będą wydajniejsze w grach od Skylake+++++++++++++++++++ (przełom na rynku?) to niech sobie płyną. Obecnie Comet Lake jest lepsze w grach, ale przy tym jest także droższe niż Zen2. Natomiast to że Zen3 wygra na tej linii frontu jest według mnie niemalże pewne. Trzeba tylko pamiętać, że realnym konkurentem dla Zen3 będzie dopiero 11gen Intela (które najprawdopodobniej będzie miało premierę trochę później niż AMD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, RyszardGTS napisał:

Właśnie po to wstawili XT, na XT oprą wycenę 4600. Przykładowo jeżeli 4600 będzie finalnie 10% wydajniejszy od 3600XT to dlaczego miałby być tańszy? przecież nie będą bić się sami ze sobą jak 10600K jest sporo droższy.

Tylko, że 3600XT to ta sama wydajność co 3600, a cena wyższa.

15 godzin temu, Minciu napisał:

Jak wypadnie gorzej niż i7 10700 albo 11700 to nowe r7 dla graczy będzie można w buty wsadzić. 

Coś mi przeczucie podpowiada, że co najwyżej będzie porównywalny do 10700. Dlatego też jeśli nie zawalczą ceną to trochę zbłądzą. Czekałem/czekam na nową serię od AMD, ale co raz bardziej dochodzę do wniosku, że pójdę w Intela. Chociażby trochę mnie olśniło gdzie zaoferowali refresh w postaci XT, który oferuje 0,5 fpsa więcej za kilka stówek więcej ?  Także ten tego nie ma co się napalać i do gier iść w Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Althais napisał:

Tylko, że 3600XT to ta sama wydajność co 3600, a cena wyższa.

Coś mi przeczucie podpowiada, że co najwyżej będzie porównywalny do 10700. Dlatego też jeśli nie zawalczą ceną to trochę zbłądzą. Czekałem/czekam na nową serię od AMD, ale co raz bardziej dochodzę do wniosku, że pójdę w Intela. Chociażby trochę mnie olśniło gdzie zaoferowali refresh w postaci XT, który oferuje 0,5 fpsa więcej za kilka stówek więcej ?  Także ten tego nie ma co się napalać i do gier iść w Intela.

Sam sobie przeczysz w jednej odpowiedzi. 3600XT to nie to samo co 3600. Testy pokazują, że lepiej się kręci i jest wydajniejszy z uwagi na wyższe zegary, których 3600 może nie osiągać. Także różnica w wydajności do 5% max przy 20% dopłacie. Ale to nadal nie to samo :) trzymajmy się faktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, parcu napisał:

Jeśli nowe procki od AMD będą wydajniejsze w grach od Skylake+++++++++++++++++++ (przełom na rynku?) to niech sobie płyną. Obecnie Comet Lake jest lepsze w grach, ale przy tym jest także droższe niż Zen2. Natomiast to że Zen3 wygra na tej linii frontu jest według mnie niemalże pewne. Trzeba tylko pamiętać, że realnym konkurentem dla Zen3 będzie dopiero 11gen Intela (które najprawdopodobniej będzie miało premierę trochę później niż AMD).

Bardziej niż pewne że nie będą :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, unadarek napisał:

Bardziej niż pewne że nie będą :E

Jeśli tak to w takim razie popłynąć z ceną sobie raczej nie mogą, bo Intel 10gen obecnie jest wydajniejszy w grach a jego cena będzie raczej spadać niż rosnąć po premierze AMD  :D

Ale zobaczymy kto miał rację za te 2-3 miesiące, mam nadzieję że się mylisz ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, RyszardGTS napisał:

Właśnie po to wstawili XT, na XT oprą wycenę 4600. Przykładowo jeżeli 4600 będzie finalnie 10% wydajniejszy od 3600XT to dlaczego miałby być tańszy? przecież nie będą bić się sami ze sobą jak 10600K jest sporo droższy.

Wycenę nowych procesorów oprą na sytuacji rynkowej a nie cenie swoich produktów z poprzedniej serii. Cena R5 3600XT nie będzie miała żadnego znaczenia przy ustalaniu ceny nowych R5 4xxx. 

O ile jeszcze pół roku temu R5 3600 nie miał godnego rywala i AMD sukcesywnie przejmowało rynek kawałek po kawałku tak premiera Comet lake nieco przystopowała ten trend. Parę miesięcy temu z R5 3600 6/12 rywalizował droższy i5 9600k 6/6 i był na straconej pozycji. Obecnie z 12 wątkowym R5 3600 rywalizuje  12 wątkowy i5 10400 i już tak kolorowo dla AMD nie jest. Trend przejmowania rynku sporo zwolni a to właśnie był klucz do sukcesu AMD. Jeśli chcą nadal efektywnie odgryzać rynek Intelowi to będą musieli zrobić to cenami.

