Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Art385 napisał:

Ps. mikrościniki są od skopanych timingów dużo rzadziej od niestabilnego proca który za wysoko boostuje;) 

Wiem ale wcześniej tego nie miałem na starych ryzenach z tym samem nastawem ramu ani za nim zacząłem zabawę z pbo i limitami :E 

PS. @Art385 kuzwa :E wstał do windy na 1T bez gdm oprócz cadów 40-20-30-20 wbiłem jeszcze procodt na 43.6 i trcdwr na 15 poluzowałem w razie wu gdyby nic z tego nie było jednak, wcześniej czego bym nie luzował czy nie voltował to i tak = restart biosu ;) oczywiście jest niestabilne :E ale przynajmniej odpaliłem test ^^

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Send1N napisał:

Wiem ale wcześniej tego nie miałem na starych ryzenach z tym samem nastawem ramu ani za nim zacząłem zabawę z pbo i limitami :E 

PS. @Art385 kuzwa :E wstał do windy na 1T bez gdm oprócz cadów 40-20-30-20 wbiłem jeszcze procodt na 43.6 i trcdwr na 15 poluzowałem w razie wu gdyby nic z tego nie było jednak, wcześniej czego bym nie luzował czy nie voltował to i tak = restart biosu ;) oczywiście jest niestabilne :E ale przynajmniej odpaliłem test ^^

Weź zejdź z ProcODT nie więcej niż 34.3. Sprawdź sobie timingi XMP jak dla profilu 4266 masz TRC 133 i TFAW to 14 nie zrobią wiem bo mam taki komplet. Teraz sprzedają jeszcze gorszy bin niż nawet te. Poniżej link do kalkulatora przelicz timingi aby grały i testuj 25 pętli w 1usmus. Korzystaj z rozpiski błędów i w razie potrzeby korekta timingów. Od razu mówię, że te wredne timeouty wychodzą często po 20 pętli ale jak już ustawisz to będziesz zadowolony. No i ustaw napięcia dla SOC dobierz sobie stepping 40/50/70 ściga jest ale możesz sobie policzyć na kalkulatorze, to też ma znaczenie. 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1cJmhO62WHPLNKGBtsJV3BjdL-dcfJJeyhdSAoJmuzJE/edit#gid=1482863899 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam teraz 32, jest tak jak dawniej na ZEN2 1T jest stabilne gdy trcdrd jest na 16 zamiast 15 ;) żadne magiczne sztuki tu nie pomogą myslę bo bin najlepszy nie jest... minciu miał wyczesany 3800mhz @ 14-14-14 z tego co pamiętam ;) 

Co ma na celu ten obrazek do moich pamięci który wrzuciłeś bo szczerze to nie rozumiem :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

Przecież przy pbo masz inne taktowanie w testach a inne w grach to jak ty to robisz że masz niestabilność w wypalarce a w grach tak ? :E (to +12mv to czemu akurat tyle? tak sobie sam ustaliłeś ? ?)

Jak dasz więcej to napięcia lecą w dół dalej. Po każdym boocie się to zmienia trochę i potrafi się sypnąć a że nie mogą wyłączyć DF c-state bo jest na tomahawku ukryte i włączone. To po każdym wybudzeniu rdzenia może wywalić overboosta i crash. W grach to nie problem bo jak Globalne c-state jest włączone to sobie cpu zbije zegarek w razie co. Grać to mogę na negatywie -30 i nie ma lipy. Z resztą powoli mam dość tego mechanizmu nie tylko jest popsuty to jeszcze się zmienia xD Zabije chyba boosty  na rdzeniu #1 i przytnę na rdzeniu #2 i wywalone. Muszę skończyć ME3 bo abonament mam do 18 czerwca a zamiast grać to siedzę w biosie od wczoraj a miał być tylko mały tweak bo przecież pamięci już ogarnięte :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Art385 napisał:

Jest gdzieś instrukcja do tego? 

36 minut temu, Send1N napisał:

..minciu miał wyczesany 3800mhz @ 14-14-14 z tego co pamiętam ;) 

..

Ja miałem i mam ciągle jeszcze starsze 4400 co robiły te 3800c14-14-14 ale to na ryśku 3600. Teraz chce coś posklejać na 5900x i 4x4133 Patrioty ( wersja z RGB ). Dawno tu nie zaglądałem zbyt uważnie do tematu. Nie miałem jeszcze 5000 ani 4 modułów więc generalnie nie ogar jestem na ten moment.

