Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W multi wzrost jest max 20%, Zależne od programów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd to info?  :E
Bo ja sobie przypominam tylko CB20 SC na 640 czy coś takiego, i jakie to zajebiste i  w ogóle, pytanie tylko czemu nie pokazali multicore które zawsze było sztandarowym testem na prezentacjach?  ?

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Mar_S napisał:

A skąd to info?  :E
Bo ja sobie przypominam tylko CB20 SC na 640 czy coś takiego, i jakie to zajebiste i  w ogóle, pytanie tylko czemu nie pokazali multicore które zawsze było sztandarowym testem na prezentacjach?  ?

Skoro wzroslo IPC to w multi tez bedzie lepiej, na ile to nie wiem. Ta prezentacja byla czyms innym niz Zen2, wtedy chwalili sie Multi bo to byl ich konik. Obecna prezentacja Zen3 widac ze skierowana glownie dla graczy wiec pokazali wszystkie atuty gdzie wczesniej byli za intelem. Wiec brak pokazu w Multi o  niczym nie swiadczy a logicznym jest ze przy wzroscie IPC i jednego watku bedzie lepiej.

4 minuty temu, darkonza napisał:

Potrzebujesz multi i bierzesz 10/20 zamiast 16/32 albo 32/64? :P

Szach mat, dobra sciema :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie lepiej ale pytanie na ile? Aktualnie można kupić 3900XT sporo poniżej 2000 jak się trafi okazja (nie liczę tych spadających z tirów bo mnie jakoś omijają takie okazje ? ), a 5900X wystartuje z ceną około 2600-2700, wątpię żeby był wart dopłaty 1000 zł.
Szczególnie że taniej można mieć 3950X który w multi go zniszczy, ale ja już miałem jednego a nie lubię wchodzić do tej samej rzeki.
Co do pytania wyżej, TR mnie nie interesują bo tylko idiota by kupił jakiegoś za 7000 w tym momencie, wiadomo że wyjdą TR Zen 3 które obniżą wartość starych o połowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, darkonza napisał:

Potrzebujesz multi i bierzesz 10/20 zamiast 16/32 albo 32/64? :P

Nie wiadomo na czym pracuje, nieraz intele z integra w danych programach miażdżą konkurencję, wiec nie wiedząc czy wykorzysta boosta integry do swojej pracy i wyśmiewanie, ze bierze 10/20 a nie 12/24 jest bez sensu. 

Oglądałem oficjalna prezentację i nie widziałem tej tabelki, tu niby wycinek z prezentacji :

465601b561b04381.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jej nie było, ktoś to sobie wyliczył na kalkulatorze, tyle że to tak nie działa.  :E

Co do wyśmiewania się, to że ktoś ma sprzęt do pracy głównie nie oznacza że nie może mieć frajdy z częstej jego zmiany, siedzę na Zen 2 od premiery i zaliczyłem zarówno 6/12 jak i 16/32, to że goście kupujący jakieś odpady typu 3300X na aukcjach u chińczyka mają o to ból dupy zwisa mi i powiewa.  :E

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się obilo o uszy, ze w multi nie będzie żadnych przepaści wzgledem zen2, zobaczymy. Za miesiac mozna bedzie porównywać wymaksowanego 5800x do wymaksowanego 10700k w grach, ciekawe jakie będą roznice :). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile uda się go kupić, pamiętam jak czekałem na 3900X w lipcu 2019 i nie zamierzam tego powtarzać, szczególnie że mają jeszcze Big Navi do naklepania, także ciemno widzę dostępność topowych cpu.