Edytowane przez DjXbeat
  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, wojtekbp89 napisał:

Sam sobie przeczysz w jednej odpowiedzi. 3600XT to nie to samo co 3600. Testy pokazują, że lepiej się kręci i jest wydajniejszy z uwagi na wyższe zegary, których 3600 może nie osiągać. Także różnica w wydajności do 5% max przy 20% dopłacie. Ale to nadal nie to samo :) trzymajmy się faktów.

Trochę źle sprecyzowałem. Chodziło mi o to, że Zen 3 będzie co najwyżej konkurował z 10 gen Intela w grach.
Co do XT vs 3600(X) to pokazują, że w grach oferują 0,5-1 fps więcej za kilka stówek więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach tak, w programach jest różnica troszkę większa ale nadal to nie to samo :) oczywiście uważam, że jest to nieopłacalny procesor  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, DjXbeat napisał:

Wycenę nowych procesorów oprą na sytuacji rynkowej a nie cenie swoich produktów z poprzedniej serii. Cena R5 3600XT nie będzie miała żadnego znaczenia przy ustalaniu ceny nowych R5 4xxx. 

O ile jeszcze pół roku temu R5 3600 nie miał godnego rywala i AMD sukcesywnie przejmowało rynek kawałek po kawałku tak premiera Comet lake nieco przystopowała ten trend. Parę miesięcy temu z R5 3600 6/12 rywalizował droższy i5 9600k 6/6 i był na straconej pozycji. Obecnie z 12 wątkowym R5 3600 rywalizuje  12 wątkowy i5 10400 i już tak kolorowo dla AMD nie jest. Trend przejmowania rynku sporo zwolni a to właśnie był klucz do sukcesu AMD. Jeśli chcą nadal efektywnie odgryzać rynek Intelowi to będą musieli zrobić to cenami.

Nie byłbym tego taki pewien. Wystarczy spojrzeć na bądź co bądź negatywny trend cenowy u AMD w związku z procesorami XT oraz płytami na B550. Tego już się nie da zatrzymać. Nie widzę sytuacji że 3600XT kosztuje 1100 zł a w listopadzie czy tam kiedy wychodzi 4600, który będzie wydajniejszy i będzie kosztował 900 zł:E Ceny procesorów XT to sygnał od AMD że tanio to już było. Aczkolwiek chciałbym się mylić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Khold napisał:

Nie byłbym tego taki pewien. Wystarczy spojrzeć na bądź co bądź negatywny trend cenowy u AMD w związku z procesorami XT oraz płytami na B550.

Po pierwsze procesory AMD z dopiskiem "XT" weszły na rynek w cenach procesorów z dopiskiem "X"

R5 3600X - 249$ vs R5 3600XT - 249$

R7 3800X - 399$ vs R7 3800XT - 399$

R9 3900X - 499$ vs R9 3900XT - 499$

Zawyżone ceny  procesorów z dopiskiem XT w Polsce to skutek podatku od nowości i małej dostępności.

Po drugie AMD nie ma wpływu na wzrost cen płyt głównych B550. Ceny ustalają poszczególni producenci.

Po trzecie na pewno pojawią się zwykłe wersje procesorów jak i wersje "X" lub "XT", które będą miały nieco podniesione zegary i przy tym będą droższe. W każdej serii Ryzenów tak było np

R5 3600 - 819zł

R5 3600X - 1009zł

R5 3600XT - 1149zł

35 minut temu, Khold napisał:

Nie widzę sytuacji że 3600XT kosztuje 1100 zł a w listopadzie czy tam kiedy wychodzi 4600, który będzie wydajniejszy i będzie kosztował 900 zł :E

To cofnij się rok wstecz i przypomnij sobie ceny R5 2600X, który był droższy od wprowadzonego R5 3600.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, DjXbeat napisał:

To cofnij się rok wstecz i przypomnij sobie ceny R5 2600X, który był droższy od wprowadzonego R5 3600.

Cofnąłem się i sprawdziłem w historii cen:

Ryzen 5 2600x - od 550 zł do 770 zł w dniu premiery 3600.

Ryzen 5 3600 - 900 zł w dniu premiery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal można kupić 2700X Gold Edition (w cenie 3900X) - https://www.amazon.de/gp/switch-language/product/B07R38G4MR/?ie=UTF8&language=pl_PL

Cała seria 3000 powinna sporo potanieć po premierze 4000, przykład historia ceny 2700X - https://cenowarka.pl/?phist=1804456&age=9999

Podczas czarnego piątku 2700X był po 650zł + gra warta 100zł :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy- zobaczymy. Po drodze może być tyle zdarzeń losowych i zagrywek ze strony AMD, że lepiej nie pobudzać swojej wyobraźni ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...