Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

szkoda że nie zrobili już wcześniej ryzen 4000 bym kupił pewnie ryzen 7 4700x byłby dobrym wyborem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen 3 pierwotnie miało być serią Ryzen 4000,ale przez miszmasz związany z APU(były przy nazewnictwie sugerującym wyższą serię o generacje do tyłu np.Zen 2 - seria 3000,APU z serii 3000 jako Zen+) AMD zrobiło porządek i pominęło serię 4000 na desktop CPU i od razu wskoczyło w 5000,gdzie ta seria to jednocześnie CPU i APU Zen 3.

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, seba1995x napisał:

Na co dzień lepiej trzymać w okolicach 1,25V, chociaż niektórzy mają po 1.33-1,35V i nic się nie dzieje. 

Miałem 9 miesięcy 3600 na 1.35v i teraz 7 miesiąc 3700x na prawie 1.35 i nic się nie dzieje ? pod grami można spokojnie trzymać 1.35 na stałe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie 1.35V nic złego nie zrobi, ale osobiście jakoś trzymam poniżej 1.3V, psychika spokojniejsza :D 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Send1N napisał:

Miałem 9 miesięcy 3600 na 1.35v i teraz 7 miesiąc 3700x na prawie 1.35 i nic się nie dzieje ? pod grami można spokojnie trzymać 1.35 na stałe

Nawet gdybys mial 1.4v to sie nic nie stanie, wszyscy pisza o napieciu a nikt nie bierze pod uwagi temparatur, a to temperatura w polaczeniu z wsyokim napieciem moze narobic szkod. Krzem to krzem, procki w laptopach dzialaja latami w temp 90st a tu sie ktos przejmuje czy 1.35v to duzo ;)  Ciekaw cy ludzie co siedza na 5-7letnich a nawet 10letnich cpu maja takie rozkminy :rotfl:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie temperatura tylko obciążenie procka. W stanie spoczynku nawet automat potrafi ustawić 1,5V, ale pod obciążeniem potrafi spaść poniżej 1,3V nawet jak ma chłodno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem kilka testów. 5600X na 4,7GHz all core, 1,3v (LLC3) OCCT Auto Large - 1h bez błędów, OCCT Linpack - 1h bez błędów, AIDA Stability Test - 1h bez błędów.

https://ibb.co/m65FQMC

https://ibb.co/rs1GV78

https://ibb.co/sKKZJvH

https://ibb.co/RHTQZRv

Ponadto zauważyłem że dokładnie przy tym samym taktowaniu RAM (te same timingi, IF 1900MHz w przypadku obu procków, ta sama MOBO) na 5600X jest niższe latency niż na 3600.

https://ibb.co/nrZ6cHK

Edytowane przez SanczoPanczo86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadne odkrycie,procesory z Zen 3 mają z reguły niższe latency przy takim samym taktowaniu RAM oraz IF od CPU Zen 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Spl97 napisał:

Żadne odkrycie,procesory z Zen 3 mają z reguły niższe latency przy takim samym taktowaniu RAM oraz IF od CPU Zen 2.

A jednak dla mnie odkrycie ;).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

  Ciekaw cy ludzie co siedza na 5-7letnich a nawet 10letnich cpu maja takie rozkminy :rotfl:

W sumie to chyba nie widziałem na moim i5 2400 więcej niż 1,25V (za miesiąc jakoś będzie miał równo 10 lat) ... ale to 32nm, które powinno więcej wytrzymać od współczesnych CPU wykonanych w mniejszym procesie, z cieńszymi obwodami w rdzeniu procesora itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Kyle_PL napisał:

W sumie to chyba nie widziałem na moim i5 2400 więcej niż 1,25V (za miesiąc jakoś będzie miał równo 10 lat) ... ale to 32nm, które powinno więcej wytrzymać od współczesnych CPU wykonanych w mniejszym procesie, z cieńszymi obwodami w rdzeniu procesora itd.

I co z tego że tak długo ten procesor pożyje, jeśli w obecnych czasach wydajnością nie grzeszy? ;)

W grudniu miałem jeszcze 2500K Sandy Bridge podkręcony z 3,3 do ok 4,3-4,5 GHz na powietrzu. Na tamte czasy (ok 8-9 lat temu) bił rekordy popularności/OC/wydajności. Ale obecnie to jedynie ciekawostka :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, SanczoPanczo86 napisał:

I co z tego że tak długo ten procesor pożyje, jeśli w obecnych czasach wydajnością nie grzeszy? ;)

Jak ktoś chce procesor do biura, to mu nie siądzie przez kolejną dekadę, a wydajność będzie wystarczająca.

