Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Send1N napisał:

To przetestuje sobie tą pastę bo jeszcze jej nie miałem a droga nie jest ? na papierze większe w/mk niż kryonaut ?

Z AIO w duecie może namieszać :)

 

2 minuty temu, Send1N napisał:

To przetestuje sobie tą pastę bo jeszcze jej nie miałem a droga nie jest ? na papierze większe w/mk niż kryonaut ?

Sekcja gorsza niż na mojej b450 ale 5800x jeszcze nie powinien być zagrożeniem :E tym bardziej że istnieje UV ^^ 

Stagnacja w kompie mnie dobija i kombinuję z używką Sugo 09 i mATX mobo :P

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, MarcoSimone napisał:

DRP4 + GD900-1 (6.8W/mK)(odpowiednik MX-4) to 74.3C w Blender 3440x1440 Classroom. 4.7/1.25v.
DRP4 +  MTG5 (14.3W/mK) to 71C w tym samym teście na tych samych nastawach.

4.8/1.34v na powietrzu w Blender się wywala od temperatury powyżej 83C.
Jak miałem custom LC to te nastawy ogarniała woda do 81C.

Ponieważ nie każdy ma golden sample to musi patrzeć aby w renderach gdzie all cores idzie na 100% nie dobijać 82-83C. Powyżej może stracić stabilność i wymaga dovoltowania, co pogorszy sprawę na Fortisie.

Generalnie Fortis 3 z pastą pokroju MX-4  do gier to dobry wybór w kwestii kasa/wydajność.
Ja obecnie używam 4.4/1.05v i peak do 51C w BFV Multi, gdzie średnio jest po 45C 8:E

 

 

GD900

Ta pasta nie jest złotym środkiem

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja dzisiaj zapodałem nowy bios na swojego B550 Taichi. Profil został z poprzedniego biosu (trochę dziwne bo na Z390 Intela i też na mobo ASRocka po wgraniu nowego biosu sam się kasował) a, że nie chciało mi się wszystkiego ustawiać ręcznie to załadowałem go. Oczywiście w Windowsie błędy WHEA. Załadowałem domyślne ustawienia UEFI i ustawiłem dokładnie te same parametry jak były zapisane w załadowanym profilu - wszystko ok, brak błędów WHEA. WTF?:szczerbaty:  Wychodzi na to, że ma AMD to jednak stan umysłu, albo ASRock to stan umysłu - jak kto woli...:lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Marucins

Dzięki za materiał. 
Fakt. Facet udowodnił, że skład pasty i pobór prądu ma znaczenie.
W przypadku coolerów AC, znaczenie ma też jakość podstawy.
Ale...
Ja swoje zabawy z pastami i coolerami poczyniłem w Blenderze, który realniej oddaje użytkowanie kompa niż wypalarka AIDA, nie mówiąc o w spomnianym w materiale Prime95.
W realnym użytkowaniu nie masz aż takiego obciążenia a Blender oddaje cięższe zastosowania niż gaming.
Trzeba brać to pod uwagę.
Do testów stabilność nie potrzebuję cichej pracy wentylatora. I tak musi lecieć na 100% bo w tych wypalarkach od razu jest piekło.
Interesuje mnie tylko jak najlepsza temperatura aby Rysiek nie wyłożył się od gorąca pod czapką.

Masz rację. Nie jest to złota pasta do wszystkiego.

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Pioneer83 napisał:

Ja dzisiaj zapodałem nowy bios na swojego B550 Taichi. Profil został z poprzedniego biosu (trochę dziwne bo na Z390 Intela i też na mobo ASRocka po wgraniu nowego biosu sam się kasował) a, że nie chciało mi się wszystkiego ustawiać ręcznie to załadowałem go. Oczywiście w Windowsie błędy WHEA. Załadowałem domyślne ustawienia UEFI i ustawiłem dokładnie te same parametry jak były zapisane w załadowanym profilu - wszystko ok, brak błędów WHEA. WTF?:szczerbaty:  Wychodzi na to, że ma AMD to jednak stan umysłu, albo ASRock to stan umysłu - jak kto woli...:lol2:

U mnie po ostatniej zmianie BIOS na ASUS to nie pasowało ze starego profilu naweto to ustawienia, które odpowiada za to czy bios uruchamia się w trybie easy czy advanced, było mnóstwo problemów, które rozwiązało wpisanie tych samych parametrów z palucha :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Alyjen napisał:

U mnie po ostatniej zmianie BIOS na ASUS to nie pasowało ze starego profilu naweto to ustawienia, które odpowiada za to czy bios uruchamia się w trybie easy czy advanced, było mnóstwo problemów, które rozwiązało wpisanie tych samych parametrów z palucha :D

Really?

