Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, novi napisał:

Jest cieplejszy, bez dwóch zdań. Ale znów 5800x był chłodniejszy

A jak sprawa wygląda w occt duże dane u ciebie na 5600x sprawdzisz? bo ja miałem dziwne anomalie od początku jedyne co przechodzi to 4.4ghz na 1.2v :E 1 rdzeń jest cieplejszy od innych o 10 stopni i dlatego się wywala w cbr23 mam o dobre 13 stopni niższą temperaturę na tym samym napięciu niż w OCCT large data

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni.

Zakupiłem kilka dni temu Ryzena 5500. Mam pytanie odnośnie OC z użyciem PBO (+200 Mhz) i CO - to moja pierwszy przygoda z tymi "narzędziami". Jakbym nie ustawił to boostuje mi do 4450 Mhz czy to na jednym rdzeniu czy na wszystkich. W HWInfo w wierszu maksymalne taktowanie też zawsze pokazuje 4450 Mhz. Czy to oznacza, że to jest jakaś górna granica dla PBO w tym modelu i żeby zrobić więcej zostaje tylko manualne OC? 

Swoją drogą przy manualnym OC "z marszu" zrobiłem stabilne 4500 Mhz przy 1,25 V, więc już jest lepiej niż z PBO gdzie robi 4450 Mhz przy 1,29 V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie najgorszą sztukę trafiłeś, mój były kasztan 4,4 nie chciał zrobić przy 1.35v. PBO maksymalnie możesz podbić +200MHz, czyli właśnie 4,45GHz, więcej jest zablokowane. Jak robi 4,5 na 1.25v to warto tak ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki za odpowiedź. Szkoda tylko, że przy manualnym OC, nie zrzuca napięć i taktowania w idle. Na 2600 to jeszcze działało, tutaj już chyba nie albo nie potrafię ustawić.

Ale jak zobaczyłem 85 stopni w Cinebench to się lekko zgrzałem, a potem czytam, że ten typ tak ma :D

Btw. Podoba mi się też OC RAMu z 5500. Jest duża różnica względem 2600. Tam był problem z 3600 CL16, a tutaj 3800 CL16 1,37V i 1,1V SoC właściwie od ręki poszło na moich kościach. Trzeba będzie jeszcze dopieścić timingi albo spróbować 4000 Mhz

Edytowane przez Frey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.07.2022 o 17:50, novi napisał:

(...) Ja nie widzę nic fajnego w B2, fakt nie miałem b0 5600 (...)

Składałem ostatnio 3 kompy na 5600X B2, na każdym próbowałem coś z OC się pobawić...każdy kończył się mniej więcej podobnie jak mój B0 z drugiego kompa.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

A jak sprawa wygląda w occt duże dane u ciebie na 5600x sprawdzisz? bo ja miałem dziwne anomalie od początku jedyne co przechodzi to 4.4ghz na 1.2v :E 1 rdzeń jest cieplejszy od innych o 10 stopni i dlatego się wywala w cbr23 mam o dobre 13 stopni niższą temperaturę na tym samym napięciu niż w OCCT large data

Nie puszczalem jeszcze occt, ale spróbuję wieczorkiem :). 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, novi napisał:

Nie puszczalem jeszcze occt, ale spróbuję wieczorkiem :). 

Co to Novi nowy proc znowu? God damn :) Ja już dawno odpadłem CPU na 4.0 na coś koło 1v i do tego 3733 na CL16 na zaciągniętych subach na 3800 z jakiegoś powodu przyścierwia mi dźwięk raz na ruski rok na AGESIE 1.2.0.7 która całkowicie też mi uwaliła u mnie IF 2000. Do windy wejdę ale myszka rusza się co jakieś 30 sekund o kilka cm xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czego innego się spodziewaliście po Novim? :E Jeszcze będzie robił eksperymenty jak wcześniej ;)
Ale on już w końcu wie,że rewizja B2 to nie jest hicior jak ludzie w innych miejscach potrafili mówić :cool:

