Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, BuShMaN napisał:

Czy takie napięcie VSOC jest bezpieczne? Czytałem że na codzień lepiej nie przekraczać @1.2V. A tu widzę prawie @1.3V i kosmiczne taktowania pamięci i IF.

5500 ma inną budowę od pozostałych Ryzenów jak 5600 chociażby. To jest APU z budową monolityczną z fabrycznie wyłączonym iGPU,więc tam można wykręcać wysokie takty (oraz IF powyżej 2000) na ramie,gdzie na CPU opartych na chipletach IF większych niż 1900 załącza się na dzielnik 2:1. Tu faktycznie przy bardzo wysokim zegarze Ramu jak 4933 VSoc może potrzebować tak wysokiego napięcia dla stabilności.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Harddrinkingman napisał:

Bushman, czy Ty jedziesz na Crucial 5100?

Nie na takich nie. Mam Micron rev. E z siga. Nie jestem na tyle szalony, żeby wydawać ~5K na pamięci.

33 minuty temu, Spl97 napisał:

5500 ma inną budowę od pozostałych Ryzenów jak 5600 chociażby. To jest APU z budową monolityczną z fabrycznie wyłączonym iGPU,więc tam można wykręcać wysokie takty (oraz IF powyżej 2000) na ramie,gdzie na CPU opartych na chipletach IF większych niż 1900 załącza się na dzielnik 2:1. Tu faktycznie przy bardzo wysokim zegarze Ramu jak 4933 VSoc może potrzebować tak wysokiego napięcia dla stabilności.

Czyli to w sumie 5600G z wyłączonym iGPU. Powiem szczerze, że jestem mile zaskoczony tak wysokim stabilnym taktowaniem FCLK - RAM 1:1. Faktycznie przekłada się to na wydajność, czy to sztuka dla sztuki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, BuShMaN napisał:

Nie na takich nie. Mam Micron rev. E z siga. Nie jestem na tyle szalony, żeby wydawać ~5K na pamięci.

Czyli to w sumie 5600G z wyłączonym iGPU. Powiem szczerze, że jestem mile zaskoczony tak wysokim stabilnym taktowaniem FCLK - RAM 1:1. Faktycznie przekłada się to na wydajność, czy to sztuka dla sztuki?

Jakie 5K? Ja się zastanawiałem nad ich kupnem w okolicy 1.2K PLN (Nówki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Harddrinkingman napisał:

Jakie 5K? Ja się zastanawiałem nad ich kupnem w okolicy 1.2K PLN (Nówki).

Gdzie są takie ceny?

KLIK KLIK KLIK KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow. Taniej o stówkę jak brałem półtora tygodnia temu w sferis. Jeśli ktoś się zastanawia, to warto łyknąć jak najbardziej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, pulse_ napisał:
21 godzin temu, sert napisał:

Niestety przy 4933Mhz komputer się losowo restartował (kontroler pamięci w procku nie wyrabiał?). Aktualnie będę dostrajał pamięć na 4800Mhz, która to częstotliwość w konfiguracji 1:1:1 wydaje się być stabilna.

Spróbuj na gdm on.

Na gdm on też było niestabilnie.

9 godzin temu, Send1N napisał:

Zastanawiałem się kiedyś nad sensem istnienia takiego profilu skoro żaden cpu tego nie ogarnie :E przy ddr4 

Taki potencjał ramu na 5500 to normalne jest?  ?

Moim zdaniem normalne. Cały dowcip polega na tym, że:

- mało posiadaczy 5500/5XXXG posiada bardzo wysoko taktowaną pamięć (drogo), 

-  mało posiadaczy 5500/5XXXG posiada jednocześnie b. dobrą płytę, która wesprze ten procesor wraz z wysoko taktowaną pamięcią (drogo)

6 godzin temu, BuShMaN napisał:

Czy takie napięcie VSOC jest bezpieczne?

Płyta przy tych taktowaniach sama sobie ustawia tą wartość (można ręcznie, ale ja zostawiłem na auto).

21 godzin temu, sert napisał:

Niestety przy 4933Mhz komputer się losowo restartował (kontroler pamięci w procku nie wyrabiał?). Aktualnie będę dostrajał pamięć na 4800Mhz, która to częstotliwość w konfiguracji 1:1:1 wydaje się być stabilna.

