Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

To co opisujecie jest bardzo niepokojące. Pięć osób na krzyż ma na razie te procesory a już słychać o problemach. Pozostaje tylko życzyć żeby kłopoty szybko były rozwiązane i nie były to uwalone CPU bo na wymianę będzie się czekać długo - chyba nie ma na razie zbyt wielu sztuk w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, marjanoos napisał:

To, że ZEN3 + RX6000 to oczywiste. Pytanie jak z płytami właśnie. Niby idzie to przez PCIe4, a B450 nie są oficjalnie kompatybilne.

Nic nie jest oczywiste, a raczej - niby wszystko jest jasne, ale AMD może majstrować przy driverach. SAM to stara technologia z nową, ładną, marketingową nazwą. Stara nazwa to PCI Express resizable BAR. Obsługiwana chyba od Polarisów u AMD i od 8800 u NVidii. W systemach 32-bitowych można zaadresować 4GB pamięci w związku z czym pamięć VRAM jest widziana przez okno (BAR) o szerokości 256MB, odczyty i zapisy do VRAM muszą iść w takich paczkach. Przypomina to trochę starą, znaną z DOS pamięć EMS, gdzie przez małe okienko 64kB można było "patrzeć" na gigabajty RAMu, normalnie niemożliwego do zaadresowania (bo max. to było 1MB). SAM (resizable BAR) rozwiązuje problem dając im do dyspozycji przestrzeń adresową powyżej 4GB, przy okazji zrywając ze zgodnością z aplikacjami i systemami 32-bitowymi. Powyżej 4GB BAR może mieć szerokość całej pamięci VRAM - paczki tekstur czy innych danych mogą być przesyłane szybciej. Jak szybciej? Nie wiadomo, ale przypuszczam, że zauważalne może to być przy ogromnej ilości tekstur wysokiej rozdzielczości i ekranach 4K (bo niby dlaczego na prezentacji big navi AMD chwaliło się SAM w 4k??). Pewnie na wydajność SAM będzie mieć wpływ przepustowość PCIe (stąd zapewne ograniczenie do B550 i X570, bo mają PCIe gen4). Ale... żeby SAM/resizable BAR zadziałało to tak naprawdę wystarczy włączyć w BIOSie odpowiednią opcję (above 4GB access albo coś podobnego), mieć Windows z WDDM 2.0 lub w miarę świeżego linuksa, dużo RAM (no gdzieś te dane do przepchnięcia trzeba zmieścić, kopiowanie z dysku do VRAM to nienajlepszy pomysł na zwiększenie wydajności), zgodną kartę (przy czym nie tylko karty graficzne z tego korzystają, nvme też potrafią) i tyle. Działa to na AMD i Intelu, działa na kartach AMD i NVidii... ale AMD może w Windows wyłączyć SAM w sterownikach. Nie sądzę jednak żeby to zrobiło - póki co ma chyba jako jedyne możliwość pełnego wykorzystania SAM (16GB karty, PCIe gen4). na innych kombinacjach w grach zysk pewnie będzie żaden.

Edytowane przez Jenot
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ostrożnie jak coś

 

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, cichy45 napisał:

To co opisujecie jest bardzo niepokojące. Pięć osób na krzyż ma na razie te procesory a już słychać o problemach. Pozostaje tylko życzyć żeby kłopoty szybko były rozwiązane i nie były to uwalone CPU bo na wymianę będzie się czekać długo - chyba nie ma na razie zbyt wielu sztuk w sklepach.

Znowu się zaczyna rzeźbienie z biosami i Agesami :(

Powtórka z ZEN2, gdzie użytkownicy męczyli się miesiącami.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, leven napisał:

Znowu się zaczyna rzeźbienie z biosami i Agesami :(

Powtórka z ZEN2, gdzie użytkownicy męczyli się miesiącami.

Ja od samej premiery miałem R5 3600 na płycie Gigabyte B450M DS3H i żadnych problemów nie miałem. Wszystko działało wzorowo ;)

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, DjXbeat napisał:

Ja od samej premiery miałem R5 3600 na płycie Gigabyte B450M DS3H i żadnych problemów nie miałem. Wszystko działało wzorowo ;)

Pooglądaj sobie i poszukaj bodaj na youtubie jak koleś kupił pięć płyt i tylko jedna działała .Także ten tego bo ty nie miałeś problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pehem86613 napisał:

Pooglądaj sobie i poszukaj bodaj na youtubie jak koleś kupił pięć płyt i tylko jedna działała .Także ten tego bo ty nie miałeś problemu.