Mój TUF od kilku wersji wstecz przyjmuje zapisane ustawienia z pena ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm dziwne, ja u siebie musze klepac na nowo, bios 3405 mega stabilny :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pioneer83 napisał:

Ja dzisiaj zapodałem nowy bios na swojego B550 Taichi. Profil został z poprzedniego biosu (trochę dziwne bo na Z390 Intela i też na mobo ASRocka po wgraniu nowego biosu sam się kasował) a, że nie chciało mi się wszystkiego ustawiać ręcznie to załadowałem go. Oczywiście w Windowsie błędy WHEA. Załadowałem domyślne ustawienia UEFI i ustawiłem dokładnie te same parametry jak były zapisane w załadowanym profilu - wszystko ok, brak błędów WHEA. WTF?:szczerbaty:  Wychodzi na to, że ma AMD to jednak stan umysłu, albo ASRock to stan umysłu - jak kto woli...:lol2:

Miałem kilka płyt AM4 (Asrock X470 Master SLI, Asus Prime X470 Pro, X570 Taichi i teraz MSI x570 Ace). Asus i MSI kasują zapisane profile i nie pozwalają załadować profili zapisanych na USB w innych wersjach. Asrock nie usuwa profili i pozwala wczytywać te zapisane w innych wersjach, ale... nie zawsze to działa - część ustawień jest niewidoczna i w różnych wersjach biosu poszczególne opcje mogą mieć inne adresy, i po wczytaniu będzie bagno, mimo że niby wszystko wygląda tak samo. U mnie na Taichi było tak, że jeśli update AGESy był tylko jakimś drobnym patchem, to stare profile działały, jeśli zmiany były "grube" to konieczny był reset CMOS przyciskiem, bo dostawałem bootloopa bez możliwości wejścia do biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tu jeszcze test dla tych co nie lubią czytać. :E 

 

I pomyśleć że następca Ryzen 4 Thradripper Pro będzie mieć 96/192 i ośmiokanałowy kontroler RAM DDR5. :E 

Edytowane przez Stjepan666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.02.2021 o 08:55, Pioneer83 napisał:

Oglądnij ostatnie 10 sekund - "do zobaczenia za pół roku":szczerbaty:. Cały filmik to kryptoreklama Asusa i Corsaira. Zieeeeewwwwww:pistols: Najlepszy z tego filmiku to kot - kibicowałem mu myśląc, że się zrzyga na te mobasy Asusa. Szkoda....:szczerbaty::lol2:

A tu krótkie podsumowanie tej kryptoreklamy

 

 

:lol2:

 

Wracając do tematu, degradacji.

Tutaj będzie troszkę więcej:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Ło panie! Jak się "gra" w wypalarki pokroju Prime95 i pozwala by procesor osiągnął temperaturę 110C to procka można załatwić w kilka godzin.:szczerbaty: Ja jestem tylko ciekawy jak koleś osiągnął takie temperatury i komputer mu się nie zrestartował?:sunsmiley::szczerbaty:

 

Edit : mobo gigauta - wszystko jasne czemu komp się nie zrestartował. Aorus robi robotę.:lol2:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MarcoSimone napisał:

Really?

Mój TUF od kilku wersji wstecz przyjmuje zapisane ustawienia z pena ;-)

no zlał mnie okrutnie a miałem świeżo zapisane ustawienia, przesiadkę robiłem z AGESA 1.1.9.0. (stabilna) na 1.2.0.0. też stabilna i był bajzel na maksa ;)

15 minut temu, Pioneer83 napisał:

Ło panie! Jak się "gra" w wypalarki pokroju Prime95 i pozwala by procesor osiągnął temperaturę 110C to procka można załatwić w kilka godzin.:szczerbaty: Ja jestem tylko ciekawy jak koleś osiągnął takie temperatury i komputer mu się nie zrestartował?:sunsmiley::szczerbaty:

 

Edit : mobo gigauta - wszystko jasne czemu komp się nie zrestartował. Aorus robi robotę.:lol2:

możesz thermal limit zmienić lub nawet wyłączyć w każdym biosie, jak nie walnie błędem to się z samego faktu przekroczenia temperatury nie zrestartuje ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, MarcoSimone napisał:

Really?

