Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Jakby pojawiło się TB/USB  wersji 40gbps to całkiem fajnie ;) Tak samo więcej portów m.2.

Przy okazji może chipset byłby efektywniejszy energetycznie. Poprawili by pewnie też sekcje zasilania w każdym modelu. No i co najgorsze dowalą wówczas do pieca ceną. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Spl97 napisał:

DDR5 pewnie z początku będą z kiepskimi parametrami chodziły.

A od ilu lat jest na rynku DDR4 w konsumenckim mainstreamie i po jakim czasie od premiery ceny się unormowały zapewniając zarazem widoczny przyrost wydajności w stosunku do DDR3? I jak było ze stabilnością na początku?

Czytałem gdzieś, że kolejna generacja CPU od AMD ma się nazywać "Warhol" - będzie to "ulepszony Zen3". Debiut prawdopodobnie w przyszłym roku i istnieje taka możliwość, że będzie to po prostu Zen3 na nową platformę z obsługą DDR5. Ale tego na ten moment nie wiadomo, wiadomo natomiast że Zen4 w 2022 już na pewno będzie obsługiwać DDR5.

Co do płyt, jeśli Zen3 jest ostatnią generacją na AM4 to X570 / B550 jest wszystkim co nam potrzeba. B550 miało premierę w czerwcu, na papierze wspiera tylko Zen2 i Zen3 więc sądzę że B650 już nie powstanie bo to bez sensu. Za to X670 jest całkiem możliwe, sam bym chętnie zobaczył odświeżonego X570, być może tym razem bez wiatraczków? ;) No i chyba raczej zawsze tak było, że przy premierze nowej generacji pojawiały się od razu nowe płyty na najwyższym chipsecie (Z u Intela, X u AMD).

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, parcu napisał:

A od ilu lat jest na rynku DDR4 w konsumenckim mainstreamie i po jakim czasie od premiery ceny się unormowały zapewniając zarazem widoczny przyrost wydajności w stosunku do DDR3? I jak było ze stabilnością na początku?

 

Cena podobna ? Pamiętam zakup 6700k w 2015 kupowałam ddr4 3200 2x8GB 585zł premiera jakos była 2014 w lato ddr4 ale to sie kupowało do płyty x99 i tam był quad channel z np 5820k to był kosiarz ? i w tym samym czasie zwracalam ddr3 2x4GB 2133 i na fakturze korygującej mam zwrot 285zł ;)  

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.09.2020 o 23:01, Smogsmok napisał:

Nic nie wiadomo na  temat X670, a b650 to nie w tym roku, gdyż ledwie niecałe 3 miesiące temu B550 miały swoją premierę. 

Nie pojawią się już inne chipsety. 

X570, B550 i B520 to są ostatnie chipsety dla platformy AM4. Na koniec 2021r ma wyjść już nowa podstawka AM5 z obsługą pamięć ddr5  i dopiero pod tą podstawkę pojawi się nowy chipset. 

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, DjXbeat napisał:

Nie pojawią się już inne chipsety. 

X570, B550 i B520 to są ostatnie chipsety dla platformy AM4. Na koniec 2021r ma wyjść już nowa podstawka AM5 z obsługą pamięć ddr5  i dopiero pod tą podstawkę pojawi się nowy chipset. 

Trzeba zapisać wypowiedź. Na razie wszystkie plotki mówią o późnym 2020 roku dla X670, czyli może być to listopad-grudzień, albo idealnie z premierą Zen3 mogą zapowiedzieć na listopad. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to prawda,to nadal budowa oparta na chipletach zamiast monolitu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Trepcia napisał:

Przyszlosc to chiplety.

Taniej i lepiej jest zbudować mniejszy układ od jednego dużego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Trepcia napisał:

No tak, stad taka tendencja jest. Oczywiscie takie podejscie powoduje problemy z komunikacja, kolejkowaniem, rozdzialem zadan etc ale jakos AMD ze swoim InfinityFabric sobie z tym poradzilo. 

