Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Aha, do kręconego Ryzena 3600 już chłodzenia nie trzeba? Oryginalny wiatrak zostawisz? 

10600KF wciaż będzie wydajniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdury jakie tutaj ludzie wypisują, płakać się chce. Pamiętam jak miałem Ryzena 1700 na znacznie lepszej B350 i przy skromnym oc do 3.9 Ghz sekcja chciała wyskoczyć z płyty, Pentiakowi na tej samej też się gotowała i kombinował z kartonowymi dyszami dmuchającymi na nią.

No i chłodzenie za 50 zł? To równie dobrze można boxa zostawić bo przynajmniej wtedy masz nadmuch na sekcję. Ale Intel oczywiście musi mieć chłodzenie za minimum 200.  :D 

Edytowane przez Mar_S
  • Haha 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Wu70 napisał:

Ciekawe dlaczego ludzie kupuja B550 albo 450 a nie 350, hm...

bo liczy się przyszłość. nasza, naszych dzieci, i serii 5xxx minimalnych :E

12 minut temu, Mar_S napisał:

Bzdury jakie tutaj ludzie wypisują, płakać się chce. Pamiętam jak miałem Ryzena 1700 na znacznie lepszej B350 i przy skromnym oc do 3.9 Ghz sekcja chciała wyskoczyć z płyty, Pentiakowi na tej samej też się gotowała i kombinował z kartonowymi dyszami dmuchającymi na nią.
Ta płyta może się nada do proca bez oc, ale nie wierzę że pociągnie podkręconego 3600.
No i chłodzenie za 50 zł? To równie dobrze można boxa zostawić bo przynajmniej wtedy masz nadmuch na sekcję. Ale Intel oczywiście musi mieć chłodzenie za minimum 200.  :D 

wiara tu nie ma nic do rzeczy. miałem na tym kręconego 2600 więc 3600 będzie miał komfort.

3600 schłodzisz spartanem 3 za 59pln:

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/chlodzenie-procesora-silentiumpc-spartan-3-pro-he1024-spc146?

czego nie uda się zrobić z 10600kf bo chyba nie kupisz k aby go trzymać na stock bo kto bogatemu zabroni.

p.s. jeżeli OC ryzena 1700 na 3.9 nazywasz skromnym to tylko obnaża Twoją ignorancję w tym temacie

Edytowane przez ghs
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Mar_S napisał:

Bzdury jakie tutaj ludzie wypisują, płakać się chce. Pamiętam jak miałem Ryzena 1700 na znacznie lepszej B350 i przy skromnym oc do 3.9 Ghz sekcja chciała wyskoczyć z płyty, Pentiakowi na tej samej też się gotowała i kombinował z kartonowymi dyszami dmuchającymi na nią.

No i chłodzenie za 50 zł? To równie dobrze można boxa zostawić bo przynajmniej wtedy masz nadmuch na sekcję. Ale Intel oczywiście musi mieć chłodzenie za minimum 200.  :D 

Jestem użytkownikiem AMD już jakiś czas ale nawet mnie niemiłosiernie bawi takie wybieranie podzespołów żeby dopłata do Intela była jak największa xD 

Nie porówna dobrej płyty i dobrego chłodzenia do dobrej płyty i dobrego chłodzenia. Do AMD wystarczy płyta za 200 zł, chłodzenie stockowe i masz wydajność 10600k!!!! 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, galakty napisał:

Jestem użytkownikiem AMD już jakiś czas ale nawet mnie niemiłosiernie bawi takie wybieranie podzespołów żeby dopłata do Intela była jak największa xD 

Nie porówna dobrej płyty i dobrego chłodzenia do dobrej płyty i dobrego chłodzenia. Do AMD wystarczy płyta za 200 zł, chłodzenie stockowe i masz wydajność 10600k!!!! 

przecież wybrałem najtańszą płytę z490 do oc więc nie wiem co cię tak bawi. to że 10600k koksuje jak poyeb*ny z temperaturami z kosmosu wyjętymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skromnym bo dobre sztuki robiły 4Ghz a nawet więcej, ja niestety miałem świeżą sztukę premierową i była niezła ale nie wybitna.
Jakie będziesz miał temperatury na tym Spartanie? Na bank powyżej 80* przy obciążeniu, no chyba że stricte do gier, ale ten Spartan to jest badziew jakich mało i ja bym tego kijem nie tknął.
Co do temperatur to seria 10k oddaje ciepło bardzo dobrze i na pewno znacznie lepiej niż Ryzen 3000, a to oznacza że temperatury na 10600K wcale nie będą jakoś znacznie wyższe niż na Ryzenie.

