Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Skitter napisał:

 No i nie wiem czy już nie gotuje płyty głównej?

76 st. jeszcze nie jest tragicznie.Sekcja zasilania CPU wytrzymuje do 110-120 st.

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Skitter napisał:

Witam wczoraj pisałem że udało się  wsadzić  R 9 5900x na b 450 gaming + max. Niestety wyniki w CR20 były słabe 7800 pkt, trochę poczytałem i  ustawiłem w biosie PBO na enable i wyniki ładnie podskoczyły do takich jak w testach, czyli 8400pkt i rdzenie się obudziły wcześniej max bust to 4050Mhz. Ale niestety sekcja zasilania też poszła dość mocno do góry, a więc blender i renderowanie na samym procku,  po 10 min odczyt z HW Monitor to sekcja 76C a procek 86C. Jeden przebieg CR20 sekcja 55C proc 77c.  No i nie wiem czy już nie gotuje płyty głównej? Wiem że b450 jest słaba pod taki procek ale na tą chwilę tak musi zostać. Możecie napisać jak to u was wygląda podczas takiego obciążenia procka? Jak wyłączyłem PBO to sekcja szła max 64C po 10 min renderu, może tak zostawić do czasu jak  kupię lepszą płytę? 

U mnie na 3800X (i Gaming Plus Max) nic nie grzebałem z PBO i po godzinie OCCT sekcja miała 60 °C. W grach było to 55 °C. Dziś jestem po montażu 5600X i jeszcze nie wiem jak będzie, bo komputer się wygrzewa. Jakie masz taktowania na wszystkich rdzeniach z włączonym PBO przy renderze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Minciu napisał:

Haha XD

Z początku IF 1800 potrafiło się sypać. A zegar jak ktoś dokręcał na stabilne 4200 to było już Super.

Z późniejszej produkcji ryski 3600 były znacznie lepsze. Zwykle 3600 to iły mielonkę ze starych 3600x.

Dopiero selekcja chipów pod 3600xt odbiła się wyraźnym spadkiem jakości modeli 3600.

 

 

 

Nie napisałem najwcześniejsza. Ja miałem 1949 i robił 4,4 na 1,26V Z AVX2 małe dane. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to latają między 4400Mhz a 4600Mhz a w CR20 ok 4400Mhz. Ale zauważyłem że jak dałem PBO na enable to max 1 rdzeń w grze to 4874 a wcześniej na auto 4950Mhz. Teraz katuje Kingdom Come Deli i mam dość duże temp na procku 71 max 76 SilentiumPC Grandis 3 120/140mm, a temp sekcji to 61 po 20 min grania. Dodam że pod spodem ryzen jest grzany rtx 3090  który ma 70C i jest z małym dostępem powietrza bo pod nim siedzi rtx3060Ti.  Dopytam jeszcze MOS to jest temp sekcji prawda? 

Edytowane przez Skitter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Skitter napisał:

Z tego co pamiętam to latają między 4400Mhz a 4600Mhz a w CR20 ok 4400Mhz. Ale zauważyłem że jak dałem PBO na enable to max 1 rdzeń w grze to 4874 a wcześniej na auto 4950Mhz. Teraz katuje Kingdom Come Deli i mam dość duże temp na procku 71 max 76 SilentiumPC Grandis 3 120/140mm, a temp sekcji to 61 po 20 min grania. Dodam że pod spodem ryzen jest grzany rtx 3090  który ma 70C i jest z małym dostępem powietrza bo pod nim siedzi rtx3060Ti.  Dopytam jeszcze MOS to jest temp sekcji prawda? 

Podczas grania nie ma tragedii z tymi temperaturami. Ja na Ferze 3 i 3800X miałem max 80, ale średnio to było już 60 °C. W graniu, nawet wielogodzinnym miałem te 60°C przy ~1100-1200 RPM. Tak MOS to temperatura sekcji zasilania. 

