Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
12 minut temu, Tomcat napisał:

Wszysko  kwestia zaklepania linii z  odpowiednim wyprzedzeniem i tyle.
Rozumiem poczatkowa niechęć Intela - własne fabryki, kasa władowana w 10nm, prestiż itp ale to już trwa ładnych parę lat.

Może tajemnice handlowe?

Nie chcą oddać wszystkiego Chinom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, DjXbeat napisał:

Właśnie ze względu na ten procesor widzę ofertę AMD w czarnej du...  :E

i5 10400F - 649zł

R5 5600X - 1300zł

i5 10400F z ram 3600Mhz jest w grach ~9% wydajniejszy od R5 3600@ 4.4Ghz + Ram 3600Mhz. Czyli i5 10400F będzie miał ~10% straty do R5 5600X.

Warto za ~10% większą wydajność dopłacać dodatkowe 650zł?

 

To zejdzmy na ziemie. Jezeli 5600x jest 13% wydajniejszy w grach od 10600k z ramen 3600 to jakim cudem moze miec to co napisales 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że już znacie dokładnie wydajność procesorów. Na poprzedniej prezencacji ZEN, 3900X też miał być szybszy od 9900K w niektórych grach: PUBG czy CS-GO, a jak to wygląda w rzeczywistości każdy wie.

  • Thanks 3
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, wompierz napisał:

Może tajemnice handlowe?

Nie chcą oddać wszystkiego Chinom.

Chcesz chyba powiedziec Chinskiemu Tajpej ....

Same maski pewnie nie wiele dadza .... I tak te procki sa przeswietlane przez wszystkich lacznie z konukrencja czyli AMD ...

Druga sprawa Apple nie ma takich zachamowan tak jak i  AMD.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, vegmer napisał:

Widzę, że już znacie dokładnie wydajność procesorów. Na poprzedniej prezencacji ZEN, 3900X też miał być szybszy od 9900K w niektórych grach: PUBG czy CS-GO, a jak to wygląda w rzeczywistości każdy wie.

Rozmowa jest o oficjalnych danych inne to gdybanie 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD podbiło cene 8 rdzeniowca o 120$, gdyż nie można kupić 5700x za 329$ jak to było przy zen 2. Dosłownie stagnacja wydajnościowa.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dali cyfrę 8 żeby porównywać do 3800X, sprytnie.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, CZARTU napisał:

Warto się w to pchać?

Nie. Teraz kupisz przestrzałe procesory sprzed 5 lat w cenie nówek w nowszym procesie, fundując komuś R3600, a nastepnie kupisz Adler Lake i pierwsze DDR5, które najpewniej zestarzeją się jak Ryzen 1800x, czyli nikt ich nie będzie chciał, bo będą lepsze procesory na tę samą podstawkę i szybsze DDR5 bez early adopter tax. Podsumowując, klasyczne błędy ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem po taniości, u myfrienada, ryzena 3100 na przeczekanie i zamiarem zakupu na gwiazdkę zen3 8/16. wygląda na to że to nie będzie najbliższa gwiazdka :E jak na kolejną gwiazdkę nie skorygują cen to przeproszę się z intelem.

2 godziny temu, darkonza napisał:

W której serii ryzenów nie było procków "bez x"?

3700x?

2 godziny temu, Jenot napisał:

Zdaje się, że póki co jakakolwiek zmiana u mnie nie ma sensu. I/O to samo więc na 4000 z IF 1:1 raczej nie ma co liczyć.

i to jest niezrozumiałe, ostatnie apu śmiga z IF pod 4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grayman_1 napisał:

Tak naprawde ci co sie spieszyli ze sprzedaza Zen1+ i Zen 2 zeby szybko kupic plyte na B550 i przeskoczyc na Zen3 zrobili interes ze hooooo.

to ja :E rzadko nie trafiam w tej branży ale teraz trochę się wygłupiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, CZARTU napisał:

Teraz jest na aliexpress za około 400zł, mam właśnie 4690k @4,5ghz i się zastanawiam, czy warto mi go zmienić, całej platformy jeszcze nie chcę zmieniać, a jakbym sprzedał tą i5, to możliwe, że tylko 100zł musiałbym dopłacić do tej i7. Jeszcze mam tutaj płytę asrock z97 pro4, 16gb ram i gtx 1060, całego kompa pewnie bym zmienił jak intel wypuści nową podstawkę LGA 1700 pod Adler Lake, lub jak amd coś wyda na nowej. Czyli pewnie tak za 1-2 lata bym zaczął wymieniać. A też nie gram w najnowsze gry, to może te 4 rdzenie jeszcze dadzą radę. Warto się w to pchać?

