Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Kyle_PL napisał:

Śmiem powątpiewać, by procesory 6/12 były standardem (czyli stanowiły większość) w typowym biurze, gdzie komputery służą "do worda i exela". ?

Jak biura nie stać na nowy komputer,  to się siedzi na 10-letnim eksponacie ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, SanczoPanczo86 napisał:

Jak biura nie stać na nowy komputer,  to się siedzi na 10-letnim eksponacie ;).

Wątpię, by dzisiaj standardowo kupowano do "worda i exela" komputer z procesorem 6/12. :)

ps. no i jakie zastosowanie Twoim zdaniem mają procesory dzisiejsze (czyli NIEeksponaty) klasy Celeron i Pentium, mające 2 rdzenie ... w końcu ktoś je kupuje

Z resztą dyskusję na ten temat kończę, bo Twoje twierdzenia w tej kwestii są po prostu niedorzeczne/nierealne/nie zgodne z rzeczywistością (idź do przeciętnego biura i dowiedz się co tam siedzą za CPU standardowo i zobaczymy w ilu biurach do worda zainstalowano procki 6/12, "bo na 4 rdzeniowym nieprzyjemnie się pracuje biurowo")

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Kyle_PL napisał:

dowiedz się co tam siedzą za CPU standardowo i zobaczymy w ilu biurach do worda zainstalowano procki 6/12, "bo na 4 rdzeniowym nieprzyjemnie się pracuje biurowo")

Tu sie zgodze, 6/12 do biura :rotfl: Moze kiedys jak i3 bedzie mialo w standardzie 6/12 to tak.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dalej brniemy w tą bezsensowną dyskusję ;).

Przecież teraz najtańsze laptopy gamingowe mają Ryzeny 4600H z 6/12.

Problemem widzę tutaj jest to, że biura o których piszecie nie mają pieniędzy albo udają że nie mają i wciskają pracownikom stare komputery. Ja nigdy nie miałem i nie pracowałem na i3. Najniżej co miałem w domu/biurze to i5, ale w biurze najczęściej i7. I nie musiałem się o takie maszyny prosić. W normalnej firmie standardem jest zmiana komputera co kilka lat i nie kupuje się maszyny z dolnej półki, tylko lepsze.

Laptopa z Pentiumem miałem przez chwilę do ogarnięcia dla kogoś. Nawet przeglądanie Internetu na nim było mordęgą. Oczywiście miał świeżo postawiony system W10 bez wodotrysków. Wolałbym już kupić używanego laptopa z lepszymi podzespołami niż brnąć w Celerona/Pentiuma. Celerona ostatnio miałem 20 lat temu i się nauczyłem że nie tędy droga.

Kyle - nie mierz innych swoją miarą. Twoje wypowiedzi są niedorzeczne. To że Ciebie nie stać na lepszy procesor nie znaczy, że ktoś inny go nie kupi. Na zachodzie w biurach ludzie pracują na macbookach, ale w Polsce widzę, że i3 jest dalej spełnieniem marzeń. To samo z samochodami - to, że nie stać mnie na Merola E klasy nie oznacza, że będę pisał wszędzie że ten samochód jest kiepski i nie wnosi nic ponad Polonez dla większości użytkowników.

i5 2400 jest zabytkiem. Ma już dokładnie 10 lat i Intel zaprezentował od tamtej pory 9 nowszych generacji. O AMD nie wspomnę, bo też nie stali w miejscu. Chyba, że chcesz go teraz sprzedać i tą dyskusją liczysz na to, że podbijesz cenę na rynku wtórnym (praktyka powszechna z for audio) ;).

Kończąc temat - jak kogoś na coś nie stać - stara, sprawdzona rada byłego prezydenta :)

weź kredyt i zmień pracę bronisław komorowski Generator Memów

Edytowane przez SanczoPanczo86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę obecnie CPU 4 rdzeniowy wystarcza w zupełności do biura,internetu oraz mulimediów.Do pracy/nauki zdalnej także.Do tego 8GB Ramu i SSD(nawet na SATA) i jest komp do podstawowych funkcjonalności,o których wspominałem.

