Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Send1N napisał:

Wgl co to za wartości kosmiczne 600A :E:E wygląda to tak jakby faktycznie to cpu dostawało tyle prądu mimo że z tego nie korzysta bo nawet przy 250A zapewne nie dobija do limitu nigdzie a mimo to widzę że wyniki wzrosły, jaja jakieś ?

Nie zwyczajnie cache throthluje. AMD założyło parę kagańców w między czasie czego, to ci nie wspomnę bo powiesz że układam teorię jak amerykański naukowiec xD Ja już jestem zadowolony jeszcze się pewnie pobawię z TDC ale będę musiał robić retest wszystkich jajek na Curve Optimizerze do czego się zbytnio nie rwę. 
Generalnie zobacz jakie różnice pokazuje telemetria w czasie rzeczywistym a co pokazuje w tym czasie HWinfo ;) 

XdBn3rTl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu w tym programie jest tyle "unknownów? :E :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Art385 napisał:

bo powiesz że układam teorię jak amerykański naukowiec xD

s.6-risitas-920x556.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Send1N napisał:

A czemu w tym programie jest tyle "unknownów? :E :> 

To soft asusa są nawet opcje dla intela :E Połowa rzeczy na MSI nie działa ale te najbardziej intersujące rzeczy można podejrzeć. Generalnie płyta raportuje w idle EDC na poziomie 25A a telemetria ponad 100 ;) ani się nie obejrzysz przy nawet lekkim obciążeniu a kasza już throthluje xD W starych biosach było inaczej potem w zamian dodali inny bonus itd. 
Oczywiście podejście AMD i producentów łatwo zrozumieć poskromili je bez dużego wpływu na wydajność i robiąc je w miarę przyjaznymi dla przeciętnego usera ale jak tweakujesz to musisz się męczyć ze sztucznymi ograniczeniami aby zgarnąć ze stołu wszystko co na nim leży. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ten limit przekłada się na wydajność w grach skoro w aidzie throttluje i l3 jest nisze z założonym kagańcem :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde przekłada się nawet Cinebencha 2 screeny jeden z EDC na 160A a drugi 600A z globalnym offsetem. Według tego na co patrzyłem to zegary nawet spadły :E ale wiadomo to tylko hwinfo i pokazuje coś tam w momencie poolingu 

mHsQfDo.pngvaV4Yqm.png
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest różnica błędu pomiarowego na tych screenach, natomiast w aidzie l3 to już inna bajka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W CB20 błąd pomiarowy to max kilka pkt :E To nie jest gra panie tester 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo dobra między jednym a drugim screenem jest 42pkt różnicy :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic wywalone sprawdziłem na razie, że na moim samplu 5800x TDC 90A jest w sumie optymalne. Dla wypadkowej boosty sprawdzane w CTR a zegar w MT. Kij obniżyłem CO na wszystkich rdzeniach o -1 w stosunku do braku globalnego offsetu i robię retest jajek jak przejdzie to powinienem odzyskać parę MHz na boostach w związku z większym EDC. No ale jakby nie patrzeć nie mam co już robić z tym konkretnym samplem :E do konfigu 24/7. Pozostaje czekać na Zen3 z vcache :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Art385 napisał:

przejdzie to powinienem odzyskać parę MHz na boostach w związku z większym EDC. 

Już za bardzo mieszasz zaczynam cię nie rozumieć powoli :E jak z większym EDC przy 90 jak dopiero co 600 dawałeś :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Send1N napisał:

Już za bardzo mieszasz zaczynam cię nie rozumieć powoli :E jak z większym EDC przy 90 jak dopiero co 600 dawałeś :>

TDC nie EDC. Tym też można sterować napięciem i pośrednio taktami ;) Generalnie zlałem dalsze zabawy bo trzeba stabilność Core Cyclerem przebadać i niestety trzeba tych testów będzie porobić pomiędzy uruchomieniami bo stabilne przy jednym uruchomieniu może nie być przy następnym i trzeba aż będzie śmigać za każdym razem :E Dobrze że to nie przeszkadza w użytkowaniu PC zbytnio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Send1N napisał:

Bo dobra między jednym a drugim screenem jest 42pkt różnicy :E 

no właśnie, jak zostawię na noc okno otwarte i w pokoju jest 17C rano to większe różnice wychodzą między testem zrobionym rano a takim po nagrzaniu pokoju :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Art385 napisał:

TDC nie EDC.