No chyba że w celu udowodnienia racji zapuścisz na Intelu Prime a na Ryzenie popykasz w CS'a.  :E

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, galakty napisał:

To zależy, nie ma się odpowiedzieć w prosty sposób. Ja kupiłem, a raczej przepłaciłem teraz za Zen 2 bo już nie chciałem czekać, a poprzedni proc nie spełniał oczekiwań. Dlaczego nie czekałem na Zen 3? Bo na starcie będa cholernie drogie, dostępność też nie wiadomo jaka będzie, dodatkowo mam B450 i zanim stabilne BIOSy na to wyjda to też minie kilka miesięcy. 

Na Intela nie czekałem bo na razie nie zmieniam platformy. Gdybym kupował nowa to poszedłbym w Z490 i 10600k ;) 

Ale ja nie pytałem Cię, o historię Twoich zakupów, nie pytałem dlaczego nie czekałeś na to czy tamto, i nie pytałem co Ty byś zrobił.

Zadałem Ci proste wydawało mi się pytanie:

"brać teraz coś na Zen2/Zen3 czy raczej poczekać i zobaczyć co pokaże RocketLake?"

Czyli, czy mam kupić sobie teraz Zen2 lub Zen3 (używkę czy nowego, czy nawet może Zen+/AF na przeczekanie w ostateczności) z fajną i odpowiednią dla mnie płytą, czy jednak nie kupować nic z tych rzeczy tylko poczekać do premiery i recenzji RocketLake Intela.

Czyli pytanie nie jest czy brać teraz AMD czy teraz Intela, bo jest oczywiste, że prawie każdy rozgarnięty i świadomy użytkownik wybierze płytę która obsłuży Zen2 i Zen3 i ewentualnie kupi na razie tylko procka na Zen2 (nowego czy używkę, czy nawet procka na Zen+ na przeczekanie) i ewentualnie tylko potem wymiana procka na Zen3 (jeśli np. już będą dostępne, jeśli stanieją, jeśli pojawią się tańsze modele, pojawią się używki, itp. itd.).

Czy teraz pytanie jest zrozumiałe i możesz odpowiedzieć w końcu, czy brać teraz coś na Zen2/Zen3 czy raczej poczekać i zobaczyć co pokaże RocketLake?

PS. Sorki, ale nie pytam innych - proszę mi nie odpowiadać :)

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ghs napisał:

z tym że r3600 podkręcisz nawet na płycie za 229pln:

https://foxkomputer.pl/pl/p/Plyta-glowna-Gigabyte-GA-AB350M-DS3H-V2/7351?

co daje 1100 za set i schłodzisz to byle czińczykiem za 50pln.

10600kf to minimum 1800 za set plus co najmniej 200pln na chłodzenie.

O ile z płytą główną jak najbardziej się zgadzam bo bez problemu można na niej zrobić OC zarówno procesora jak i pamięci tak w przypadku chłodzenia to niestety ale mijasz się z prawdą. R5 3600 pomimo tego  że jest wykonany w 7nm ma 2x mniejszą powierzchnie oddawania ciepła względem procesorów 14nm a te nie pobierają 2x więcej watt. 

Jak ktoś ma premierowego R5 3600, który wbija po 1.4-1.45v w AUTO to nawet chłodzenie za 140zł może mieć z nim problem. Ja właśnie takiego miałem tyle, że 4.2Ghz 1.37v i chłodzenie Gelid Phantom, które jest wydajniejsze od SPC Fortis 3 w grach notował skoki temperatur do 75C więc taki "piźdźik" za 50zł już będzie miał problem. 

Co do chłodzenia to do i5 10600K wystarczy jedno ze wspomnianych przeze mnie: Gelid Phantom lub SPC Fortis 3.  Tego pierwszego dostaniesz za 130zł. 

 

@DaviM

Ten "naganiacz" o którym wspomniał Kowal w Twoim przypadku jak najbardziej pasuje. 

 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie chłodzenie myślicie, że będzie potrzebne do 5800/5900x? Pod OC takie jakie się będzie dało osiągnąć bez żyłowania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się cały zastanawiam co lepiej wziąć, Ryzen 9 3900X czy Ryzen 7 5800X. Cena praktycznie ta sama, tu kilka rdzeni więcej, tu wydajność na jeden rdzeń wyższa i dylemat gotowy.
Komputera używam, wydaje mi się, w równym stopniu do gier jak i "pracy", Lightroom i Photoshop, zwykle na dużych plikach (~100 Mpix), czasem jakieś wielowątkowe programy z właściwej pracy. Kilkanaście kart otwartych w Chromie to też u mnie standard, niezależnie od sytuacji. Z drugiej strony w gry też sporo gram, a chcę sparować ten procek z RTX 3080 (jak go już dostanę) i oglądać rozgrywkę w 1440p 144Hz.
Jeszcze jest kwestia tego, że przesiadam się z Ryzena 7 2700X i chciałbym zobaczyć autentyczny skok wydajności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być cicho to AiO 280/360.