Koniec dyskusji raz na zawsze :D
Amen

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Spl97 napisał:

Tak naprawdę obecnie CPU 4 rdzeniowy wystarcza w zupełności do biura,internetu oraz mulimediów.Do pracy/nauki zdalnej także.Do tego 8GB Ramu i SSD(nawet na SATA) i jest komp do podstawowych funkcjonalności,o których wspominałem.

Koniec dyskusji raz na zawsze :D
Amen

A jak się pytałem nie tak dawno na forum o 6/12 do kompa do domu, to większość pisała że 6/12 to już przeszłość i trzeba iść w co najmniej 8/16 albo i 10/20 ;).

Także ten tego ;). 6/12 wydaje się być teraz tym tzw. 'sweet spotem'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, SanczoPanczo86 napisał:

Przecież teraz najtańsze laptopy gamingowe mają Ryzeny 4600H z 6/12.

Do biura :rotfl:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, SanczoPanczo86 napisał:

I dalej brniemy w tą bezsensowną dyskusję ;).

Przecież teraz najtańsze laptopy gamingowe mają Ryzeny 4600H z 6/12.

Problemem widzę tutaj jest to, że biura o których piszecie nie mają pieniędzy albo udają że nie mają i wciskają pracownikom stare komputery. Ja nigdy nie miałem i nie pracowałem na i3. Najniżej co miałem w domu/biurze to i5, ale w biurze najczęściej i7. I nie musiałem się o takie maszyny prosić. W normalnej firmie standardem jest zmiana komputera co kilka lat i nie kupuje się maszyny z dolnej półki, tylko lepsze.

Laptopa z Pentiumem miałem przez chwilę do ogarnięcia dla kogoś. Nawet przeglądanie Internetu na nim było mordęgą. Oczywiście miał świeżo postawiony system W10 bez wodotrysków. Wolałbym już kupić używanego laptopa z lepszymi podzespołami niż brnąć w Celerona/Pentiuma. Celerona ostatnio miałem 20 lat temu i się nauczyłem że nie tędy droga.

Kyle - nie mierz innych swoją miarą. Twoje wypowiedzi są niedorzeczne. To że Ciebie nie stać na lepszy procesor nie znaczy, że ktoś inny go nie kupi. Na zachodzie w biurach ludzie pracują na macbookach, ale w Polsce widzę, że i3 jest dalej spełnieniem marzeń. To samo z samochodami - to, że nie stać mnie na Merola E klasy nie oznacza, że będę pisał wszędzie że ten samochód jest kiepski i nie wnosi nic ponad Polonez dla większości użytkowników.

i5 2400 jest zabytkiem. Ma już dokładnie 10 lat i Intel zaprezentował od tamtej pory 9 nowszych generacji. O AMD nie wspomnę, bo też nie stali w miejscu. Chyba, że chcesz go teraz sprzedać i tą dyskusją liczysz na to, że podbijesz cenę na rynku wtórnym (praktyka powszechna z for audio) ;).

Kończąc temat - jak kogoś na coś nie stać - stara, sprawdzona rada byłego prezydenta :)

weź kredyt i zmień pracę bronisław komorowski Generator Memów

Zostały nam kupione nowe laptopy za 5000 zł/sztuka, z CPU 10 generacji intela i5 4 rdzeniowymi, czyli jakiś tani szajs Twoim zdaniem (DELL z linii biznesowej) i z tego powodu robię reklamę 4 rdzeniowych CPU do biura bo mam i5 2400 w domu - FUCK LOGIC. Dobra koniec dyskusji, bo to nie ma sensu.

ps. sprzedam i5 2400 za milJon zł x-P ... ROFL

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, SanczoPanczo86 napisał:

A jak się pytałem nie tak dawno na forum o 6/12 do kompa do domu, to większość pisała że 6/12 to już przeszłość i trzeba iść w co najmniej 8/16 albo i 10/20 ;).

Także ten tego ;). 6/12 wydaje się być teraz tym tzw. 'sweet spotem'.

CPU 6/12 aktualnie jest dobrym do gier,ale jak ktoś myśli długofalowo,to lepiej albo iść w 8/16 czy 10/20 albo poczekać jak wyjdą jeszcze wydajniejsze procki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Do biura :rotfl:

 

Kto napisał że do biura? Do biura kupuje się lepsze laptopy niż tanie gamingowe. Zmierz temperaturę, bo chyba covid Cię dopadł ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SanczoPanczo86 napisał:

 

Kto napisał że do biura? Do biura kupuje się lepsze laptopy niż tanie gamingowe. Zmierz temperaturę, bo chyba covid Cię dopadł ;).

