Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 7.03.2021 o 17:21, Send1N napisał:

testowałeś jakieś gierki czy OCCT avx2 czy tylko TM5 przeszedł na 10 cyklach? hehe ;) 

Nie wiem co to za nawyki ale nie ma zadnego sensu testowania pamieci w tym tescie. Co najwyzej wysypie sie od temperatury lub zbyt niskiego napiecia cpu ale pamiec na przebieg testu nie wplynie jesli TM5 czy inne testy pamieci przechodzi.

W dniu 7.03.2021 o 17:21, Send1N napisał:

Poważnie masz stabilne 3800 cl14 na czterech ławkach przy ryzenie :>

Kumpel ma  3733cl14 na ciasno na 5950X. Nie wiem jak na slabsyzm cpu ale na tym moge potirdzic ze jest to do zrobienia bez wiekszego wysilku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Astec napisał:

Jakich temperatur i na jakim chłodzeniu można się spodziewać po 5800X? Słyszałem, że mocno się przegrzewa i występuje termal throtting nawet na domyślnych ustawieniach i to na wydajnym AIO 360 mm. Nie znam się na OC i UV dlatego cenie sobie dobrą pracę na domyślnych ustawieniach i nie chce kupić przysłowiowego piekarnika.

On się nie przegrzewa tylko bardzo swobodnie korzysta z limitu temperatury, który wynosi 90C. U mnie konfiguracja z podpisu w Cinebench nie dobija do 90C, zatrzymuje się około 85C. W grach to zależy od gier, w niektórych jest 65C w innych 80C ale wyżej nie ma a komp jest cichy bo przy 80C przestaje ładować więcej mocy i chłodzenie nawet się nie rozkręca. 

Jak chcę zobaczyć 90C to muszę użyć jakiejś wypalarki i to na PBO default. Tłuką mi tu do głowy, że można zrobić 10-15C mniej na manual OC i może w końcu się do tego zabiorę jak latem się cieplej zrobi, albo zrobię ECO mode PPT limit 88-98W i też będzie chłodno ;)

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Nie wiem co to za nawyki ale nie ma zadnego sensu testowania pamieci w tym tescie. Co najwyzej wysypie sie od temperatury lub zbyt niskiego napiecia cpu ale pamiec na przebieg testu nie wplynie jesli TM5 czy inne testy pamieci przechodzi.

Kumpel ma  3733cl14 na ciasno na 5950X. Nie wiem jak na slabsyzm cpu ale na tym moge potirdzic ze jest to do zrobienia bez wiekszego wysilku.

TM5 nie ciśnie if, sam test pamięci potrafi przejść, mi nie raz ram przeszedł na 3800mhz przy ryzenie 3700x a pierwsza gra się wywalała, @Art385 już o tym pisał occt potrafi szybko wyłapać błędy w komunikacji cpu z ramem i niestabilny if, chociaż sam nie testuje tym programem :E ale Roberto pisał że w gierki dawno nie grał i byłem ciekawy czy czasem nie puścił samego testu pamięci ? 

Czyli jednak kontroler jest lepszy niż w ZEN2 skoro proc potrafi ogarnąć 4x8 z takimi wartościami typu 3733/3800 cl14 a było pitolenie że nic nie poprawili w tej kwestii tak samo jak z IF względem zen2

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam odwrotnie teraz, bawię się 2x16 dual rank i na 3800 cl15 jest wszystko ok, nawet mogę cl14 ale jeszcze na poważnie się nie zabrałem. Za to na if 2000 wszystko działa stabilnie poza testami stabilności ? 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Send1N napisał:

@Art385 już o tym pisał occt potrafi szybko wyłapać błędy w komunikacji cpu z ramem i niestabilny if, chociaż sam nie testuje tym programem :E ale Roberto pisał że w gierki dawno nie grał i byłem ciekawy czy czasem nie puścił samego testu pamięci ?

