Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet do mojego ASUSa B450M-A wyszedł nowy bios z nową AGESą 1.2.1 wersja 3002.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupię gdzieś 5800x poniżej 2k? Czy się nie pierdzielić i kupować za 2050 zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W promocjach bywały za 1950 czy coś koło tego więc jak Ci się nie śpieszy to możesz poczekać i znów się pewnie trafi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co to jest ResizeBar bo mogę to włączyć u siebie w Biosie, co to daje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Art385 napisał:

Tobie nic nie da

Ok czyli zostawiam wyłączone, dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Art385 napisał:

Kupię gdzieś 5800x poniżej 2k? Czy się nie pierdzielić i kupować za 2050 zł?

W x komie jest promka ale widzę że się już wyprzedały. Ja bym się tam nie pierdzielil i brał :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na tę samą wyczerpaną promkę się wwaliłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, przy obecnych promkach sprzedałbym zen2 i wziął Intela. 10700K za 1299 schodzi, na xkomie promki na płyty główne. Sama cena 5800X to procesor+płyta od Intela, a zostaje jeszcze kasa z części, a do gier procesory wypadają bardzo podobnie, dopiero w programach AMD odjeżdża. 

Jak 10700K był po 1500-1700 to można było dopłacić do 5800X, ale przy obecnych cenach to Intel jest krolem perf/price. 

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, TheMr. napisał:

Szczerze, przy obecnych promkach sprzedałbym zen2 i wziął Intela. 10700K za 1299 schodzi, na xkomie promki na płyty główne. Sama cena 5800X to procesor+płyta od Intela, a zostaje jeszcze kasa z części, a do gier procesory wypadają bardzo podobnie, dopiero w programach AMD odjeżdża. 

Jak 10700K był po 1500-1700 to można było dopłacić do 5800X, ale przy obecnych cenach to Intel jest krolem perf/price. 

+ Intela za współpracę z RAM, ogarniasz timingi i jechane bez kombinowania ze stabilnością IF
+ AMD - można kupić 12 (16 to już lekko drogo) rdzeni jak się okaże za rok/dwa, że warto 

Są jeszcze inne drobne różnice ale jak piszesz chyba najlepiej zdecydować portfelem. No i ja komuś kto nie ogarnia tematu w życiu AMD nie polecę.. update biosu i może się okazać, że nawet XMP się nie da włączyć bez kombinowania. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Alyjen napisał:

+ Intela za współpracę z RAM, ogarniasz timingi i jechane bez kombinowania ze stabilnością IF
+ AMD - można kupić 12 (16 to już lekko drogo) rdzeni jak się okaże za rok/dwa, że warto 

Są jeszcze inne drobne różnice ale jak piszesz chyba najlepiej zdecydować portfelem. No i ja komuś kto nie ogarnia tematu w życiu AMD nie polecę.. update biosu i może się okazać, że nawet XMP się nie da włączyć bez kombinowania. 
 

Na amd tak samo sprawdzisz stabilność ramu po OC jak na intelu tylko granica jest niżej 3800/3733 :E Z sprawdzianem stabilności IF też nie trzeba szczególne kombinować.

Jak ktoś nie ogarnia OC to bez znaczenia czy to amd czy intel .

Miałem dwie płyty na am4 dwa procesory 3 komplety ramu i jakoś problemów nie miałem z XMP.

Fakt biosów na am4 dostatek :E  Ale  to też  przez  " długowieczność"  podstawki

Edit

Wgrywalem wszystkie nowe biosy do płyt jakie wychodziły :E

Edytowane przez Roberto78
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Alyjen napisał:

+ AMD - można kupić 12 (16 to już lekko drogo) rdzeni jak się okaże za rok/dwa, że warto 

Oesu znowu te rdzenie? NA cholerę Ci 12/16 rdzeni? Do CB20? 

Konsole mają obecnie 8, póki co 6 rdzeni dobrze się trzyma....

