Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, SanczoPanczo86 napisał:

Czyli nawet do 1900 może nie dobić? No nic, zobaczymy. Zawsze przy niższym taktowaniu można spróbować dać niższe timingi.

Zabootować zabootujesz ale nie koniecznie będzie to stabilne da się używać ale może ci zrobić przy pechu mielonkę z systemu i danych. Na razie na nowych biosach jest odblokowane IF powyżej 1900 MHz ale na biosach dedykowanych zen3 już AMD blokowało IF na 1900 MHz wiedząc, że większość CPU robi raczej 1866MHz. Jak trafisz dobre IMC to śmiga 3800 rewelacyjnie wiem bo mam :E Tylko dobierasz stepping napięć a potem sprawdzasz czy lepiej woltować vddg IOD czy CCD u mnie jest to CCD aby system był ciągle taki mega responsywny. SOC gania na 1.05v ale mam wrzucone 1.1v bo siedzę na manualu i nie muszę się przejmować, że mi OC ramu i IF wyżera budżet energetyczny dla boostów.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że większość Zen3 powinna jednak dać sobie radę z IF na 1900Mhz. Co prawda miałem tu sam na początku problemy ze stabilnością ale ostatni BIOS Asusa poprawił sytuację i ku mojemu zdziwieniu stwierdzam teraz że jest całkowicie stabilnie na 1900Mhz i brak jest jakichkolwiek błędów WHEA. VSOC też mam ustawiony na 1.1V. Pozostałe napięcia nisko - VDDP, IOD i CCD na 0.9V. Timingi na razie  16-16-16-16-32-50-300-1T z napięciem 1,42V na DRAM. Raczej nie chce mi się już bawić w dalsze tunowanie i testy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się za dużo pieściłem z timingami dla 1866 i jak bym teraz chciał to samo zrobić dla 1900 to znów kilka dni wyjętych.. dlatego zostawiłem te 1866CL14 ;) na starszych biosach niby 1900 było stabilne ale raz na 2-3 dni potrafił jedno whea wrzucić, a 1866 nie widziałem whea od miesięcy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Alyjen napisał:

Ja się za dużo pieściłem z timingami dla 1866 i jak bym teraz chciał to samo zrobić dla 1900 to znów kilka dni wyjętych.. dlatego zostawiłem te 1866CL14 ;) 

A jakie masz napięcie DRAM przy 1866CL14 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Subman napisał:

A jakie masz napięcie DRAM przy 1866CL14 ?

1.48V przy 3800 musiałbym przebić 1.5V i może byłoby stabilne, a może nie 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Subman napisał:

Wydaje mi się że większość Zen3 powinna jednak dać sobie radę z IF na 1900Mhz. Co prawda miałem tu sam na początku problemy ze stabilnością ale ostatni BIOS Asusa poprawił sytuację i ku mojemu zdziwieniu stwierdzam teraz że jest całkowicie stabilnie na 1900Mhz i brak jest jakichkolwiek błędów WHEA. VSOC też mam ustawiony na 1.1V. Pozostałe napięcia nisko - VDDP, IOD i CCD na 0.9V. Timingi na razie  16-16-16-16-32-50-300-1T z napięciem 1,42V na DRAM. Raczej nie chce mi się już bawić w dalsze tunowanie i testy. 

Wydaje się, to dobrze powiedziane. Wydaje się a tak nie jest ;) Ustawić mogą wszyscy ale benchują czy mają na tyle wiedzy i mózgu aby zajrzeć do dziennika to już nie wszyscy ogarniają tak mocno. Bios oczywiście ma znaczenie ale to zwyczajnie czuć jak jest IMC nie najwyższych lotów. Z resztą mi się też nie chce tunować co prawda nabyłem niezdrową ilość wiedzy na temat ramu na AM4 ale ostatecznie lece na 1.35v 3800 CL16 i wyciskam 54.5 ns na relatywnie luźnych nastawach xD IMC to mi się udał w tym 5800x z czego się cieszę bo pamiętam ile czasu zajeło mi szlifowanie timingów na 3800x@3733 aby to ładnie chodziło nawet jak w budzie jest piekarnik od 3080 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Art385 napisał:

