Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, addept napisał:

Absolutnie się z Tobą zgadzam się. Również, jakbym był biedny, brałbym zdecydowanie 10600k. 

Mając jednak trochę kasy, zdecydowałbym się raczej na 5800x, pod warunkiem, że ... cena odrobinę spadnie, no, ale u mnie nie ma pośpiechu ze zmianą procka. 

Do czego to doszło, dawniej byłoby to nie do pomyślenia.

Teraz, jesteś biedny, nie stać cię ? Kup Intela. ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie (i Panie?),

Przesiadam się z Intela Skylake na AM4 - celuję w 5800X i mam pytania:

1. Jak to jest z tym wiatraczkiem na chipsecie X570? Mocno to brzęczy? Da się to ustawiać na mniejsze obroty, albo coś z tym zrobić jeśli będzie głośne?

2. Jaka płyta z X570 byłaby dobra? Taka nie droższa niż 1000-pare zł. Przymierzam się ku ASUS TUF GAMING X570-PLUS - czy ta jest ok? Może macie coś lepszego?

3. Jak to jest z pamięciami z Zenem 3? Czytałem że warto dobierać takie żeby chodziły na 3800 MHz ponieważ wtedy się dobrze synchronizują z IF, to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, ketiw555 napisał:

Ogólnie to szału nie ma, cena 5600X z kosmosu, ja gdybym miał kupować teraz procka to wybrałbym 10600k zdecydowanie. 

Jak przeglądam ceny w niemieckich sklepach to 5600X kosztuje tyle samo co 10700KF, a jeszcze inna sprawa, że 5600X już chyba nigdzie realnie się nie da kupić.

Z tymi procami niedługo będzie to samo co ampere :E

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zapowiedziach można było się spodziewać, że nowy Rysiek zrobi w grach marmoladę z 14nm Intela, zdaje się że nic takiego się nie stało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytajcie dokładnie na  Anadtechu  o różnicach w temperaturach , gdzie  właśnie rdzenie w   5800X  grzeją się  bardziej niż te w  5900X    ,to je dziwne  ?  co by oznaczało że  lepsze rdzenie idą  do  12 i 16 jajecznych  CPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, mr_rzeznik napisał:

Panowie (i Panie?),

Przesiadam się z Intela Skylake na AM4 - celuję w 5800X i mam pytania:

1. Jak to jest z tym wiatraczkiem na chipsecie X570? Mocno to brzęczy? Da się to ustawiać na mniejsze obroty, albo coś z tym zrobić jeśli będzie głośne?

2. Jaka płyta z X570 byłaby dobra? Taka nie droższa niż 1000-pare zł. Przymierzam się ku ASUS TUF GAMING X570-PLUS - czy ta jest ok? Może macie coś lepszego?

3. Jak to jest z pamięciami z Zenem 3? Czytałem że warto dobierać takie żeby chodziły na 3800 MHz ponieważ wtedy się dobrze synchronizują z IF, to prawda?

Mam ASUS TUF GAMING PLUS na x570 (z 3900X) i ten wiatraczek jeszcze ani razu mi się nie włączył. Choć dmucha na niego powietrze z karty, co według mnie jest pozytywne, bo lepszy jakikolwiek przepływ powietrza niż żaden. To jest to samo jak ludzie mówili, że powietrze z nowych kart nvidii będzie podgrzewać procesor, a wyszło, że jest dzięki temu chłodniej w całej budzie. Płyta bdb nie mam do czego się przyczepić, sekcja zasilania spokojnie daje radę i nie grzeje się jak na niektórych płytach do 100 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Bemx2k napisał:

Poczytajcie dokładnie na  Anadtechu  o różnicach w temperaturach , gdzie  właśnie rdzenie w   5800X  grzeją się  bardziej niż te w  5900X    ,to je dziwne  ?  co by oznaczało że  lepsze rdzenie idą  do  12 i 16 jajecznych  CPU

5800 to 8 rdzeni w jednym chiplecie a 5900 to 2x6. Będzie to pewnie miało również minimalne przełożenie na niektóre gry. Mogą one na 5800x chodzić lepiej z racji organizacji rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, mr_rzeznik napisał:

Panowie (i Panie?),

Przesiadam się z Intela Skylake na AM4 - celuję w 5800X i mam pytania:

1. Jak to jest z tym wiatraczkiem na chipsecie X570? Mocno to brzęczy? Da się to ustawiać na mniejsze obroty, albo coś z tym zrobić jeśli będzie głośne?

2. Jaka płyta z X570 byłaby dobra? Taka nie droższa niż 1000-pare zł. Przymierzam się ku ASUS TUF GAMING X570-PLUS - czy ta jest ok? Może macie coś lepszego?

3. Jak to jest z pamięciami z Zenem 3? Czytałem że warto dobierać takie żeby chodziły na 3800 MHz ponieważ wtedy się dobrze synchronizują z IF, to prawda?

1. Włącza się raczej dopiero jak mocniej obciążysz nvme, a raczej skorzystasz z np. z dwóch takich dysków czy też w raidie, więc raczej większa szansa, że nie będziesz słyszeć, nawet jak się ostatecznie włączy.