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, galakty napisał:

Oesu znowu te rdzenie? NA cholerę Ci 12/16 rdzeni? Do CB20? 

Konsole mają obecnie 8, póki co 6 rdzeni dobrze się trzyma....

Tak samo świetnie się trzymało 4c/4t aż totalnie wymiękło i albo masz przynajmniej 6 rdzeni nawet bez ht albo trzeba robić upgrade. 
Poza tym zaznaczyłem "jak się okaże" może się okazać, że jak się 8 rdzeni skończy to i tak lepiej będzie wymienić całą platformę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rdzenie się nie skończą, a ewentualny upgrejd na tej samej platformie będzie pomijalny. Dość powiedzieć że 6/12 Zen4 rozjedzie walcem 8/16 Zen3, tak jak między zen2 a Zen3 jest 20-30% różnicy w grach, a w programach 6/12 jest tylko delikatnie słabszy od 8/16.

Branie rdzeni na zapas nie ma sensu, bo rewolucja rdzeniowa przyniosła 200% więcej rdzeni/wątków w jeden rok, aplikacje nie miały szans się przystosować. Dopiero nowe silniki pod konsole/PC gdzieś w okolicy połowy życia konsol, coś tam może zobaczymy na plus 8/16, ale w grach wykorzystanie 12 czy 16 rdzeni będzie dalej kulało. Dość powiedzieć, że AMD ze swoim phenomem X6 nie zawojowało rynku, a IPC i utylizacja pierwszych rdzeni dalej ma się dobrze. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Alyjen napisał:

Tak samo świetnie się trzymało 4c/4t aż totalnie wymiękło i albo masz przynajmniej 6 rdzeni nawet bez ht albo trzeba robić upgrade. 
Poza tym zaznaczyłem "jak się okaże" może się okazać, że jak się 8 rdzeni skończy to i tak lepiej będzie wymienić całą platformę ;)

Celerony też się świetnie trzymały, a wymiękły. Blablabla.

Nie porównuj staroci Intela bez HT, bo to dinozaury, a wiadomo że technika idzie do przodu. Na dzień dzisiejszy 6/12 spokojnie wystarczy, tu trzeba inne aspekty szlifować a nie dokładać rdzeni. 

Jeszcze 8/16 przyznam że ma sens, ale wszystko ponad to dzisiaj nie ma sensu. I mieć za rok, dwa też nie będzie. A za trzy to już przejdziemy na nowe platformy i tyle masz z tego brania na zapas. 

Cały czas ludzie nie rozumieją że najlepiej/najtaniej wychodzi brać średnie procki i często zmieniać. Ludzie którzy kupili Ryzena 1700 BO RDZENIE... gdzie oni są? Zakłamują rzeczywistość że dalej te procesory sobie radzą. Tyle ode mnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100%, na dzień dzisiejszy do zastosowań domowo-rozrywkowych 6/12 to idealna opcja. Mądrości "zaraz gry będą wykorzystywać 100000000000000 rdzeni" słyszymy od lat i jakoś póki co niewiele się w tym temacie zmienia, a nowe szybsze rdzenie i tak rozjadą więcej starszych ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, galakty napisał:

Celerony też się świetnie trzymały, a wymiękły. Blablabla.

Nie porównuj staroci Intela bez HT, bo to dinozaury, a wiadomo że technika idzie do przodu. Na dzień dzisiejszy 6/12 spokojnie wystarczy, tu trzeba inne aspekty szlifować a nie dokładać rdzeni. 

Jeszcze 8/16 przyznam że ma sens, ale wszystko ponad to dzisiaj nie ma sensu. I mieć za rok, dwa też nie będzie. A za trzy to już przejdziemy na nowe platformy i tyle masz z tego brania na zapas. 

Cały czas ludzie nie rozumieją że najlepiej/najtaniej wychodzi brać średnie procki i często zmieniać. Ludzie którzy kupili Ryzena 1700 BO RDZENIE... gdzie oni są? Zakłamują rzeczywistość że dalej te procesory sobie radzą. Tyle ode mnie. 