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Art385 napisał:

Co to Novi nowy proc znowu? God damn :) Ja już dawno odpadłem CPU na 4.0 na coś koło 1v i do tego 3733 na CL16 na zaciągniętych subach na 3800 z jakiegoś powodu przyścierwia mi dźwięk raz na ruski rok na AGESIE 1.2.0.7 która całkowicie też mi uwaliła u mnie IF 2000. Do windy wejdę ale myszka rusza się co jakieś 30 sekund o kilka cm xD 

Znowu ? Już ponad rok minął od kiedy mam 5900x :). Też nie szaleje, 5900x siedział na 1.06v , ram 1.35v , karta uv. W te upały nie wyobrażam sobie szaleć z taktowaniami i dogrzewać dodatkowymi 100w i tak bardzo gorące pomieszczenie.  Ja jeszcze mam agese 1.2.0.6, mimo że od dłuższego czasu jest dostępna nowsza :). To mam tak na 5600x przy fclk 2100, myszka chodzi z konkretnym lagiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@noviPuść to OCCT i pokaż temperatury rdzeni w tym programie ciekawy jestem czy normalnie czy jaja jak u mnie będą :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.07.2022 o 13:09, novi napisał:

Znowu ? Już ponad rok minął od kiedy mam 5900x :). Też nie szaleje, 5900x siedział na 1.06v , ram 1.35v , karta uv. W te upały nie wyobrażam sobie szaleć z taktowaniami i dogrzewać dodatkowymi 100w i tak bardzo gorące pomieszczenie.  Ja jeszcze mam agese 1.2.0.6, mimo że od dłuższego czasu jest dostępna nowsza :). To mam tak na 5600x przy fclk 2100, myszka chodzi z konkretnym lagiem. 

Dla towarzystwa raczej sie rozchodzi o to co masz w syg. 5600X ;)

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N tak wygląda r23 i occt

11ee3758489f316c.jpg

5848ac6a2362f8b3.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny rekord w CB R23.
https://videocardz.com/newz/amds-threadripper-pro-5995wx-cpu-gets-overclocked-to-5-15-ghz-beats-cinebench-world-record

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Cinebench R23 podczas testu multicore nie obciąża w pełni procesorów Ryzen? Tutaj ktoś tak twierdzi:

Cytat
Lego »
Bo nie obciąża w pełni procesora dlatego HT działa na max możliwości a SMT Ryzena 50/50.

źródło: https://www.purepc.pl/amd-ryzen-9-7950x-z-zegarem-turbo-siegajacym-57-ghz-nowe-informacje-o-specyfikacji-procesorow-zen-4#comment-1032999

Czyli wg. jegomościa, w menedżer zadań nie macie pełnego obciążenia CPU podczas testu w Cinebench (?) Na Intel wygląda to:

912a2934a7f9.png

- czyli w 100% obciążenie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale o co chodzi?
- Menadżer zadań to nie jest najlepsze źródło informacji- potrafi pokazywać głupoty
- Lepiej patrzeć na odczyty z HWInfo64 (też nie zawsze są idealne, ale ogólnie bardziej wiarygodne)
- Cinebench obciąża procesor na 100% (Ryzeny też)
- Ale da się bez problemu znaleźć energetycznie większe obciążenia niż rendering

Edit: Proszę- tu masz zrzut z HWInfo64 z Cinebench'em R23 w tle (Ryzen 5 5600G):

NDxOZZd.jpg

Edytowane przez Paw79
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Kyle_PL napisał:

Czy Cinebench R23 podczas testu multicore nie obciąża w pełni procesorów Ryzen? Tutaj ktoś tak twierdzi:

źródło: https://www.purepc.pl/amd-ryzen-9-7950x-z-zegarem-turbo-siegajacym-57-ghz-nowe-informacje-o-specyfikacji-procesorow-zen-4#comment-1032999

Czyli wg. jegomościa, w menedżer zadań nie macie pełnego obciążenia CPU podczas testu w Cinebench (?) Na Intel wygląda to:

 

- czyli w 100% obciążenie.