No tak bo przeciez do kazdego biura kupuje sie tylko laptopy i to drozsze niz gamingowe :rotfl: 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Spl97 napisał:

CPU 6/12 aktualnie jest dobrym do gier,ale jak ktoś myśli długofalowo,to lepiej albo iść w 8/16 czy 10/20 albo poczekać jak wyjdą jeszcze wydajniejsze procki.

Problem w takim myśleniu jest taki, że kupisz np. 8 czy 10 rdzeniowy procesor i za rok lub półtorej wyjdzie nowa wersja AMD lub Intela i nagle okazuje się ze 6 rdzeni przegania o 20% Twojego obecnego 8 czy 10 ;)

Moim zdaniem nie ma co brać na zapas.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Phoenixsuple napisał:

No tak bo przeciez do kazdego biura kupuje sie tylko laptopy i to drozsze niz gamingowe :rotfl: 

 

Dzwoń po karetkę. Może jeszcze zostało coś do uratowania ;).

Kończę dialog, bo przypomina mi to rozmowę z Panią, która stwierdziła że robot sprzątający za 350zł z aliexpress oferuje funkcjonalność i jakość irobota za 2400zł. Więc po to przepłacać.

W wolnej chwili polecam obejrzeć:

https://www.filmweb.pl/film/Fanatyk-2017-783759

Edytowane przez SanczoPanczo86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, SanczoPanczo86 napisał:

Dzwoń po karetkę. Może jeszcze zostało coś do uratowania ;).

Kończę dialog.

W wolnej chwili polecam obejrzeć:

https://www.filmweb.pl/film/Fanatyk-2017-783759

Podaj adres to wyślę dwie. Chyba nigdy w biurze nie pracowałeś, albo w korpo na poziomie chociażby MediaExpert. Centrum Obsługi Klienta leci na Pentiumach/Celeronach certyfikowanych które później trafiają jako poleasingowe, to są typowe komputery do użytku biurowego. To, że masz nierealny obraz czegoś to nie znaczy że masz rację, bo jej nie masz w tym wypadku. 

W USA mają macbooki, szkoda że siedzi tam właśnie 2-3 gena od Intela i jej nie wymieniają :E Między Sandy Bridge a Skylake jest magiczne 20% różnicy w mocy CPU, i nowe kodeki, do biura zbytniej różnicy po prostu brak. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, SanczoPanczo86 napisał:

Dzwoń po karetkę. Może jeszcze zostało coś do uratowania ;).

Kończę dialog.

W wolnej chwili polecam obejrzeć:

https://www.filmweb.pl/film/Fanatyk-2017-783759

Nie mam ochoty na rozmowy z kims, kto patrzy na omawiany temat tylko przez czubek swojego nosa. To, ze Ty pracujesz/pracowales na lepszym sprzecie nie znaczy ze kazdy na takim pracuje. "Biuro" to pojecie wzgledne, i zapotrzebowanie na sprzet jest rozny, np Pani ktora pracuje w exelu nie potrzebuje laptopa takiego jak chociazby programista, baa nie potrzebuje nawet laptopa bo wsytarczy stacjonarka. Tak samo jak firmy nie musza wymieniac sprzetu co kilka lat, jesli dzis ten exel dziala dobrze to tak samo za 2-3lata bedzie dzialal. Nie wspominajac juz o tym, ze nie masz zielonego pojecia czego sie dzis uzywa w tym "biurze""i jak wygladaja realia. 

Widac, ze nie tylko ja widze jakie masz pojecie o komputerach biurowych ;) Oczywiscie kazdemu w biurze zycze drogich laptopwo do pracy, jednak poki co to tylko twoja fantazja i tylko konkretne sektory branzy pozwajaja sobie na takie zmiany oraz wymagaja do pracy wysokowydajnych komputerow/laptopow.

Komentarzy w stylu gimbazy zostaw dla siebie.

 

 

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdarzają się wyjątki np. na uczelni gdzie pracownicy z wydziału marnują pieniądze zamawiając sobie lapki po 8k do excela, a  kompy na zajęcia gdzie był c++, maxwella (to nie żart) to Pentium 4. Dane z przed około roku. Do tego pamiętam siedziałem na sztuce, która łapała zwiechy i trzeba było restartować po czym siedzenie nadmiarowo na lab z wkurwie**** bo nie można skończyć.