6 rdzeni bez HT to miałem na myśli coś w stylu 8600K, nieistotne. Łapię i nie musisz się spinać ;) Po prostu jest to jedna z cech platformy AMD, której Intel jest pozbawiony, jeszcze gen10 to miałeś wybór i nawet 10c/20t jak znajdziesz zastosowanie, gen11 masz 8 core max. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to przecież możesz kupić 10900K/10850K albo AMD. Nikt nie broni, wszystko zależy od wymagań nabywcy :cool:

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tomcug napisał:

No to przecież możesz kupić 10900K/10850K albo AMD. Nikt nie broni, wszystko zależy od wymagań nabywcy :cool:

w sumie, nawet na jednej płycie działają ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomcug napisał:

Zgadzam się w 100%, na dzień dzisiejszy do zastosowań domowo-rozrywkowych 6/12 to idealna opcja. Mądrości "zaraz gry będą wykorzystywać 100000000000000 rdzeni" słyszymy od lat i jakoś póki co niewiele się w tym temacie zmienia, a nowe szybsze rdzenie i tak rozjadą więcej starszych ;)

Zgadzam się ale jakoś mnie mniej dupsko zapłacić 2k za 8/16 niż 1.5k za 6/12 kurde jakby 5600x kosztował te 1300 ziko to bym nie miał aż takiego dylematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Art385 napisał:

Zgadzam się ale jakoś mnie mniej dupsko zapłacić 2k za 8/16 niż 1.5k za 6/12 kurde jakby 5600x kosztował te 1300 ziko to bym nie miał aż takiego dylematu.

Mam ten sam dylemat, 200 złoty mniej, a ile mniej wątpliwości. Też mam 3800X i nawet gotów był bym zapłacić 2 tys za 5800X, ale ostaraszają mnie wysokie temperatury. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, TheMr. napisał:

między zen2 a Zen3 jest 20-30% różnicy w grach

niby jest a im więcej testów oglądam tym jednak nie ma :E i wychodzi na to że ktoś to gra powyżej 1080p + ma ZEN2 bzdurą jest wymiana na zen3 pod gry 

 

2 godziny temu, tomcug napisał:

Zgadzam się w 100%, na dzień dzisiejszy do zastosowań domowo-rozrywkowych 6/12 to idealna opcja. Mądrości "zaraz gry będą wykorzystywać 100000000000000 rdzeni";)

Co myślisz o tym teście a szczególnie różnicy w 1 grze (warzone) fake czy rzeczywiście wincyj rdzeniuf robi taka przewagę mimo niskiej utylizacji :> 

 

 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Astec napisał:

Mam ten sam dylemat, 200 złoty mniej, a ile mniej wątpliwości. Też mam 3800X i nawet gotów był bym zapłacić 2 tys za 5800X, ale ostaraszają mnie wysokie temperatury. 

Widzisz ja to gdyby nie 4 moduły i IMC który nie bardzo chce lecieć wysoko na CL14 to bym nie ruszał. Po tweakowaniu PBO cpu potrafi mi na auto wbijać 4.6 w ST i trzymać przy lekkich obciążeniach (poniżej 50%) ponad 4.4 GHz Tak więc wydajności w UHD to mi nie brakuje z drugiej strony wymieniałem już zena2 na zen2 i jak golden sample zdecydowanie jest lepszy niż gówno sample tak IMC to tak mi się nie poprawiło a pogorszyło xD Tutaj jakby mi czkał na 4 modułach na 3800 to bym się pochlastał xD

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Send1N napisał:

Co myślisz o tym teście a szczególnie różnicy w 1 grze (warzone) fake czy rzeczywiście wincyj rdzeniuf robi taka przewagę mimo niskiej utylizacji :> 

 

To chyba jakaś ściema, inne testy na youtube wskazują różnicę do 10 fps w 1080p i do 5 fps w 1440p na rzecz wincyj rdzeniuf ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...