Myślę,że teraz poradzi jeszcze lepiej :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Spl97 napisał:

Jeśli to prawda,to nadal budowa oparta na chipletach zamiast monolitu

To chyba tylko ty zyles w tej bajce o monolicie w AMD, nikt nigdy nawet o tym nie pisal ze bedzie innaczej niz chiplet w Zen3. Na plus zmiejszenie ilosci ccx co pozwoli na zmniejszenie opozniej w komunikacji.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem taką możliwość,że Zen 3 może być monolitem.
Jeszcze nie widzieliśmy ostatecznego wyglądu rdzeni procesora wraz z pcb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cicho o Zen3 w porównaniu do Zen2 przed premierą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 17% wyższe ipc + wyższe zegary to wychodzi, że możemy liczyć na 20% wzrost wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cicho jest o Zenonie 3 ponieważ AMD nie chce zaburzyć sprzedaży Zenona 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zapytam jeszcze raz tutaj a nie chcę zakładać nowego tematu, mam zamiar kupić x570 unify lub ace pod zen 3 i zauważyłem że tę płyty mają 2x8pin eps, czy mogę podłączyć tylko 1 wtyczkę 8 pinową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, ppawel26 napisał:

mogę podłączyć tylko 1 wtyczkę 8 pinową?

tak

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda że nowe ryzeny będą obsługiwały ram do 3200 MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie - nie wiadomo. To tylko teoretyczna wartość zgodna ze standardem JEDEC. Możliwości OC będą zapewne dość wysokie. Tak samo jest w przypadku Ryzenów 3000, oficjalne wsparcie to 3200MHz, a samo AMD dla najlepszych efektów zaleca 3600-3733MHz (a po rozłączeniu IF kontroler wyrabia i 5GHz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, PACIK19 napisał:

tak

Ok dzięki, a czy to niesie ze sobą jakieś konsekwencje? Np. wyższe temperatury VRM czy mniejsze możliwości OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, ppawel26 napisał:

Ok dzięki, a czy to niesie ze sobą jakieś konsekwencje? Np. wyższe temperatury VRM czy mniejsze możliwości OC?

Nie.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ppawel26 napisał:

Ok dzięki, a czy to niesie ze sobą jakieś konsekwencje? Np. wyższe temperatury VRM czy mniejsze możliwości OC?

nie ja mam obecnie procka puszczonego na fabrycznych ustawieniach a ram na 3800mhz i IF na 1900mhz bez podnoszenia napięć na procesorze, stabilny jak skała od dnia zakupu, liczę że seria 4xxx pozwoli na jeszcze wyższe traktowanie ramu i 4000-4200mhz będzie w zasięgu zwykłego zjadacza chleba

Edytowane przez ci4stek
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TUF B550 odebrany, zgłoszenie na cashback także zrobione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Saren7(jg77xfx) napisał:

TUF B550 odebrany, zgłoszenie na cashback także zrobione.

Ja dzis dostalem cashback, wysylaja po 90dniach od daty zgloszenia wiec badz cierpliwy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.09.2020 o 13:53, ppawel26 napisał:

Panowie zapytam jeszcze raz tutaj a nie chcę zakładać nowego tematu, mam zamiar kupić x570 unify lub ace pod zen 3 i zauważyłem że tę płyty mają 2x8pin eps, czy mogę podłączyć tylko 1 wtyczkę 8 pinową?

Tak, pojedynczy kabel 8pin (4+4) potrafi dostarczyć 384W. Dużo więcej niż limit nawet dla 3950x. 

Dodatkowe złącze 4+4 możne mieć zastosowania w 2 przypadkach

1. Bawisz się w OC na azocie

2. Masz zestaw multi GPU. W tym przypadku płyty MSI x570 mogą użyć dodatkowego zasilania ze złącza CPU do zasilania slotów PCIe co pozwala odciążyć wtyczkę 20+4pin

Edytowane przez koniu22
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...