Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ryzen 3100 się równie mocno co 3600. Co prawda na takim samym napięciu na 3100 miałem te  3 stopnie mniej, ale być może różnica wynika z temperatury otoczenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, ghs napisał:

widocznie źle trafiłeś. nawet ryzeny 2600, 3100 i 3300x (z racji tego że to odpad z odpadów) grzeją się bardziej od ryzena 3600. to raz. dwa i to kluczowe dwa: ryzen 5600 to będzie jeden (ciut walnięty) chiplet a nie dwa (też ciut walnięte) chiplety ryzena 3600. więc zarządzanie energią i odprowadzanie ciepła na bank będzie lepsze.

Ryzen 3600 ma 1 CCD,a nie 2.
2 CCD mają 3900X oraz 3950X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Spl97 napisał:

Ryzen 3600 ma 1 CCD,a nie 2.
2 CCD mają 3900X oraz 3950X

chodziło mi o CCX, mój błąd.

3600 ma dwa CCX a 5600 to monolit

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ghs napisał:

widocznie źle trafiłeś. nawet ryzeny 2600, 3100 i 3300x (z racji tego że to odpad z odpadów) grzeją się bardziej od ryzena 3600. to raz.

Po pierwsze to zen i zen+ mają niższe temperatury pracy przy takim samym taktowaniu i napięciu względem zen2. Nie wprowadzaj ludzi w błąd! 

Wielkość powierzchni oddawania ciepła ma tutaj fundamentalne znaczenie. Co z tego, że Zen2 pobiera ~30% Watt mniej jak ma prawie 2x mniejszą powierzchnię oddawania ciepła przez co znacznie trudniej jest odebrać to ciepło. 

Godzinę temu, ghs napisał:

ryzen 5600 to będzie jeden (ciut walnięty) chiplet a nie dwa (też ciut walnięte) chiplety ryzena 3600. więc zarządzanie energią i odprowadzanie ciepła na bank będzie lepsze.

Jeżeli będą pobierać taką samą ilość energii to nic się nie zmieni bo powierzchnia oddawania ciepła jest identyczna! Jeżeli będą pobierać mniej to logiczne, że temperatury spadną, 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@larry.bigl od godziny 15 będzie możliwy zakup i może się załapiesz szybko

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Spl97 o ile wydajnośc będzie sensowna. Testy przed premiera MOIM ZDANIEM są mało wiarygodne niezależnie od sympatii jaką mam do AMD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bleidd napisał:

@Art385 masz rację pod warunkiem, że ktoś nie ogarnie dlaczego dostał BSOD-a albo go wyrzuciło do pulpitu. Od roku gram na ustawieniach CPU jak z synaturki, ani jednego zwisu czy problemu. Może i po godzinie OCCT Small Data z AVX2 by się wysypał, nie mam zamiaru jednak z tego powodu go voltować bo nic nie zyskam. A może i byłoby ok, nigdy nie sprawadzałem bo sensu w tym nie widzę.

SDS to puszczasz jak potrzebujesz uber stabilności nie zależnie od okoliczności. Pod gry to lds to już jest nadto a teraz jak jest ładnie CTR z podpiętym prime95 to już w ogóle łatwo jest i tym bardziej warto sprawdzić. Bo dość często jak dociśniesz ram to wali błędami a czasem wypluje WHEA pod avx2 ale oprócz tysięcy błędów crasha nie ma ale one tam są. 

Widzę zamiast zaaplikować wystarczające testy to od razy myk SDS, a co mi tam prime95 FMA3 na max memie niech zdycha xD  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, gaca18 napisał:

Mnie chyba nikt nie przebije z 2500K  już 9 rok razem :E

"Core i5 2500K @4.7GHz 1.36V" 4.7GHz, ładnie :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, RyszardGTS napisał:

"Core i5 2500K @4.7GHz 1.36V" 4.7GHz, ładnie :thumbup:

To jest w miarę standardowe OC dla tych procków. Napięcie jest niskie jak na takie takty. Mój 3570k potrzebował 1.4V do 4.6GHz (Ivy Bridge troszkę słabiej się kręcą). Obecnie na moim Ivy nawet 4.5 nie zrobię bo glut pod czapką ogranicza OC a nie chce mi się skalpować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, galakty napisał:

Small Data na bank Ci wywali proca po kilku minutach, bo to jest katowanie do sześcianu. Tylko właśnie, po co to robić... 

Chociażby po to by nie pajacować w sygnaturce z taktami, które nie są w żaden sposób taktami stabilnymi. 

Zabawne jak soft sprawdzający stabilność po premierze ryzenów stał się softem zakazanym, tylko dlatego, że po oc procesory go nie przechodzą :E 

  • Haha 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syntetyki od czasów AVX/AVX2 dość mocno odbiegają od potrzeb graczy. 

Duże/Średnie dane AVX2 to i tak test na górkę. Małe dane AVX2 to sztuka dla sztuki. Jak jest stabilny w AVX2 SmallFFT Prime95 to będzie też stabilny w OCCT Małe Dane avx2 i w innych syntetykach. Ale realnie nic tak nie obciąży proca. Duże dane w AVX2 wystarczą, aby odpalić nawet strema z CPU na wyższej jakości. 