Jeśli faktycznie broadwell chodzi po 400 zł teraz, to ja bym się nie zastanawiał tylko go zamawiał :D w Bo w Polsce i tak go później sprzedasz za więcej niż 400 PLN. i5 wystawisz za 300-350 zł, więc dopacisz 50 zł, a fpsy sporo pójdą w górę w każdej grze. 

 

 

Edytowane przez calvex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, darkonza napisał:

Trzeba bo dziś zwiększanie wydajnosci polega na zwiekszaniu MHz na pamieciach a nie ze na procku zamiast 4,8 ustawisz 5,0

Nie trzeba bo mówimy o 10400F ws. 3600. 10400F jest dosłownie kilka klatek za Ryzenem 3600 z szybszymi pamięciami. Mniej niż 5%. Potem będzie można wsadzić jakiegoś zablokowanego Rocket Lake z 20% wyższym IPC. A płyty B560 prawdopodobnie umożliwią kręcenie pamięci.

5 godzin temu, Deviant napisał:

Jaki procesor kupić aby ładnie działał z RTX 3080?. Mam płytkę MSI B550 Tomahawk AM4.

5800X lub 5900X. Albo sprzedaj płytę, kup 10600K i kręć, będzie szybszy od wszystkich Ryzenów.

15 godzin temu, Auberon napisał:

korzyść z reorganizacji L3 (GameCache) może nie objawiać się we wszystkich zastosowaniach np. programach użytkowych nie korzystających masowo z pamięci

AMD pokazało kilka slajdów z porównaniem produktywności i różnica między 3900Xi 5900X jest mniejsza niż wzrost IPC.

12 godzin temu, DisconnecT napisał:

Wie ktoś może czy AMD naprawiło problem z IF od strony CPU z 1 chipletem?

AMD zmieniło tylko architekturę rdzeni i cache w ramach CCX. Całe opakowanie, Infinity Fabric, "centralka I/O", zasilanie są identyczne, a wszystko wyprodukowano w tym samym, "starym" procesie technologicznym. Za to 6 rdzeni podrożało o 50%.

15 godzin temu, krzyyss napisał:

Tłumaczyć Tobie jak działa wolny rynek, że tu nie AMD dyktuje ceny (rozwiązań w poszczególnych segmentach), a tylko jakoś tam je pozycjonuje w stosunku do gracza dominującego, jest sens?

A wiesz ile to razy na tym wolnym rynku firmy nie trafiały z pozycjonowaniem i przeginały, z reguł w jedną stronę?

2 godziny temu, Trepcia napisał:

Nie jest wykluczone, ze taktowanie moze byc nizsze od obecnej 10 serii ale jednoczesnie sumaryczna wydajnosc bedzie wyzsza, o 5-10%. I wtedy AMD odpowie refreshem Zen3 z wyzszymi taktami i tak to sie bedzie jakos zylo

Już mobilne procki osiągają 4,8GHz więc taktowanie nie powinno być znacząco niższe, Intel pewnie stanie na rzęsach żeby było 5GHz. Za to AMD powoli dochodzi do ściany na starszym procesie, do tego u nich najczęściej problemem są ograniczenia architektury przez co zegary nie przekładają się bezpośrednio na wzrost wydajności w grach. 

1 godzinę temu, grayman_1 napisał:

AMD chce kupic Xilinxa :-).

Między chce a kupi jest spora różnica. Rozmowy idą słabo, kilka razy były przerywane.

1 godzinę temu, TheMr. napisał:

Nie każdy ma ramy pod 4000+, wejść na optymalną wydajność pod Ryzena czyli 3733 jest znacznie łatwiej, no fajnie że dobrze się kręci, przy 100?150W, więcej? Nie, dziękuję. 