Ponadto teraz jak bym się przesiadł na takiego i5 10400F to bym osiągnął w większości przypadków wydajność 1,5x wyższą (bo większość aplikacji których używam nie wykorzystuje efektywnie więcej niż te 4 wątki i tam gdzie potrzebuję większej wydajności, to potrzebuję wydajności rdzenia, anie kolejnych rdzeni) - z jddnej strony wyraźna różnica, a z drugiej strony jak na 10 lat postępu technologicznego trochę śmiech na sali.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kyle_PL napisał:

Jak ktoś chce procesor do biura, to mu nie siądzie przez kolejną dekadę, a wydajność będzie wystarczająca.

Nie będzie, szczególnie jak to jest 4c/4t. Przesiadałem się niedawno z 6600K niby nowsze ale też niestety 4 rdzenie. I mimo, że tam system też siedział na nvme, ramu było też 16GB dosyć szybkiego to całość była bardziej mułowata. To się trudno mierzy ale to czuć jak się próbuje na kompie pracować, gra w wordy, excele i power pointy, w tle kilkadziesiąt zakładek, leci jakiś youtube i spotify etc. nie mówię, że się pracować nie da, bo i tak było to bardziej responsywne od mojego 2 letniego służbowego laptopa, ale czuć różnicę i ona się będzie już tylko pogłębiać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Alyjen napisał:

Nie będzie, szczególnie jak to jest 4c/4t. Przesiadałem się niedawno z 6600K niby nowsze ale też niestety 4 rdzenie. I mimo, że tam system też siedział na nvme, ramu było też 16GB dosyć szybkiego to całość była bardziej mułowata.

Zupełnie tego nie zauważyłem by coś było "mułowate". Przy biurze to 2 rdzeni możesz nie odróżnić od 16 (byle w tle nic się nie aktualizowało itp. Także z mojego doświadczenia, to totalnie się z Tobą nie zgadzam. Wolę mieć szybkie gołe 4 rdzenie do biura (i3 8100) od np. 8 rdzeniowego, 16 wątkowego Ryzen 1700.

2 minuty temu, Alyjen napisał:

i tak było to bardziej responsywne od mojego 2 letniego służbowego laptopa, ale czuć różnicę i ona się będzie już tylko pogłębiać. 

Akurat laptopa do zdecydowanie szybciej zamulisz, bo często są źle zrobione (za słabe chłodzenie i jest throttling) Nie chce mi sięrozwijać tematu, ale mamy w pracy nowe DELL za 5 kPLN/sztuka i takiej pomyłki inżynierskiej (awaryjne zrzucanie taktowania z powodu przegrzania, po kilku sekundach obciążenia CPU) to dawno nie widziałem.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to ciekawe, że można mieć tak skrajne doświadczenia ;) można by jakieś ślepe testy zrobić i dać do pracy na parę godzin komputer bez możliwości sprawdzenia specyfikacji. Ciekawe co by wyszło :)

7 minut temu, Kyle_PL napisał:

Akurat laptopa do zdecydowanie szybciej zamulisz, bo często są źle zrobione (za słabe chłodzenie i jest throttling) Nie chce mi sięrozwijać tematu, ale mamy w pracy nowe DELL za 5 kPLN/sztuka i takiej pomyłki inżynierskiej (awaryjne zrzucanie taktowania z powodu przegrzania, po kilku sekundach obciążenia CPU) to dawno nie widziałem.

Mojego HPka bardziej boli ilość corpo szajsu, która na nim wisi, monitoring, zabezpieczenia, agenty, za dużo tego. Nowy laptop prosto z fabryki trzyma ledwo 4h na baterii, ten sam hardware z cywilnym OS wytrzymuje 8h+ 

Edytowane przez Alyjen
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Jak ktoś chce procesor do biura, to mu nie siądzie przez kolejną dekadę, a wydajność będzie wystarczająca.

Ponadto teraz jak bym się przesiadł na takiego i5 10400F to bym osiągnął w większości przypadków wydajność 1,5x wyższą (bo większość aplikacji których używam nie wykorzystuje efektywnie więcej niż te 4 wątki i tam gdzie potrzebuję większej wydajności, to potrzebuję wydajności rdzenia, anie kolejnych rdzeni) - z jddnej strony wyraźna różnica, a z drugiej strony jak na 10 lat postępu technologicznego trochę śmiech na sali.

Nie będzie. Jak już pisałem, miałem przez 8 lat 2500K podkręcony do ponad 4GHz i Firefox potrafił zarżnąć kompa. To jest ciągle 4/4. Jak ktoś będzie budował kompa do biura, to kupi nowego Ryzena czy Core i3/5, a nie będzie siedział na takim zabytku ;).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Zupełnie tego nie zauważyłem by coś było "mułowate".

ktoś kto siedzi w fiacie 126p też nie zrozumie tego który prowadzi GTR'a :szczerbaty:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, SanczoPanczo86 napisał:

Nie będzie. Jak już pisałem, miałem przez 8 lat 2500K podkręcony do ponad 4GHz i Firefox potrafił zarżnąć kompa. To jest ciągle 4/4. Jak ktoś będzie budował kompa do biura, to kupi nowego Ryzena czy Core i3/5, a nie będzie siedział na takim zabytku ;).