13 minut temu, Skitter napisał:

Z tego co pamiętam to latają między 4400Mhz a 4600Mhz a w CR20 ok 4400Mhz. Ale zauważyłem że jak dałem PBO na enable to max 1 rdzeń w grze to 4874 a wcześniej na auto 4950Mhz. Teraz katuje Kingdom Come Deli i mam dość duże temp na procku 71 max 76 SilentiumPC Grandis 3 120/140mm, a temp sekcji to 61 po 20 min grania. Dodam że pod spodem ryzen jest grzany rtx 3090  który ma 70C i jest z małym dostępem powietrza bo pod nim siedzi rtx3060Ti.  Dopytam jeszcze MOS to jest temp sekcji prawda? 

Tu masz listę polecanych procesorów do danych płyt https://linustechtips.com/topic/1137619-motherboard-vrm-tier-list-v2-currently-amd-only/

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Spl97 napisał:

76 st. jeszcze nie jest tragicznie.Sekcja zasilania CPU wytrzymuje do 110-120 st.

No i git więc zostaję na b450 ? Mam nadzieję że HW monitor w miarę realnie podaje tą temp.

Pograłem jeszcze w Medium, ale dopiero jestem na początku, jednak pojedyncze rdzenie wchodzą na 4950Mhz, generalnie procek się nudzi tempy to 56-64C

Edytowane przez Skitter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Skitter napisał:

No i git więc zostaję na b450 ? Mam nadzieję że HW monitor w miarę realnie podaje tą temp.

Pograłem jeszcze w Medium, ale dopiero jestem na początku, jednak pojedyncze rdzenie wchodzą na 4950Mhz, generalnie procek się nudzi tempy to 56-64C

No to ładne taktowania. Może faktycznie nie będzie tak źle na tej B450.

Godzinę temu, TheoMarque napisał:

To ja się wtrącę odnośnie 5800X. Czy ten procek jest naprawdę taki wydajny? zależy mi na dobrym jego spasowaniu z ram i MB. ponieważ w AMD nie siedze jakoś szczególnie to i tez kręcenie dla mnie to czarna magia. Dlatego chciałbym najpierw mieć dobrze od strzała apotem się zobaczy. Póki co kminie nad RAMem4Ghz + ten CPU. Ale jaka płyta główna - nie wiem...

Jest wydajny. Można przyjąć, że to poziom wydajnościowy i9 10900K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, TheoMarque napisał:

To ja się wtrącę odnośnie 5800X. Czy ten procek jest naprawdę taki wydajny? zależy mi na dobrym jego spasowaniu z ram i MB. ponieważ w AMD nie siedze jakoś szczególnie to i tez kręcenie dla mnie to czarna magia. Dlatego chciałbym najpierw mieć dobrze od strzała apotem się zobaczy. Póki co kminie nad RAMem4Ghz + ten CPU. Ale jaka płyta główna - nie wiem...

Jest naprawdę tak wydajny ale z tym ramem 4GHz to się tak nie rozpędzaj ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Art385 napisał:

Jest naprawdę tak wydajny ale z tym ramem 4GHz to się tak nie rozpędzaj ;) 

a 4000Mhz to nie 4GHz ;)

A tak serio, jaki problem z 4000MHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, TheoMarque napisał:

a 4000Mhz to nie 4GHz ;)

A tak serio, jaki problem z 4000MHz?

Może być problem z ustawieniem ramu synchronicznie z procesorem (infinity fabrick)  na ogół  udaje się wycisnąć 3800MHz na ramie  wyżej to loteria ( jak się trafi dobry procesor)

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tu jest coś nie halo, że co z tego ze RAM dostępny jak nie podskoczy z prockiem... hmm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4000 MHz na Ramie z synchronicznym IF osiągną tylko naprawdę dobre biny.Takich praktycznie się nie spotyka(na forum praktycznie nikt nie miał CPU,który kontroler pamięci zrobić 4000 MHz przy IF 1:1)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, TheoMarque napisał:

Czyli tu jest coś nie halo, że co z tego ze RAM dostępny jak nie podskoczy z prockiem... hmm...

