Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, darkonza napisał:

Intel nieźle ogarnął, można robic cieńszy IHS, cieńszy lepszy lut, cieńszy krzem.

Nie Intel ma poprostu duza mniejsza gestosc upakowania tranzystorow w swoim 14nm ++ (n++) procesie.

Dlugosc bramki  a wiec i rozmiar tranzystora jest tylko ciut wiekszy z tego co pamietam 1-2nm roznicy.

Rozkladasz tranzystory rownomiernie na wiekszej powierzchni. Mniejsza gestosc energii na tej samej powierzchni plus wieksza powierzchnia styku z orpomiennikiem bo i sam uklad wiekszy niz np. jeden caly chiplet w Zen2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, darkonza napisał:

Własnie chciałem zaproponować czepianie się cen ale spojrzałem "na chłodno" i chyba nie można

Cena premierowa 3600x to 250 dolców, cena 5600x 300 dolców, wiec cena wzrosła około 20%  i wydajnosc też ma tyle wzrosnąć (w grach wiecej, w multi mniej)

analogicznie

3800x - 5800x cena wzrosła o 12,5% a wydajnosć znów o 20%

3900x - 5900x cena wzrosła o 11% a wyajność chyba też o 20%

 

 

Ja to widzę zupełnie inaczej, 6R/12W w 2019 roku -  Ryzen 3600 w cenie 199$.

Teraz mamy 6R/12W Ryzen 5600X za 299$, procesor bez X będzie czy nie będzie tego nie wiemy, ale prawdziwy wzrost ceny na ten moment to nie 50$ tylko 100$  za 6 rdzeni czyli 50%.

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Wu70 napisał:

Zieloni to po prostu głupcy, wydali wydajniejszą kartę od 2080Ti i do tego tańszą...

Jakby darknoza spojrzał "na chłodno" to by doszedł do wniosku że 3080 powinien kosztować te 25% (czy ile tam było) więcej niż 2080Ti ?

Idą tym tropem za każde % wydajności należy proporcjonalnie o % podnieść cenę. Na podstawie tego rozwiązania za kilka generacji płacilibyśmy 20k za flagowe GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kursie euro wychodzi niecałe 1400 za R5 5600X. Ja się przetrzyma okres tuż po premierze to pewnie spokojnie po 1200 będzie można ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50$ drozej niz Zen2, kosmiczna podwyzka :rotfl: Jedynie najwyzszy model 100$ wiecej co juz mozna bardziej odczuc.

4 minuty temu, Saren7 napisał:

Po kursie euro wychodzi niecałe 1400 za R5 5600X. Ja się przetrzyma okres tuż po premierze to pewnie spokojnie po 1200 będzie można ...

10700k od mojego premierowego zakupu potanial o 400zl do dzis ;) Wiec ceny spokojnie spadna do bardziej rozsadnych.  Dali ciala ze nie mamodeli bez "X" 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy na BF xkom lekko przeceni jakiegoś Zen3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Phoenixsuple napisał:

hmm nienawidzę jak ktoś płacze o ceny i nie raz o tym mówiłem ale jeśli to prawda to różnica 8 rdzeniowca względem 6 jest kosmiczna w tym przypadku:E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Send1N napisał:

hmm nienawidzę jak ktoś płacze o ceny i nie raz o tym mówiłem ale jeśli to prawda to różnica 8 rdzeniowca względem 6 jest kosmiczna w tym przypadku:E 

Ja cie rozumiem tylko nie mamy modelu bez dopisku "X' wiec cenowo porownujemy do 3600X. A ze AMD poki co odwalilo taka szopke i nie ma procesorow bez "X" to juz inna para kaloszy.  Sadze ze w przyszlosci modele bez "X" sie pojawia jak juz Zen2 bedzie blizej konca kariery.  Tu nie chodzi o placz tylko nieadekwatne porownywanie dwoch modeli z roznego segmentu.  Radze poczekac na rozwoj sytuacji.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Saren7 napisał:

Po kursie euro wychodzi niecałe 1400 za R5 5600X. Ja się przetrzyma okres tuż po premierze to pewnie spokojnie po 1200 będzie można ...

