Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli... 5800X to może być ślepa ściana jeśli kupował bym teraz? Z drugiej strony nim nowa platforma Amd osiagnie status popularny i ceny akceptowalne to minie 2-3 lata...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Zmienilem R5 3600 na R7 5800X, faktycznie jest dosc cieply. Nie mam praktycznie zadnego doswiadczenia w oc, jak potrzebowalem wydajniejszy sprzet to zmienilame, chociaz teraz chetnie bym tego Ryzena ustawil zeby nie generowal tyle ciepla. Domyslnie plyta daje 1.45V lub wiecej, wtedy temp skacza do 86 stopni w tescie np CB R20.

Wgralem najnowszy bios i ustawilem PBO2:

Precision Boost Overdrive [Advanced]
PBO Limits [Disabled]
Curver Optimizer  [All Cores]
All Core Curve Optimizer Sign [Negative]
All Core Curve Optimizer Magnitude [30]

Teraz maks napiecia to 1.33V, maks temp to 82 stopnie.

Robilem jeszcze szybka diagnostyke CTR 2.0 chociaz nie wiem czy na jej podstawie mozna cos wykorzystac.

Plyta B550M Mortar.

Ściągnij najnowszego core cyclera. Potem wyłącz pbo a do Curve optimizera dostań się przez lewy górny kafelek w biosie i advanced a potem amd overclocking. Przestaw CO z all core na per core . Ustaw na -30 wszystkie jajka i puszczasz CoreCyclera niech zrobi całą pętle. Zapamiętujesz rdzenie które się wywaliły, wbijasz do biosa na tych rdzeniach schodzisz o 2. Wbijasz do pliku konfiguracyjnego pomijasz wszystkie rdzenie które przeszły pętle. Uruchamiasz wtedy CC będzie katować tylko te gorsze jajka. Katujesz aż będą stabilne tak ze 3-4 pętle. Potem puszczasz pełną pętle na wszystkich rdzeniach i lecisz jak któryś odpadnie to powtarzasz operacje testowania tylko na nim. Możesz też puszczać całymi pętlami ale trwa to znacznie dłużej. Warto czasem powtórzyć po 3 pętlach na wyodrębnionym jajku test po restarcie systemu jak się nie wywali to można uznać, że jest ok. Jak już mniej więcej ustawiłeś krzywą to atakujesz test na wszystkich dostępnych rdzeniach i lecisz minimum 3 pętle. To co masz nie jest stabilne bo obciążasz allcore i taktowanie jest niskie a w grach skacze obciążenie po wątkach i boostuje w opór do limitu. U mnie też niby -30 allcore śmiga i nie wywala się. Natomiast najgorsze rdzenie chodzą na -8 i -6 (ustawione są na -5) jeden idzie na -28 a reszta ma się dobrze na -30 ;)

Po ustabilizowaniu będziesz na undervolcie jeśli masz dobrą sztukę wstanie wykręcić trochę ponad 6k pkt w MT i ze 625-630 w ST a w grach będziesz miał ze 20-30 stopni mniej. U mnie na pbo bez grzebania w grach nawet 70+ stopni na full auto, a po kuracji około 45-55.
Jeśli chodzi o diagnostykę w CTR to interesuje cię co wypluje bo będziesz wiedział czego się spodziewać po boostach. Jak wypluje ci goldena to po UV przy lekkim obciążeniu @100% będziesz się mógł spodziewać stałego zegara 4.8. Przy ostrym kacie 4.6 i boosty na poszczególnych rdzeniach do 4.85 GHz w praktyce obciążenie będzie skakać w grach między jajkami i będzie non stop 4.8-4.85.
Trochę zamotane ale warto użyć corecyclera bo trochę lepiej znajduje stabilność niż occt lds extreme z ustawioną opcją do testów per core.  


 

Edytowane przez Art385
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Mało prawdopodobne, zapewne z APU ZEN3 będzie podobnie, a on bardziej by mi odpowiadał, niż golas ZEN3.

 

O ZEN3 na początku mówili że wcale nie będzie wsparcia na x470/b450 nawet biosów beta a okazało sie inaczej ? 

Po przeczytaniu tego newsa teraz się zastanawiam i wacham z zakupem ZEN3 bo jak sie okaże że jednak te cepy podejdą a wyjdą w połowie roku to będę żałował i mam mętlik :E ?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

O ZEN3 na początku mówili że wcale nie będzie wsparcia na x470/b450 nawet biosów beta a okazało sie inaczej ? 