Płyta do tego 10600K to 200-400 zł więcej niż do AMD, czyli cena Ci się wyrównuje a masz najwydajniejszy jeden wątek.

Nie najgorsze płyty B550 to wydatek 600zł+, X570 są jeszcze droższe. MSI Z490-A Pro kosztuje ok. 650zł, a w promocjach jeszcze ciut taniej (obecnie 629zł) i wytrzymuje 10900K podkręconego do 5,1GHz, przy 10600K @5,0GHz VRMy wręcz się nudzą. A RAMy z potencjałem do niezłego OC da się kupić za 300-350zł (Ballistixy, Patrioty 3733).

3 godziny temu, darkonza napisał:

Skąd wam nagle przyszło do głowy ze nie będzie 5600?

Z wypowiedzi kilku różnych przedstawicieli mediów, którym AMD powiedziało że kolejne warianty nie są póki co ani wykluczone, ale i planowane.

 

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Między chce a kupi jest spora różnica. Rozmowy idą słabo, kilka razy były przerywane.

Przeciez nie napisalem za kupilo lub kupi ....

Jak chcesz wydac tyle to musisz miec za cos ... Zreszta patrzac n kapitalizacje rynkowa Xilinxa 30mld $ nie wydaje sie nie realne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, ghs napisał:

i to jest niezrozumiałe, ostatnie apu śmiga z IF pod 4000

APU jest monolitem,a Zen 3 na desktop,z kolei jest MCM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, kalderon napisał:

A wiesz ile to razy na tym wolnym rynku firmy nie trafiały z pozycjonowaniem i przeginały, z reguł w jedną stronę?

Dobra, dobra, powtórz to jak zen3 będą zalegały na półkach i nie będzie na nie chętnych. A jak zejdzie wszystko (przynajmniej przez najbliższe 2-3 miesiące), co tylko będzie dostarczone, to powinieneś się pochylić nad swoimi dyrdymałami. Powinieneś zastanowić się wtedy nad tym, dlaczego jakaś firma miałaby sprzedawać coś tanio, jeśli może drogo, a ma ograniczone zasoby produkcyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

iqk0oz3hi0s51.jpg Nie widziałem tego wcześniej, to wiele zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Saren7 napisał:

Nie chcę sprzedawać B550 bo będę stratny. Najrozsądniej czekać na spadek cen Zen3 tylko kiedy, jak długo. Mam zapasowy komp więc jakoś dam radę, ale nie po to mam już nowego mobo.

Widzisz, kupiłeś, sprzedałeś parę płyt, męczysz się od kilku miesięcy na jakimś paździerzu, planujesz jeszcze kilka miesięcy pomęczyć. Za te wszystkie straty jakie poniosłeś przy tych sprzedażach mobo/procków w 2017 roku kupiłbyś 8700/K, dobrą płytę Z, a i zostało by jeszcze na kilkumiesięczny zapas browaru. No i nie miałbyś pół roku, albo i dłużej męki na jakimś badziewiu :E Trzeba przyznać, że bycie fanem amd to jednak wymaga solidnego samozaparcia i głębokiej sakiewki :D 

 

  

2 godziny temu, Doamdor napisał:

Mi ZEN3 na chwilę obecną nie jest potrzebny, bo zanim karty graficzne będą dostępne to będzie styczeń. :rotfl:

Trzeba przyznać, że dość ładnie Cię wytresowali, od miesięcy zajarany, jak przywalili mokrą szmatą, nie dla psa kiełbasa, to nagle nie jest już Ci potrzebne :D

 

Trzeba przyznać, że solidna zapowiedź. 6/12 za 1,5 klocka gdy 3 lata temu i7-8700 na premierę kupowało się za 1350zł od którego nowe 6/12 od amd będzie może z 10% wydajniejsze :D Dzisiaj za niecałe 1500 jest 10700 z all core 4,6GHz i 8/16, do tego igpu. Pogratulować :D

Edytowane przez Kowal
  • Haha 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, grayman_1 napisał:

Przeciez nie napisalem za kupilo lub kupi ....

Jak chcesz wydac tyle to musisz miec za cos ... Zreszta patrzac n kapitalizacje rynkowa Xilinxa 30mld $ nie wydaje sie nie realne.