Stockowa szybkość na Zen3 to 3200Mhz. Wszystko powyżej to już overclocking. 3600 można bezproblemowo osiągnąć, 3800 już ciężko, 4000 tylko na nielicznych konfiguracjach. Asynchroniczna szybkość RAMu do IF to duży spadek wydajności, więc tak się nie robi.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kibolkks napisał:

Rozumiem. Cały czas zastanawiam się nad wymianą R5 3600 na 5600x tylko, że wszystkie testy i porównania youtube wskazują, że nie odczuje praktycznie żadnej różnicy grając w 1440p.

Ciekawie czy mocno dociśnięte pamięci 3800CL 14/15 sprawią, że nowy Ryzen odjedzie poprzednikowi bo testy z reguły przeprowadzane są na 3200/3600 CL16.

Koszt wymiany to pewnie około 900 pln. Wymieniając Ryzena 5 2600 na 3600 dopłacałem 300 pln i w sumie to był duży przeskok wydajności a koszt niewielki. Szkoda, że ceny GPU są w chorej kasie bo można byłoby zastanowić się nad zmianą grafiki a tak nie ma do czego dokładać ?

Powiem szczerze, że jeśli miałbym 3600, to nie zmieniałbym. Z 2600 na 5600x przeskok jest mocno odczuwalny. Ja co prawda gram w 1440p, ale w większości w fpsy czy esportowki, gdzie gram "prawie" na najniższych detalach. Skok był przeogromny. Ok. 30-50% w zależności od tytułu. Np. W takim bf5 miałem 85-170fps, średnio 140, a teraz mam 170-250 fps, średnio 220. Już nie o tyle co mam więcej, ale mniejsze są spadki. Podobna sytuacja w WOT czy w Diablo III.

Np w wieśku wzrost był w okolicach 10-15%. Ale tam gram w uber 1440p dla relaksu. Natomiast znowu mimo wszystko spadki były dużo mniejsze. 

Między 2600, a 3600 jest dużo wieksza różnica niż między 3600, a 5600x. To z pewnością. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, TheoMarque napisał:

a 4000Mhz to nie 4GHz ;)

A tak serio, jaki problem z 4000MHz?

Komunikacja idzie przez IF i musisz zadbać o stabilność a nie każdy procek zrobi nawet 1900MHz. Ogólnie rzeźba już o 1933 MHz jest okrutna bo gra rolę wszystko od c-state, przez dodatkowe zintegrowane sprzęty, po terminacje czy stepping napięć czy timingi cad. Może na 2 modułach bym jeszcze ustabilizował wyższe IF ale przy 4 już raczej nie bardzo. Na razie jestem wstanie ganiać testy pamięci bez whea ale wystarczy bench AIDA i kilkadziesiąt wywali w ciągu testu. Co prawda wydajność jest ok ale tego być tam nie powinno a wole żeby mi nie zmiksowało w którymś momencie danych na nvme :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, TheoMarque napisał:

Czyli tu jest coś nie halo, że co z tego ze RAM dostępny jak nie podskoczy z prockiem... hmm...

Zawsze sobie możesz ustawić asynchronicznie :E

tu dla sportu

ram 4266.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kibolkks napisał:

Rozumiem. Cały czas zastanawiam się nad wymianą R5 3600 na 5600x tylko, że wszystkie testy i porównania youtube wskazują, że nie odczuje praktycznie żadnej różnicy grając w 1440p.

Ciekawie czy mocno dociśnięte pamięci 3800CL 14/15 sprawią, że nowy Ryzen odjedzie poprzednikowi bo testy z reguły przeprowadzane są na 3200/3600 CL16.

Koszt wymiany to pewnie około 900 pln. Wymieniając Ryzena 5 2600 na 3600 dopłacałem 300 pln i w sumie to był duży przeskok wydajności a koszt niewielki. Szkoda, że ceny GPU są w chorej kasie bo można byłoby zastanowić się nad zmianą grafiki a tak nie ma do czego dokładać ?