 

Oczywiście bzdura

Ale dany proces nigdy  nie będzie  obciążony w 100%  bo procesor obsługuje też inne procesy

 

 

Screen-Shot-08-04-22-at-06-27-PM.png

 

16 minut temu, Paw79 napisał:


- Menadżer zadań to nie jest najlepsze źródło informacji- potrafi pokazywać głupoty
 

 

Ciekawe jakie :E

 

edit

Jakby podliczyć obciążenie to wyszło 100.1 %  :E

 

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Roberto78 napisał:

Ale dany proces nigdy  nie będzie  obciążony w 100%  bo procesor obsługuje też inne procesy

Tak, to oczywiste, że system jakieś minimalne ilości też potrzebuje, jednak sednem sprawy jest to, że ten gość o nicku "LEGO" coś bredzi wręcz o połowicznym obciążeniu procesorów Ryzen ?

7 minut temu, Roberto78 napisał:

Jakby podliczyć obciążenie to wyszło 100.1 %  :E

Pewnie błąd wynikający z zaokrągleń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś chyba były jakieś anomalie na 16-rdzeniowcach, ale już nie pamiętam o jakie obciążenia chodzilo, i czy nie rozwiązali już tamtych problemów.

6 minut temu, Roberto78 napisał:

Ciekawe jakie :E

Np. I5-12400F ma taktowanie dle wszystkich rdzeni 4.0GHz, a nie 3.76GHz jak pokazuje Menadżer na screenie który wrzucił @Kyle_PL.
U mnie na i7 ES nigdy nie potrafił odczytać prawidłowych zegarów- niezależnie od OC zawsze pokazywał bazowe 2.2GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Paw79 napisał:

Np. I5-12400F ma taktowanie dle wszystkich rdzeni 4.0GHz, a nie 3.76GHz jak pokazuje Menadżer na screenie który wrzucił @Kyle_PL.

Bo mam włączone limity mocy, więc wszystko się zgadza. Te wykresy co zamieściłem, są na najwolniejszym odświeżaniu, więc zdecydowanie ponad 1 minuta (PL1 obowiązuje po 28s na i5 nonK)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Kyle_PL napisał:

Bo mam włączone limity mocy, więc wszystko się zgadza. Te wykresy co zamieściłem, są na najwolniejszym odświeżaniu, więc zdecydowanie ponad 1 minuta (PL1 obowiązuje po 28s na i5 nonK)

Ok- widocznie na nowych wersjach i nowych prockach jest to już lepiej ogarnięte:

kTNOAT1.jpg

Ale i tak, pomny wcześniejszych doświadczeń, nie ufam do końca temu narzędziu.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.08.2022 o 19:17, novi napisał:

@Send1N tak wygląda r23 i occt

Ale to na auto wrzuciles ? jakaś lodówka poniżej 60c tam jest, ile masz na tych 1.2v 4.6ghz manualnie? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1v 4.2ghz. na 1.2v około 80*, lookne wieczorem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że jestem pod wrażeniem jak moje stare Cruciale odżyły przy Ryzenie 5500. Na Ryzenie 2600 maksymalnie co wyciągałem to 3200 CL14, na 3600 CL zawsze jakimś błędem sypnął. 

Na Ryzenie 5500 ramy wyciągnęły wszystko co sugeruje dla nich kalkulator na fast:

1995735127_zentimings.PNG.be0bad7209d728f5a6b47f9e290cb84f.PNG

11216 pkt w R23 :)

W ogóle fajnie mi ta przesiadka wyszła. Z Ryzena 2600 i RX 580 4 GB na Ryzena 5500 z RX 6600. Do rozdzielczości 2k jest więcej niż wystarczająco. Koszt przesiadki 1200 zł. Nic tylko grać i się cieszyć.