Dobra sciągnąłem te limity które sobie sam ustaliłem czyli tdc 65,edc 100, ptt 105w pbo zostawiłem +150 z CO (-24 -24 -24 -24 -14 -12) temperatury się nie zmieniły (zostawiłem tylko PTT limit na 105W) w CBR23 tdc leci tak samo czyli 63A ale EDC już ssie 117A czyli to 100 co założyłem widocznie było mu mało. Wyniki l3 wróciły do normy z ustawionym PBO i pozbyłem się scinek/szarpnieć w niektórych grach, np bf5 chodził ok ale metro exodus czy crysis remaster które obecnie ogrywam po trochu już miały problem wyglądający jak doczytywanie z dysku :E Jedyne co straciłem to 25-50mhz taktowania allcore w cinebenchu (w grach boostuje tak samo) z tego co patrzyłem w hwinfo podczas przelotu. Nie wiem czy nie ustawię jeszcze na próbę PBO +75mhz bo wtedy idzie CO allcore na -30 stabilne. Chcę jeszcze spróbować odpalić pc bez GDM na tych samych ustawieniach ale mam obawy co do tego że znowu będę wklepywał ręcznie od nowa wszystko :E Jakaś rada? CADy podbić do 40-20-30-20 :> dowalić wysoki procODT?

b7a858b664f86.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Send1N napisał:

Jedyne co straciłem to 25-50mhz taktowania allcore w cinebenchu

Najwazniejsze straciles! :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Netfixa serial 'Do ostatniego MHz'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kandydata do głównej roli. Ktoś z wątku gpu co chce mieć na powietrzu bios 650 W na RTX 3080 bo inaczej zbija mu taktowania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Najwazniejsze straciles! :cry:

ale wyeliminowałem mikroscinki i szarpnięcia gdy wchodziłem na jakąś nową lokację dziwne ale wygląda jakby brakowału mu prądu do tych boostów mimo że się nie wywala :E razem z unormowaniem l3 w aidzie zniknął też ten problem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

Dobra sciągnąłem te limity które sobie sam ustaliłem czyli tdc 65,edc 100, ptt 105w pbo zostawiłem +150 z CO (-24 -24 -24 -24 -14 -12) temperatury się nie zmieniły (zostawiłem tylko PTT limit na 105W) w CBR23 tdc leci tak samo czyli 63A ale EDC już ssie 117A czyli to 100 co założyłem widocznie było mu mało. Wyniki l3 wróciły do normy z ustawionym PBO i pozbyłem się scinek/szarpnieć w niektórych grach, np bf5 chodził ok ale metro exodus czy crysis remaster które obecnie ogrywam po trochu już miały problem wyglądający jak doczytywanie z dysku :E Jedyne co straciłem to 25-50mhz taktowania allcore w cinebenchu (w grach boostuje tak samo) z tego co patrzyłem w hwinfo podczas przelotu. Nie wiem czy nie ustawię jeszcze na próbę PBO +75mhz bo wtedy idzie CO allcore na -30 stabilne. Chcę jeszcze spróbować odpalić pc bez GDM na tych samych ustawieniach ale mam obawy co do tego że znowu będę wklepywał ręcznie od nowa wszystko :E Jakaś rada? CADy podbić do 40-20-30-20 :> dowalić wysoki procODT?

b7a858b664f86.png

ustaw scalar na x1 i daj globalny offset +12mv albo więcej w zależności jak wysoko chcesz ganiać negatywny offset. Tylko się nie zdziw jak napięcia spadną konkretnie i temperatury 3-4 stopnie.
Jak lecisz na 2x8GB to tak zacznij od 40-20-30-20 i daj procodt tak max 34.3 a lepiej 32 lub nawet mniej. Jeśli timingi są ok to będzie latać od strzała bez problemów ale jak będziesz miał czas to puść sobie 25 pętli 1usmus v3 dla pewności. 

Ps. mikrościniki są od skopanych timingów dużo rzadziej od niestabilnego proca który za wysoko boostuje;) 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co pisałeś aby scalara nie tykać :E, no nie wiem czy tak bez problemów bo obecnie to nawet pc nie wstaje nawet nie mam okazji zacząć testu stabilności :E jakoś mało wiarygodne aby inne cady pozwoliły na rozruch, ale za raz to i tak sprawdzę tylko melisę przygotuję w razie jakbym miał wklepywać po raz 15 wszystko ręcznie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Send1N napisał:

Dopiero co pisałeś aby scalara nie tykać :E, no nie wiem czy tak bez problemów bo obecnie to nawet pc nie wstaje nawet nie mam okazji zacząć testu stabilności :E jakoś mało wiarygodne aby inne cady pozwoliły na rozruch, ale za raz to i tak sprawdzę tylko melisę przygotuję w razie jakbym miał wklepywać po raz 15 wszystko ręcznie :P

Scalar to reset + global tablice napięć zmienia. Najłatwiej to złapać stabilność właśnie ze scalarem bo pcha napięcia w górę i działa trochę jak LLC taka szybka stabilność. Z scalarem na x1 i +12mv global to napięci lecą na pysk maks o nawet kilkadziesiąt mv na rdzeniu a zegary w górę . Na razie szukam gdzie się wstrzelić na offsecie i aby to było bardziej niż game stable :E

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież przy pbo masz inne taktowanie w testach a inne w grach to jak ty to robisz że masz niestabilność w wypalarce a w grach tak ? :E (to +12mv to czemu akurat tyle? tak sobie sam ustaliłeś ? ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

obraz.png.7f68674eac4efb4c34feec7444dab6ac.png

Gdzie ta płyta jest w takiej przecenie bo z tego co przeglądam cena jest taka jak ta przekreślona :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...