Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, RyszardGTS napisał:

Ja jej wierzyłem z kolejnymi prezentacjami liczby wyglądały coraz lepiej a budowa die wyglądała sensownie, tu nie było znanego z FXów "niby to rdzeń, ale jednak nie pełnoprawny autonomiczny rdzeń"

Moduł typu Bulldożer to w rzeczywistości rdzeń x86 tyle że blok stałoprzecinkowy (integer) to fizycznie dwie mniejsze partycje ale pojedynczy wątek ma dostęp tylko do jednej na czym mocno traci.

W tradycyjnym rdzeniu x86 masz szeroki rdzeń x86 z SMT czyli wielowątkowością gdzie zasoby dwóm wątkom przydzielane są dynamicznie według wolnych zasobów ale co najważniejsze pojedynczy wątek ma dostęp do całego rdzenia a nie tylko jego framentu :)

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wingedhusar napisał:

panowie jak wypada b550 gaming plus w stosunku np do tomahawka? w avansie lata po 639 a po cashbacku 21zl goodie i 134zl od msi wychodzi 484zl

Gorsza płyta, ale wystarczy. Co najmniej 11 stopni więcej na sekcji VRM gorsze Audio bo ALC892 i lan 1GBit, ale za 484 zł no cóż będzie ok.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Valeri napisał:

Nie rozumiem jak ten 5800X może się tak nagrzewać patrząc na temp 5600X i 5900X

No przecież kilka wpisów temu dwie albo trzy różne osoby to wyjaśniły. 5800X ma 8 rdzeni w bloku (czy jak się to nazywa) 5900X ma dwa bloki po 6 rdzeni, o tej samej powierzchni (po dwa rdzenie w każdym bloku są wyłączone) mniejsza moc przy tej samej powierzchni daje większe temperatury 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IF 2100? sprzeczne komunikaty idą, że no difference i 1900 to max, albo że 2000 do 2100 da się na 90% 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na YT były wypowiedź że 2100mhz na IF to kwestia biosu i będzie jak najbardziej możliwe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne tylko pojedyncze sztuki będą robiły więcej niż 1900 IF, dlatego nie podawali wyższych wartości. 

EDIT: Faktycznie, ktoś się wypowiadał, że ma wyjść nowy BIOS, dzięki któremu wyższe IF będzie możliwe. Nie pamiętam jednak gdzie to słyszałem. Za dużo testów 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Valeri napisał:

Bo ja wiem, moja i9 ledwo 75 stopni robi w AIDA64

Jeden zanotuje 75C drugi 90C a trzeci na wodzie  45C a wszystkie te 3 procesory na takich samych ustawieniach wydzielają tą samą ilość energii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@addept

Myślisz że byłby aż taki rozstrzał ?

Edytowane przez HiT92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Alyjen napisał:

IF 2100? sprzeczne komunikaty idą, że no difference i 1900 to max, albo że 2000 do 2100 da się na 90% 

Wszystko powyżej 1900Mhz na IF to będzie cud a już zrobione  2100Mhz to tylko do uruchomienia systemu bo stabilności na tym nie złapiesz żadnej. 

2 minuty temu, HiT92 napisał:

@addept

Myślisz że byłby aż taki rozstrzał ?

Możesz trafić Golden Sample co zrobi stabilnie 2000Mhz ;)  

95% skończy się na 1900Mhz a zapewne część nawet tego nie osiągnie. 

Edytowane przez DjXbeat
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up wydaje mi się że gdzieś jeszcze o tym słyszałem oprócz Liptona. W każdym razie miło by było, zawsze to parę procent do wydajności i jakiś pretekst żeby się przesiąść na Bdie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy zadziała na zen2, bo teraz to wygląda mniej więcej tak, że kręcąc BCLK jestem wstanie dobić praktycznie pod 1900 MHz ale jak tylko wbije 1900+ to koniec. ale kilkanaście MHZ niżej jest w 100% stabilne przy nawet przy niskich napięciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, darkonza napisał:

Pewnie, 10700 to obecnie optymalny proc cena/wydajność na dzis i jutro. Tylko to nie zmienia faktu ze AMD jest lepsze we wszystkim oprócz cen :)

 

12 godzin temu, darkonza napisał:

No przecież mówie ze AMD nie jest lepsze w kwestii cen

Chcesz powiedzieć, że i7 10700 8/16 w ogólnej wydajności przegrywa z R5 5600X 6/12 ? ?

 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta Agesa/Biosy nie sprawią nagle, że śmieć zacznie fruwać. Po prostu automat będzie lepiej trafiał w optymalne nastawy z napięciami. Tak ja to rozumiem. 


2) Yes, it can clock to DDR4-4000 1:1 if you have a good sample. Upcoming AGESA work will make this easier.

Nie piszą tutaj że nowa Agesa będzie robić cuda, a jedynie że ułatwi zadanie ;) To tak jak przy zen 3000 na premierę, każda kolejna agesa miała sprawić, że zegar wzrośnie do tych pudełkowych wartości co miały wersje X. I kombinowali żeby czasem HwInfo coś tam wyłapywał z lepszym zegarem, ale realnie nikt nagle po zmianie biosu nie zaczął latać na 4,6 jeżeli proc wcześniej zdychał na 4,4. Chociaż każdy też liczył na takie cuda :P

Tu będzie to samo. 

Edytowane przez Minciu
  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do odbioru 5600x a w poniedziałek dojdzie 5800x. Które CPU zostawić, jeśli będzie to parowane z rtx3080, brak planów podkręcania, a celem w 99% będą gry.

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Minciu napisał:

Ta Agesa/Biosy nie sprawią nagle, że śmieć zacznie fruwać. Po prostu automat będzie lepiej trafiał w optymalne nastawy z napięciami. Tak ja to rozumiem. 


2) Yes, it can clock to DDR4-4000 1:1 if you have a good sample. Upcoming AGESA work will make this easier.

Nie piszą tutaj że nowa Agesa będzie robić cuda, a jedynie że ułatwi zadanie ;) To tak jak przy zen 3000 na premierę, każda kolejna agesa miała sprawić, że zegar wzrośnie do tych pudełkowych wartości co miały wersje X. I kombinowali żeby czasem HwInfo coś tam wyłapywał z lepszym zegarem, ale realnie nikt nagle po zmianie biosu nie zaczął latać na 4,6 jeżeli proc wcześniej zdychał na 4,4. Chociaż każdy też liczył na takie cuda :P

Tu będzie to samo. 

Pewnie późniejsze sztuki będą bez problemu latały na 4000, tak jak miało to w przypadku Zenów 2, gdzie premierowe sztuki często nie robiły nawet 3733 Mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, SHeFFc napisał:

Mam do odbioru 5600x a w poniedziałek dojdzie 5800x. Które CPU zostawić, jeśli będzie to parowane z rtx3080, brak planów podkręcania, a celem w 99% będą gry.

dwa posty wyżej masz solidne info że 5600x "best cpu for games":

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, addept napisał:

Pewnie późniejsze sztuki będą bez problemu latały na 4000, tak jak miało to w przypadku Zenów 2, gdzie premierowe sztuki często nie robiły nawet 3733 Mhz

trochę wishful thinking bo akurat ten kawałek krzemu, który odpowiada za zegar IF się od czasów Zen 2 nie zmienił ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmieszne jest to, że w jednym teście lepszy jest stock w drugim oc. Różnice są minimalne ale mimo wszystko są? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...