Zgodze sie z toba jednak nie trzeba uzywac tak poteznych dzial zeby sprawdzic IF, w dodatku tak mocna wypalarka doda ci dwa niepotrzebne czynniki jak temperatura, od ktorej IF potrafi sie tez sypnac oraz napiecie samego cpu, ktore w tej wypalarce bedzie mialo wieksze zapotrzebowanie. To co na zasadzie testowania Prime 95 stable pod jeden program :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, ernorator napisał:

Ja mam odwrotnie teraz, bawię się 2x16 dual rank i na 3800 cl15 jest wszystko ok, nawet mogę cl14 ale jeszcze na poważnie się nie zabrałem. Za to na if 2000 wszystko działa stabilnie poza testami stabilności ? 

WEHA wali już na 1933 IF na moim  CPU 

Ja mam single ranks 4* 8GB  tak się zastanawiam czy 4 * 8/16GB  dual ranks  dało by coś jeszcze  do wydajności :E  zakładając,  że da się wykręcić na @3800 CL14

21 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

 

Kumpel ma  3733cl14 na ciasno na 5950X. Nie wiem jak na slabsyzm cpu ale na tym moge potirdzic ze jest to do zrobienia bez wiekszego wysilku.

Co go powstrzymuje przed 3800 niestabilne IF ?

Czy ram a może mobo?

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Roberto78 napisał:

Co go powstrzymuje przed 3800 niestabilne IF ?

Czy ram a może mobo?

W sumie to nic, nie kazdy zyluje na maxa. Po prostu nie probowal wyzej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Phoenixsuple napisał:

W sumie to nic, nie kazdy zyluje na maxa. Po prostu nie probowal wyzej :D

Mogą być napięcia. 3733CL14 na ciasno chodzi mi na 1.48V, do 3800CL14 potrzebowałbym już powyżej 1.5V a to już trochę loteria czy będzie stabilnie 24/7 szczególnie w słabo wentylowanej budzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Roberto78 napisał:

Ja mam single ranks 4* 8GB  tak się zastanawiam czy 4 * 8/16GB  dual ranks  dało by coś jeszcze  do wydajności :E  zakładając,  że da się wykręcić na @3800 CL14

Dla 4x DR:
Powyżej 3733 będzie bardzo trudno ogarnąć bez zająknięcia. Niby działa (na własnym przypadku 3800/IF1900) - teoretycznie da się uruchomić z małym zgrzytem - ale to nie jest normalne działanie.
Nawet część firm w specyfikacji MOBa jasno daje do zrozumienia, że są limity i dla 4 banków obsadzonych kośćmi DR jest to 3733.

Najlepszym rozwiązaniem jest dorwanie 4 kości każda z nich 16 GB i każda to SR.
Wtedy możesz szaleć nawet i 4000/IF2000 (udokumentowane przypadki, że się da).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 marca o godzinie 16 będą zaprezentowane procesory serwerowe Epyc Milan.
Z tego powodu AMD robi konfę tego dnia :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś w powiadomieniach z ali wyskoczył mi R7 5800X za 925. Oczywiste, że oszustwo. Wchodzę w sekcję komentarzy i pełno info o oszustwie. W roli oszukanych oczywiście też asy z Polski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o kanale Testing Games na YT, jest on wiarygodny jeśli chodzi o wyniki wydajności Ryzenów? Pytam bo zauważyłem, że wypadają gorzej od odpowiedników po stronie Intela, a u innych testujących proporcje te są mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żaden kanał testowy - ot kolejny gość nabijający kabzę na porównywaniu byle jakiego sprzętu ze sobą. Kolejna gra a na niej wrzucona siatka z Rivy i tyle w temacie.

Jak chcesz miarodajne testy to nie filmy na YT a artykuły na portalach zagranicznych ew. polskich. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Astec napisał:

Co myślicie o kanale Testing Games na YT, jest on wiarygodny jeśli chodzi o wyniki wydajności Ryzenów? Pytam bo zauważyłem, że wypadają gorzej od odpowiedników po stronie Intela, a u innych testujących proporcje te są mniejsze.

Nie wiem co oglądałeś  ale tu wypadają lepiej

W tej chwili procesory Intela są tańsze z wielu względów.

Widzałem też test 5600x vs 10900k ??

