Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ten Ryzen Threadripper 3990X fajna maszyna ale... gdzie są do licha Zen3 dla desktopa?

Konferencja ogólnie z dupy. Mobilne rozwiązania #nikogo. Jak Intel jutro nie pokaże nowych/starych CPU to się mocno rozczaruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przecieków nic nie było wiadomo. Po co AMD miałoby wydawać w tym roku jakiekolwiek desktopowe proce Zen3? Prędzej dadzą refresha Zen2, jako ostatnie proce na AM4 i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konferencja w pigułce:

- Ryzen 7 4800U 1,8 GHz Base 4,2 GHz Boost 8C/16T 15W TDP Q1 2020

- Ryzen 7 4800H 2,9 GHz Base 4,2 GHz Boost 8C/16T 45W TDP Q1-2020

 

- Radeon RX 5600XT 1375 MHz Base 1560 MHz Boost 36 CU $279 21 stycznia premiera

 

- Ryzen Threadripper 3990X 2,9 GHz Base 4,3 GHz Boost 64C/128T 288MB Cache 280W TDP $3,990 7 lutego premiera

Nie widziałem do końca specyfikacji 3980X(może była a może nie :hmm: )

 

Edit.Jeszcze było coś o AMD SmartShift - tyle że,to podobne rozwiązanie do Hybrid CrossFire czy Dual Graphics,a wiadomo jak te technologie się skończyły.

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i Lisa pokazała... Mobile Rysie 4000 które są wydajniejsze od najwydajniejszych CPU intela a do tego mają lepszą grafę i współpracują z 5600M :) Dell, Lenovo, Asus... pokazane "sample" ale nie działały.

Tadzik 3990X... pozamiatane w HPET :) Tutaj się Intel dłuuuuugo nie pozbiera :) Szczegółów mało, ale możliwe, że mają 8-kanałowy podsystem pamięci - pochodne z Epyc. 256MB cache L3 robi wrażenie.

Na walkę z 1660ti wystawili 5600XT... zobaczymy, jak wyjdą pierwsze testy co to warte, ale energetycznie może być ciekawie.

Niestety Rysia 4000 dla desktopów nie pokazała, a szkoda bo przesiedziałem godzinę przed monitorem wpatrzony w Lisę i jej ekipę.

Może za wcześnie, a może czekają co intel z 10-core CoffeLake pokaże ? Nie wiem... ale plan wydawniczy Q4 2020 dla Rysia 4000 jest więc na pewno już są sample w obrocie.

Xbox... mało szczegółów, mało...

 

No i dwa posty na to samo teraz nam wyszły :)

 

Nie widziałem do końca specyfikacji 3980X(może była a może nie :hmm: )

Nie pokazała 3980X a w sumie co by miał mieć ? 48C/96T ? Chyba tylko taka rola została do obsadzenia.

Edytowane przez Drookash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mark Papermaster puszczał bąki że nad Zen3 pracują właściwie dwa osobne zespoły, podejrzewam że jedna odpowiedzialna za mobile, a druga za desktopy. Może faktycznie chcą wziąć na przeczekanie. Jutro Intel i jego 10th, może faktycznie czekają co oni tam pokażą :E

Edytowane przez Jack White

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mark Papermaster puszczał bąki że nad Zen3 pracują właściwie dwa osobne zespoły, podejrzewam że jedna odpowiedzialna za mobile, a druga za desktopy. Może faktycznie chcą wziąć na przeczekanie. Jutro Intel i jego 10th, może faktycznie czekają co oni tam pokażą :E