W innym wypadku solidne chłodzenie powietrzem.

Wszystkiego dowiesz się po premierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, DjXbeat napisał:

O ile z płytą główną jak najbardziej się zgadzam bo bez problemu można na niej zrobić OC zarówno procesora jak i pamięci tak w przypadku chłodzenia to niestety ale mijasz się z prawdą. R5 3600 pomimo tego  że jest wykonany w 7nm ma 2x mniejszą powierzchnie oddawania ciepła względem procesorów 14nm a te nie pobierają 2x więcej watt. 

Jak ktoś ma premierowego R5 3600, który wbija po 1.4-1.45v w AUTO to nawet chłodzenie za 140zł może mieć z nim problem. Ja właśnie takiego miałem tyle, że 4.2Ghz 1.37v i chłodzenie Gelid Phantom, które jest wydajniejsze od SPC Fortis 3 w grach notował skoki temperatur do 75C więc taki "piźdźik" za 50zł już będzie miał problem. 

Co do chłodzenia to do i5 10600K wystarczy jedno ze wspomnianych przeze mnie: Gelid Phantom lub SPC Fortis 3.  Tego pierwszego dostaniesz za 130zł. 

 

 

Z chłodzeniem się zgadzam.

Porównywałem LC 2x480 z Fortis 38:E

Blender Classroom 3440x1440.
900rpm 8x 120 eloop.
Pasta to MX-2.
R3600 4.4/1.26v
Temperatura ustabilizowała się na 71.5C.

W przypadku Fortisa 3 z jednym 120mm eloop, okazało się, że 4.4/1.26v jest nieosiągalne.
Procek się wykrzaczał od temperatury. Musiałem podbić vcore do 1.32v i wtedy Blender został ukończony....ale z temperaturą 89C i max rpm na wentylatorze.
Jakbym chciał w Blenderze osiągnąć 71.5C jak na LC, to umożliwia to zejście do 4.3/1.16v

AC często uniemożliwia  poszukiwania maxa dla Ryzen, z jak najmniejszym stabilnym vcore bo ten od temperatury się wyłoży.
Nie wspomnę już o Prime95.

Wątpię aby największe AC zbliżyły się istotnie w tym temacie.

Natomiast w grach, a nie w syntetycznym poszukiwaniu maxa maxów, AC leciutko zdaje egzamin.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Vern napisał:

Jakie chłodzenie myślicie, że będzie potrzebne do 5800/5900x? Pod OC takie jakie się będzie dało osiągnąć bez żyłowania. 

Do 5800X dwuwieżowe chłodzenie pokroju Dark Rock 4 Pro,z kolei do 5900X,tu już rekomendowałbym dobre AIO min.280 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Berni017 napisał:

, Lightroom i Photoshop, zwykle na dużych plikach (~100 Mpix), czasem jakieś wielowątkowe programy z właściwej pracy. 

W Photoshop od lat ma przewagę Intel, może Ryzen 5000 w końcu to zmieni ale tutaj trzeba dobrych testów, nie oczekuj ich po stronach typu PurePC bo oni nie mają o tym pojęcia.

Wracając do teamtu, czy posiadacze Ryzenów 8 i 12 jajowych mogliby zrobić GeekBencha 4 ? Najlepiej na oc w okolicach 4.4-4.5 Ghz?
Ja zrobiłem na moim 3600 ale niestety oni specjalnie zrobili oni na GB4 topowe procki, natomiast 5600X już na GB5.  ;)

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/compare/15825311?baseline=15829495

Zwróćcie uwagę że ram jest u nich na pod 4000 Mhz a więc to też daje przewagę, z drugiej strony timingi chyba na stock  ;)

Edytowane przez Mar_S
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis 3 ogarnia 3700X po OC bez problemów, dlatego z 5800X raczej też da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dać radę,ale cudów z temperaturami nie należy się spodziewać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, bleidd napisał:

Fortis 3 ogarnia 3700X po OC bez problemów, dlatego z 5800X raczej też da radę.