 

Edytowane przez Frey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Frey napisał:

Powiem Wam, że jestem pod wrażeniem jak moje stare Cruciale odżyły przy Ryzenie 5500. Na Ryzenie 2600 maksymalnie co wyciągałem to 3200 CL14, na 3600 CL zawsze jakimś błędem sypnął. 

Na Ryzenie 5500 ramy wyciągnęły wszystko co sugeruje dla nich kalkulator na fast:

W połączeniu z Cezanne, na płytach B550 te Cruciale w wersji 3000C15 potrafią robić 4800MHz:
Link
Podbij VSOC do 1.20V, CLDO VDDP do 0.900V, Vdimm do 1.40V, zmodyfikuj timingi i jedź dalej. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wystroi się w drogie i przepłacone rzeczy za nakradzione pieniądze, złamie przy tym prawo, zhańbi stanowisko i jeszcze się tym pochwali do kamery w swojej próżności i głupocie. 
    • Nasze pieniądze poszły na smycz dla psa i ubranie Gucciego  Ukraina jak lewica wystarczy dać im mówić, ruscy nie muszą nawet siać propagandy 
    • Nie przesadzam  za 3 lata jak dobrze kojarzę płaciłem jakieś 130 zł, no ale to kilka ładnych lat wstecz było   
    • https://mojaolesnica.pl/57266,637577,napastowal-kobiete-kolo-olesnickiego-lidla-wezwano-policje Ale rasiści z tych Polaków 
    • Cdkeys nawet według ich własnego regulaminu niczego nie sprzedaje CDKeys.com’s Terms and Conditions 2. About CDKeys.com and Online Shop 2.1 CDKeys.com is an online/internet platform that connects Buyers with Sellers to facilitate the sale and purchase of various Programs. The Online Shop provides access to a variety of Programs and facilitates the transaction between Sellers and Buyers. 2.2 You understand and agree that CDKeys.com acts as an intermediary between Buyers and Sellers and that any offer and/or  sale performed through the Online Shop are made between particular Seller and Buyer while CDKeys.com only facilitates such transactions by means of establishing and maintaining the Online Shop’s functionalities and providing certain Services to the Users aimed at improving safety, speed and certainty of the transactions. 2.3 Buyers understand, agree and acknowledge that any transaction and/or agreement entered into with a Seller, as a result of your use of the Services whether oral or written, is between you and the Seller only, and CDKeys.com is not a party thereto. Notwithstanding these Terms and Conditions, Buyers may be required to enter into contractual agreements with Sellers and/or accept the Seller’s terms and conditions in order to purchase a Program. In such an instance, CDKeys.com shall not be a party to the Seller Agreement and shall not be responsible for performing the obligations of the Seller Agreement between Buyers and Sellers. CDKeys.com disclaims all liability arising from or related to any such Seller Agreement. 2.4 You agree and acknowledge that CDKeys.com does not own, sell, resell, furnish, provide, rent, re-rent, and/or host any Program and/or Seller Services and that Sellers shall solely be responsible for Seller Services and/or Programs. 2.5 CDKeys.com provides Buyers with its Services free of charge. CDKeys.com may however charge a fee to Sellers in relation to each Product following the successful payment of the Program Price. 2.6 CDKeys.com does not endorse any Seller over another to service a Buyer. While we try our best to verify Seller’s information, conducting a due diligence and useing commercially reasonable efforts to confirm that Sellers are licensed and  maintain the required governmental approvals to provide Seller Services, we do not make any warranty, guarantee, or representation as to the licensing, ability, competence, compliance, or qualifications of any Seller. 2.7 Although CDKeys.com requires Sellers to provide accurate information about themselves and Programs, we do not confirm, and shall not be responsible for, any Program details or any Seller’s purported identity. Buyers agree to independently research and evaluate the Programs and Sellers.   Czyli w razie czego będzie, "ja tu tylko sprzątam i udostępniam teren".
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...