Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Subman napisał:

To może opisz dokładnie swój problem w wątku pod https://old.reddit.com/r/Amd/comments/lnmet0/an_update_on_usb_connectivity_with_500_series/  AMD ponoć go czyta i mogą się nawet z Tobą skontaktować ;)

No to dobrze im to czytanie idzie xD Bo można to podsumować: Kiedy miałeś naprawić problemy z usb ale coś ci się porąbało i dopiero teraz są problemy z USB. 

Odpiąłem drukarkę brothera i jak remkom odjom. Natomiast jak ją podłączę to explorer z podpiętym pendrivem odapala się za 5 sekund, a w logerze softu drukarki rozłącza się co kilka sekund. Kurde proce są mega wydajna nawet zdławione na 65W ale nad softem muszą popracować albo ja muszę zostawić w kompie tylko grafę i dysk nvme xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SanczoPanczo86 napisał:

Ok. Chodzi mi bardziej o to, że ciężko porównywać swoje OC vs OC u innych, bo nie wiemy w jaki sposób ktoś testował stabilność.

Jakie testy byś sugerował aby w 100% sprawdzić stabilność platformy po OC?

Do cpu wystarczy mi AIDA, ktora potrzebuje najwieksze napiecie w stosunku np do CB20/23 oraz Blednera. Inni sie lubuja w OCCT, co  kto woli ;) 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, seba1995x napisał:

@SanczoPanczo86

1,45V. 

Na co dzień lepiej trzymać w okolicach 1,25V, chociaż niektórzy mają po 1.33-1,35V i nic się nie dzieje. 

Mój boostuje do 1.45-1.5V podczas grania, default, więc mam to gdzieś. Niech AMD lepiej ogarnie proces produkcji, bo między sztukami jest mega różnica, większa niż u Intela. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiecie mi Panowie czy normalne są takie taktowania na stocku przy 5600X: 3 rdzenie po 4400 Mhz, a 3 po 4200 Mhz? Dodam, że zawsze te same rdzenie mają podobne taktowania. Jeśli da się to wyrównać to jak? Nie interesuje mnie OC.

Edit..oczywiście chodzi mi o taktowania w grze. Max mam 4650 Mhz, a podczas OCCT jest to 4550 Mhz na wszystkich rdzeniach.

Edytowane przez Astec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Astec napisał:

 Nie interesuje mnie OC..

Witam w klubie. Mam pytanie: jakie masz temperatury przy pełnym obciążeniu ( powiedzmy ten OCCT czy inny Cinebench R23 multicore) i na jakim chłodzeniu z jakim RPM wentylatora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymanie Ryzena na auto to nieporozumienie. Temperatury są wyższe niż na manualu.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W OCCT mam 60 stopni w teście CPU chłodzenie to Fera 3 z dwoma Stellami 120 mm i 1200 RPM. W grach w sumie podobnie. W OCCT CPU+GPU dochodzi do 78 °C.

1 minutę temu, MarcoSimone napisał:

Trzymanie Ryzena na auto to nieporozumienie. Temperatury są wyższe niż na manualu.

Z tego wynikają te różnice w taktowaniu pojedyńczych rdzeni?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką wersją OCCT testujesz? Na jakich nastawach. Bo tempy coś za niskie :P

U mnie jak zostawię na auto to mam peaki vcore do 1.48-1.5v i tempy 75C+

Oczywiście, że takty na auto zależą od temperatur, ale też od obciążenia procesora.

@Astec

Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia.

Jakość krzemu, jaka sztuka procka Ci się trafi.

Jak przeciętniak albo padaka co potrzebują do 4.6 1.25-1.3v to lepiej iść w auto.

Ale jak masz procka co Ci lata na 4.6/1.16-1.18v to on będzie chłodniejszy na manualu niż na auto.

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MarcoSimone napisał:

A jaką wersją OCCT testujesz? Na jakich nastawach. Bo tempy coś za niskie :P

U mnie jak zostawię na auto to mam peaki vcore do 1.48-1.5v i tempy 75C+

Oczywiście, że takty na auto zależą od temperatur, ale też od obciążenia procesora.

