Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Marucins napisał:

To co się działo zaraz po premierze gdy sporo osób smażyło się na wiatrak, który jest zasłonięty przez GPU?

Ale tak w ogóle to widziałeś gdzie płyty MSI mają wentylator chipsetu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Marucins napisał:

To co się działo zaraz po premierze gdy sporo osób smażyło się na wiatrak, który jest zasłonięty przez GPU?

To głownie dotyczyło płyt ASRock,gdzie rzeczywiście miały wentylator na chipsecie ulokowany tak,że zasłaniała karta graficzna.Niektóre modele płyt Asus oraz Gigabyte też tak mają,z kolei ten w ogóle problem nie dotyczy płyt MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Marucins napisał:

tzn?

To co napisałem - jakim problemem są zaniżone wyniki w benchmarku? Grasz w AIDA64? Pracujesz w AIDA64? 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
17 minut temu, tomcug napisał:

To co napisałem - jakim problemem są zaniżone wyniki w benchmarku? Grasz w AIDA64? Pracujesz w AIDA64? 8:E

 

Nie odniosłem się do samego benchmarka a do chęci samej aktualizacji:

Cytat

GB skipped Agesa 1.1.8.0 & 1.1.9.0, so guys don't expect every Agesa version will be released.
MSI posted 1.2.0.1 for 5 boards last week and probably without any validation.
GB got this Agesa last week and working on it.

Ta firma zbyt wysoko się ceni, w stosunku do tego co oferuje. Stąd niesmak.

Alle o tym przekonałem się dopiero kupując coś z ich "stajni".

 

PS. Odpowiadając na twoje pytanie - jak klikniesz w mój napis w sygnaturze  - dowiesz się co z tym wszystkim robię :D

Edytowane przez Marucins

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Roberto78 napisał:

na UNIFY jeszcze nie zaobserwowałem żeby się włączył.

Na UNIFY raz mi się włączył wiatrak na chipsecie. Stało się to w sytuacji, jak wyłączyłem i włączyłem szybko kompa po teście obciążeniowym.

Jak po włączeniu kompa zaczęło cos buczeć to przez minutę nie potrafiłem wpaść na to co to może być :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Marucins napisał:

U mnie transfery na 5950X poniżej 800. 

Kiedy gigaFAIL ogarnie to. Nie mam pojęcia. Ale przyznam że nigdy więcej płyty od tych partaczy. Gdyby Asus miał konstrukcje bez wiatraka a tak jest to co jest ?

Ja też czekam na nowy bios od giga, ale jak napisał Tomek ... Ja się cieszę że 1900IF nareszcie chodzi stabilnie. A na rzeźbienie przy ramie przyjdzie pora po bańce crypto :E  

Lu579r7.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, eagle napisał:

Ja też czekam na nowy bios od giga, ale jak napisał Tomek ... Ja się cieszę że 1900IF nareszcie chodzi stabilnie. A na rzeźbienie przy ramie przyjdzie pora po bańce crypto :E  

Lu579r7.png

 

Co do IF 1900, sprawdź ten temat: 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o łączeniu 5800X z chłodzeniem powietrznym pokroju Fortisa 3, ma to sens? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nowy Theradripper Pro, 64/128, z nowymi płytami na WRX80, które mają mieć ośmiokanałowy kontroler pamięci RAM, 128 linii PCI-E 4.0 oraz obsługiwać do 2TB RAM, ceny płyt zaczynać się będą od 999$, cena procesora 64/128 Threadrippera Pro 399WX to 5489$ za sztukę.

https://www.techpowerup.com/279215/amd-releases-threadripper-pro-workstation-cpus-to-the-diy-market

bw2BINY5b9Bo2Sww.jpg

https://www.anandtech.com/show/16521/amd-ryzen-threadripper-pro-retail-offering-starts-today

AMD%20Threadripper%20Pro%203995WX_575px.

winyj_rdzeniuf.jpg

:E 

 

Edytowane przez Stjepan666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Astec napisał:

Co myślicie o łączeniu 5800X z chłodzeniem powietrznym pokroju Fortisa 3, ma to sens? 

Ok o ile zrobisz manualne OC z obniżonym napięciem, ewentualnie użyjesz CTR 2.0. Na auto temperatury w grach będą wysokie bo ten procesor ma małą powierzchnie oddawania ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O temperaturę w grach to bym się nie martwił nawet na auto.

  Nigdy w grach nie będzie  obciążenia 100% CPU. Nie grałem w żadne nowe gry ostatnio ale podejrzewam że max obciążenie w grach to pewnie ze 30%

Wskazane jest lepsze chłodzenie do tego procesora jeśli Fortisa 3 jest porównywalny wydajnościowo z np Dark Rock 4 Pro  to będzie ok.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Astec napisał:

Co myślicie o łączeniu 5800X z chłodzeniem powietrznym pokroju Fortisa 3, ma to sens? 

W grach daje radę, ale pod większym obciążeniem robi się już ciepło i głośno.