4800Mhz w pełni stabilne

3.thumb.jpg.5ad13f312992034231eeb2342b8773fb.jpg

4 godziny temu, Czaroo128 napisał:

Na allegro wystawione są używane te cruciale 5100 za 750zl

To moje, wystawiłem jeszcze jak nie planowałem nowej płyty. Teraz ofertę już zakończyłem widząc, że nowa płyta wykorzystuje ich potencjał.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, BuShMaN napisał:

Powiem szczerze, że jestem mile zaskoczony tak wysokim stabilnym taktowaniem FCLK - RAM 1:1. Faktycznie przekłada się to na wydajność, czy to sztuka dla sztuki?

Jeszcze na poprzedniej płycie, którą miałem krótko (B450), kiedy mogłem na tym procku i tamtej płycie maksymalnie puścić ram na 4400Mhz - robiłem testy z GTX3060 w Time Spy i zwrócił moją uwagę wynik w teście procesorowym . Jak się spojrzy na poz. 37 - link - to właśnie mój procek z pamięcią na 4400Mhz. i zegarem cpu na 4,65Ghz. W porównaniu z wszystkimi innymi wynikami, to jeśli chodzi o CPU Score - ten mój jest najwyższy. Więc są chyba takie zastosowania (także w grach?) gdzie potencjał procka i pamięci robi dobrą robotę. Większość jednak użytkowników posiadających Ryzena 5500 pracuje raczej na wolniejszym ramie co widać po wynikach.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób testy w grach, jak przekłada się na wydajność tak wysokie taktowanie pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Doamdor napisał:

Zrób testy w grach, jak przekłada się na wydajność tak wysokie taktowanie pamięci.

Domyślam się do czego zmierzasz, zresztą jest to mówione b. często - że wyższe taktowanie pamięci ma znikomy wpływ na wzrost wydajności w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny sporo zyskiwały po OC pamięci i ciasnych timingach.

Edytowane przez Doamdor
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy na jakim cpu bo na zwykłych ryzenach nie 3d na konkretnym ramie można ugrać więcej niż na dodatkowych 300-400mhz na rdzeniu szczególnie w min fps więc wyżej raczej nie był sarkazm :] a geekbench jak wygląda :> możesz puścić test?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, BuShMaN napisał:

Czyli to w sumie 5600G z wyłączonym iGPU. Powiem szczerze, że jestem mile zaskoczony tak wysokim stabilnym taktowaniem FCLK - RAM 1:1. Faktycznie przekłada się to na wydajność, czy to sztuka dla sztuki?

Na tych APU na wysokich taktowaniach ramu z IF 1:1 bardziej korzysta iGPU niż CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, sert napisał:

A tymczasem w ME

5.thumb.jpg.c75a00fd233f87575e7b1a8c414a3d32.jpg

5600 był za 679zl , sztos ceny! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Doamdor napisał:

Ryzen 5 5600 za 679zł

na pepperze chłop chwali się niby nową rewizją :

11040340_1.jpg

11040340_1.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz tu jeden sie chwalil 5000Mhz ;) 

p15eIcM.jpg

Tylko na manualu na sztywno nie bardzo stabilne to 5.0 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mimuszek napisał:

na pepperze chłop chwali się niby nową rewizją :

11040340_1.jpg

11040340_1.jpg

 

Wynik w aidzie jak na ustawienia to czysta tragedia ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jakie to kości bo na pewno nie B-die. Jak na jakieś zwykłe to zwyczajne wyniki bym powiedział. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, sert napisał:

czli nic specjalnego, myslalem ze z tym kosmicznym ramem coś wiecej wypluje ? 

@Up pytanie jak wyglada tez jego system, bo jak jest zamulony z toną syfu działającego w tle to nawet 6ghz zrobi lipne wyniki ? najlepiej testować w awaryjnym jak ktoś nie jest pewny swojej windy xD u mnie miedzy awaryjnym a zwykym jest praktycznie to samo tylko latency różni sie o 1ns :] 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie widziano tu na forum w związku z ryzenami jeszcze takich zabawowo/eksperymentalnych ustawień - pamięć ustawiłem na 5.2Ghz - resztę bios ustawił automatycznie - ciekawe do jakiej częstotliwości dojdę na tych pamięciach?

5200.jpg.59ed72cd4de73373c3bb1bd07b910772.jpg

Edytowane przez sert
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że nie widziano to wiadomo ? ale wynik w geeku myslałem że wypluje większy, moj kasztan na 4550mhz wypluwa 1660 single / 9500 multi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...