Dawno Intela nie miałem to sobie na nim posiedzę do nowego roku, wtedy już Zen 3 będzie wytestowany na wylot i możliwe że dostępny w sporo niższej cenie niż startowa, więc się zobaczy.  :E

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fclk tez nie będzie błyszczało. Wiec entuzjaści ciut sie zawiedli, bo jednak plyty bez problemu ogarniają 4600-5000mhz na memory, a fclk blokuje potencjal plyt . Fajnie, że amd wydaje bardzo wydajne procesory, ale nie fajnie ze juz w tej generacji wyskoczyli tak z cenami. Następna generacja czuje ze bedzie jeszcze droższa w obu obozach ... z drugiej strony podejrzewam ze ceny na półkach sklepowych beda niższe niż to co zapowiedzieli, wystarczy wejść tu i tam, i jest potezna fala krytyki cen tej generacji. Wiedzialem ze bedzie drożej ale nie aż tyle. 1200zl to max za 5600/x oczywiście jeśli wersja bez x wyjdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o to mi chodzi, kupno 5900X który tylko w grach będzie błyszczał na tle takiego 3900XT z mojego punktu widzenia nie ma sensu, szczególnie że mogę ostatecznie wziąć ponownie tego 3950X (tyle że na lepszym krzemie niż miał mój), i zyskać jeszcze więcej wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, DisconnecT napisał:

Nie ma na co czekać, prezentacje producentów, zawsze są przekręcone na ich korzyść, robi to każda firma praktycznie. Zen 3 będzie wydajnym CPU i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, ale nadal będzie go trzymać kotwica ze strony podsystemu pamięci. ;)

u minimalnych to się zmieniło od czasu jak ceo została Lisa, zresztą to widać po wycenie że są pewni swego i jestem skłonny postawić pieniążek że niezależne testy potwierdzą zapowiadaną wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w grach nawet 5600x będzie objeżdżał 3900xt. Przynajmniej tam, gdzie liczy się mocny wątek. Będzie powtórka z 3600 > 2700x...

srednia_gry.svg

Wg. AMD 5600x ma być wydajniejszy od 10600k, więc również od wszystkich Ryzenów 3000...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mar_S napisał:

No ja właśnie prawdopodobnie dzisiaj wystawiam 3600 wraz z płytą X570 i biorę Z490, Zen 3 mnie rozczarował nawet jeszcze przed premierą, najbardziej liczyłem na wzrost wydajności multi a tego w ogóle nie pokazali, co oznacza że nie mają się czym chwalić.
Wezmę zestaw w X-kom na promce, jakieś 2700 zł za 10 jajowca 

Posłuchaj nie musisz nikomu na tym forum tłumaczyć się dlaczego kupujesz Intela. Ja też często zmieniam sprzęt i nic komuś do tego ;-)Ale jak już podajesz argumenty to chociaż sklej je logicznie z sobą. W multicore stockowy 5900x  w cine R20 ma 8168 więc sporo więcej niż 3900x, w single przebija Intela więc jest również doskonałym prockiem do pracy w modelingu 3d. Jedyną przewagą Intela której nikt nie neguje są pewnie nadal lepsze wyniki o kilka procent w grach przy podkręceniu i szybszych pamięciach. Pisanie że nowy ryzen nic nie wnosi do multicore to jakaś totalna bzdura. Przy tak wydajnym pojedynczym wątku wystarczy symbolicznie większy zegar żeby konkurencję zostawić za plecami. Nie jestem wróżką ale nie uważam że nowy ryzen będzie miał słabsze zegary od przy podkręcaniu od dobrych sztuk 3... a to już da przewagę w grach nad przecietnym Intelem. A jeżeli napiszesz że każdy 10900k chodzi 24/7 na 5.2-5.3 to sam wiesz że to bajka nie osiągalna dla przeciętnego usera.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie napisałem że 5900X nic nie wnosi, zastanawiam się tylko czy to co wniesie będzie warte dopłaty 1000 zł do okazyjnego 3900XT w momencie kupna na premierę, bo to że ceny szybko zjadą jest więcej niż pewne, wystarczy popatrzeć na ceny 3900XT który już jest około 500 zł tańszy.
Skąd wziąłeś wyniki multi w CB? Na prezentacji ich nie było.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro został podniesiony singlecore to musi tak się stać w multi. Sytuacja nie jest wprost proporcjonalna bo boost dla jednego rdzenia jest wyższy niż dla all cores.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że cepy się mocno grzeją, dlatego zjechał zegar bazowy i dlatego boost będzie marny, wątpię żeby prosto z pudełka 5900X robił więcej niż 4300 z PBO i resztą, jak zrobi 4400 to już będzie dobrze.
Pytanie tylko czy Arctic go schłodzi bo PBO lubi dowalić do pieca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Mar_S napisał:

Ja nie napisałem że 5900X nic nie wnosi, zastanawiam się tylko czy to co wniesie będzie warte dopłaty 1000 zł do okazyjnego 3900XT w momencie kupna na premierę, bo to że ceny szybko zjadą jest więcej niż pewne, wystarczy popatrzeć na ceny 3900XT który już jest około 500 zł tańszy.
Skąd wziąłeś wyniki multi w CB? Na prezentacji ich nie było.

Wnosi bardzo dużo. Problemem są Ci którzy mają już ryzena 3... lub 6 rdzeni z HT i wyżej od intela. Nie widzę powodu aby chcieli wymieniać koniecznie swoje procesory. Natomiast kupując nowy komputer bez kręcenia nowy Ryzen daje najwydajniejsze, najbardziej oszczędne energetycznie i eleganckie rozwiązanie dla nowego klienta w każdym aspekcie. Porównanie do wyżyłowanego pieca 10900K Ryzena 5900X poza entuzjastami potrafiącymi ogarnąć zegar i pamięci na intelu żeby mieć chwilowo takie same lub trochę lepsze wyniki jest śmieszne. Ja kupuję, wyjmuję z pudełka procesor i mam w grach to co posiadacz Intela będzie miał goniąc procesor do granic możliwości. A na co dzień i tak będą wolniejsze zegary i ta cała przewaga Intela ucieka. AMD wyjęte prosto z pudełka w grach ma to co Intel po podkręceniu, w multi jest miazga.

Ja zrobiłem sobie rozważenie plusów i minusów. Na premierę biorę jak tylko dostępność pozwoli 5900x. Cała operacja puszczenie dziada 3900x na allegro i włożenie nowego procka do płyty. W przypadku Intela 10900k była by to sprzedaż płyty, procesora, pewnie ramów (wymiana na szybsze) zakup AIO 360 dziękuję jestem za leniwy. 

  • Like 2
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam Ryzena 3000, miałem też inne z wyższej półki, nie mam ciśnienia i w sumie zmienię tylko dla kaprysu.  :E
A takie decyzje są najtrudniejsze..  ;)
Gdyby 5900X startował z ceną 3900X to bym się nie zastanawiał nawet chwili, ale obawiam się że ta cena tak jak zawsze u AMD zostanie szybko zweryfikowana przez rynek i szybko spadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Mar_S napisał:

No ja mam Ryzena 3000, miałem też inne z wyższej półki, nie mam ciśnienia i w sumie zmienię tylko dla kaprysu.  :E
A takie decyzje są najtrudniejsze..  ;)
Gdyby 5900X startował z ceną 3900X to bym się nie zastanawiał nawet chwili, ale obawiam się że ta cena tak jak zawsze u AMD zostanie szybko zweryfikowana przez rynek i szybko spadnie.

Ja zrobiłem rachunek mojego lenistwa. W przypadku Intela muszę sprzedać wszystko łącznie z wymianą IO na 360 przy 10900k. A tutaj wymiana procesora i mam to samo. Moje lenistwo zwyciężyło tym bardziej że stawiam że nowy rysiek przy zegarze 4400 all core zostawi w tyle kręconego 10900k w każdej grze.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mar_S napisał:

Będzie lepiej ale pytanie na ile? Aktualnie można kupić 3900XT sporo poniżej 2000 jak się trafi okazja (nie liczę tych spadających z tirów bo mnie jakoś omijają takie okazje ? ), a 5900X wystartuje z ceną około 2600-2700, wątpię żeby był wart dopłaty 1000 zł.
Szczególnie że taniej można mieć 3950X który w multi go zniszczy, ale ja już miałem jednego a nie lubię wchodzić do tej samej rzeki.
Co do pytania wyżej, TR mnie nie interesują bo tylko idiota by kupił jakiegoś za 7000 w tym momencie, wiadomo że wyjdą TR Zen 3 które obniżą wartość starych o połowę.