Extreme i AVX 2 i duże paczki danych, tyle pamiętam.  Musiałbym zobaczyć jak będę w domu. Dodam, że nie włączyłem PBO. 

Edytowane przez Astec
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Astec napisał:

Powiecie mi Panowie czy normalne są takie taktowania na stocku przy 5600X: 3 rdzenie po 4400 Mhz, a 3 po 4200 Mhz? Dodam, że zawsze te same rdzenie mają podobne taktowania. Jeśli da się to wyrównać to jak? Nie interesuje mnie OC.

Edit..oczywiście chodzi mi o taktowania w grze. Max mam 4650 Mhz, a podczas OCCT jest to 4550 Mhz na wszystkich rdzeniach.

Musi latać ten zegar na niskim vcore, skoro w OCCT Extreme Large AVX2 masz 60C na Fera 3 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, MarcoSimone napisał:

Musi latać ten zegar na niskim vcore, skoro w OCCT Extreme Large AVX2 masz 60C na Fera 3 :)

Średnie napięcie to 1.22V na auto oczywiście. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, MarcoSimone napisał:

Musi latać ten zegar na niskim vcore, skoro w OCCT Extreme Large AVX2 masz 60C na Fera 3 :)

Pewnie lata na limitach, 60st z AVX2 na takim chlodzeniu z powietrza sie nie bierze, i nie selekt tuaj tez nie pomoze :D 

Jak testowalem 5600X w AIDA na 280mm AIO to tempy wbijaly po 80st przy max obrotach chlodnicy. Oczywiscie napiecie bylo wyzsze bo 1.35.-7v zeby AIDE przeszlo stabilnie ;) Oczywiscie po OC mem i zdjetym kagancu.

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, MarcoSimone napisał:

Trzymanie Ryzena na auto to nieporozumienie. Temperatury są wyższe niż na manualu.

Nie, nie są. Chyba że porównujesz tragiczny procesor do golden sampla. U mnie średnio 62-64 stopnie w Warzone który dociska procesor na 100% prawie wszystkie rdzenie, bo jest to wymagająca gra od strony CPU i GPU. Na manualu 68-70 dosyć częste przy all-core :) 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę z własnych  doświadczeń. Tak jak Ty z własnych.

Na auto czy z PBO, 4.6Ghz mi trzyma all core w CB20/23 przy 1.34v a na manualu wystarcza 1.16v a do Aida64 1.18v. OCCT Extreme AVX2 Large 1.225v :) Na 1.34v to ja 4.8 mogę trzymać a nie 4.6.

I ja mam różnicę temperatur auto vs manual.

Wszystko zależy jaki procek się trafił.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://ibb.co/Xt614xG tu wrzuciłem screena z OCCT.

10 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Pewnie lata na limitach, 60st z AVX2 na takim chlodzeniu z powietrza sie nie bierze, i nie selekt tuaj tez nie pomoze :D 

Jak testowalem 5600X w AIDA na 280mm AIO to tempy wbijaly po 80st przy max obrotach chlodnicy. Oczywiscie napiecie bylo wyzsze bo 1.35.-7v zeby AIDE przeszlo stabilnie ;) Oczywiscie po OC mem i zdjetym kagancu.

Jak zdjąć kaganiec i czy ma to sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, TheMr. napisał:

Nie, nie są. Chyba że porównujesz tragiczny procesor do golden sampla. U mnie średnio 62-64 stopnie w Warzone który dociska procesor na 100% prawie wszystkie rdzenie, bo jest to wymagająca gra od strony CPU i GPU. Na manualu 68-70 dosyć częste przy all-core :) 

Prosta kalkulajca, napiecie/zegar/pobor pradu. Wszystko zalezy jak cpu lata na automacie, a z regoly lata to gorzej. 

Przeciez na manualu mozesz ustawic sporo nizsze napiecie niz w auto i bedzie chlodniej,fizyke chcesz oszukac?? :D

7 minut temu, MarcoSimone napisał:

Piszę z własnych  doświadczeń. Tak jak Ty z własnych.