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcie odnosi się do resizable bar, niż do poprawy L3 Cache, ktoś w MSI się palnął.

 

Dotarły do mnie pamięci, masa problemów od 3h, zero stabilności na jakimkolwiek IF, RAM Calc kompletnie nie działa :E Wysypują się na prawie każdych ustawieniach, czyli jednym słowem nie potrafię into OC RAMu na AMD. Przy okazji wywaliło mi cały system windows i dostałem na pysk "Nie możemy zalogować się do twojego konta", wszystkie hasła, ustawienia, profil, programy poszły w niebyt. 

Zrobiłem ustawienia AUTO i jak będę miał więcej czasu to się pobawię. 

ZenTimings_Screenshot.png

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze info odnośnie AGESA 1.2.0.2 - nowości? Głównie fixy dla osób z problemami dotyczącymi łączności portów USB:

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam czekam na 1.2.0.1 - gigaFAIL wydał wersję beta i po chwili ją cofnął bo nie wpadł na pomysł aby ją przetestować - okazało się że ma problemy z CPU Vermeer :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy BIOS na X570 Dark Hero:

Schermafbeelding 2021-03-11 212617.pngSchermafbeelding 2021-03-11 220702.png

Roznica na granicy bledu pomiarowego. L3 w Aidzie faktycznie poprawili.

Edytowane przez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, TheMr. napisał:

Te zdjęcie odnosi się do resizable bar, niż do poprawy L3 Cache, ktoś w MSI się palnął.

 

Dotarły do mnie pamięci, masa problemów od 3h, zero stabilności na jakimkolwiek IF, RAM Calc kompletnie nie działa :E Wysypują się na prawie każdych ustawieniach, czyli jednym słowem nie potrafię into OC RAMu na AMD. Przy okazji wywaliło mi cały system windows i dostałem na pysk "Nie możemy zalogować się do twojego konta", wszystkie hasła, ustawienia, profil, programy poszły w niebyt. 

Zrobiłem ustawienia AUTO i jak będę miał więcej czasu to się pobawię. 

 

No ja po takiej przygodzie odżałowałem jakieś starego SSDka i stoi na nim Windows przeznaczony właśnie do OC ramu, tylko w sumie od 3 miechów go nie ruszam :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Alyjen napisał:

No ja po takiej przygodzie odżałowałem jakieś starego SSDka i stoi na nim Windows przeznaczony właśnie do OC ramu, tylko w sumie od 3 miechów go nie ruszam :) 

Nie wiedziałem że RAM może aż takie problemy stworzyć :E

Trochę poczytałem, i można włączyć profil XMP i przy okazji zmusić pamięć do np. 3800, ustawić profil IF 1900 i zobaczyć czy komp wstanie, czy lepiej korzystać z RAM  Calc? :E Bo komp mi nie wstawał nawet na opcji safe, a nie mam pojęcia gdzie jest limit mojego IF :v 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator to kupa g***  ustawiasz główne timingi ręsztę na auto

 

Edit

Możesz spróbować takich ustawień timingów tylko te zaznaczone resztę na auto .

Napięcia też możesz ustawić jak u mnie

Zapomniałem o tRRDS * 4 daje wartość na jaką ustawić tFAW

Screen Shot 02-23-21 at 08.46 PM.PNG

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, TheMr. napisał:

Te zdjęcie odnosi się do resizable bar, niż do poprawy L3 Cache, ktoś w MSI się palnął.

 

Dotarły do mnie pamięci, masa problemów od 3h, zero stabilności na jakimkolwiek IF, RAM Calc kompletnie nie działa :E Wysypują się na prawie każdych ustawieniach, czyli jednym słowem nie potrafię into OC RAMu na AMD. Przy okazji wywaliło mi cały system windows i dostałem na pysk "Nie możemy zalogować się do twojego konta", wszystkie hasła, ustawienia, profil, programy poszły w niebyt. 

Zrobiłem ustawienia AUTO i jak będę miał więcej czasu to się pobawię. 