Wydaje się, to dobrze powiedziane. Wydaje się a tak nie jest ;) Ustawić mogą wszyscy ale benchują czy mają na tyle wiedzy i mózgu aby zajrzeć do dziennika to już nie wszyscy ogarniają tak mocno. Bios oczywiście ma znaczenie ale to zwyczajnie czuć jak jest IMC nie najwyższych lotów. Z resztą mi się też nie chce tunować co prawda nabyłem niezdrową ilość wiedzy na temat ramu na AM4 ale ostatecznie lece na 1.35v 3800 CL16 i wyciskam 54.5 ns na relatywnie luźnych nastawach xD IMC to mi się udał w tym 5800x z czego się cieszę bo pamiętam ile czasu zajeło mi szlifowanie timingów na 3800x@3733 aby to ładnie chodziło nawet jak w budzie jest piekarnik od 3080 

Ja tam dalej nie kumam czemu moje 3800 za nic nie chce wypluć nic poniżej 56.5ns.

A Ty na luźnym 3800 wypluwasz 54ns i to jeszcze z napięciem na ramie 1.35v :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Subman napisał:

Wydaje mi się że większość Zen3 powinna jednak dać sobie radę z IF na 1900Mhz. Co prawda miałem tu sam na początku problemy ze stabilnością ale ostatni BIOS Asusa poprawił sytuację i ku mojemu zdziwieniu stwierdzam teraz że jest całkowicie stabilnie na 1900Mhz i brak jest jakichkolwiek błędów WHEA. VSOC też mam ustawiony na 1.1V. Pozostałe napięcia nisko - VDDP, IOD i CCD na 0.9V. Timingi na razie  16-16-16-16-32-50-300-1T z napięciem 1,42V na DRAM. Raczej nie chce mi się już bawić w dalsze tunowanie i testy. 

To nie jest do konca tak. Na Ryzenie 3600 moglem miec przez miesiac ani jednego WHEA a potem jeden WHEA i znikajacy dysk M2 .... Padala komunikacja z chipsetem przy IF 1900 MHz. Raz na ruski rok. Tak po prostu a kazda mozliwa wypalarka dawala rady .... A i padal drugi dysk na M2 wiec na 100% komunikacja z chipsetem ... Kontroler pamieci dawal rady ale I/O Hub juz nie ....

To jest zawsze  na granicy stabilnosci czy to przy Zen2 czy Zen3. To samo teraz mam z APU moge i jechac i nawet do 2200MHz. z IF gorzej ze na drugi dzien ci moze procek z rana tak poprostu nie odpalic .... Jak wszystko na granicy stabilnosci ...

Zeby powiedziec ze IF jest w pelni stabilne to trzeba tak z miesiac potestowac normalnie uzywajac komputera ... I nie ma prawa sie pojawic ani jeden WHEA .... Utrudnieniem jest tez ze po tej magistrali masz podpiete multum funcjonalnosci. I komunikacji pomiedzy rdzeniami i kontroler pamieci i komunikacja z chipsetem, PCI-E,NvMe itd... 

Nie jestesmy w stanie zapewne przetestowac w pelni wszytkiego naraz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MarcoSimone napisał:

Ja tam dalej nie kumam czemu moje 3800 za nic nie chce wypluć nic poniżej 56.5ns.

A Ty na luźnym 3800 wypluwasz 54ns i to jeszcze z napięciem na ramie 1.35v :o

Bo jest ustawione tak aby było dobrze :E 

Ten CPU jest super jeśli idzie o IMC fakt coś tam już wiem jeśli chodzi o ustawienia memek na ryzenach ale to tylko pomaga ogarnąć ganianie 4 modułów na daisy a reszta to wyczesany kontroler. Za to ni wuja nie wiem czego oczekiwać po CCD bo już na 4.6 nie jestem w stanie tego przetestować cruncherem, więc pozostaje stabilność pod occt lds extreme i +12mv bonusu dla pewności ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MarcoSimone napisał:

Ja tam dalej nie kumam czemu moje 3800 za nic nie chce wypluć nic poniżej 56.5ns.

