Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, Art385 napisał:

Jedyny plus, że parę fajnych rzeczy z ogarnąłem timingami na AGESIE 1.2.0.2 

Ja mam jakiś bug na BIOS-ie z tą Agesą, mianowicie mysz i klawiatura s BIOS-ie nie działają jak zmienię ustawienia. Muszę kompa wyłączyć i zmienić porty USB. Dość dziwne.

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tam wczytywanie profilu nie działa na tomie :E jak wsadziłem 5600x i zacząłem zabawę, wystarczyło raz z czymś przegiąć clear cmos i przepisywanie ręcznie od nowa i tak kilka razy :E a w zakładce ram to wiadomo ile jest roboty, zapisuję dany profil a przy próbie wczytania takie coś "setup option changed! please chose the other overclocking profile" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, seba1995x napisał:

Jakby ktoś chciał coś z mojej sygnatury, zapraszam PW. 

Coraz tańsze te 5600X :E

X Box Series X przyjmę ;) 

3 godziny temu, Art385 napisał:

Ja tak optymalizowałem pamięci 2 tygodnie dla tempów i wydajności. Dziś olałem, założyłem chłodzenie i dałem 1.45v lata i wypluwa 3800 CL16 54.6 ns xD Jedyny plus, że parę fajnych rzeczy z ogarnąłem timingami na AGESIE 1.2.0.2 i teraz mogę na chillu bootować na 3800 z TRDWR na 9 ustawiając auto i trzymając się +/- wzorów. Natomiast z palca mniej niż 10 na 3800 MHz i trzeba clear cmos robić 

Z kalkulatorem pod Ryśka ramy można ustawić +/- szybko, dobrze i stabilnie. Jak nie będziemy się nakręcać na kolejne 1/2/3ms niżej z czasami dostępu oczywiście. Z Intelem więcej jest dłubania, bo tam pod 11g nie ma progsa co wszystko na tacy poda. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, severall napisał:

Ja mam jakiś bug na BIOS-ie z tą Agesą, mianowicie mysz i klawiatura s BIOS-ie nie działają jak zmienię ustawienia. Muszę kompa wyłączyć i zmienić porty USB. Dość dziwne.

Jedziesz Pan na Curve Optimizerze? 

11 godzin temu, Minciu napisał:

X Box Series X przyjmę ;) 

Z kalkulatorem pod Ryśka ramy można ustawić +/- szybko, dobrze i stabilnie. Jak nie będziemy się nakręcać na kolejne 1/2/3ms niżej z czasami dostępu oczywiście. Z Intelem więcej jest dłubania, bo tam pod 11g nie ma progsa co wszystko na tacy poda. 

Liczę z excele w google docs ten kalkulator jest super. Problem jest natury takiej, że nowszy kit patriotów ssie pompkę i na ostrzejszych timingach przegrzewa się już na ~1.42v jak siedzę na 4x8GB. Ewentualnie luźne tfaw i twr, twtr, trrd i scl min 5 kończy się to tym, że wydajność w grach w sumie jest ok ale testowanie to gehena 12-13 minut na pętle w tm5, na obecnych timingach wystarczy 7  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie,
5600X na stocku, taktowania podczas testu OCCT 4450 MHZ na wszystkich rdzeniach, podczas gry w CP2077 2 rdzenie ~4500, dwa ~4400, a dwa ostatnie ~4300. Oglądając  i czytając recenzję można zauważyć, że taktowania pod obciążeniem na stocku wszystkich rdzeni wynosi 4500 Mhz. Jak doprowadzić do stanu, aby taktowania wynosiły te 4,5 Ghz? Zdjąć jakiś limit, czy coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie PBO Advanced i ustaw PPT 500W, TDC 200A i EDC 220A.

PBO Scalar - 1x

Curve Optimizer Negative 15 all cores

Max Boots Clock Override - 200Mhz.

Edytowane przez kibolkks
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, kibolkks napisał:

W biosie PBO Advanced i ustaw PPT 500W, TDC 200A i EDC 220A.

PBO Scalar - 1x

Curve Optimizer Negative 15 all cores

Max Boots Clock Override - 200Mhz.

Nie ma innej opcji żeby uniknąć OC procesora (bo chyba to jest OC)? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Astec napisał:

Nie ma innej opcji żeby uniknąć OC procesora (bo chyba to jest OC)? 

Zdejmij limity mocy tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Saren7 napisał:

Zdejmij limity mocy tylko.

O właśnie, które dokładnie limity?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

No to jeszcze dobre ramy bdie i bedziesz mogl dolaczycz do "Elyty" :banan:

Samo b-die elitą nie czyni? Jak słaby bin to tylko taki 'przebieraniec'. Bramka wyłapie, nie ma wstępu.

13 minut temu, Astec napisał:

O właśnie, które dokładnie limity?

W zależności od producenta mobo jest to różnie opisane.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Saren7 napisał:

Samo b-die elitą nie czyni? Jak słaby bin to tylko taki 'przebieraniec'. Bramka wyłapie, nie ma wstępu.