Ryśki po OC aby śmigać w małych danych AVX2 potrzebują więcej papu (+0,1V) albo zejście z zegarem o ~100MHz względem testów bez AVXa albo w dużych danych AVX. Z jednej strony szkoda MHz. Z drugiej strony szkoda voltować i grzać CPU pod AVX2 Small, skoro ostatecznie wystarczy znacznie niższe napięcie a komp i tak się nie wysypie :) 

Dodatkowo pierwsze sztuki były tak słabe w OC, że jak ktoś na 3600 był w stanie ustabilizować AVX2 Małe dane przy 4,2GHz to był już nie lada sukces. Dla tego stał się softem zakazanym :D 

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.10.2020 o 12:47, Spl97 napisał:

Mało co póki co słychać o Warhol

Mój sąsiad w w klatce miał na nazwisko Warchoł i rzucał cegłami w dzieci pod blokiem więc ja już słyszałem dużo :E:D

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Minciu napisał:

Syntetyki od czasów AVX/AVX2 dość mocno odbiegają od potrzeb graczy. 

Duże/Średnie dane AVX2 to i tak test na górkę. Małe dane AVX2 to sztuka dla sztuki. Jak jest stabilny w AVX2 SmallFFT Prime95 to będzie też stabilny w OCCT Małe Dane avx2 i w innych syntetykach. Ale realnie nic tak nie obciąży proca. Duże dane w AVX2 wystarczą, aby odpalić nawet strema z CPU na wyższej jakości. 

Ryśki po OC aby śmigać w małych danych AVX2 potrzebują więcej papu (+0,1V) albo zejście z zegarem o ~100MHz względem testów bez AVXa albo w dużych danych AVX. Z jednej strony szkoda MHz. Z drugiej strony szkoda voltować i grzać CPU pod AVX2 Small, skoro ostatecznie wystarczy znacznie niższe napięcie a komp i tak się nie wysypie :) 

Dodatkowo pierwsze sztuki były tak słabe w OC, że jak ktoś na 3600 był w stanie ustabilizować AVX2 Małe dane przy 4,2GHz to był już nie lada sukces. Dla tego stał się softem zakazanym :D 

Polać panu :beer:

Ja tam wolę ustawić minimalnie niższe napięcie i mieć niższe temperatury, niższy hałas i niższy pobór prądu niż szczycić się, że przechodzi mi 6-cio godzinny maraton small data w OCCT, ale co kto woli. We wszystkich grach i programach jakie używałem działa bez zarzutu, więc naprawdę nie wiem po co mam szukać dziury w całym. Jak ktoś chce mieć rock solid stable to niech tak robi, ale nazywanie pajacowaniem innych bo mają CPU ustawiony tak że wszystko działa bez zrzutu a przy okazji nie voltują CPU pod wyimaginowane zastosowania to przemilczę.

Niektórzy by najchętniej zakazali możliwości wrzucania sygnatur bez dowodów w postaci screenów z OCCT Small Data bo inaczej ban albo najlepiej wysyła do gułagu :D 

Edytowane przez bleidd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziwna prawidłowość w teście pojedynczego rdzenia passmark. Kolejność jest dokładnie taka sama jak wydajność w grach. Jak widać ten benchmark nie faworyzuje AMD. 

AMD Ryzen 3800XT jest prawie pod wszystkimi procesorami Intela. Jeżeli tak to wynik 5600X który znacznie wyprzedza wszystkie Intele napawa optymizmem. Będzie ciekawa rywalizacja. Dla tych którzy są dopiero przed decyzją czy AMD czy Intel to następny powód żeby poczekać te kilka dni.

 https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5600X wyprzedza KAŻDY procesor Intela w single? Właśnie z tego powodu to śmierdzi :E

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmierdzi dlatego zamiast kupować na momencie w dniu premiery ja się wstrzymam. Już miałem w koszyku i5 10400f który by mi aż nad to starczył..ale jeśli za stosunkowo niewiele więcej mogę mieć sprzęt który będzie teoretycznie służył dłużej to zaczekam. Gorzej jak okaże się, że nowe procki to klapa i stare Ryże pójdą w górę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie fajnie by było, gdyby ostatnie procesory na AM4 (może jeszcze przed nami refreshe Warhol), były ostatecznie czymś takim dla posiadaczy AMD jak I7-4790k.

Niemniej jednak pewnie tak nie będzie, bo wojna procesorowa rozgorzała na dobre, a to sugeruje szybszy rozwój CPU. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, larry.bigl napisał:

Śmierdzi dlatego zamiast kupować na momencie w dniu premiery ja się wstrzymam. Już miałem w koszyku i5 10400f który by mi aż nad to starczył.

Nie masz się czym przejmować ponieważ stawiam orzeszki przeciw chipsom że i tak byś go nie dostał przed nowym rokiem. Patrząc na obecne czasy bez szansy. To samo jak PS5, najszybszego radka z navi2, iphone 12 pro max. Z nowości od ręki będzie pewnie tylko x seriers X. Jest pandemia i firmy produkują znacznie mniej nic tego nie zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany, że dostępność Zen3 bedzie znacznie lepsza niż nowych Navi. Pewnie już od wakacji tłuką Zen3. Natomiast z kartami dużo gorzej bo do samego chipu trzeba jeszcze wiele rzeczy dorobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, eagle napisał:

Panowie dziwna prawidłowość w teście pojedynczego rdzenia passmark. Kolejność jest dokładnie taka sama jak wydajność w grach. Jak widać ten benchmark nie faworyzuje AMD. 

AMD Ryzen 3800XT jest prawie pod wszystkimi procesorami Intela. Jeżeli tak to wynik 5600X który znacznie wyprzedza wszystkie Intele napawa optymizmem. Będzie ciekawa rywalizacja. Dla tych którzy są dopiero przed decyzją czy AMD czy Intel to następny powód żeby poczekać te kilka dni.

 https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

faktycznie zdekladowal wszystko baaa nawet 3600x deklasuje wiekszosc

61365c-1603529455.jpg

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te benchmarki mają takie przełożenie na realną wydajność co wróżbita Maciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...