Pamiętam tylko że aby wbić 1T trzeba było podbić bodaj ProcODT albo jakiegoś CADa. też już nie pamiętam za bardzo ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZenTimings_Screenshot.png.83b7ce7c98d0f1fcf290b27a77fd7556.png

Co tu poprawić, latency RAMu mam 62 ns co ponoć jest dość dużo dla Zen 3 i powinienem mieć poniżej 60 ;) @Art385 @Send1N

Kostki to E-die, chyba dość niezłe bo robią 3733 na 1.38V. 

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Minciu napisał:

Pamiętam tylko że aby wbić 1T trzeba było podbić bodaj ProcODT albo jakiegoś CADa. też już nie pamiętam za bardzo ;) 

U mnie bez zmian na ZEN3 względem dwóch poprzednich ZEN'ów 2, to co wycisnąłem max z modułów u siebie patriota jest maxem na ZEN3 czyli 3733 @ 14-15-14 gdm lub 3733 14-16-14 1T inaczej 1T jest niestabilne a 14-14-14 jest i było niestabilne nawet na 3600mhz. Jedyna różnica ze teraz przy 5600x musiałem wbić takie cad'y jak art zaproponował aby w ogóle to wstało na 1T :E 

Pier tu o ramie a polska już w pałę :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, severall napisał:

ZenTimings_Screenshot.png.83b7ce7c98d0f1fcf290b27a77fd7556.png

Co tu poprawić, latency RAMu mam 62 ns co ponoć jest dość dużo dla Zen 3 i powinienem mieć poniżej 60 ;) @Art385 @Send1N

Kostki to E-die, chyba dość niezłe bo robią 3733 na 1.38V. 

No na tym to tak średnio będziesz miał poniżej 60 chyba, że pogonisz zegar na 5.2 xD Generalnie to tak napięcia vddg większe od vsoc, kosmiczne vddp. daj vddp0.9 vddg ccd 0.95 iod 1.05 (vsoc 1.1 na llc 2) albo 0.9/0.94/1.06/1.1

a timingi spróbuj coś takiego 

gffEHYi.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, severall napisał:

Co tu poprawić, latency RAMu mam 62 ns co ponoć jest dość dużo dla Zen 3 i powinienem mieć poniżej 60 ;) @Art385 @Send1N

Kostki to E-die, chyba dość niezłe bo robią 3733 na 1.38V. 

Tutaj kostki sa ograniczeniem wiec zbytnio za wiele nie poprawisz bo taka specyfika micronow. Zeby zejsc do cl14 oraz ciasnych timingow potrzebne sa bdie kosci.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Art385 napisał:

No na tym to tak średnio będziesz miał poniżej 60 chyba, że pogonisz zegar na 5.2 xD Generalnie to tak napięcia vddg większe od vsoc, kosmiczne vddp. daj vddp0.9 vddg ccd 0.95 iod 1.05 (vsoc 1.1 na llc 2) albo 0.9/0.94/1.06/1.1

a timingi spróbuj coś takiego 

gffEHYi.jpg 

Hmmm zmieniłem te napięcia i latency zmniejszyło się na 60,2 ns :E Ale to chyba przypadek. Potem pokombinuje z timingami, dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na gskill ripjaws 3733 @ 17-21-21 trfc 560 miałem przy r5 3600 4175mhz 67ns, po zakupie patriotów i ustabilizowaniu na 3733 @ 14-15-14 trfc 250 zjechałem do 63.5 więc skoro teraz mamy na tych patkach okolice 54/55ns to myślę że cruciale same w sobie nie są winne te 58ns powinno być w zasięgu

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakbym napięcie podbił na powiedzmy 1.43V to CL15 nie zrobią? Jak myślicie?

Ps. Hmm same zmniejszenie napięć polepszyło wynik na 59,7 ns. To w ogóle możliwe? 

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Send1N napisał:

Ja na gskill ripjaws 3733 @ 17-21-21 trfc 560 miałem przy r5 3600 4175mhz 67ns, po zakupie patriotów i ustabilizowanie na 3733 @ 14-15-14 trfc 250 zjechałem do 63.5 więc skoro teraz mamy na tych patkach okolice 54/55ns to myślę że cruciale same w sobie nie są winne te 58ns powinno być w zasięgu

Ale najwazniejszych timingow nie zaciesni na micronach i tu jest pies pogrzebany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, severall napisał:

A jakbym napięcie podbił na powiedzmy 1.43V to CL15 nie zrobią? Jak myślicie?

Zrobią, ja miałem 15-20-15 na 1.44V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, severall napisał:

A jakbym napięcie podbił na powiedzmy 1.43V to CL15 nie zrobią? Jak myślicie?

Ps. Hmm same zmniejszenie napięć polepszyło wynik na 59,7 ns. To w ogóle możliwe? 