Fortis 3 to raczej takie min do tego procka (u mnie jeszcze został po 3600). Dziś przyszła do mnie Fuma 2, jak znajdę trochę czasu to zamontuje i zobaczę jaka różnica będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Astec napisał:

Co myślicie o łączeniu 5800X z chłodzeniem powietrznym pokroju Fortisa 3, ma to sens? 

Miałem fortisa 3 v2 na 3700x wykręconym na napięciu 1.35v i ogarnął :E w cinebench R20 po 3 przelotach nie przekraczałem 80c a napięcie wysokie, tutaj gorzej nie będzie i raczej nie będziesz dowalał allcore 1.35 :) 

22 minuty temu, Roberto78 napisał:

Nie grałem w żadne nowe gry ostatnio ale podejrzewam że max obciążenie w grach to pewnie ze 30%

 

 

Bez przesady :E 8/16 taki przykładowo BF5 potrafi momentami przycisnąć do 80% na 64 graczach przy dużej zadymie 30% to nie ma nawet w wielu grach singleplayer (assasyny, watch dogsy itp też dobrze dociskają) ? oczywiście są tytuły gdzie utylizacja wynosi i 10 :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Astec napisał:

Co myślicie o łączeniu 5800X z chłodzeniem powietrznym pokroju Fortisa 3, ma to sens? 

Ma sens.
Tylko dobierz pastę co łatwo się rozprowadza i dobrze wypełnia niedostatki podstawy Fortisa 3.
Czyli nic lepszego jak MX-4.
Z chińskich smarowideł GD900-1.

W  droższe AC się nie pchaj bo się rozczarujesz. Dalej tylko ewentualnie AIO może pomóc ale nie dużo. Mowa o użytkowaniu gamingowym.

Mój 5800X na 4.7/1.25v z Fortis 3 i pastą GD900-1 (chiński odpowiednik MX-4), wypluwa 74C w Blenderze przy 100% rpm na wentylatorze coolera.
Obudowa to stół testowy BC1.

Jeśli dużo obrabiasz na procku i będzie pracował jak w Blenderze, to droższy cooler ma sens.
Dark Rock Pro 4 nie pokonał za mocno Fortisa 3 ale blender był kolosalnie cichszy :P
Użyłem tej samej pasty ofc.
DRP4 ma lepszą podstawę jak Fortis więc wydajne pasty lepiej się sprawują jak te o niskim W/mK.
Użycie chińskiej MTG5 14.3W/mK zabrało jeszcze kilka stopni na DRP4, względem Fortisa 3 i pasty GD900-1 (6.8W/mK).

No i im wyższy vcore tym droższy cooler zyskuje.

na 4.6/1.16v to szkoda kasy na coś innego jak Fortis 3, nawet do Blendera.

 

 

 

Teraz przypomniało mi się, że najlepsza opcja na tego Ryśka na powietrzu to wyrwać jak najtaniej Thermalright Macho z 6x heatpipe i dokupić zestaw montażowy pod AM4.

Za 118 zł z kw wyrwałem Macho Zero + 55 zł zapinka AM4 i w duecie z pastą MTG5 14.3W/mK mam killera na poziomie DRP4.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Stjepan666 napisał:

Nowy Theradripper Pro, 64/128, z nowymi płytami na WRX80, które mają mieć ośmiokanałowy kontroler pamięci RAM, 128 linii PCI-E 4.0 oraz obsługiwać do 2TB RAM, ceny płyt zaczynać się będą od 999$, cena procesora 64/128 Threadrippera Pro 399WX to 5489$ za sztukę.

https://www.techpowerup.com/279215/amd-releases-threadripper-pro-workstation-cpus-to-the-diy-market

 

https://www.anandtech.com/show/16521/amd-ryzen-threadripper-pro-retail-offering-starts-today  

 

Ciekawe jaką to by miało wydajność przy kopaniu monero :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
17 minut temu, MarcoSimone napisał:

Za 118 zł z kw wyrwałem Macho Zero + 55 zł zapinka AM4 i w duecie z pastą MTG5 14.3W/mK mam killera na poziomie DRP4.

Ta chińska pasta jest naprawdę dobra i można przyjąć że ma taką przewodność? czy zwykła bajka na opakowaniu coś jak 600W na gównianych zasilaczach które realnie oddają 300 :P 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, MarcoSimone napisał:


na 4.6/1.16v to szkoda kasy na coś innego jak Fortis 3, nawet do Blendera.

 

 

 

 

Ty  koledze nie pisz o swoim procesorze :E  mój do 4,725GHz potrzebuje z 1.325V ( przynajmniej )   w CB23 się wykrzaczył na 1.3125V  :E 

Ustawiłem dziś  tylko dla benchu :E

Dopracowałem  trochę PBO +50 4.9Ghz single do 4.7GHz multi ( zależy czasem mniej 4,6 /65) curwe 20 negatiw all core.

Musze jeszcze pokombinować z PBO  bo  na auto OC ustawia mi  PBO+100 ale przy takim curwe  resetuje się komputer

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Roberto78 napisał:

Ty  koledze nie pisz o swoim procesorze :E  mój do 4,725GHz potrzebuje z 1.325V ( przynajmniej )   w CB23 się wykrzaczył na 1.3125V  :E 

Ustawiłem dziś  tylko dla benchu :E

Dopracowałem  trochę PBO +50 4.9Ghz single do 4.7GHz multi ( zależy czasem mniej 4,6 /65) curwe 20 negatiw all core.