Edytowane przez Saren7
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Nie mam ochoty na rozmowy z kims, kto patrzy na omawiany temat tylko przez czubek swojego nosa. To, ze Ty pracujesz/pracowales na lepszym sprzecie nie znaczy ze kazdy na takim pracuje. "Biuro" to pojecie wzgledne, i zapotrzebowanie na sprzet jest rozny, np Pani ktora pracuje w exelu nie potrzebuje laptopa takiego jak chociazby programista, baa nie potrzebuje nawet laptopa bo wsytarczy stacjonarka. Tak samo jak firmy nie musza wymieniac sprzetu co kilka lat, jesli dzis ten exel dziala dobrze to tak samo za 2-3lata bedzie dzialal. Nie wspominajac juz o tym, ze nie masz zielonego pojecia czego sie dzis uzywa w tym "biurze""i jak wygladaja realia. 

Widac, ze nie tylko ja widze jakie masz pojecie o komputerach biurowych ;) Oczywiscie kazdemu w biurze zycze drogich laptopwo do pracy, jednak poki co to tylko twoja fantazja i tylko konkretne sektory branzy pozwajaja sobie na takie zmiany oraz wymagaja do pracy wysokowydajnych komputerow/laptopow.

Komentarzy w stylu gimbazy zostaw dla siebie.

 

 

 

Rzeczywiście. Wy obaj reprezentujecie najwyższy poziom wiedzy branżowej i wiecie jakie laptopy są używane we wszystkich biurach. Wiem na jakich maszyna pracują moim znajomi, współpracownicy, etc. Wiem na jakich komputerach pracują moi koledzy za granicą. Firmy biorą leasingi na samochody, laptopy i co kilka lat je zmieniają. Wypowiadacie się z perspektywy małych firm/biur, dla których 100zł robi różnicę. Podobną różnicę może robić sektor prywatny vs. budżetówka.

Chcecie, pracujcie sobie na Celeronie/Pentiumie, nie bronię. Ale nie piszcie proszę, że lepsze maszyny nie zrobią różnicy w biurze, bo jeden w biurze cały dzień układa pasjansa, a inny odpala kilka/kilkanaście aplikacji na raz i pracuje na swój komputer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SanczoPanczo86 napisał:

Rzeczywiście. Wy obaj reprezentujecie najwyższy poziom wiedzy branżowej i wiecie jakie laptopy są używane we wszystkich biurach. Wiem na jakich maszyna pracują moim znajomi, współpracownicy, etc. Wiem na jakich komputerach pracują moi koledzy za granicą. Firmy biorą leasingi na samochody, laptopy i co kilka lat je zmieniają. Wypowiadacie się z perspektywy małych firm/biur, dla których 100zł robi różnicę. Podobną różnicę może robić sektor prywatny vs. budżetówka.

Chcecie, pracujcie sobie na Celeronie/Pentiumie, nie bronię. Ale nie piszcie proszę, że lepsze maszyny nie zrobią różnicy w biurze, bo jeden w biurze cały dzień układa pasjansa, a inny odpala kilka/kilkanaście aplikacji na raz i pracuje na swój komputer.

Odpowiednie jest stwierdzenie, że lepsze maszyny nie muszą zrobić różnicy w biurze. Temat jest na tyle rozległy w zależności od zastosowań, że można się kłócić w nieskończoność.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, SanczoPanczo86 napisał:

Rzeczywiście. Wy obaj reprezentujecie najwyższy poziom wiedzy branżowej i wiecie jakie laptopy są używane we wszystkich biurach. Wiem na jakich maszyna pracują moim znajomi, współpracownicy, etc. Wiem na jakich komputerach pracują moi koledzy za granicą. Firmy biorą leasingi na samochody, laptopy i co kilka lat je zmieniają. Wypowiadacie się z perspektywy małych firm/biur, dla których 100zł robi różnicę. Podobną różnicę może robić sektor prywatny vs. budżetówka.

Chcecie, pracujcie sobie na Celeronie/Pentiumie, nie bronię. Ale nie piszcie proszę, że lepsze maszyny nie zrobią różnicy w biurze, bo jeden w biurze cały dzień układa pasjansa, a inny odpala kilka/kilkanaście aplikacji na raz i pracuje na swój komputer.