A Ty na luźnym 3800 wypluwasz 54ns i to jeszcze z napięciem na ramie 1.35v :o

Brzydko mowiac cos masz zwalone, ja na 3733 mialem nizszee latency zawsze, 56,5 to nawet na 3600 trzeba sie postarac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Art385 napisał:

Bo jest ustawione tak aby było dobrze :E 

Ten CPU jest super jeśli idzie o IMC fakt coś tam już wiem jeśli chodzi o ustawienia memek na ryzenach ale to tylko pomaga ogarnąć ganianie 4 modułów na daisy a reszta to wyczesany kontroler. Za to ni wuja nie wiem czego oczekiwać po CCD bo już na 4.6 nie jestem w stanie tego przetestować cruncherem, więc pozostaje stabilność pod occt lds extreme i +12mv bonusu dla pewności ;) 

Mam Twoje ustawienia i 56.5 ns :P

6 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Brzydko mowiac cos masz zwalone, ja na 3733 mialem nizszee latency zawsze, 56,5 to nawet na 3600 trzeba sie postarac.

Próbowałem już wszystkiego i jest kupa.

Ostatni raz latency 54ns widziałem na biosie 3402 :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grayman_1 Wszystko się zgadza, tylko pamiętaj też że Zen2 to nie to samo co Zen3. Samo AMD twierdzi że DDR-4000 na Zen3 to jest to samo co co DDR-3800 dla Zen2 (w sensie możliwości overclockingu), wiec zakładam że teraz można uzyskać te 3800 na RAMie/1900 IF nie stanowi jakiegoś większego problemu na Zen3 - a przynajmniej na większości powinno dać się uzyskać taką szybkość. Ale wiadomo, że bez jakiś większych badań tego nigdy się nie dowiemy.

AMD-Ryzen-5000-Desktop-CPUs_Zen-3-Memory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, MarcoSimone napisał:

Mam Twoje ustawienia i 56.5 ns :P

Próbowałem już wszystkiego i jest kupa.

Ostatni raz latency 54ns widziałem na biosie 3402 :P

 

ale nie masz mojego CPU i 4 modułów? może tu jest przyczyna 

@Subman AMD jak zwykle mijało się z prawdą i wuj im możesz zrobić. Przykład jest dla 1800/3600. No a DDR4000 dla zen 3 co dla zen 2 3800 w obu przypadkach nie ma mowy o stabilności a uruchomieniu i dobitne good luck mówi samo za siebie. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Art385 napisał:

ale nie masz mojego CPU i 4 modułów? może tu jest przyczyna 

@Subman AMD jak zwykle mijało się z prawdą i wuj im możesz zrobić. Przykład jest dla 1800/3600. No a DDR4000 dla zen 3 co dla zen 2 3800 w obu przypadkach nie ma mowy o stabilności a uruchomieniu i dobitne good luck mówi samo za siebie. 

Kilka biosów temu na 3733 cl14 miałem taki wynik:

Vtuybxvh.png

A teraz mam +1ns na tych nastawach...od kilku biosów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo masz duall ranka.Co  ci po tych ns z aida i tak masz wyższa wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jurekk napisał:

Bo masz duall ranka.Co  ci po tych ns z aida i tak masz wyższa wydajność

Oki, ale jednak kilka biosów wcześniej ogarniałem nawet 3800 cl14 i 54ns latency.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe ja po SR na DR mam to samo.Niepotrzebnie sie jaracie tym ns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, MarcoSimone napisał:

Kilka biosów temu na 3733 cl14 miałem taki wynik:

Vtuybxvh.png

A teraz mam +1ns na tych nastawach...od kilku biosów.