2. Myślę, że wystarczyłby do każdego procesora Zen 3 w tym i 5950X w zupełności B550 Tomahawk(709 zł minus 89 zł cashback), a jeżeli koniecznie coś na X570 to Tomahawk deklasuje konkurencję za 899 zł też jest cashback, ale dziwnym trafem tylko 45 zł:

https://pl.msi.com/Promotion/Black-Friday-2020#AMD-Motherboard

3. Dobierać takie pamięci aby można je było podkręcić do tych 3800MHz, tutaj biorą albo Patrioty 4133MHz lub 4400MHz na bdieach i próbują je kręcić na 3800MHz CL14, ale za tyle też możesz kupić 2x16GB od Cruciala z Ballistixów 3200MHz CL16 i kręcić. Ballistixy 3200MHz CL16 czy 3600MHz Cl16 wykręcisz na 3800MHz CL16, często pojawiają się na promocjach na amazon.de

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekko zmodyfikowałem limity PBO (z Auto na limity Płyty)

Nie umiem w single core ale multi ma ładne :)

image.png.6123c309a3e4b9e39303da2ee35856f9.png

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już ma tego R7 5800x ? Jak temperatury ? Z dzisiejszych testów można wnioskować że to porządny grzejnik, tyle że w tym roku chyba zimy nie będzie lol

20 minut temu, Bemx2k napisał:

Poczytajcie dokładnie na  Anadtechu  o różnicach w temperaturach , gdzie  właśnie rdzenie w   5800X  grzeją się  bardziej niż te w  5900X    ,to je dziwne  ?  co by oznaczało że  lepsze rdzenie idą  do  12 i 16 jajecznych  CPU

Podobno to z racji tego, że w 5800 masz wszystkie rdzenie w jednym bloku a w r9 rdzenie rozdzielono na 2 bloki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, drejfus napisał:

Lekko zmodyfikowałem limity PBO (z Auto na limity Płyty)

Nie umiem w single core ale multi ma ładne :)

 

Możesz sprawdzić czy działa edc bug ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jak ten 5800X może się tak nagrzewać patrząc na temp 5600X i 5900X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, addept napisał:

Tak przeglądam sobie te testy na Anandtech, uwzględniające bardzo niskie rozdzielczości w grach i najbardziej mnie przekonuje 5800x. Na moje potrzeby by wystarczył, skoro zamierzam się  z nowym prockiem  nie rozstawać co najmniej przez parę lat. W tych niskich rozdziałkach gniecie wszystkie Intele. 

Chyba muszę zacząć grać w 384p. lub 720p  :P

 

Testowane na RAM: Intel 2933 AMD 3200

Trzeba sprawdzić na wymaxowanych ramach obie platformy.

@Tomcug wbijaj 3800 cl 12 albo i niżej jak IF niedomaga ;)

Edytowane przez warrior666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, darkonza napisał:

Nie ogrzejesz się tym tak jak myślisz, palnik acetylenowy ma nawet 3000 stopni C, ale nie ogrzeje Cie tak jak kaloryfer co ma 60 stopni C. W ogrzewaniu obecnie lepszy jest Intel, nawet jeśli ma niższą temperaturę.

Bo ja wiem, moja i9 ledwo 75 stopni robi w AIDA64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Valeri napisał:

Nie rozumiem jak ten 5800X może się tak nagrzewać patrząc na temp 5600X i 5900X

tak jak w w r7 3700/3800x, trafiają tam śmietnikowe chiplety. Aczkolwiek te tempy są przegięte IMO :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, darkonza napisał:

Nie ogrzejesz się tym tak jak myślisz, palnik acetylenowy ma nawet 3000 stopni C, ale nie ogrzeje Cie tak jak kaloryfer co ma 60 stopni C. W ogrzewaniu obecnie lepszy jest Intel, nawet jeśli ma niższą temperaturę.

Hmmm...dziwna sprawa ...mój i7 10700K przy 5GHz wbija do 71-72 stopni w Aida64. W grach między 45-55 stopni czyli tyle samo ile miałem na Ryzen 5 3600 pomimo sporej różnicy TDP na niekorzyść Intela. Chłodzenie to samo.

@darkonza : dzięki za wyjaśnienie, sam byłem lekko zdziwiony po przesiadce na to i7, że te temperatury relatywnie niskie pomimo TDP na poziomie 125. Temperatury w budzie też chyba bardzo podobne, chociaż budę też zmieniłem na większą trochę. Generalnie mam mega pierdolca na punkcie właśnie temperatur i ciszy. To chyba z wiekiem przychodzi lol.

Edytowane przez Fenrir_14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Fenrir_14 napisał:

Hmmm...dziwna sprawa ...mój i7 10700K przy 5GHz wbija do 71-72 stopni w Aida64. W grach między 45-55 stopni czyli tyle samo ile miałem na Ryzen 5 3600 pomimo sporej różnicy TDP na niekorzyść Intela. Chłodzenie to samo.