Dolicz 3% do ceny ...

290GPB * 4.93 * 1.03 = 1472zl czyli praktycznie to co w xkom.

W UK jest 20% VAT w Polsce 23% ....

Tanie nie bedzie.Przynajmniej narazie jak sie ''napalency" rzuca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Peter06 napisał:

Nie zapominajmy, że nie tylko podnieśli ceny, ale też wywalili chłodzenia z 5800X i 5900X z który wiele osób wciąż korzystało i chwaliło, że nie muszą nic innego kupować tylko mają od razu. Nie wiem jak można bronić AMD za dojenie, zagrywki z usunięciem PCIe 4.0 czy teraz z przesunięciem dostępności biosów dla X470 i B450 o 3 miesiące względem X570 i B550, i to biosów, które będą wersjami beta. AMD nie jest twoim przyjacielem, a korporacją nakierowaną na zysk dokładnie tak jak Intel i Nvidia, byli bardziej user friendly gdy mieli gorszy produkt, ale teraz doimy i będą sobie to odbijać.

Fakt z tym chłodzeniem, ale i tak wiele osób fabryczne zdejmuje i montuje własne.

Tak z ciekawości poszukałam testów:

https://forum.pclab.pl/topic/1290538-navis-360-rgb-na-ryzen-9-3900x-kontra-fortis-3-i-box-wraith-prism-rgb/

https://wavepc.pl/czy-warto-kupic-dodatkowe-chlodzenie/

Co do reszty, to trzeba być naprawdę naiwnym by sądzić, że AMD jest instytucją charytatywną i dobrym Mikołajem. Mieli niższe ceny, bo mieli gorsze produkty. Teraz mają (podobno) lepszy produkt, więc dali odpowiednio wyższe ceny. Proste. Ja po cichu liczyłem, że jeszcze nie tym razem podniosą ceny, bo myślałem, że będą chcieli dobić rywala i zagarnąć większy kawałek tortu na rynku i mocniej zaistnieć w świadomości klientów na całym świecie, ale nie jestem zaskoczony takim obrotem sprawy. 

W każdym razie cieszę się, że mamy wreszcie realną konkurencję. Dzięki temu można wybierać nie tyle co wydajniejsze, ale i co tańsze. AMD za drogie? To kupujemy Intela. Intel podskoczy? To kupimy AMD, jeśli zejdzie z cenami. Nie będzie sztucznego pompowania cen do granic możliwości, będzie wojna rynkowa. Przykładem tego jak działa konkurencja jest właśnie obniżka cen procesorów Intel. Przez parę lat trzymali ceny na niebotycznym poziomie, a ich procki były non stop odgrzewanymi kotletami, za które żądali dużych pieniędzy. AMD wymusiło na nich odpowiednią korektę cenową i teraz to Intel bardziej opłaca się kupić. A co będzie za pół roku? Może właśnie tańszy Intel wymusi obniżkę cen procesorów czerwonych? 

Każdy kto ma choć odrobinę pojęcia o tym jak działa rynek i konkurencja może powiedzieć: NARESZCIE, monopol Intela przełamany w pełni. Teraz tylko trzeba usiąść w fotelu i poczekać na rozwój wypadków. 

Kto chce, ten kupi AMD na premierę. Kto nie chce, kupi Intela lub poczeka na obniżkę cen AMD. Cieszę się, że jest wreszcie jakiś wybór! 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, darkonza napisał:

Pewnie ze ta gestośc tranzystorów ma kluczowe znaczenie, ale Intel sie mocno poprawił względem serii "9" przy tej samej gestosci, wiec i AMD moze sie poprawić pewnie, choć wiadomo ze nie do tego samego poziomu własnie przez gestośc

der8auer  ostatnio przeswietlil i pomierzyl ostanie Intele versus Zen2.

Wizualnie jest spora roznica jesli chodzi o AMD i TSMC wzgledem Intela.Nie w rozmiarze bramki bo ta praktycznie ma taki sam rozmiar ale gestosc upakowania ....