ZenTimings_Screenshot.png

tCKE  na 0 ciekawe :E 

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, TheMr. napisał:

Nie wiedziałem że RAM może aż takie problemy stworzyć :E

Trochę poczytałem, i można włączyć profil XMP i przy okazji zmusić pamięć do np. 3800, ustawić profil IF 1900 i zobaczyć czy komp wstanie, czy lepiej korzystać z RAM  Calc? :E Bo komp mi nie wstawał nawet na opcji safe, a nie mam pojęcia gdzie jest limit mojego IF :v 

Tak ja zaczynałem z moimi Patriotami od wczytania XMP i przestawienia częstotliwości/IF na docelowe. To chodziło zawsze spoko (i mega wolno) i z tego schodziłem z timingami. 
Odpalasz ten wątek i ogień, wystarczy się cofnąć kilkanaście stron i znajdziesz bardzo dobre wskazówki od lokalnych wymiataczy :)

 i 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • A co to ma do tematu? Odniosłem się do Twojego stwierdzenia, że CPK miało powstać w Baranowie, bo PiS się nie lubi z Modlinem. Wiadomo, że to nie są identyczne plany co te sprzed 50 lat. Ale sama koncepcja centralnego portu lotniczego niedaleko połączeń głównych magistrali kolejowych i drogowych nie jest nowa i garściami czerpie z tamtych pomysłów. Nie bez powodu Baranów pojawia się w tych starych opracowaniach, pojawiał się później, przy okazji CPL za czasów Tuska i na koniec przy CPK.
    • Zaplecze już jest budowane.  Nie będzie natomiast tego straszenia i trzymania całych sil tuż pod granicą przez kilka miesięcy, które widzieliśmy w przypadku Ukrainy.   @adashi Ukraina nie przegrała i zapewne nigdy nie przegra, bo się nie podda. Będzie walczyć na froncie jak i partyzancko na terenach okupowanych. Póki co wszystkich zadziwia że trzymają tak dużą cześć swojego terenu pod swoja kontrolą. Ale to już tu omawialiśmy.
    • Tylko właśnie dzięki działaniom Ryanair Modlin ma płynność finansową pozwalającą na kredyt na rozbudowę.
    • ciastolina35   najcichsze, to BQ i Sickleflow. Chyba dobrze zrozumiałem... ustawiasz max rpm wentylatorom obudowy, żeby wentylatory od np. CPU nie wchodziły na większy rpm przy uruchomionej przeglądarce Opera ? Dla czego lepiej kontrolować wentylatory z poziomu np. FanControl zamiast z dołączonego mechanicznego kontrolera obrotów ? Dla tego, że FanControl dynamicznie reguluje poprzez krzywe rpm obrotami wentylatorów z każdego gniazda FAN na płycie głównej. A kontroler mechaniczny działa zawsze z takim samym rpm w zależności od przełącznika rpm. Albo wolno, albo średnio, szybko, itd. Nie ma płynnej regulacji zależnej od temperatury danego czujnika. To bardzo wygodne i darmowe rozwiązanie. Dla przykładu ustawienia FC w moim blaszaku: Teraz oglądam film i piszę na forum. Wentylatory stoją, bo nie ma prawie żadnego obciążenia i można spokojnie spać za to pod obciążeniem zaczyna się taniec, ale nie na maxa, tylko zależny od temperatury grafiki i procesora. Ale jak kto woli, może być kontroler z obudowy.   Nie ma sensu montowania wentylatorów do obudowy powyżej 1k rpm, bo tylko uszy będą boleć. Zrób sobie testy z użyciem monitoringu temperatur CPU i GPU, gdy masz wyłączone wentylatory obudowy, gdy są ustawione na średnie rpm i gdy są ustawione na max rpm. To wszystko wyjaśni  
    • Witam, wrzucilem jak to wyglada, przyszedl mi nowy zasilacz - ten sam problem choc napiecia nieco wzrosly..     zrobilem to, nadal nie moge uzywac rzeczy z podswietleniem moj soc voltage to okolice 1v, a dokkladniej to 0,981V moze windowsa zreinstalluje? chociaz to chyba nie wina windowsa, od poczatku startu pc sie to dzieje  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...