Na auto czy z PBO, 4.6Ghz mi trzyma all core w CB20/23 przy 1.34v a na manualu wystarcza 1.16v a do Aida64 1.18v. OCCT Extreme AVX2 Large 1.225v :) Na 1.34v to ja 4.8 mogę trzymać a nie 4.6.

I ja mam różnicę temperatur auto vs manual.

Wszystko zależy jaki procek się trafił.

Tak tylko ty piszesz o syntetykach a on o grach, jak wrzuci syntetyka to go ogranicza limity iu zegar poleci w dol ;)

Gry to druga para kaloszy, ale tak na auto nigdy to nawet w grach nie bedzie latalo lepiej, po dobrej manualnej kalibracji. Manulanie zawsze wbijesz wiekszy zegar przy nizszym napieciu niz automat to robi. 

5 minut temu, Astec napisał:

https://ibb.co/Xt614xG tu wrzuciłem screena z OCCT.

Jak zdjąć kaganiec i czy ma to sens?

Jak nie bawisz sie w OC to sensu nie ma, widac na foto 76W pobor, stad temperatury niskie. 

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Phoenixsuple

Masz rację ale ja nawet na OSD w takim BFV widzę, że mi proc lata na znacznie wyższym vcore, niż na manualu...a różnicy w wydajności na korzyść automatyka nima. A tempy gorsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MarcoSimone napisał:

@Phoenixsuple

Masz rację ale ja nawet na OSD w takim BFV widzę, że mi proc lata na znacznie wyższym vcore, niż na manualu...a różnicy w wydajności na korzyść automatyka nima. A tempy gorsze.

Dlatego jak ktos nie potrafi ustawic tak jak trzeba, to pozniej pisze ze na auto chlodniej ;)  Ostatnio tu sie duzo pojawia takich fantazji, auto lepsze od manuala, selekty na limitach, jw zimne proce pod AVX2 :D 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Dlatego jak ktos nie potrafi ustawic tak jak trzeba, to pozniej pisze ze na auto chlodniej ;)  Ostatnio tu sie duzo pojawia takich fantazji, auto lepsze od manuala, selekty na limitach, jw zimne proce pod AVX2 :D 

Widzę że jesteś obeznany w temacie to może odpowiesz mi na jedno pytanie: czy normalne są takie taktowania w grze (Forza 4) na stocku przy 5600X: 3 rdzenie po 4400 Mhz, a 3 po 4200 Mhz? Dodam, że zawsze te same rdzenie mają podobne taktowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Astec napisał:

Widzę że jesteś obeznany w temacie to może odpowiesz mi na jedno pytanie: czy normalne są takie taktowania w grze (Forza 4) na stocku przy 5600X: 3 rdzenie po 4400 Mhz, a 3 po 4200 Mhz? Dodam, że zawsze te same rdzenie mają podobne taktowania.

Skaczace zegary to urok cpu na auto ;)  NORMALNE. Moze to zalezec od wielu czynnikow, to jak gra korzysta z cpu, jaka masz sztuce cpu oraz duzo zalezy na auto od biosu, dlatego czesto sie slyszy ze po update biosu cpu boostuje lepiej lub gorzej. 

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na auto wystarczy dac offset -0,1v i problem z temp. znika, wydajnosc ta sama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Dlatego jak ktos nie potrafi ustawic tak jak trzeba, to pozniej pisze ze na auto chlodniej ;)  Ostatnio tu sie duzo pojawia takich fantazji, auto lepsze od manuala, selekty na limitach, jw zimne proce pod AVX2 :D 

No co? Jak dasz PBO na Auto/disabled to masz zimny proc na AVX2 small... wtedy nawet boksowy cooler to overkill :E

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi jeszcze CTR i stworzenie 2 profili manualnie pod syntetyki z niższym zegarem i napięciem i drugi pod gry z wyższym vcore i ratio, wtedy można zachować lepsza wydajność niż na auto a tempy nadal się zgadzają.

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...