Po przeczytaniu tego newsa teraz się zastanawiam i wacham z zakupem ZEN3 bo jak sie okaże że jednak te cepy podejdą a wyjdą w połowie roku to będę żałował i mam mętlik :E ?

Mam to samo.. jak żyć?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

A jednak tylko zegarki i poprawiony proces. To pewnie dlatego na pbo i auto OC na A1.2.0.2 już CPU nie boostuje na 5 GHz efektywnie na najlepszych jajkach, bo to ma teraz robić warchoł stright outa box xD

Nie zalecasz zatem updateu biosu w B550 Tomahawk z 1.2.0.0 na 1.2.0.2? W piątek kupiłem B550 Tomahawk i miałem bios z września 2020. Ballistixy 3600MHz CL16 nie chciały nawet na XMP odpalić - musiałem resetować bios. Wgrałem bios ze stycznia z AGESA 1.2.0.0 i RAM już działa elegancko. Zastanawiam się jednak nad tym biosem z kwietnia. Procek to 5600X.

 

Mam to samo.. jak żyć?

Nie wiadomo kiedy wyjdą i ile będą kosztować. Zen 3 wyszły pod koniec ubiegłego roku, a ceny dla wielu dalej wysokie.

Miałem podobny dylemat czy zmienić 3600 na 5600X i 3 tygodnie temu podjąłem decyzję ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Nie zalecasz zatem updateu biosu w B550 Tomahawk z 1.2.0.0 na 1.2.0.2? W piątek kupiłem B550 Tomahawk i miałem bios z września 2020. Ballistixy 3600MHz CL16 nie chciały nawet na XMP odpalić - musiałem resetować bios. Wgrałem bios ze stycznia z AGESA 1.2.0.0 i RAM już działa elegancko. Zastanawiam się jednak nad tym biosem z kwietnia. Procek to 5600X.

Nie wiadomo kiedy wyjdą i ile będą kosztować. Zen 3 wyszły pod koniec ubiegłego roku, a ceny dla wielu dalej wysokie.

Miałem podobny dylemat czy zmienić 3600 na 5600X i 3 tygodnie temu podjąłem decyzję ;).

 Lepiej nie wgrywać 1.2.0.2 bo faktycznie jest coś nie teges ze stabilnością ramu  po OC. Sam wgrałem tą wersje   na x570 Unify  i jest lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowicie ze ta agesa lipa? bo wlasnie wszedlem na stronę a tam od wczoraj bios na mojego toma bez max z nową agesą :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Ściągnij najnowszego core cyclera. Potem wyłącz pbo a do Curve optimizera dostań się przez lewy górny kafelek w biosie i advanced a potem amd overclocking. Przestaw CO z all core na per core . Ustaw na -30 wszystkie jajka i puszczasz CoreCyclera niech zrobi całą pętle. Zapamiętujesz rdzenie które się wywaliły, wbijasz do biosa na tych rdzeniach schodzisz o 2. Wbijasz do pliku konfiguracyjnego pomijasz wszystkie rdzenie które przeszły pętle. Uruchamiasz wtedy CC będzie katować tylko te gorsze jajka. Katujesz aż będą stabilne tak ze 3-4 pętle. Potem puszczasz pełną pętle na wszystkich rdzeniach i lecisz jak któryś odpadnie to powtarzasz operacje testowania tylko na nim. Możesz też puszczać całymi pętlami ale trwa to znacznie dłużej. Warto czasem powtórzyć po 3 pętlach na wyodrębnionym jajku test po restarcie systemu jak się nie wywali to można uznać, że jest ok. Jak już mniej więcej ustawiłeś krzywą to atakujesz test na wszystkich dostępnych rdzeniach i lecisz minimum 3 pętle. To co masz nie jest stabilne bo obciążasz allcore i taktowanie jest niskie a w grach skacze obciążenie po wątkach i boostuje w opór do limitu. U mnie też niby -30 allcore śmiga i nie wywala się. Natomiast najgorsze rdzenie chodzą na -8 i -6 (ustawione są na -5) jeden idzie na -28 a reszta ma się dobrze na -30 ;)

Po ustabilizowaniu będziesz na undervolcie jeśli masz dobrą sztukę wstanie wykręcić trochę ponad 6k pkt w MT i ze 625-630 w ST a w grach będziesz miał ze 20-30 stopni mniej. U mnie na pbo bez grzebania w grach nawet 70+ stopni na full auto, a po kuracji około 45-55.
Jeśli chodzi o diagnostykę w CTR to interesuje cię co wypluje bo będziesz wiedział czego się spodziewać po boostach. Jak wypluje ci goldena to po UV przy lekkim obciążeniu @100% będziesz się mógł spodziewać stałego zegara 4.8. Przy ostrym kacie 4.6 i boosty na poszczególnych rdzeniach do 4.85 GHz w praktyce obciążenie będzie skakać w grach między jajkami i będzie non stop 4.8-4.85.
Trochę zamotane ale warto użyć corecyclera bo trochę lepiej znajduje stabilność niż occt lds extreme z ustawioną opcją do testów per core.  


