Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.04.2021 o 08:21, Phoenixsuple napisał:

Owszem nie ma w normalnych ale taki 5900X normalnie byłby po 2799zl a jest po 3249zl. Wiec aż takiej tragedi nie ma, jak ktoś potrzebuje to przepłacić te 450. Tym bardziej, ze do grania ten cpu jest zbędny a do pracy może na siebie zarobić. 

Ja bym chciał 5900x bo nie mam sensownego argumentu, właściwie do 5800x też nie mam i mogłem zostać na 5600x. Tak komputer trochę zarabia ale excelem więc tu nawet celeron by dał rade. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ernorator napisał:

Ja bym chciał 5900x bo nie mam sensownego argumentu, właściwie do 5800x też nie mam i mogłem zostać na 5600x. Tak komputer trochę zarabia ale excelem więc tu nawet celeron by dał rade. 

Owszem nie ma nic do tego jak ktos sobie kupi 5950X do Painta, kazdy kupuje co mu sie podoba ;)

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, ernorator napisał:

Ja bym chciał 5900x bo nie mam sensownego argumentu, właściwie do 5800x też nie mam i mogłem zostać na 5600x. Tak komputer trochę zarabia ale excelem więc tu nawet celeron by dał rade. 

W przypadku 5800x jest argument ;) większe limity co przekłada się na większe zaplecze dla boostów. Dołóż do tego więcej rdzeni niż w 5600x dzięki czemu masz niższą utylizacje cpu, co pozwala elegancko boostować nawet na kiepskim samplu. Powiem więcej jeszcze nie tak dawno to można było mieć ból pupy, bo 2300 vs 2800 to nie była dokładnie mówiąc okazja ale dziś gdzie jest ~2050 vs 3200 to 5800x wygląda już znacznie bardziej atrakcyjnie. 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ceną pewnie odlecą, ale mimo wszystko zaczekam do Zen3+. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, NieSmutaj napisał:

A jednak tylko zegarki i poprawiony proces. To pewnie dlatego na pbo i auto OC na A1.2.0.2 już CPU nie boostuje na 5 GHz efektywnie na najlepszych jajkach, bo to ma teraz robić warchoł stright outa box xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Saren7 napisał:

Z ceną pewnie odlecą, ale mimo wszystko zaczekam do Zen3+. 

To mi wtedy 3600 opchniesz w dobrej cenie, mi starczy do 1080p. :)  Na razie swojemu zrobiłem 3.2@3.8 i jest ok, chłodzenie pozwala to czemu nie. :E

Edytowane przez Stjepan666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Saren7 napisał:

Z ceną pewnie odlecą, ale mimo wszystko zaczekam do Zen3+. 

Oby X570 to jeszcze przyjął, bo nawet bym zamienił 5800X. Głupio by AMD zrobiło gdyby wydali nową platformę pod jedną gene procków, dlatego nie wydanie X570S czy X670 razem z Ryzenem 5000 to trochę błąd, bo przynajmniej ludzie by mieli na dwie geny procków. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według wcześniejszych plotek o Warhol kompatybilne będą B550/X570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienilem R5 3600 na R7 5800X, faktycznie jest dosc cieply. Nie mam praktycznie zadnego doswiadczenia w oc, jak potrzebowalem wydajniejszy sprzet to zmienilame, chociaz teraz chetnie bym tego Ryzena ustawil zeby nie generowal tyle ciepla. Domyslnie plyta daje 1.45V lub wiecej, wtedy temp skacza do 86 stopni w tescie np CB R20.

Wgralem najnowszy bios i ustawilem PBO2:

Precision Boost Overdrive [Advanced]
PBO Limits [Disabled]
Curver Optimizer  [All Cores]
All Core Curve Optimizer Sign [Negative]
All Core Curve Optimizer Magnitude [30]

Teraz maks napiecia to 1.33V, maks temp to 82 stopnie.

Robilem jeszcze szybka diagnostyke CTR 2.0 chociaz nie wiem czy na jej podstawie mozna cos wykorzystac.

Plyta B550M Mortar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha czyli ryzen 6000 to będzie taki ZEN+  r5 1600 > r5 2600  (ZEN3+) jeszcze na DDR4 a dopiero Rafał :E DDR5 :> 

Ciekawe czy moja b450 bez max w takim razie jeszcze przyjmie warchoła :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

aha czyli ryzen 6000 to będzie taki ZEN+  r5 1600 > r5 2600  (ZEN3+) jeszcze na DDR4 a dopiero Rafał :E DDR5 :> 

Ciekawe czy moja b450 bez max w takim razie jeszcze przyjmie warchoła :E 

Mało prawdopodobne, zapewne z APU ZEN3 będzie podobnie, a on bardziej by mi odpowiadał, niż golas ZEN3.

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

To mi wtedy 3600 opchniesz w dobrej cenie, mi starczy do 1080p. :) 

Czy to będzie 1920x1080 czy 5120x2880 to dla CPU nie robi to praktycznie różnicy (jak w FHD będzie np. ~80 FPS, to w 5K też będzie ~80FPS ... jeśli GPU nie będzie wąskim gardłem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD leci z tymi seriami jakby na siłę chciało Ryzena wyrównać nazwą z Radeonami. Seria 4xxx pominięta na rzecz mobilnych procesorów, teraz sztuczna trochę seria 6xxx. No i wychodzi na to, że seria 7xxx będzie w jednym czasie dla Ryzenów i Radeonów. Może to jakaś kampania marketingowa, a może mi się zdaję :D Do kolekcji DDR5, więc dla całości wyczuwam potężną kampanie reklamową. Przełoży się to też z pewnością na cenę: a) wysoką cenę lub b) w chu* wysoką cenę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Jak 7 lipca,to już niedługo :D

Przydało by się, by ceny Zen3 spadły wtedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem są Zen2 w sklepach i w cenach z 2019 lub wyższych. Dopóki się to nie zmieni nie ma miejsca na tańsze Zen3.

Edytowane przez Saren7
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen 3 tańsze mogą być,ale niewiadoma jest podwyżka 25% od TSMC za produkcję.Jeśli to wejdzie,to zobaczycie tańsze Zen 3 jak świnia niebo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam że proces tanienia Ryzen 5xxx to będzie ... no właśnie "proces", długi, powolny, może jakiegoś kopniaka da AlderLake, jak będzie bardziej udany od RocketLake (który miejscami przegrywa z CometLake). Trochę dziwna sytuacja, że AMD woli produkować Ryzen 3xxx, zamiast zwiększyć produkcję 5xxx. Pewnie przez słabego Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny 3000 z tego co kojarzę nadal nie mają statusu EOL.To też jest problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Zen 3 tańsze mogą być,ale niewiadoma jest podwyżka 25% od TSMC za produkcję.

... czyli co ... cena Ryzen 3600 x1,25? :) Toż już nawet zafajdany RocketLake będzie lepszym wyborem.

 

Ryzeny 3000 z tego co kojarzę nadal nie mają statusu EOL.To też jest problemem.

Tak, coś takiego słyszałem.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...