Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, RyszardGTS napisał:

W idle/niskie obciążenie i tak Intel King ;)

Mam nadzieję że platformy na Ryzenach 5000 konkretnie zejdą w dół z poborem w idle/niskie obciążenie.

A jakim cudem jak tam nie rdzenie sa problemem a io 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MaxForces napisał:

 

Zobaczymy w recenzjach, liczę że AMD ogarnie lepiej sprawę poboru w idle w platformach Ryzen 5000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, darkonza napisał:

Zen1 to w grach poziom sandybridge

nie przesadzasz :Up_to_s: a nie core2duo ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, darkonza napisał:

 

Zen1 to w grach poziom sandybridge (jeśli chodzi o jeden wątek w grach)

Naprawdę w to wierzysz ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, eagle napisał:

Naprawdę w to wierzysz ?

A Ty wierszy w takie gów… z wykresami?

Ten kanał słynie z robienia wykresów ;) 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy wzrost ipc to wzrost fps w grach ?

Te 20% roznicy miedzy zen1 a zen2 to wykresy stockow na ktore wiekszosc tutaj nie patrzy

Roznice moga wynosic od 5 do nawet 50%

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, DjXbeat napisał:

A Ty wierszy w takie gów… z wykresami?

Ten kanał słynie z robienia wykresów ;) 

Raz na tych "fake-owych" kanałach "z paseczkami kto ma dłuższego" prawie oplułem telewizor z wrażenia. Okazało się że gość wrzucił do swoich wykresów wiarygodne dane z testu na tomshardware (oczywiście nie podał tego w opisie filmu - źródła z którego podwędził liczby i które wykorzystał na swoim filmie). Liczby pokrywały się w 100% z tymi w teście z tomshwardaware... dziś nawet złodziejowi nie można wierzyć czy to prawda czy fake :E 

Nie nie nie to nie może być prawda, co za czasy :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  

25 minut temu, RyszardGTS napisał:

Zobaczymy w recenzjach, liczę że AMD ogarnie lepiej sprawę poboru w idle w platformach Ryzen 5000.

Nie liczyłbym na to. Intel ma dobre osiągi w tej materii, bo ich platforma desktopowa "S" od mobilnej "H" się praktycznie nie różni, a że te drugie są jednak optymalizowane pod idle, to desktop też na tym zyskuje.

U amd na desktopie nie dość że jest wspomniane IO, to jeszcze są chipsety. Obie te rzeczy nie pojawiają się w mobile, a więc i nie ma sensu optymalizować tutaj idle do oporu.

Minimalizacja idle na AM4 oznaczałaby zrezygnowanie z obu tych rzeczy, a więc... e... APU w asrocku deskmini :E Bo innych płyt/barebone bez chipsetu na AM4 nie ma. Pewnie prędzej zobaczymy płyty z laptopowymi BGA jako konkurencję dla goldmontów+ niż to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapominasz o s. 1156 oraz s. 1356.

Lynnfield, Bloomfield, westmere to też się ostro kręciło bclk bo mnożniki były blokowane.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Spl97 napisał:

Czytałem,że Intel zamierza przy Rocket Lake walczyć ceną

Dla mnie to byłoby piękne dostać i7-11700K w cenie 1500-1600 zł,jak taka cena będzie,biorę od razu :D

Chyba nie powiesz mi że siedzisz do tej pory na FX bo czekasz aż cena któregoś procesora będzie taka jak sobie ustaliłeś w głowie ? :E Jak prawdziwy Ojciec Janusz ?

1 godzinę temu, Tornado3 napisał:

nie przesadzasz :Up_to_s: a nie core2duo ?

Stary z czym ty to ludzi, co najwyżej Pentium 4 dopiero 3 odstaje

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Send1N napisał:

Stary z czym ty to ludzi, co najwyżej Pentium 4 dopiero 3 odstaje

Tylko dzięki drogiemu RDRAM 800MHz, a większość nieogarów :E nie potrafi ustawić Pentiuma 3 (FSB w górę, mnożnik w dół, zegar końcowy constans) by SDRAM 133MHz działał na 170-180MHz (większość Kingstonów robiło 170+, Hynixy chyba nawet powyżej 185+ osiągały). MHz vs MHz Pentium 4 jest mizerniutki i pokazały to Athlony 1400+ z DDR266MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie ogary kupiły P4 zamiast AMD z ołówkiem w tamtym czasie :D 
Wiec jak już ktoś kupił te P4 to jak jeszcze miał ogarnąć walkę z FSB? :D 

Ciekawe czy będzie powtórka tamtych lat ?