Druga sprawa, wysokotaktowane ramy dużo nie zmienią. Optymalnie jest je trzymać na 3600-3800 z CL14/15. Wtedy osiągi są najlepsze, ale to wciąż tylko 2% w porównaniu do 3200 16CL w takiej rozdzialce jak 1440p. Robi się to tylko dla sportu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Matt_Deathbringer napisał:

Powiem szczerze, że jeśli miałbym 3600, to nie zmieniałbym. Z 2600 na 5600x przeskok jest mocno odczuwalny. Ja co prawda gram w 1440p, ale w większości w fpsy czy esportowki, gdzie gram "prawie" na najniższych detalach. Skok był przeogromny. Ok. 30-50% w zależności od tytułu. Np. W takim bf5 miałem 85-170fps, średnio 140, a teraz mam 170-250 fps, średnio 220. Już nie o tyle co mam więcej, ale mniejsze są spadki. Podobna sytuacja w WOT czy w Diablo III.

Np w wieśku wzrost był w okolicach 10-15%. Ale tam gram w uber 1440p dla relaksu. Natomiast znowu mimo wszystko spadki były dużo mniejsze. 

Między 2600, a 3600 jest dużo wieksza różnica niż między 3600, a 5600x. To z pewnością. 

Zawsze warto mieć cpu z silnym "single thread" odpalasz gierkę która kożysta z 1-2 rdzeni i taki 2600 leży i kwiczy a rozdzielczością nie obejdziesz słabości cpu :) 

Kumpel ma 2600 i w csie przy większej zadymie są takie dropy że szok czasem nie da się płynnie grać przy 20 graczach na mapie :E 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Matt_Deathbringer napisał:

Druga sprawa, wysokotaktowane ramy dużo nie zmienią. Optymalnie jest je trzymać na 3600-3800 z CL14/15. Wtedy osiągi są najlepsze, ale to wciąż tylko 2% w porównaniu do 3200 16CL w takiej rozdzialce jak 1440p. Robi się to tylko dla sportu. 

Tak w grach które na pamięci nie siedzą ;) aż trafisz na miejsce w innej aż grze gdzie nie kucnąłeś poniżej 60 i nagle ma to sens ;) Generalnie 3600-3800 dobrze ustawione to sweet spot tylko jeszcze trzeba przetestować aby się nie okazało, że dociśnięte timingi wypluwają gorsze wyniki od luźniejszych ;) No a oprócz tego kręcisz całą komunikację w opór bo system pomyka na tak wykręconym zenie3 i nvme jak rakieta, wydajność w grach np. dla mnie ma drugorzędne znacznie, bo nawet bez tykania czegokolwiek jest elegancko.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Art385 napisał:

Tak w grach które na pamięci nie siedzą ;) aż trafisz na miejsce w innej aż grze gdzie nie kucnąłeś poniżej 60 i nagle ma to sens ;) Generalnie 3600-3800 dobrze ustawione to sweet spot tylko jeszcze trzeba przetestować aby się nie okazało, że dociśnięte timingi wypluwają gorsze wyniki od luźniejszych ;) No a oprócz tego kręcisz całą komunikację w opór bo system pomyka na tak wykręconym zenie3 i nvme jak rakieta, wydajność w grach np. dla mnie ma drugorzędne znacznie, bo nawet bez tykania czegokolwiek jest elegancko.  

Powiem tak, jeśli zauważasz w grach różnicę pomiędzy np. min fps 55, a 60, to gratuluję wzroku ^^

W rozdziałce 1440p, różnicę są za małe, aby były istotne. RAM tu w tych przedziałach jak 3000-4000 przy zwiększonym Cl względem wyższego taktowania to tak jak wymiania opóźnień na mhz i odwrotnie. Dopiero dobre kości potrafią osiągnąć magiczny środek jak 3600-3800 mhz przy CL14/15, ale i na CL16 będzie ok.

Widziałem za dużo testów, aby wypowiedzieć się inaczej. Różnica np pomiędzy ramem 4400 cl19, a ramem 3600 cl16 jest prawie żadna. Miesci się w błędzie. 