Mój TUF od kilku wersji wstecz przyjmuje zapisane ustawienia z pena ;-)

Mam Asus Dark Hero i miałem podobne problemy przy zmianie BIOS z AGESA 1.1.9.0 na 1.2.0.0. Przyjął stary profil ale nie działało to stabilnie. Musiałem zrobić pełen reset i przepisać je ręcznie od nowa i problemy zniknęły, więc Tobie też bym to sugerował. Z tego co się zorientowałem są po prostu pewne ukryte parametry w BIOS które mają różne ustawienia. Trochę kiepsko że Asus nie blokuje możliwości wczytywania starych profili skoro mogą one powodować później kłopoty.

Edytowane przez Subman
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Subman napisał:

Mam Asus Dark Hero i miałem podobne problemy przy zmianie BIOS z AGESA 1.1.9.0 na 1.2.0.0. Przyjął stary profil ale nie działało to stabilnie. Musiałem zrobić pełen reset i przepisać je ręcznie od nowa i problemy zniknęły, więc Tobie też bym to sugerował. Z tego co się zorientowałem są po prostu pewne ukryte parametry w BIOS które mają różne ustawienia. Trochę kiepsko że Asus nie blokuje możliwości wczytywania starych profili skoro mogą one powodować później kłopoty.

Kwestia tak, że nie mam problemów ze stabilnością.

No ale zrobię jak radzisz na świętego spokoju :P

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Pioneer83 napisał:

Ło panie! Jak się "gra" w wypalarki pokroju Prime95 i pozwala by procesor osiągnął temperaturę 110C to procka można załatwić w kilka godzin.:szczerbaty: Ja jestem tylko ciekawy jak koleś osiągnął takie temperatury i komputer mu się nie zrestartował?:sunsmiley::szczerbaty:

 

Edit : mobo gigauta - wszystko jasne czemu komp się nie zrestartował. Aorus robi robotę.:lol2:

Jakie kilka godzin? BDZ katował bez przerwy ponad 60h i udało mu się zdjąć raptem 25 MHz a planował 100 MHz i nie wyszło. Jak osiągnął takie tempy? normalnie hardcap jest przy 115 stopniach. No a jak się nie zresetował? Po prostu był stabilny CPU wtedy możesz ganiać sobie na chillu co tam ci się podoba a test miał polegać na próbie degradacji więc wysokie tempy raczej były wskazane :E  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Pioneer83 napisał:

Edit : mobo gigauta - wszystko jasne czemu komp się nie zrestartował. Aorus robi robotę.:lol2:

Podstawy podstaw, kazda plyta ma zabezpieczenie termiczne, ktore recznie mozna ustawic na 115st ;)

16 godzin temu, MarcoSimone napisał:

Panowie, a jaką mobo itx pod 5800X byście zalecili? ;-)

Zadne :D

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Podstawy podstaw, kazda plyta ma zabezpieczenie termiczne, ktore recznie mozna ustawic na 115st ;)

 

Ja wróciłem na AMD po latach spędzonych z Intelem - na tym drugim ustawiałem właśnie zabezpieczenie termiczne na 115C - ale 9900K grzał się jak nie wiem co i był wykonany w innym procesie. Ale na AMD (Zen 3) osobiście nie odważyłbym się ustawić więcej niż 90C (mam ustawione 88C:szczerbaty:) - 110C to nawet mój 9900K po OC nie osiągał - ale fakt - ja nie gram w wyparki pokroju Prime95 i do tego ustawione na "maksimum hiting".:szczerbaty:

Pozdro...:beerchug:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.12.2020 o 20:56, leven napisał:

Marco... nie lepiej zrobić 4.5GHZ i jak najniższe Vcore, a do tego jak najwyżej wyocować memki przy jak najniższym CL ?

Vcore będzie niższe, temperatury niższe, fajne równe 4.5 GHZ i pewnie przy szybszym ramie FPS nie spadnie.

a patrzyłeś w stopkę? ;-)

btw.

BFV 3440x1440 144Hz ustawienia esportowe i 144 fps trzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Roberto78 napisał:

? Wymiatacz

 

 

Intel troche przesapl rynek w tym segmencie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...