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ołówkiem i pęczkiem drutu jak płyta nie miała regulacji napięć.  :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A IPC to nie jest wartość stała niezależna od zastosowań? A niższa wydajność w grach Zen2 wynika z komunikacji między rdzeniami i kontrolera pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, bleidd napisał:

A IPC to nie jest wartość stała niezależna od zastosowań?

Każdy przez IPC rozumie coś trochę innego. Nie ma jednej, szczegółowej definicji, stąd mało kiedy dyskusje powołujące się na ten współczynnik do czegokolwiek zmierzają ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MitycznyJeż napisał:

Każdy przez IPC rozumie coś trochę innego. Nie ma jednej, szczegółowej definicji, stąd mało kiedy dyskusje powołujące się na ten współczynnik do czegokolwiek zmierzają ;)

Jak można rozumieć coś innego jak definicja IPC jest jedna i tam sama? :E 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, TheMr. napisał:

Jak można rozumieć coś innego jak definicja IPC jest jedna i tam sama? :E 

Rozwinięcie nazwy jest na tyle ogólne, że nic z niej nie wynika, a tym bardziej nie pozwala się sprowadzać deterministycznie do jednej liczby by być fundamentem jakiejkolwiek sensownej dyskusji.

No bo mowa o instrukcjach. Których instrukcjach? Same mnożenia? Same dodawania? Same operacje logiczne? Jakieś złożenie tych instrukcji? Możliwych kombinacji jest ∞, bo każdy workload jest inny.

Mowa też o cyklu/zegarze. No też fajnie, tylko dlaczego sporo osób do IPC wlicza wydajność całego podsystemu pamięci? Core inaczej, L3 inaczej, ram inaczej. Mamy trzy różne zegary, nazwa sugeruje że jest tylko jeden.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaaa, weźcie sobie poczytajcie jakieś tomidło do Assemblera to zobaczycie, że termin IPC tak naprawdę nic nie znaczy, albo raczej znaczy tyle co "wydumana wartość instrukcji na cykl dla ustandaryzowanego zestawu instrukcji i danych". Ilość instrukcji na cykl/cykli na instrukcję zależy od konkretnej instrukcji, setu (podobne mnemoniki występują dla generycznego zestawu X86, SSE, czy AVX), rodzaju danych (rozmiar, losowość),  czy prefetcher jest w stanie dobrze strzelać.

@MitycznyJeż O, byłeś pierwszy...

Procesor dobiera się do zastosowań. Póki co w grach i w oprogramowaniu wykorzystującym AVX512 lepszy/szybszy jest Intel, we wszystkim innym AMD. Tyle.

 

BTW... moje Taichi idze do serwisu (wentylator na chipsecie zaczął brzmieć jak kosiarka rotacyjna), X570 MEG ACE w drodze. Wygląd IMO trochę obrzydliwy (czerń i złoto - tak trochę steampunkowo), ale było tanio. Na nowe ryśki i tak czekam pewnie do lutego i wtedy zdecyduję czy 3950X czy 5900X.

Edytowane przez Jenot
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.10.2020 o 08:33, Alyjen napisał:

Jeżeli wydajność będzie porównywalna, tu więcej, tam mnie,j to czy warto będzie zapłacić więcej za AMD niż Intela? Tego dawno już nie grali ;) i no offence dla team AMD ale poza aspirującymi streamerami i youtuberami mało kto kupował Ryzena bo jest lepszy. Ludzie go kupowali bo stosunek cena/jakość był lepszy, godząc się na pewne kompromisy. 

Gdyby tak było, to R5 3600 straciłby na wartości. A obecnie w sklepie M idzie trafić na brak towaru, bo masowo wykupują ten procesor.

AMD zwyczajnie wygrywa uniwersalnością. Jak jest podobnie w grach, a szybciej w aplikacjach i całej reszcie, to bardziej się opłaca druga opcja.

Poza tym większość graczy to siecowcy/e-sport, a nie jakieś AAA, gdzie te 5-10% w 1080p mogłoby mieć jakieś znaczenie (i to przy mocnej karcie).

Ja np. wolałem AMD mimo wysokiej ceny, bo oprócz grania (LoL + kilka gierek ze Steama) koduję też filmy i trzaskam różne rzeczy w Excelu.

Sama wydajność w grach to na dzisiejsze czasy – mało.