No właśnie na 6600K to się zastanawiałem, która przeglądarka jest lepsza bo w Battlefield ta cała wyszukiwarka gier działała w przeglądarce i szkoda mi było na nią zasobów :) Jedna z decyzji, której najbardziej żałuje to, że nie dołożyłem wtedy do 6700K, choć z drugiej strony gołe 6 rdzeni i tak zamiata teraz 4/4 więc w sumie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, SanczoPanczo86 napisał:

Nie będzie. Jak już pisałem, miałem przez 8 lat 2500K podkręcony do ponad 4GHz i Firefox potrafił zarżnąć kompa.

Dziwne, bo nawet niepodkręcony i5 2400 nie jest w pełni obciążony (generalnie się nudzi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Alyjen napisał:

No właśnie na 6600K to się zastanawiałem, która przeglądarka jest lepsza bo w Battlefield ta cała wyszukiwarka gier działała w przeglądarce i szkoda mi było na nią zasobów :) Jedna z decyzji, której najbardziej żałuje to, że nie dołożyłem wtedy do 6700K, choć z drugiej strony gołe 6 rdzeni i tak zamiata teraz 4/4 więc w sumie. 

I co by to 6700K wniosło więcej ponad 6600K? ;)

BTW - masz literówkę w sygnaturce w Noctua (Nocuta).

3 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Dziwne, bo nawet niepodkręcony i5 2400 nie jest w pełni obciążony (generalnie się nudzi).

A jednak :). Zastanawiasz się nad zmianą sprzętu na nowy, czy już coś nowego masz, a i5 2400 stoi jako drugi komp?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, SanczoPanczo86 napisał:

I co by to 6700K wniosło więcej ponad 6600K? ;)

Jak ktoś gra w najnowszą wersję Fortnite to bardzo wiele (sam w toto nie gram, ale widziałem nagranie z rozgrywki - przykład gry sztywno wymagajacej minimum 6 wątków ... mozesz mieć na 4/4 fajny średni FPS, ale i tak kicha bo przycina.

3 minuty temu, SanczoPanczo86 napisał:

A jednak :). Zastanawiasz się nad zmianą sprzętu na nowy, czy już coś nowego masz, a i5 2400 stoi jako drugi komp?

Chcę kupić zdecydowanie nową płytę/RAM/CPU, ale producenci robią wszystko co mogą by mnie zniechęcić ( dzisiaj 16 GB RAM za 400zł, czyli 800zł nie moje przy minimum 32 GB, bo po co się przesiadać na to samo, cena Ryzen 5600X 1500zł też mi się nie podoba, a grzejnika i5 11400F nie chcę ). Zobaczymy jak się sprawy potoczą ... może AMD wyda 5600 bez X za rozsądne pieniądze, jeśli Intel nie spapra AlderLake, jak to zrobił z tymi rakietkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, SanczoPanczo86 napisał:

I co by to 6700K wniosło więcej ponad 6600K? ;)

BTW - masz literówkę w sygnaturce w Noctua (Nocuta).

 

Dzięki poprawione. A 6700K to długo mi się wydawało, że jednak to 8 wątków to jest to czego brakuje w tym kompie (ciągle go mam i dzieciaki z niego korzystają), ostatnio mam coraz większe wątpliwości i nawet jak będę miał okazję to zamiast wymieniać tam samego proca to wrzucę jakiegoś Ryśka lub nowe i5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Alyjen napisał:

Dzięki poprawione. A 6700K to długo mi się wydawało, że jednak to 8 wątków

To jest 8 wątków:

https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/88195/intel-core-i7-6700k-processor-8m-cache-up-to-4-20-ghz.html

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Alyjen napisał:

Dzięki poprawione. A 6700K to długo mi się wydawało, że jednak to 8 wątków to jest to czego brakuje w tym kompie (ciągle go mam i dzieciaki z niego korzystają), ostatnio mam coraz większe wątpliwości i nawet jak będę miał okazję to zamiast wymieniać tam samego proca to wrzucę jakiegoś Ryśka lub nowe i5

Sam jak kupowałem 2500K, mogłem równie dobrze kupić 2600K i mieć 4/8. I co z tego? :) W 2011 roku nikt nawet nie myślał o 8 wątkach :). Mamy 2021 roku, siedzę obecnie na 5600X, a to co było 10 lat temu nie ma już znaczenia. Nie myśl o tym ;). Masz obecnie bardzo fajnego procka.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...