U mnie na biosie 3602 udało się zejść poniżej 53. Jak będę miał chwile to wgram 3603 i zobaczę jak to wygląda.

ade3e2e9a120ab11.png

Edytowane przez Pablloo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Alyjen napisał:

Około 1k więcej niż na premierę, i nagle 5800X nie wygląda tak głupio za 2k ;)

Dokładnie 4k za 5900x :E gdzie 5800x można wyrwać na allegro za 1700, wiadomo ludzie mają różne wymagania do jakiejś tam pracy ale 5900 jest mega nieopłacalny.

2 godziny temu, MarcoSimone napisał:

o ja jebię....

to u mnie jest coś grubo nie tak...:(

 

Sprawdzałeś w trybie awaryjnym jak wygląda wtedy wynik latency? :)

Miałem swego czasu podobną zagwozdkę i do dziś nie wiem czy to było po update któregoś biosu czy którymś update windy ale nagle latency miałem o jakieś 3ns wyższe niż pierwotnie, sprawdziłem w tamtym czasie jak wygląda w awaryjnym i było takie jak dawniej, na dzień dzisiejszy mam już w normie ale jeżeli w awaryjnym będzie sporo niższe to znaczy że może być to sprawka windy/jakiegoś update/sterownika

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N

Wyszło jak napisałeś.

Pod awaryjnym mam 3ns niższe latency.

53.6 ns :P

btw. jaki masz build W10?

Dzięki za podpowiedź ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19042.906 (20H2) z wyłączonymi wszystkimi bzdurami w opcjach i upiększeniami ;) plan zasilania high performance, wszystko co dostępne na msi mode high w msi utility

Nawet msi afterburner na pasku potrafi zabrać 0.5ns w latency :E ?

Chociaż pamiętam jak pojawił się bios z którąś tam nową agesą nie jestem pewny czy to był już pod ZEN3 (chyba wcześniej) to mi się to właśnie pokaszaniło tak samo jak u ciebie i pisałem o tym na forum, ustawienia identyczne a przybyło +2.5/3ns a w awaryjnym było jak dawniej, nawet postawiłem czysty system tak z tym walczyłem i nic to nie dało ? ciągle wypluwało 65/66ns aż w końcu po miesiącu naprawiło się samo, miałem to chwile temu już ?

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki z AIDA są mocno zależne od tego jak się rdzenie boostują w trakcie testu i ogólnie co procek wyprawia, a na to ma istotny wpływ aktualny stan Windy oraz BIOS (np. ostatnie patche poprawiające wyniki L3 cache) nawet miałem wczoraj o tym pisać ;) u mnie 3733CL14 też wyciąga 53.x ns, tylko żeby to zrobić na "cywilnym" windowsie i żeby ten wynik wychodził za każdym razem tak samo to muszę przez kwadrans ubijać procesy i usługi :)

Tryb awaryjny to sprawdzony sposób na uzyskanie powtarzalnych wyników ;) jako alternatywę ja mam na starszym ssdku drugą kopię windowsa, wyczyszczoną w opór (ale ciągle z driverami i gierki można z niej uruchomić) i na niej się zwykle w OC ramu bawię, testy też wychodzą wtedy bardziej takie jak potrzeba 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komuś tam chciało się sprawdzić, boost zmniejszył się, z tego co pisze:

Cytat

Before all but 1 of my cores hit 5000MHz+, several hit 5100MHz+
Now a few of my cores don't even go above 4800MHz, and only the best core hits 5000MHz.
My Cinebench R23 single core went from mid 1640s to around 1600. A 3% decrease. Something is not right here. Identical BIOS settings to F31 which was the last version I was on which had much higher boost.

##############

My Gigabyte X570 Aorus Elite doesn't let any of my cores boost to over 5025MHz anymore on my 5900X since this update (1.2.0.1 patch A), only one hits 5025, a couple hit 5000, and most are now 4900-4950. Before all but a couple hit 5000 and several hit 5100.

Odnoszę się do:

177d9d5325892c8e8616b3668b9938191c2ed7f2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Alyjen napisał:

Wyniki z AIDA są mocno zależne od tego jak się rdzenie boostują w trakcie testu

OK, tylko my mamy manualne nastawy i tylko o takich ustawieniach rozmawiamy ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...