Musze jeszcze pokombinować z PBO  bo  na auto OC ustawia mi  PBO+100 ale przy takim curwe  resetuje się komputer

Macro dostał golden sampla i myśli, że każdy wykręci jego wynik :E Ja odpuściłem gdy do 4.8 trzeba było 1.42 bodajże :) 

4.6 to 1.325V. Programem sprawdzałem to kręci się między bronze a silver sample :) 

Fortis3 ogranie 5800X, ale UV + Curve Negative i wentyl na 60%+. Lepszą opcją dla Fortisa byłby 5600X/5900X bo upakowanie rdzeni w 5800X jednak ma dużo minusów jeśli chodzi o tempy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Roberto78 napisał:

Ty  koledze nie pisz o swoim procesorze :E  mój do 4,725GHz potrzebuje z 1.325V ( przynajmniej )   w CB23 się wykrzaczył na 1.3125V  :E 

Ustawiłem dziś  tylko dla benchu :E

Dopracowałem  trochę PBO +50 4.9Ghz single do 4.7GHz multi ( zależy czasem mniej 4,6 /65) curwe 20 negatiw all core.

Musze jeszcze pokombinować z PBO  bo  na auto OC ustawia mi  PBO+100 ale przy takim curwe  resetuje się komputer

No ale najważniejsza u mnie informacja to vcore 1.25v.

Zlazłbyś do 4.6 i miałbyś to samo napięcie bez specjalnej straty w wydajności gamingowej. A chłodniej by było ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Roberto78 napisał:

  Nigdy w grach nie będzie  obciążenia 100% CPU. Nie grałem w żadne nowe gry ostatnio ale podejrzewam że max obciążenie w grach to pewnie ze 30%

Ale właśnie w grach napięcia na auto wrzucane są wyższe niż przy obciążeniu 100% co przynajmniej u mnie daje wyższe temperatury niż np w CB20.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, TheMr. napisał:

Macro dostał golden sampla i myśli, że każdy wykręci jego wynik :E Ja odpuściłem gdy do 4.8 trzeba było 1.42 bodajże :) 

4.6 to 1.325V. Programem sprawdzałem to kręci się między bronze a silver sample :) 

Fortis3 ogranie 5800X, ale UV + Curve Negative i wentyl na 60%+. Lepszą opcją dla Fortisa byłby 5600X/5900X bo upakowanie rdzeni w 5800X jednak ma dużo minusów jeśli chodzi o tempy. 

Nie myślę nic takiego ;-)

Ale fakt, 5800X jest najcieplejszy w rodzinie 5xxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja wprawdzie mam 5900x i teraz sobie zrobiłem tak że mam plan zasilania oszczędzanie energii co mi daję temp ~30 stopni i 0,9V przy typowym użytkowaniu (youtube, www itp.) a w grach załącza mi się profil z CTRa 4650/4550MHz przy napięciu 1,275V i mam temperatury średnie 50C w grach i maksymalne piki na 60-65C.

Edytowane przez severall
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Send1N napisał:

Ta chińska pasta jest naprawdę dobra i można przyjąć że ma taką przewodność czy zwykła bajka na opakowaniu coś jak 600W na gównianych zasilaczach które realnie oddają 300 :P 

DRP4 + GD900-1 (6.8W/mK)(odpowiednik MX-4) to 74.3C w Blender 3440x1440 Classroom. 4.7/1.25v.
DRP4 +  MTG5 (14.3W/mK) to 71C w tym samym teście na tych samych nastawach.

4.8/1.34v na powietrzu w Blender się wywala od temperatury powyżej 83C.
Jak miałem custom LC to te nastawy ogarniała woda do 81C.

Ponieważ nie każdy ma golden sample to musi patrzeć aby w renderach gdzie all cores idzie na 100% nie dobijać 82-83C. Powyżej może stracić stabilność i wymaga dovoltowania, co pogorszy sprawę na Fortisie.

Generalnie Fortis 3 z pastą pokroju MX-4  do gier to dobry wybór w kwestii kasa/wydajność.
 


 

6 minut temu, severall napisał:

Ja wprawdzie mam 5900x i teraz sobie zrobiłem tak że mam plan zasilania oszczędzanie energii co mi daję temp ~30 stopni i 0,9V przy typowym użytkowaniu (youtube, www itp.) a w grach załącza mi się profil z CTRa 4650/4550MHz przy napięciu 1,275V i mam temperatury średnie 50C w grach i maksymalne piki na 60-65C.

Ja obecnie używam 4.4/1.05v i peak do 51C w BFV Multi, gdzie średnio jest po 45C 8:E

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przetestuje sobie tą pastę bo jeszcze jej nie miałem a droga nie jest ? na papierze większe w/mk niż kryonaut ?

22 minuty temu, MarcoSimone napisał:

Sekcja gorsza niż na mojej b450 ale 5800x jeszcze nie powinien być zagrożeniem :E tym bardziej że istnieje UV ^^ 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...