Ty za dużo nie podejrzewaj, bo w większości Twoje podejrzenia są błędne. Zen3 najpierw pójdzie do serwerów, bo tam jest najbardziej potrzebny. Jakbyś miał jakiekolwiek pojęcie o rynku CPU to byś wiedział, że wersje mobilne są u AMD zawsze o generację do tyłu, więc zupełnie nielogiczne jest zakładanie, że AMD robi cokolwiek z mobile, szczególnie teraz. Ale to wystarczy przed napisaniem posta zobaczyć na procesory, które dzisiaj zapowiedziano na prezentacji, którą się niby oglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD ma utrzymać 12-18 miesięczny cykl wydawniczy, szansy na Zena 3 w połowie roku nie było nigdy. Ale do świąt powinno im zależeć żeby zdążyć na przedświąteczny szał zakupowy. Z procesem 7nm+ powinno być mniej problemów bo produkcja w nim trwa już jakiś czas, zanim zaczną klepać nowe chiplety to proces będzie całkiem dojrzały (inna sprawa że 7nm EUV jest łatwiejsze w produkcji).

 

Bo były plotki że na b550 GPU ma dostać pcie 4.0 oraz jeden slot na nvme bezpośrednio z cpu.

Przeciwnie, B550 nigdy nie miało mieć PCI-E 4.0 bo to wywindowało cenę X570. Produkowane przez ASMedia byłyby de facto odświeżonymi wersjami B450. Ale skoro B450 już są, dobrze się sprzedają to raczej zostaną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na walkę z 1660ti wystawili 5600XT...

Jak 5600XT wyjdzie w testach wydajnościowo między GTX 1660 Ti a RTX 2060 to będzie dobrze.

Z drugiej strony $279 za 5600XT w Polsce będzie w okolicach 1300-1400 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświećcie mnie... B450 nie ma 4 linii PCIE dla NVME prosto z CPU ? To tylko na X470 X570 ? Ja intelowy, niebieski, ale coraz bardziej mi się oczy czerwone robią :D

 

Fajnie by było gdyby AMD wydało serię chipów 6xx dla Zen3 w której nie potrzeba wiatraczków. Z tymi wentylami na południowych to mi się czasy nForce2 czy X58 przypominają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciwnie, B550 nigdy nie miało mieć PCI-E 4.0 bo to wywindowało cenę X570. Produkowane przez ASMedia byłyby de facto odświeżonymi wersjami B450. Ale skoro B450 już są, dobrze się sprzedają to raczej zostaną.

Nie zrozumiałeś mnie chyba .xd

Chipset a podstawka to nie to samo

A te produkowane przez asmedie to b550a, zwykły rebrand b450 do oemow.

B550 ma być czymś innym ;)

 

nic też o b550, chyba już nie bede czekał i wezme b450

Raczej była bardzo mała szansa na to że cokolwiek powiedzą, bo co niby mieliby pokazać? b550 to nie będzie żadna ewolucja, trzeba wypatrywać nowych info, też bym wziął b450 no ale jak już tyle sie wyczekałem to wytrwam do końca :D

 

https://pclab.pl/news82997.html

https://www.techpowerup.com/262696/new-report-pins-asmedia-b550-and-a520-chipset-production-to-begin-only-in-q1-2020

https://www.tomshardware.com/news/asmedia-reportedly-commences-b550-and-a520-chipset-production-in-q1-2020

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak 5600XT wyjdzie w testach wydajnościowo między GTX 1660 Ti a RTX 2060 to będzie dobrze.

Z drugiej strony $279 za 5600XT w Polsce będzie w okolicach 1300-1400 zł

5700XT staniały po premierze 2060S, może teraz też zrobią prezent.

Generalnie RT przy 2060 to zbędny dodatek którego i tak w żadnej AAA nie da się wykorzystać bez slajdów na ekranie i chyba AMD to najlepiej wie.