3 minuty temu, Damiankowalski napisał:

 

246 funtow....

To jest ponad 50 funtow roznicy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Ja cie rozumiem tylko nie mamy modelu bez dopisku "X' wiec cenowo porownujemy do 3600X. A ze AMD poki co odwalilo taka szopke i nie ma procesorow bez "X" to juz inna para kaloszy.  Sadze ze w przyszlosci modele bez "X" sie pojawia jak juz Zen2 bedzie blizej konca kariery.  Tu nie chodzi o placz tylko nieadekwatne porownywanie dwoch modeli z roznego segmentu.  Radze poczekac na rozwoj sytuacji.

Wiem tylko że mi nie chodzi o koszt samego 5600x a różnicę w cenie pomiędzy 5800x, przy zen2 aż takiej różnicy nie było między 3600x a procem 8/16 ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, darkonza napisał:

Nie, przeciwstawiam się głupiemu gadaniu "wzrost wydajnosci 20% wzrost ceny ponad 70%" Fakty wygladaja inaczej, tak jak przedstawiłem

No nie wyglądają. Ostro manipulujesz. 5600X nie będzie pewnie nawet 20% wydajniejszy od 3600, a cena? No jaka jest każdy widzi. Ostre dojenie, a Ty się jeszcze cieszysz :E

Edytowane przez Kowal
  • Like 1
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli Ryzen 5600x ma by za 290 funtow w UK to trzeba go porownywac do i7 10700 lub i7 10700k ktory jest 55 funtów drozszy a nie do i5.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Saren7 napisał:

Ciekawe czy na BF xkom lekko przeceni jakiegoś Zen3.

Od jakiegoś czasu promocje na X-Komie wyglądają tak, że po obniżce maja ceny jak w innych sklepach ❤️

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na ceny i tak to jest. R5 5600X to kategoria cenowa i7 10700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kowal napisał:

No nie wyglądają. Ostro manipulujesz. 5600X nie będzie pewnie nawet 20% wydajniejszy od 3600, a cena? No jaka jest każdy widzi. Ostre dojenie, a Ty się jeszcze cieszysz :E

to i tak pobieżna analiza. fanboystwo pisze że 5600x ma być wydajniejszy niż i5-10600 co ich zdaniem usprawiedliwia wyższą cenę. a to nie jest ważne, ważne jest to że przy takiej wycenie dokładnie widać że amd nie planuje wydać konkurenta dla i5-10400f kosztującego 650pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, grayman_1 napisał:

Jesli Ryzen 5600x ma by za 290 funtow w UK to trzeba go porownywac do i7 10700 lub i7 10700k ktory jest 55 funtów drozszy a nie do i5.

 

6 rdzeni vs 8 rdzeni, świetne porównanie.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, ghs napisał:

to i tak pobieżna analiza. fanboystwo pisze że 5600x ma być wydajniejszy niż i5-10600 co ich zdaniem usprawiedliwia wyższą cenę. a to nie jest ważne, ważne jest to że przy takiej wycenie dokładnie widać że amd nie planuje wydać konkurenta dla i5-10400f kosztującego 650pln

Tego nie wiemy ... Narazie napewno nie...

Na pewno ludzie zle prorownuja 5600x Tego trzeba porownywac do serii i7 ze wzgledu na chore wyceny przez sklepy.

Mam nadzieje ze jednak AMD zrobilo sobie przestrzen do obnizek i tyle...

Jesli Intel wyskoczy w Styczniu z nowymi prockami to na pewnno i7 10700k zejdzie ponizej 1500zl i AMD nie ma wyjscia ...

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany jaki sklep wybieracie na premierę Ryszarda trzeciego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, eagle napisał:

Pany jaki sklep wybieracie na premierę Ryszarda trzeciego?

Taki, w którym ich nie będzie :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Saren7 napisał:

Taki, w którym ich nie będzie :rotfl:

Chyba trzeba specjalnie narzekać i wszystkim polecać intela :-)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...