Możliwe bo zbyt wysokie napięcia też pogarszają wyniki, wrzucałem kiedyś screena jak z 63,5ns zrobiło się 78 po przegięciu z jednym napięciem :E reakcje ludzi były tylko takie " :E " 

Na tych crucialach CL15 jest możliwe nawet 3800mhz coś 15-20-15 trfc 560-580 z odpowiednim napięciem, chociaż na dual rankach może być trudniej.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, severall napisał:

A jakbym napięcie podbił na powiedzmy 1.43V to CL15 nie zrobią? Jak myślicie?

Ps. Hmm same zmniejszenie napięć polepszyło wynik na 59,7 ns. To w ogóle możliwe? 

https://drive.google.com/folderview?id=18QGMXwUHdF0oAPQKLBz54fXwdedB9Dux

Łap moje timmingi, 3800 15-20-15 1.44V, GDM OFF 1T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie testuję memtestem64 te ustawienia co mam. Potem poprawie jeszcze secondary timings i może urwe jeszcze jedna ns co na pewno poprawi frametimes w Warzone o 0.2 ms :E

2 minuty temu, seba1995x napisał:

https://drive.google.com/folderview?id=18QGMXwUHdF0oAPQKLBz54fXwdedB9Dux

Łap moje timmingi, 3800 15-20-15 1.44V, GDM OFF 1T.

Problem że mój Ryzen nie pójdzie na FCLK 1800

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, severall napisał:

Na razie testuję memtestem64 te ustawienia co mam. Potem poprawie jeszcze secondary timings i może urwe jeszcze jedna ns co na pewno poprawi frametimes w Warzone o 0.2 ms :E

Problem że mój Ryzen nie pójdzie na FCLK 1800

To spróbuj 3733 15-19-15.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, severall napisał:

Problem że mój Ryzen nie pójdzie na FCLK 1800

5900x i nie ogarnie 1800? :E jakoś nie chce mi się wierzyć, miałem takie mega kasztany 3600 i 3700x a 1866 robiły, chyba że tam miało być 1900 :> 

PS 1T 14-16-14 jednak robi lepsze latency niż 14-15-14 gdm, z 54.7 zrobiłem 54.2 + teraz wyłączyłem wszystko dosłownie co było na pasku (argus monitor, afterburner i sterownik od rivala) i  wypluwa poniżej 54

8d3d8ff77e6ca.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Send1N napisał:

5900x i nie ogarnie 1800? :E jakoś nie chce mi się wierzyć, miałem takie mega kasztany 3600 i 3700x a 1866 robiły, chyba że tam miało być 1900 :> 

1900 oczywiście;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie są jakieś zmiany do ustawień ramu między Zen3, a Zen2(pomijając jakość cpu jaki się trafi)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, severall napisał:

Na razie testuję memtestem64 te ustawienia co mam. Potem poprawie jeszcze secondary timings i może urwe jeszcze jedna ns co na pewno poprawi frametimes w Warzone o 0.2 ms :E

Problem że mój Ryzen nie pójdzie na FCLK 1800

Na FCLK z zen 3000 tez był jakiś patent, nie wiem jak na 5000 :) 

26 minut temu, Send1N napisał:

.. teraz wyłączyłem wszystko dosłownie co było na pasku (argus monitor, afterburner i sterownik od rivala) i  wypluwa poniżej 54..

To jeszcze system postaw nowy :) Tam za bardzo i tak nie ma co sie spuszczać za 1-2ms jak i tak na koniec nie będziesz siedział z czystym systemem. A wydajność i tak będzie się zgadzać. 

Z tego co pamiętam najlepiej było testować pamięci w tym czymś wbudowanym w Ryzen Dram Timing Configurator, bo nie był on tak czuły na odpalone pierdy w tle i łatwiej było dojść do tego czy jest postęp czy regres po zmianie, bez randomowego testu w AIDA. 

Najlepiej w Aida odpalić nie testowanie wszystkiego, a samą tabelę z timingami na różnych platformach, gdzieś pod koniec listy i tam ładować kilka testów pod rząd. 

I co ważne, pierwszy test dopiero po jakimś czasie od startu systemu, np minutę a nie 10 sekund.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Saren7 napisał:

Ogólnie są jakieś zmiany do ustawień ramu między Zen3, a Zen2(pomijając jakość cpu jaki się trafi)?

stepping Vsoc jest inny niż na matisse i te wszystkie opory mają jakby większy wpływ niż na zen 2 a tak to wsio to samo. 

@MinciuStare czasy dziś korzystamy z roboty Veii'a z OCN xD i lecimy na TM5@1usmus v3@25 pętli aby wykryć co trzeba. Ten kalkulator to jest złoto. 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...