Ryzeny mają mniejszą powierzchnię i większą/wyższą gęstość upakowania tranzystorów, miniaturyzacja ma również swoje gorsze strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyliście ogromne różnice w testach znanych i szanowanych redakcji? W niektórych Ryzeny 5000 rzeczywiście deklasują Intele w większości testowanych grach. Z kolei inne testy pokazują przewagę Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to się wszystko zaczęło 6 lat temu kiedy skromna kobieta stanęła na czele AMD. Nikt po porażce buldożera nie wierzył w sukces. 

 

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie jak wypada b550 gaming plus w stosunku np do tomahawka? w avansie lata po 639 a po cashbacku 21zl goodie i 134zl od msi wychodzi 484zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@darkonza pewnie tak. Po zakupie Define 7 XL 3 razy przekładałem graty z powrotem do Define R6 żeby się faktycznie upewnić czy jest lepiej czy nie ;)

BTW, Ryzena bardzo dobrze wspominam, pomimo tego że trafił mi się kasztan, którego trzeba było klepać 1.375V żeby poszedł na 4.2 to nie było z nim żadnych problemów, zero freezów, zwieszek itd. Poprostu, w dniu w którym wpiąłem RTX 3080 Strix OC - najzwyczajniej sytuacja go przerosła pomimo 1440p. Więc trochę z nudów, trochę z ciekawości łyknąłem okazyjnie i7 10700k za 1500 PLN nówkę sztukę z nastawieniem, że jak będę niezadowolony to oddaję i czekam na Zen3. No nic, zostaję z tym i7 na razie i czekam dalej, do przyszłego roku hehe.

Edytowane przez Fenrir_14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Vexis napisał:

Mam ASUS TUF GAMING PLUS na x570 (z 3900X) i ten wiatraczek jeszcze ani razu mi się nie włączył. Choć dmucha na niego powietrze z karty, co według mnie jest pozytywne, bo lepszy jakikolwiek przepływ powietrza niż żaden. To jest to samo jak ludzie mówili, że powietrze z nowych kart nvidii będzie podgrzewać procesor, a wyszło, że jest dzięki temu chłodniej w całej budzie. Płyta bdb nie mam do czego się przyczepić, sekcja zasilania spokojnie daje radę i nie grzeje się jak na niektórych płytach do 100 stopni.

A renderujesz coś na 1.40V 4.4GHz ? z wyłaczonymi wentylatorami w budzie i tylko otwartą szybką? 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Więcej slajdów mikroarchitektury rdzenia x86 Zen 3 i dokładny opis:
anandtech.com/show/16214/amd-zen-3-ryzen-deep-dive-review-5950x-5900x-5800x-and-5700x-tested/4

Wychodzi na to że Zen 3 to praktycznie nowy rdzeń x86 z przeprojektowanymi poszczególnymi blokami.

Jedną z wielu ciekawostek jest nowy dwupotokowy predyktor który wykonuje dwa przewidywania gałęzi na cykl. Jeden potok predyktoru prześciga się z drugim i gdy któryś wykona błędne przewidywanie co normalnie skutkuje zatrzymaniem potoku i jego przeładowaniem pochłaniając wiele cykli zegara drugi przechodzi do prawidłowego trafienia. To dla tego AMD marketingowo nazwało nowy predyktor - "No-Bubble" branch prediction :) Nowy predyktor jest teraz w stanie obiąć większą część kodu i jego rozgałęzień co powoduje że jest dokładniejszy i wydajniejszy.

PS
Pamiętam jak jakiś czas temu były dyskusje na forach że skuteczność predyktorów 98% to już granica i nic już się z tym nie da zbytnio zrobić. Może 1-2%. Tylko że zapomina się o tym że predyktor swoje zajmuje i więc by mógł objąć większą część kodu trzeba poświęcić więcej tranzystorów. Predyktor będzie rozbudowywany zwiększając wydajność i dokładność o czym nawet Intel napisał w artykule że ich nowy predyktor jest w stanie z automatu podbić IPC o 10% i prawdopodobnie został zaimplementowany w GoldenCove.

Pamiętam też jak co niektórzy pisali że drugi potok(poboczny) przewidywania nie jest możliwy a AMD go zaimplementowało w Zen3 :) Pierwszy raz usłyszałem o dodatkowym potoku pobocznym od osoby która na TwojePieCe popełniła artykół o Conroe(Core2). Jednak sprawdziło się :)

Teraz niech mi ktoś napisze o ścianie IPC która naiperw była przy K8 i Netbrust a potem Skylake :E
Edytowane przez AMDK11
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, eagle napisał:

Tak to się wszystko zaczęło 6 lat temu kiedy skromna kobieta stanęła na czele AMD. Nikt po porażce buldożera nie wierzył w sukces. 

Ja jej wierzyłem z kolejnymi prezentacjami liczby wyglądały coraz lepiej a budowa die wyglądała sensownie, tu nie było znanego z FXów "niby to rdzeń, ale jednak nie pełnoprawny autonomiczny rdzeń".

Ryzen 1700 pomimo że niedoskonały to mocno i głęboko wszedł Intelowi :] i dzięki niemu skończyło się że 4/4 wystarczy do prawie każdej gry, a 4/8? Intel: "paaaanie taki high-end w mainstreamie to na dekady wystarczy" ;)  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...