Z tą rzeką to nie wiem, czy znasz pochodzenie tego powiedzenia. W oryginale brzmi ono "nie podobna wejść dwa razy do tej samej rzeki", bo nawet jeśli zmoczysz nogi w tym samym miejscu to rzeka nie jest już ta sama, więc nawet jeśli znów kupisz 3950X to zabawę będziesz miał od nowa ;)

IMO do pracy wymagającej dużej mocy obliczeniowej MC na mainstreamowych platformach Intel nie ma nic do zaproponowania. 10/20 to śmiech w porównaniu do 16/32, no chyba że intensywnie wykorzystujesz AVX-512. To samo zresztą dotyczy HEDT czy serwerów, gdzie taki Epyc kopie zad Xeonom Platinum aż trzeszczy (z wyjątkiem softu wykorzystującego AVX-512): https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux58-epyc-xeon&num=4

Tu bezpośrednie porównanie 3900X, 3950X i 10900k: https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=3900x-3950x-10900k&num=1

Z Zen3 na pewno będzie lepiej, ale nie sądzę, ze w moim przypadku zysk wydajności będzie wart dołożonej kasy. Przynajmniej przed jakimiś korektami cen.

A jeszcze co do multi i niepokazania tego w prezentacji. Mimo, że show był nastawiony na graczy to myślę, że jeśli byłby jakiś spektakularny wzrost to pokazaliby to na jednym ze slajdów. A wygląda na to, że co prawda IPC wzrosło, ale przy MC procki mogą rozbijać się o termiczną ścianę (co sugerowałby niższy base clock niż w odpowiednikach Zen2). Zobaczymy.

 

Edytowane przez Jenot
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A że od nowa to na pewno, mój 3950X był chyba jakoś z września zeszłego roku, podobnie jak 3900X, tegoroczne sztuki to zupełnie inny poziom.  ;)
Tyle że nowy 3950X już się nie opłaca, a używki to z reguły też starocie, więc najsensowniejsze będzie albo wzięcie Intela albo na razie 3900XT, argument lenistwa bardzo mocno do mnie przemówił bo poruszył czułą strunę.  :E

Nadal uważam zakup 5900X na premierę za głupotę, bo po pierwsze ceny zlecą na bank a więc za pół roku kupimy pewnie te 500 zł taniej, a po drugie skoro zmienili strukturę chipletu to jest szansa że wraz z czasem polepszą się i osiągi.  ;)

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Mar_S napisał:

A że od nowa to na pewno, mój 3950X był chyba jakoś z września zeszłego roku, podobnie jak 3900X, tegoroczne sztuki to zupełnie inny poziom.  ;)
Tyle że nowy 3950X już się nie opłaca, a używki to z reguły też starocie, więc najsensowniejsze będzie albo wzięcie Intela albo na razie 3900XT, argument lenistwa bardzo mocno do mnie przemówił bo poruszył czułą strunę.  :E

Nadal uważam zakup 5900X na premierę za głupotę, bo po pierwsze ceny zlecą na bank a więc za pół roku kupimy pewnie te 500 zł taniej, a po drugie skoro zmienili strukturę chipletu to jest szansa że wraz z czasem polepszą się i osiągi.  ;)

Dlatego IMO trzeba przeczekać cały ten szum. BIOSy będą stabilne, ceny spadną do wartości Zen2 z premiery, ludzie zaczą wyprzedawać pierwsze serie "bo kasztany", może trochę się rozkręci wojna cenowa Intel-AMD. W naszym przypadku pośpiech jest niewskazany. Popatrz jak narzekają ci co posprzedawali niedawno swoje Zen2 ;)

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh, jeszcze miesiąc czekania! Odpuściłem już Ampera, a teraz jeszcze to!   :(

:E 

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...