Intel będzie musiał walczyć ceną, bo to był jedyny czynnik, z którego w ogóle rozważałem 10400f (300 zł mniej). Ale ostatecznie i tak Ryzen.

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Send1N napisał:

Chyba nie powiesz mi że siedzisz do tej pory na FX bo czekasz aż cena któregoś procesora będzie taka jak sobie ustaliłeś w głowie ? :E Jak prawdziwy Ojciec Janusz ?

 

Tak się składa,że w przyszłym roku jak wszystkie okoliczności się spełnią,wymieniam platformę i czas mojego FX będzie policzony.Tyle,że ja przy wyborze CPU sugeruję się perf/$.A,że wybieram 8/16,gdyż wystarczy na moje potrzeby na kilka dobrych lat,przyda się taka stabilizacja po przygodzie z FX-8350.Także mi się nie widzi wydanie 2k zł za 5800X,skoro i7 10700K jest tańszy i z prawdopodobnie podobnym perf/$,a też z kolei czemu w przyszłym roku miałbym dać na 10700K,jak za rogiem się czai Rocket Lake i i7 11700K będzie miało lepszy perf/$ od i7-10700K i cena takiego CPU będzie podobna bądź nawet niższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kamiyan napisał:

Gdyby tak było, to R5 3600 straciłby na wartości. A obecnie w sklepie M idzie trafić na brak towaru, bo masowo wykupują ten procesor.

AMD zwyczajnie wygrywa uniwersalnością. Jak jest podobnie w grach, a szybciej w aplikacjach i całej reszcie, to bardziej się opłaca druga opcja.

Poza tym większość graczy to siecowcy/e-sport, a nie jakieś AAA, gdzie te 5-10% w 1080p mogłoby mieć jakieś znaczenie (i to przy mocnej karcie).

Ja np. wolałem AMD mimo wysokiej ceny, bo oprócz grania (LoL + kilka gierek ze Steama) koduję też filmy i trzaskam różne rzeczy w Excelu.

Sama wydajność w grach to na dzisiejsze czasy – mało.

Intel będzie musiał walczyć ceną, bo to był jedyny czynnik, z którego w ogóle rozważałem 10400f (300 zł mniej). Ale ostatecznie i tak Ryzen.

Dobra opinia! Ja się ciągle zastanawiam. Akurat argument o sieciowcach/e-sport jest tak sobie trafiony bo właśnie tam się najczęściej leci w 1080/1440p przy minimum 144Hz i w tym zastosowaniu królem wydajność/cena jest obecnie (przy dosyć wysokich cenach za Zen 2) i5 10600KF. 
AAA przy przy wszystkich bajerkach w rozdzielczości 1440p a najlepiej 4k@60fps to faktycznie procek nie ma znaczenia i lepiej mieć taki co wszystko robi dobrze :)

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wezmę Zen2/Zen3 ze względu na posiadaną płytę. W przypadku Intela płyta jaka mnie interesuje to Z490 Gaming Plus, która wyjdzie około 140 drożej od B550 TUF z cashback więc  Intel i AMD wychodzą u mnie podobnie przy obecnych cenach. Zen2 po optymalizacji pamięci dużo zyskuje, jeśli trafi się dobra sztuka z OC 4,5 to różnice w wydajności są minimalne + zabawa z podkręcaniem.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zobaczę jak z BIOSami będzie na B450 Tomahawk to wygladać. Na Zen2 jest już ok, zero problemów, jeśli po pół roku od premiery Zen3 też tak będzie, to pewnie wsadzę 5600/5700 i potem dopiero zmienię na DDR5. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Alyjen napisał:

Dobra opinia! Ja się ciągle zastanawiam. Akurat argument o sieciowcach/e-sport jest tak sobie trafiony bo właśnie tam się najczęściej leci w 1080/1440p przy minimum 144Hz i w tym zastosowaniu królem wydajność/cena jest obecnie (przy dosyć wysokich cenach za Zen 2) i5 10600KF.

10600kf nie jest żadnym królem wydajność/cena. jest 200pln droższy od ryzena 3600, płyta do tego średnio 300-400pln droższa niż do ryzena do którego teraz mobasy b450 chodzą w fajnych cenach. U amd jak płyty tanie to cena cpu idzie w górę aby bilans się zgadzał :E . 10400f za 650pln plus gra był malina, król, miażdżył czy co tam jeszcze fanboye piszą. 10600kf mocno daleko do tych epitetów:

srednia_gry.svg

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...