Chociaż sam jestem zdania, po ostatnim co oglądałem, że warto inwestować w pamięć ram sr rozbitą na wszystkie sloty. Przynajmniej dla tych, którzy nie robią oc. Zawsze to dodatkowe 3-4% brane z niczego. Także 4x4gb jest lepszą opcją niż 2x8gb :)

Edytowane przez Matt_Deathbringer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Matt_Deathbringer napisał:

Powiem tak, jeśli zauważasz w grach różnicę pomiędzy np. min fps 55, a 60, to gratuluję wzroku ^^

W rozdziałce 1440p, różnicę są za małe, aby były istotne. RAM tu w tych przedziałach jak 3000-4000 przy zwiększonym Cl względem wyższego taktowania to tak jak wymiania opóźnień na mhz i odwrotnie. Dopiero dobre kości potrafią osiągnąć magiczny środek jak 3600-3800 mhz przy CL14/15, ale i na CL16 będzie ok.

Widziałem za dużo testów, aby wypowiedzieć się inaczej. Różnica np pomiędzy ramem 4400 cl19, a ramem 3600 cl16 jest prawie żadna. Miesci się w błędzie. 

Chociaż sam jestem zdania, po ostatnim co oglądałem, że warto inwestować w pamięć ram sr rozbitą na wszystkie sloty. Przynajmniej dla tych, którzy nie robią oc. Zawsze to dodatkowe 3-4% brane z niczego. Także 4x4gb jest lepszą opcją niż 2x8gb :)

To bardziej kwestia odczucia płynności niż oceniania avg czy 1% low 0.1% low. Powyżej 3800 poza benchami raczej nie zobaczysz różnicy i ja np. wolę jak jest możliwość zrobić 3800 cl16 niż 3600 cl14 ;) W przypadku 4400-3600 na ryzenie to pewnie 3600 synchronicznie zniszczy asynchroniczne 4400. 
Ja jestem zwolennikiem kumulowania % bo się może ich troszkę uzbierać i zawsze będziemy na +. No a tak jak napisałem wyżej mi zależy na szybkości działania systemu i ten konfig mi to zapewnia resztę ogarnia 3080 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Matt_Deathbringer napisał:

Między 2600, a 3600 jest dużo wieksza różnica niż między 3600, a 5600x. To z pewnością. 

Niekoniecznie, między 3600 a 5600x potrafi być średnio 20-25%, a w pojedynczych tyt nawet więcej.  To ile ta dużo większa różnica wdg ciebie między 2600 a 3600 wynosi ? 30-35% ? W obu przypadkach różnice są znaczne ale tez dość podobne. 

Mysle, ze w grach już nie zobaczymy takich skoków jak 20% w następnych generacjach cpu. 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Jak system jest stabilny to po pierwsze nie ma dziwnych wynikow a GDM to nie zadna korekcja. Z GDM mozesz miec tez niestabilna platforme ;)

Pełna zgoda i GD to nie jest żadna korekcja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Matt_Deathbringer napisał:

Chociaż sam jestem zdania, po ostatnim co oglądałem, że warto inwestować w pamięć ram sr rozbitą na wszystkie sloty. Przynajmniej dla tych, którzy nie robią oc. Zawsze to dodatkowe 3-4% brane z niczego. Także 4x4gb jest lepszą opcją niż 2x8gb :)

Pod warunkiem, że taktowanie na 1-2 slotach, jest takie samo jak na 4-rech slotach. Jednak zgodnie z tabelkami od AMD im więcej kostek, tym niższe taktowanie (przez cały czas mowa o braku OC). Także ostatecznie lepiej chyba wyjdzie 2x 3200 niż 4x 2666 czy 2933.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie. 

Mam ryzena 5800x na b550 tomahawk. 

Mam dwie takie kostki:

https://www.x-kom.pl/p/545506-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-steel.html

Moge po okazyjnej cenie zdobyc druga pare tych kostek. Oplaca sie? Podobno Ryzeny 5XXX smakuja sie w czterech dimmach.

I drugie pytanie - jakie ustawienia im dać by byly najwydajniejsze? Bo zwykle xmp umiem wlaczyc, wskakuje mi 3733 na cl17, ale Wy tu mowicie o ustawieniach synchronicznych z Infinity Fabric, tak jakbyscie mogli edytowac prędkość IF i zaczynam mocno glupiec :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...