5700XT jest ciekawym kąskiem, ale na portfel Kowalskiego nadal drogim, może 5600XT zmieni banderę na szczycie w tym segmencie. Kto wie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wentylami na południowych to mi się czasy nForce2 czy X58 przypominają :)

Gdzie miałeś wentylatorki na x58? Jak były to tylko na najbardziej topowych płytach, podobnie jak na x79/x99. W większości wentylatorków nie było, a na x570 masz na każdej płycie u każdego producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o tempsy - na każdej w sumie X58 była plątanina heat-pipeów i rozbudowane radiatory ogarniające północny i południowy. Dziś tańszy jest kawałek alu i chiński wentylek niż miedziane radiatorki i powyginane rurki więc poszli w tym kierunku :) Sorki za offa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświećcie mnie... B450 nie ma 4 linii PCIE dla NVME prosto z CPU ?

Ma, ma.

B550 ma być czymś innym ;)

O tym nie słyszałem i nie widzę sensu istnienia.

5700XT staniały po premierze 2060S, może teraz też zrobią prezent.

A wiesz, że premiera 2060 Super była wcześniej niż 5700XT?

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie RT przy 2060 to zbędny dodatek którego i tak w żadnej AAA nie da się wykorzystać bez slajdów na ekranie i chyba AMD to najlepiej wie.

Jakoś ogrywam gry z RT na RTX2060 i ta karta trzyma wydajność powyżej 45kl/s w ostrych zadymach. RT średnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie miałeś wentylatorki na x58? Jak były to tylko na najbardziej topowych płytach, podobnie jak na x79/x99. W większości wentylatorków nie było, a na x570 masz na każdej płycie u każdego producenta.

HTB1FopCbzzuK1RjSsppq6xz0XXa5.jpg_q50.jpg

Lub

https://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=390

 

Będzie off-top - Zobacz sobie jak wyglądały radiatory na x58. To co montują na x570 to żart.

 

Ja na swojej płycie zamontowałem to - Electronics-Salon 2PCS Aluminum Heatsink, 1.48" x 1.44" x 0.93", Heat-Sink.

 

Zero problemów z temperaturami.

 

Co do Zen3/ RDNA2 stawiam, że pokażą je na E3 na konferencji PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym nie słyszałem i nie widzę sensu istnienia.

 

Obczaj sobie linki które wrzuciłem wyżej.

Oczywiście teoretycznie masz racje, każdy twierdzi podobnie jak Ty, o czym świadczą też wpisy w regularnie pojawiających się tematach odnosnie tych plyt na reddicie.

 

B550 miałoby sens, gdyby np.:

Better power delivery and CPU pcie4 lanes for GPU and one m.2. All lanes from chipset will be pci3

 

Nie jest powiedziane że tak będzie, ale to było by coś co odróżnia te płyty od b450. Więc dopóki nie ma żadnych potwierdzonych informacji to można gdybać i jest jakaś tam szansa na to.

 

Czytałem gdzieś też gdzieś że coś oficjalnie więcej może sie pojawić przy okazji premiery desktopowych apu na zen2 - pytanie kiedy?

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Raczej była bardzo mała szansa na to że cokolwiek powiedzą, bo co niby mieliby pokazać? b550 to nie będzie żadna ewolucja, trzeba wypatrywać nowych info, też bym wziął b450 no ale jak już tyle sie wyczekałem to wytrwam do końca :D

 

https://pclab.pl/news82997.html

https://www.techpowerup.com/262696/new-report-pins-asmedia-b550-and-a520-chipset-production-to-begin-only-in-q1-2020

https://www.tomshardware.com/news/asmedia-reportedly-commences-b550-and-a520-chipset-production-in-q1-2020

 

pierwszy kwartał to za długo, już dostaje kociokwiku na g4560 ;) realna dostepność to bedzie drugi kwartał

Edytowane przez wingedhusar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy kwartał to za długo, już dostaje kociokwiku na g4560 ;)

A ja na Phenomie II x4 840 hahaha

 

No kurde mój człowiek normalnie, przybij pjone kumplu :E

 

@ed

ale popatrz na to z 2 strony, im dłużej czekamy tym z nowszej partii będzie procek, jest większa szansa na jeszcze lepszy egzemplarz

 

teraz live Sony :D

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma, ma.