100 zł na komputerze dla biur robi różnicę w ofercie pod przetarg rzędu kilkunastu tysięcy, także, tyle mogę zostawić. A tańsza oferta wygrywa ;) Sobie zobacz przetargi dla szkół i jak szkoły zostają rozliczone z przetargów bo wykorzystują "nasze" podatki ;) Śnisz w bajce w której zarabiasz 15k brutto, i uważasz że każde biuro stać na i5/i7. Nie, nie stać. Sklepy RTV działają dalej na dwurdzeniowcach, bo ilość papierów i certyfikatów przewyższa koszt wymiany, a oni zatrudniają po 5-10 tysięcy pracowników, i komputerów mają po 2-3 tysiące sztuk :E 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Zostały nam kupione nowe laptopy za 5000 zł/sztuka, z CPU 10 generacji intela i5 4 rdzeniowymi, czyli jakiś tani szajs Twoim zdaniem (DELL z linii biznesowej) i z tego powodu robię reklamę 4 rdzeniowych CPU do biura bo mam i5 2400 w domu - FUCK LOGIC. ..

Burżuje. 300zl wystarczy na bardzo dobre komputery.

 

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Minciu napisał:

Burżuje. 300zl wystarczy na bardzo dobre komputery.

 

 

Petru zaorał Instalki, chociaż nie zna się na komputerach :E Piękne. Bardzo dobre nie, wystarczające do prac biurowych i zadań domowych - owszem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat Petru,który spadł z rowerka wraz z kochanką ma trochę racji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam dalej brnąć dalej w tą dyskusję, bo prawda zawsze leży po środku (ew. z prawdą jest jak dziurą w tyłku, każdy ma swoją ;)).. Każdy z nas ma swój punkt widzenia, swoje doświadczenia, etc. Jeden niech sobie kupi tanie, drugi drogie, a trzeci niech pobiega jak ma ochotę :).

Zmiana tematu - dzisiaj x-kom zapodał strzała na 3600 za 750zł:

https://www.x-kom.pl/goracy_strzal

W ciągu trochę ponad godziny sprzedali 200 szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, TheMr. napisał:

Petru zaorał Instalki, chociaż nie zna się na komputerach :E Piękne. Bardzo dobre nie, wystarczające do prac biurowych i zadań domowych - owszem. 

300zl wystarczy, na kamerę internetową z mikrofonem :D Nie wiem czy Core2Duo odpali windowsa 10 i teamsa ? To znaczy Windows 7 nie odpali Teamsa :) To już tworzy delikatny problem, bo za 300zl nie kupimy WIndowsa 10 ;)  Ale powiedzmy, że zostawimy niezarejestrowany system bez licnecji, to i tak po zakupie kamerki zabraknie nam siana na ten "komputer" ? 

Ja proponuję, aby Petru oddał potrzebującej rodzinie swój służbowy laptop ( pewno jakiś tam ma? :D ) a sobie przytulił ten dobry sprzęt za 300zl. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Minciu napisał:

300zl wystarczy, na kamerę internetową z mikrofonem :D Nie wiem czy Core2Duo odpali windowsa 10 i teamsa ? To znaczy Windows 7 nie odpali Teamsa :) To już tworzy delikatny problem, bo za 300zl nie kupimy WIndowsa 10 ;)  Ale powiedzmy, że zostawimy niezarejestrowany system bez licnecji, to i tak po zakupie kamerki zabraknie nam siana na ten "komputer" ? 

Ja proponuję, aby Petru oddał potrzebującej rodzinie swój służbowy laptop ( pewno jakiś tam ma? :D ) a sobie przytulił ten dobry sprzęt za 300zl. 

Potrzebująca rodzina ma już 500+, nie wystarcza? Można trafić na i5 2400, i3 2100 które odpali Win10 i Teamsa ;) Ale Petru, powtarzamy, nie ma kompletnie pojęcia o PC, ale w dalszym ciągu ma rację. 

Dziecko może używać telefonu na Teams, a worda/excela czy programów biurowych na PC. Teams ma kompletnie z tyłka wymagania dla PC, a chodzi dobrze na Androidzie 5.0 ;)

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...