W zależności od producenta mobo jest to różnie opisane.

Mam MSI B450Gaming Plus Max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest to: PBO Limits Advanced PPT 500W, TDC 200A i EDC 220A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Art385 napisał:

Jedziesz Pan na Curve Optimizerze? 

Liczę z excele w google docs ten kalkulator jest super. Problem jest natury takiej, że nowszy kit patriotów ssie pompkę i na ostrzejszych timingach przegrzewa się już na ~1.42v jak siedzę na 4x8GB. Ewentualnie luźne tfaw i twr, twtr, trrd i scl min 5 kończy się to tym, że wydajność w grach w sumie jest ok ale testowanie to gehena 12-13 minut na pętle w tm5, na obecnych timingach wystarczy 7  

Ja mam 4133cl19 48gb i nie widziałem aby były problemy powyżej 1.42v

Może dla tego że na luźno wszystko jest. Ale to co wstaje i chodzi na 1.5V nie chciało nawet bootować na 1.4v, więc coś się skaluje.

https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-rgb-ddr4-16-gb-4133mhz-cl19-pvr416g413c9k-4141008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, kibolkks napisał:

To jest to: PBO Limits Advanced PPT 500W, TDC 200A i EDC 220A.

Ok dzięki. Spróbuję po południu. PPT nie jest "za dużo"? Według tego jest tylko 300W i to na Ryzenie 7 :You can put in PBO limits like 300W PPT, 230A TDC and 230A EDC. This will make your CPU run full blast but still have auto voltage/amperage scaling. 

Edytowane przez Astec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Minciu napisał:

Ja mam 4133cl19 48gb i nie widziałem aby były problemy powyżej 1.42v

Może dla tego że na luźno wszystko jest. Ale to co wstaje i chodzi na 1.5V nie chciało nawet bootować na 1.4v, więc coś się skaluje.

https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-rgb-ddr4-16-gb-4133mhz-cl19-pvr416g413c9k-4141008

Jak dasz luźno te timingi co wyżej napisałem to im i pod 1.5v nie przeszkadza. No a póki nie dasz CL14 czy 15 to bootują na 1.35v 

 

20 minut temu, Astec napisał:

Ok dzięki. Spróbuję po południu. PPT nie jest "za dużo"? Według tego jest tylko 300W i to na Ryzenie 7 :You can put in PBO limits like 300W PPT, 230A TDC and 230A EDC. This will make your CPU run full blast but still have auto voltage/amperage scaling. 

 Co ty masz za procesor? 5800x? Jak tak to tymi limitami tylko spowodujesz tylko spadek wydajności i większe temperatury. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Art385 napisał:

Jak dasz luźno te timingi co wyżej napisałem to im i pod 1.5v nie przeszkadza. No a póki nie dasz CL14 czy 15 to bootują na 1.35v 

 

 Co ty masz za procesor? 5800x? Jak tak to tymi limitami tylko spowodujesz tylko spadek wydajności i większe temperatury. 

Nie, mam 5600X i chce "wyrównać" taktowania w okolicy 4,5 Ghz pod obciążeniem wszystkich rdzeni. Do tej pory mam 4,3 Ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Astec napisał:

Nie, mam 5600X i chce "wyrównać" taktowania w okolicy 4,5 Ghz pod obciążeniem wszystkich rdzeni. Do tej pory mam 4,3 Ghz.

Dobra 5600x daj pbo na advanced, potem będziesz mógł dać limity na manual i wpisz coś w stylu 120/75/105 potem zobacz czy w CB20 nie dotyka do żadnego limitu. Zapas tak z 5W/5A wystarczy. Pojawi ci się też coś takiego jak Curve Optimizer. Na początek daj all core negatyw na -5 powinno działać bez testowania. Do tego scalar między x2 lub X4 dla stabilizacji i jak to nie bronze sample to wbije 4.5 GHz allcore nawet w cb20 jak chłodzenie pozwoli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Art385 napisał:

Dobra 5600x daj pbo na advanced, potem będziesz mógł dać limity na manual i wpisz coś w stylu 120/75/105 potem zobacz czy w CB20 nie dotyka do żadnego limitu. Zapas tak z 5W/5A wystarczy. Pojawi ci się też coś takiego jak Curve Optimizer. Na początek daj all core negatyw na -5 powinno działać bez testowania. Do tego scalar między x2 lub X4 dla stabilizacji i jak to nie bronze sample to wbije 4.5 GHz allcore nawet w cb20 jak chłodzenie pozwoli. 

Skomplikowane to bardziej niż myślałem. Samo ustawienie limitów nic nie zmieni? Po za tym rozstrzał jest duży od 120W przez 300 do 500. Jest to bezpieczne ustawiać tak duże limity?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Astec napisał:

Witajcie ponownie,
5600X na stocku, taktowania podczas testu OCCT 4450 MHZ na wszystkich rdzeniach, podczas gry w CP2077 2 rdzenie ~4500, dwa ~4400, a dwa ostatnie ~4300. Oglądając  i czytając recenzję można zauważyć, że taktowania pod obciążeniem na stocku wszystkich rdzeni wynosi 4500 Mhz. Jak doprowadzić do stanu, aby taktowania wynosiły te 4,5 Ghz? Zdjąć jakiś limit, czy coś?