Czyli do 5800X coś tańszego a do 5900X to już pewnie Dark Rock 4 Pro. Dzięki.
AIO mnie nie interesuje i nigdy interesować nie będzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz stoję przed wyborem brać teraz R5 3600 za ok. 600 bo jest okazja ktoś z okolicy czy może Zen3 pod koniec roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Saren7 napisał:

Teraz stoję przed wyborem brać teraz R5 3600 za ok. 600 bo jest okazja ktoś z okolicy czy może Zen3 pod koniec roku.

Za 600 zł bierz tego 3600 i się nie zastanawiaj. Sprzedasz go bez straty i sobie zmienisz na Zen3 jak już ogarna BIOSy i dostępność.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę miał dowodu zakupu, gwarancja jest tylko AMD. Czy nie będzie problemu przy sprzedaży z tego powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie części i sprzęty jakie sprzedawałem nie miały gwarancji i szły od kopa :D 

Chociaż w przypadku AMD może być większy problem, to nie Intel czy NV że zejdzie na pniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przycisnę go o dalsze zejście z ceny, bo nie ma gwary sklepu itd. Zobaczymy jak to się skończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Spl97 napisał:

Może dać radę,ale cudów z temperaturami nie należy się spodziewać

To nie GPU że zacznie zrzucać taktowania, 70-75 stopni nie jestem dla CPU żadnym problemem chyba, że ktoś ma burn testy CPU odpalone 24/h to można wtedy pomyśleć o czymś lepszym.

Edytowane przez bleidd
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, bleidd napisał:

To nie GPU że zacznie zrzucać taktowania, 70-75 stopni nie jestem dla CPU żadnym problemem chyba, że ktoś ma burn testy CPU odpalone 24/h to można wtedy pomyśleć o czymś lepszym.

Ryzen nie ma czasem krytycznej na 95C? Więc co za problem, że jest do 75C.

Swoją drogą, mam takie pytanie –skoro specyfikacja 5600X jest identyczna jak 3600X, to sama architektura/IPC robi taką różnicę?

nQXVs5t.png

Asn0Pin.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Pograłem trochę dłużej: VRR i flickering - testowałem Squad gdzie FPS potrafi spaść ze 120 do 80 FPS, zero mignięć. Zablokowałem FPSy w grze na 45 i też zero mignięć. Może są różne wersje softu albo nie wiem, u mnie nie miga. Smużenie - jak się przypatrzy to jest przy ciemnych kolorach, ale na pewno nie taka skala jak kiedyś to było na VA. Na tyle małe że podczas normalnej rozgrywki tego nie widać i można pominąć (pewnie subiektywne, ale mi nie przeszkadza).  Skalibrowałem HDR w apce do kalibracji W11, wyszło że max jasnosć to jakieś 1150-1200 nitów. Wieczorem w grach robi serio robotę, pierwszy raz musiałem oczy zmrużyć patrząc na płomienie  Jakieś tam VA/IPS z podświetleniem krawędziowym to w ogóle nie ma jak porównać... Oby więcej takich Miniled powstawało, pakować więcej stref, walczyć ze smużeniem i super sprzęt za nieduże pieniądze.  Dziwi mnie trochę polityka cenowa, kupiłem go za 1600 zł, a na drugi dzień kosztował 2000 zł, potem 1800 zł i znowu 2000 zł. Chyba malutko ich produkują że ceny tak skaczą. Za 2k to nie warto zdecydowanie, 1600 adekwatna cena.
    • Też tak myślę, jeśli te przecieki są prawdziwe i jeśli dalej pogłębią dysproporcję między serią 90 a 80 to nie zdziwię się jak 5080 będzie miało wydajność ledwie 4090 i 16GB, to by oznaczało, że ten ostatni w ogóle nie stanieje i pozostałby na pułapie 6-7k PLN. To byłoby bardzo w stylu NV
    • Gra do niczego nie zmusza, przynajmniej grając w demko nie czułem takiej potrzeby, aby parować cały czas, częściej używałem uników.
    • No i oczywiście, że obcina detale bo wszystko rozświetla. Jest jaśniej na pozór bo jest dokładnie jak na Asus, że świeci jaśniej w trybie 400, ale nie daje peak do 1000.
    • Typ sie konkretnie odkleja. Tu już faktycznie potrzeba dobrego specjalisty i pewnie pobytu na oddziale dobrego szpitala. Ale to też jakieś dobicie tego co musi być na konfederuskich stronach czy forach. Nowy ogromny pakiet broni i amunicji od USA bardzo ich zabolał. Aż czekam jak zaczną świrować jak do akcji wejdą f16
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...