Mogą się wymienić akcjami czy coś, ogólnie będzie to trudny proces. I niekoniecznie AMD by na nim wiele zyskało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Kowal napisał:

Widzisz, kupiłeś, sprzedałeś parę płyt, męczysz się od kilku miesięcy na jakimś paździerzu, planujesz jeszcze kilka miesięcy pomęczyć. Za te wszystkie straty jakie poniosłeś przy tych sprzedażach mobo/procków w 2017 roku kupiłbyś 8700/K, dobrą płytę Z, a i zostało by jeszcze na kilkumiesięczny zapas browaru. No i nie miałbyś pół roku, albo i dłużej męki na jakimś badziewiu :E Trzeba przyznać, że bycie fanem amd to jednak wymaga solidnego samozaparcia i głębokiej sakiewki :D 

 

  

Trzeba przyznać, że dość ładnie Cię wytresowali, od miesięcy zajarany, jak przywalili mokrą szmatą, nie dla psa kiełbasa, to nagle nie jest już Ci potrzebne :D

 

Trzeba przyznać, że solidna zapowiedź. 6/12 za 1,5 klocka gdy 3 lata temu i7-8700 na premierę kupowało się za 1350zł od którego nowe 6/12 od amd będzie może z 10% wydajniejsze :D Dzisiaj za niecałe 1500 jest 10700 z all core 4,6GHz i 8/16, do tego igpu. Pogratulować :D

Pomyśleć że są tacy co sprzedali 10700k by siedzieć na r3 3100 i czekac na nowe ryzeny 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tomcat napisał:

Najwydajniejszy to będzie jak i ipc i takty będa lepsze, a tak zapewne nie będzie.
Argument Ramu tez średni - jak kupujesz nowy zestaw to sobie pod Intela kupisz po prostu drożej szybsze ramy.

Zaraz, zaraz. Przecież argument jest taki że Intel kosztuje mniej i jest wydajniejszy, no to kupujesz jeszcze RAM droższy żeby pobić Ryzena? Punkt kiedy ryzen osiąga największą wydajność jest niżej na ramie ustawiony niż na Intelu, czyli koniec końców zestaw na AMD będzie tańszy, mimo że procek jest droższy o te 200 zł. 

No i kwestia chłodzenia, wykręconego 10600K pod korek to raczej bez AIO czy powietrza za 300 zl to nie podchodź, a do takiego 5800X pewnie znowu starczy SPC za 150 zł. Coś kurcze nie kalkuluje mi się ten Intel. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ash.Ketchum napisał:

Pomyśleć że są tacy co sprzedali 10700k by siedzieć na r3 3100 i czekac na nowe ryzeny 

 No to już niezłe barany.:)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Kowal napisał:

Trzeba przyznać, że solidna zapowiedź. 6/12 za 1,5 klocka gdy 3 lata temu i7-8700 na premierę kupowało się za 1350zł od którego nowe 6/12 od amd będzie może z 10% wydajniejsze :D Dzisiaj za niecałe 1500 jest 10700 z all core 4,6GHz i 8/16, do tego igpu. Pogratulować :D

Między 5800X a zablokowanym 10700 będzie z dobre średnio 15% różnicy. W esportowych tytułach pewnie różnica dobije 40%, w AAA te 15% bez problemów. Za 150 zł więcej, bardzo chętnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MaxForces napisał:

To zejdzmy na ziemie. Jezeli 5600x jest 13% wydajniejszy w grach od 10600k z ramen 3600 to jakim cudem moze miec to co napisales 

Coś Ci się w liczbach pomyliło ;)

Teraz i5 10600K z szybkim ram jest ~18% wydajniejszy od R5 3600 z szybkim ram to idąc Twoimi wyliczeniami R5 5600x powinnien być ~28% wydajniejszy od R5 3600 co niestety jest nie prawdą

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, TheMr. napisał:

5800X pewnie znowu starczy SPC za 150 zł. Coś kurcze nie kalkuluje mi się ten Intel. 

No nie wydaje mi się. Nie bez powodu usunęli boxowe chłodzenia. To będą grzałki niesamowite. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AIO będą zalecanymi chłodzeniami,takie mam przeczucie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...