Nie muszę wracać do tamtego czasu bo wiem co wtedy się działo i coś czuję że teraz będzie podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, DjXbeat napisał:

Ja od samej premiery miałem R5 3600 na płycie Gigabyte B450M DS3H i żadnych problemów nie miałem. Wszystko działało wzorowo ;)

Tak na szybkiego 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj, byle to blad w agesie byl i tyle. Ale to nie napawa optymizmem w związku z zbliżającą się premierą big navi, bo zapewne z sterownikami bedzie jeszcze gorzej niż z biosami. Akurat w kwestii problemów z biosem, 10gen tez miala takie problemy, dopiero po jakimś czasie po premierze zostało to poprawione, także ten tego, to nie powod do wytykania bledow producentów bo obie firmy miały wtopę :)

 

Edytowane przez novi
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było czy nie ale do Zen 3 ma nie być planów zasilania do Windows, zalecany jest powrót do domyślnego planu zbalansowanego.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, KawiorS napisał:

Mi nie działa wgl D.O.C.P :( tylko na 2133 wstaje 5800x

Napisz jakie masz pamięci płyte i procka może pomogę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Sovas napisał:

http://www.3dmark.com/spy/15071328

Ciężko coś więcej ukręcić. 4.75 się udało jeszcze wbić, ale przy napięciu 1,37. Więc jak dla mnie nie ma to większego sensu.

image.png.a69447cd83ec51c479d49ec446a10057.png

no faktycznie dupy nie urywa taki realny overclock to 4.4-4.6 na 1.3v, nie zdziwię się jak życie i aplikacje zweryfikują ten "super" overclocking do 4,5ghz 

Edytowane przez ci4stek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Sovas napisał:

http://www.3dmark.com/spy/15071328

Ciężko coś więcej ukręcić. 4.75 się udało jeszcze wbić, ale przy napięciu 1,37. Więc jak dla mnie nie ma to większego sensu.

image.png.a69447cd83ec51c479d49ec446a10057.png

Nie masakruj już tego proca :E

Wrzuć 4.5GHZ na wszystkie jajka i wykręć memki ile fabryka dała :P

Będzie sprzęcik cacy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Trepcia napisał:

Patrzac jedynie na perf/

Ale co Ci wychodzi to samo skoro płacisz więcej za cpu z tej samej półki cenowej?? Za pięć lat średniak pokroju 3600 będzie kosztował pewno ze trzy tysiące...i5 2400 w 2011r kosztował ok. 800zł, jego następca w 2019 9400F kosztuje ok. 700zł mając dużo większą wydajność i liczbę rdzeni oraz wątków. Dokąd zmierza AMD tym dymaniu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kupca na TRX40 i 3960X, wychodzi na to że będzie downgrade do 5950X i Tomahawka X570.

Wystawiłem 5950X za €100 ponad MSRP, ale się ludzie rzucili xD

Edytowane przez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich co mają problemy z nowymi Ryzenami na swoich płytach MSI i ASUS zapraszam do wysyłania procków do mnie. Przetestuję na Gigabyte, odeślę, a potem wystawię drobny rachunek za sprawdzenie czy te Wasze problemy to wina płyty czy też nie 8:E

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, napisał:

Wystawiłem 5950X za €100 ponad MSRP, ale się ludzie rzucili xD

Janusze wystawiają za jeszcze więcej :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co i jak, jak zejdzie 3960X to git, zostanie mi jeszcze kupa kasy w kieszeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, KawiorS napisał:

Mi nie działa wgl D.O.C.P :( tylko na 2133 wstaje 5800x

jakie mobo masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x570 tuf wifi plus ryzen 5900x ramy niestabilne z d.o.c.p @ 3600mhz , zejscie na 3533mhz i juz jest bez problemowo

bios 2812 beta

ponoc problem z biosem , sporo ludzi sie skarzylo juz

Edytowane przez troll1337

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie stabilne 3800MHz,  3933MHz po 30 minutach MEMTestu zrobiło bluescreena przy 1.35V cachemem7.thumb.png.2bc675839148f5a8ec3121db559945cc.png

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, B@nita napisał:

I proporcjonalnie droższy. Gdzie tu postęp? To zwykły skok ma kase.

Jak Intel dymał na kasę przy postępie 5%/10% i nowe sockety, też tak krzyczałeś ?

Edytowane przez Pitt_34
  • Like 2
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny u Intela od jakiegoś czasu za bardzo nie rosły, a ostatnio nawet lekko spadły. AMD tylko dogoniło konkurencję, a już sobie życzy zauważalnie więcej.

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...