 

Super, dziekuje bardzo!!!

Bede mial zabawe na najblizsze wieczory ?

Poki co na z tej diagnostyki wyszlo następująco:

22:30:30: Step# 41. Diagnostic VID: 1060 mV
22:30:31: Stress test 1 started...
22:31:05: Stress test stopped.
22:31:07: Stress test 2 started...
22:31:41: Stress test stopped.
22:31:42: Step# 42. Diagnostic VID: 1054 mV
22:31:43: Stress test 1 started...
22:32:15: Thread# 10 fall down!
22:32:15: Stress test stopped.
22:32:17: Step# 43. Diagnostic VID: 1060 mV

DIAGNOSTIC RESULTS
AMD Ryzen 7 5800X 8-Core Processor
CPU VID: 1060
CPU TEL: 1039
Max temperature: 61,8°
Energy efficient: 4,21
Your CPU is GOLDEN SAMPLE
Recomended values for overclocking (P1 profile):
Reference voltage: 1250 mV
Reference frequency: 4650 MHz
Recomended values for overclocking (P2 profile):
Reference voltage: 1325 mV
Reference frequency: 4750 MHz
Recomended values for undervolting:
Reference voltage: 1125 mV
Reference frequency: 4400 MHz

Phoenix deactivated!
 

Zmienie z All Core na -30 per core tak jak pisales i sprawdze dalej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Mowicie ze ta agesa lipa? bo wlasnie wszedlem na stronę a tam od wczoraj bios na mojego toma bez max z nową agesą :> 

Znaczy działa ale się glitchuje i to tak bez żadnego powodu jak zmieniasz ustawienia pod testy. Trzeba robić clear cmos na msi i wybrać opcję przy boocie load def to wyczyści biosa i wklepywać ustawienia z palca. Coś się chyba ustawiania gryzą między modułami. Już miałem, że po którymś boocie w biosie ustawione 2T a pod windą 1T GD xD Tak to działa normalnie póki nie tykasz OC i nic nie zmieniasz w biosie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Mowicie ze ta agesa lipa? bo wlasnie wszedlem na stronę a tam od wczoraj bios na mojego toma bez max z nową agesą :> 

Rzeczywiście do Tomahawk Max też wrzucili z Agesą 1.2.0.2.

Testuj 1.2.0.2 u siebie i daj znać ;).

 

Znaczy działa ale się glitchuje i to tak bez żadnego powodu jak zmieniasz ustawienia pod testy. Trzeba robić clear cmos na msi i wybrać opcję przy boocie load def to wyczyści biosa i wklepywać ustawienia z palca. Coś się chyba ustawiania gryzą między modułami. Już miałem, że po którymś boocie w biosie ustawione 2T a pod windą 1T GD xD Tak to działa normalnie póki nie tykasz OC i nic nie zmieniasz w biosie. 

Może dlatego, że to beta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Znaczy działa ale się glitchuje i to tak bez żadnego powodu jak zmieniasz ustawienia pod testy. Trzeba robić clear cmos na msi i wybrać opcję przy boocie load def to wyczyści biosa i wklepywać ustawienia z palca. Coś się chyba ustawiania gryzą między modułami. Już miałem, że po którymś boocie w biosie ustawione 2T a pod windą 1T GD xD Tak to działa normalnie póki nie tykasz OC i nic nie zmieniasz w biosie. 

No to chyba nie dla mnie bo ja zawsze robię gdzieś OC :E 

Dodatkowo w razie wu nie mam obecnego biosu nigdzie a ze strony usuneli bo zastąpiła go ta beta z 1.2.0.2

 

Może dlatego, że to beta?