Hello,

Daj mnożnik na 46, napięcie na 1.3v  oraz LLC ustaw na 3. 

będziesz miał 4.6 GHz stałe. 

Na takich ustawieniach potestuj procesor: OCCT godzinne, Cinebench23 30 minutowy test, real bench godzinny.

Jeżeli będzie OK sprawdź napięcie 1.2875 i kolejno 1.275v

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Art385 napisał:

Jedziesz Pan na Curve Optimizerze? 


Nie. U mnie OC to CTR i boost od AMD na auto. 

20 minut temu, Astec napisał:

Skomplikowane to bardziej niż myślałem. Samo ustawienie limitów nic nie zmieni? Po za tym rozstrzał jest duży od 120W przez 300 do 500. Jest to bezpieczne ustawiać tak duże limity?

Bezpieczne, nic nie zepsujesz, ewentualnie procesor Ci spowolni jak wpadniesz w zbyt wysokie temperatury. 

Ciężko chyba tak w kilku zdaniach. Najprościej to chyba spróbuj metody @kowallosu . Będziesz miał stałe OC, ale daleko to będzie od optymalnego podkręcania bo będziesz miał w idle niepotrzebnie wyższe zegary i temperatury.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, severall napisał:


Nie. U mnie OC to CTR i boost od AMD na auto. 

Bezpieczne, nic nie zepsujesz, ewentualnie procesor Ci spowolni jak wpadniesz w zbyt wysokie temperatury. 

Ciężko chyba tak w kilku zdaniach. Najprościej to chyba spróbuj metody @kowallosu . Będziesz miał stałe OC, ale daleko to będzie od optymalnego podkręcania bo będziesz miał w idle niepotrzebnie wyższe zegary i temperatury.

Stały zegar i napięcie w idle daje max 2 stopnie więcej, więc bym nie dramatyzował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, zlotnik napisał:

Stały zegar i napięcie w idle daje max 2 stopnie więcej, więc bym nie dramatyzował

Nie dramatyzuję. Po prostu można lepiej. Ja mam w prawdziwym idle 25-28C, w idle przy manualnym OC 35C;) Więc zdecydowanie jest się o co bić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, severall napisał:

Nie dramatyzuję. Po prostu można lepiej. Ja mam w prawdziwym idle 25-28C, w idle przy manualnym OC 35C;) Więc zdecydowanie jest się o co bić :D

Clear Cmos nie pomaga? i ustawienie wszystkiego od nowa. Mi odpinało tylko usb w biosie jak miałem kiesko dobrane nastawy memek w relacji do napięcia vsoc/if na 1T GD. Potem to już z górki jak masz w biosie włączone uncore OC wtedy przyjmuje wszystkie napięcia i nie próbuje robić auto korekty natomiast GD zwalnia wewnętrznie pamięć i dokonuje timingi w locie i nawet nie wiesz kiedy jesteś w przysłowiowej dupie xD 

PS. 5900x ma jednak trochę lepsze jajka i może być trudno osiągnąć takie tempy nawet przez CTR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Astec napisał:

Skomplikowane to bardziej niż myślałem. Samo ustawienie limitów nic nie zmieni? Po za tym rozstrzał jest duży od 120W przez 300 do 500. Jest to bezpieczne ustawiać tak duże limity?

kur o czym oni ci piszą :E zdejmij tylko limit fabryczny z 76W na procku przestaw z auto na motherboard i tyle to co chcesz osiągnąć osiągniesz bez ustawiania ręcznie, trzyma takie taktowanie bo fabryczny limit mocy jest niski i nie pozwala go przekroczyć to zbija. Precision boost overdrive zostaw na auto i to wszystko, stronę wcześniej dostałeś propozycje grzebania i startu przygody w OC :E a chyba tego nie chciałeś ;) 

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Send1N napisał:

kur o czym oni ci piszą :E zdejmij tylko limit fabryczny z 76W na procku przestaw z auto na motherboard i tyle to co chcesz osiągnąć osiągniesz bez ustawiania ręcznie, trzyma takie taktowanie bo fabryczny limit mocy jest niski i nie pozwala go przekroczyć to zbija. Precision boost overdrive zostaw na auto i to wszystko, stronę wcześniej dostałeś propozycje grzebania i startu przygody w OC :E a chyba tego nie chciałeś ;) 

Dałem mu limity niech ustawi nie będzie mu wydajności cache limitowować. Natomiast napięciami i temperaturami może sterować za pomocą TDC jak 75A daje za wysokie tempy to niech spróbuje 70 lub 65. Potem niech da curve allcore -5 negatyw i da skalar na x2 powinno być miodzio aczkowliek nie wiem jakie ma chłodzenie no ale i tak będzie szybciej i chłodniej niż na stock. 
No ale generalnie widzę, że złapałeś bakcyla :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...