 

O tym nie słyszałem i nie widzę sensu istnienia.

 

A wiesz, że premiera 2060 Super była wcześniej niż 5700XT?

 

Wszystko się zgadza :)

5700XT miał w zapowiedziach głoszonych przez Lisę MSRP 449$, a po premierze 2060S/2070S już tylko 399$ ;) Musieli odpuścić... i dobrze, że tak zrobili :)

Czekam aż Tadziki potanieją... szok by AMD wołało za proca więcej niż Yntel :)

 

 

Będzie off-top - Zobacz sobie jak wyglądały radiatory na x58. To co montują na x570 to żart.

 

 

No o tym mówię :) Gdyby wsadzili ładne miedziane heat-pipki i porobili chociaż takie finy radiatorków jak na VRM Z390 Aorus Master to by się obyło bez wentyli na X570.

Cóż... klocek z alu i śmigło za 0,05$ tańsze od porządnego radiatora z miedzi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Dokładnie. Od siebie dodam, że starsze płyty na B450/x470 raczej na 90% też będą obsługiwać Ryzeny 4xxx, z tą różnicą że najprawdopodobniej BIOSy, które to umożliwią będą wydawane tylko w wersji beta.

 

Zastanawiam się natomiast co się stało z B550 i czy w ogóle mają je w planach, bo miały pojawić się w Q4 19 / Q1 20, mamy już styczeń i zero informacji. Mam nadzieję że jutro się czegoś więcej dowiemy.

 

na b350 są beta biosy, długie czasy bootowania itd, niedługo będe miał r5 3600 to dam znać jak to wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5700XT jest ciekawym kąskiem, ale na portfel Kowalskiego nadal drogim, może 5600XT zmieni banderę na szczycie w tym segmencie. Kto wie...

Cena sugerowana - 279 dolarów. Czyli... jest tak jak wszyscy przewidywali :). Pozostaje pytanie na ile kręcą się rdzenie, bo kaganiec w postaci 192-bitowej szyny to fakt - jeśli karta będzie doganiać 5700 non-XT, a podatek od nowości nie będzie zbyt wygórowany, to może być dobra karta. 5500 i 5500XT pójdą delikatnie w dół. Ciekawy jestem, jak będą prezentować się warianty mobilne :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5700XT przebija 1080Ti a kosztuje połowę tego, co kosztował 1080Ti w dniu premiery. Więc jest postęp. Liczę na to, że Ampere będzie naprawdę dokokszone i AMD będzie musiało wydać naprawdę konkurencyjne ceny nowej Arch. Wtedy może będzie można kupić poziom obecnego 2080Ti za sensowne pieniądze.

 

Myślałem o 3080Ti, ale nah, pewnie znów będzie za 5000-6000 PLN.

 

Martwi mnie tylko, że płyty, które miały ogromne problemy z R3000 (np. MSI tomahawk bez max) mogą w ogóle nie dostać update bios do obsługi R4000. I cały genialny plan pójdzie się walić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5700XT przebija 1080Ti a kosztuje połowę tego, co kosztował 1080Ti w dniu premiery. Więc jest postęp. Liczę na to, że Ampere będzie naprawdę dokokszone i AMD będzie musiało wydać naprawdę konkurencyjne ceny nowej Arch. Wtedy może będzie można kupić poziom obecnego 2080Ti za sensowne pieniądze.

 

Myślałem o 3080Ti, ale nah, pewnie znów będzie za 5000-6000 PLN.

 

Martwi mnie tylko, że płyty, które miały ogromne problemy z R3000 (np. MSI tomahawk bez max) mogą w ogóle nie dostać update bios do obsługi R4000. I cały genialny plan pójdzie się walić.

Takie małe inf. ;) na 99% pewne że obsługa R4000 będzie nawet dla najstarszych chipsetów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...