Nie raz bios czy sterownik z dopiskiem beta był lepszy od "final stable" :E a na b450 już biosy z bety raczej nie wyjdą pod nowe zeny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Mowicie ze ta agesa lipa? bo wlasnie wszedlem na stronę a tam od wczoraj bios na mojego toma bez max z nową agesą :> 

Znaczy działa ale się glitchuje i to tak bez żadnego powodu jak zmieniasz ustawienia pod testy. Trzeba robić clear cmos na msi i wybrać opcję przy boocie load def to wyczyści biosa i wklepywać ustawienia z palca. Coś się chyba ustawiania gryzą między modułami. Już miałem, że po którymś boocie w biosie ustawione 2T a pod windą 1T GD xD Tak to działa normalnie póki nie tykasz OC i nic nie zmieniasz w biosie. 

@up jak się pokapujesz, że coś jest nie halo to robisz clear cmos i od nowa. Jak coś jest nie halo to płyta nie zapisuje profili i wtedy wiesz, że trzeba reset robić.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

O ZEN3 na początku mówili że wcale nie będzie wsparcia na x470/b450 nawet biosów beta a okazało sie inaczej ? 

Po przeczytaniu tego newsa teraz się zastanawiam i wacham z zakupem ZEN3 bo jak sie okaże że jednak te cepy podejdą a wyjdą w połowie roku to będę żałował i mam mętlik :E ?

No właśnie, tu już nie muszą, bo nic nie obiecywali.

Jeżeli do teraz nie kupiłeś ZEN3, bo za drogo, to raczej kolejny ZEN3 tańszy nie będzie.

Mnie ciekawi, kiedy pojawi się 5600, jeżeli w ogóle się pojawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle poluję na okazje i uczestniczę w licytacjach które już 2 razy przegrałem (januszerka) :E ale po przeczytaniu tego newsa nie o to chodzi, chodzi o to że mogę mieć niedosyt i ból 4 liter jak kupie ZEN3 a się okaże że za 3 miechy lepsze wersje będą pasowały do mojej płyty :frajer:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Super, dziekuje bardzo!!!

Bede mial zabawe na najblizsze wieczory ?

Poki co na z tej diagnostyki wyszlo następująco:

22:30:30: Step# 41. Diagnostic VID: 1060 mV
22:30:31: Stress test 1 started...
22:31:05: Stress test stopped.
22:31:07: Stress test 2 started...
22:31:41: Stress test stopped.
22:31:42: Step# 42. Diagnostic VID: 1054 mV
22:31:43: Stress test 1 started...
22:32:15: Thread# 10 fall down!
22:32:15: Stress test stopped.
22:32:17: Step# 43. Diagnostic VID: 1060 mV

DIAGNOSTIC RESULTS
AMD Ryzen 7 5800X 8-Core Processor
CPU VID: 1060
CPU TEL: 1039
Max temperature: 61,8°
Energy efficient: 4,21
Your CPU is GOLDEN SAMPLE
Recomended values for overclocking (P1 profile):
Reference voltage: 1250 mV
Reference frequency: 4650 MHz
Recomended values for overclocking (P2 profile):
Reference voltage: 1325 mV
Reference frequency: 4750 MHz
Recomended values for undervolting:
Reference voltage: 1125 mV
Reference frequency: 4400 MHz

Phoenix deactivated!
 

Zmienie z All Core na -30 per core tak jak pisales i sprawdze dalej ?

No i super z boostami nie będziesz miał żadnego problemu nawet po UV  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

No właśnie, tu już nie muszą, bo nic nie obiecywali.

Jeżeli do teraz nie kupiłeś ZEN3, bo za drogo, to raczej kolejny ZEN3 tańszy nie będzie.

Mnie ciekawi, kiedy pojawi się 5600, jeżeli w ogóle się pojawi.

5600 pojawi się wtedy, gdy potanieją grafiki :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

5600 pojawi się wtedy, gdy potanieją grafiki :D.

Nie ma to żadnego związku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Nie ma to żadnego związku.

Nie ma i nie wiemy czy 5600 się w ogóle pojawi. Możemy sobie dywagować, a nie znamy strategii AMD.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R7 5800X trochę jednak potaniał. Cena 5600X żelbeton ze wzmocnionym zbrojeniem. 

  • Haha 2
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

R7 5800X trochę jednak potaniał. Cena 5600X żelbeton ze wzmocnionym zbrojeniem. 

5600X też ostatnio na promkach pojawiają się (w Xkom już 2x po 1399zł były BOXy). Ostatnio w RTV Euro był za 1460zł (plus Goodie 30-40zł) i mamy cenę 1420-1430zł (ew. plus raty jeszcze dwie pierwsze 0 PLN i procek wychodził za 1320zł). Mowa oczywiście również o BOX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...