Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Art385 napisał:

Chyba ogarnąłem co powoduje losową niestabilność przy testowaniu per core. Na razie podjąłem testy bez globalnego offsetu aby zmniejszyć liczbę zmiennych i odpalony jest scalar x2 dla stabilizacji ewentualnej napięć. No i wygląda na to, że przynajmniej na MSI fuck fest zaczyna się tylko i wyłącznie gdy ustawimy prawdopodobnie któryś z limitów poniżej fabrycznej wartości. Napisałem prawdopodbnie bo ganiałem niżej tylko TDC. No ale do rzeczy wbite ustawienia CO dosłownie z palca między -6 dla najbardziej prądożernego jajka i -15 dla najszybszego i zarazem osiągającego wypas wydajność bez dużego V reszta 10/12/14. TDC ustawiam z 90 na fabryczne 95 i nagle magia. Coś co powinno się sypnąć bo niższe offsety się randomowo sypały jest nagle stabilne. Odpaliłem rano - stabilne. Wyłączyłem poczekałem aż ostygnie odpaliłem znowu pojechałem nabić klimę w furze. Wracam no jest stabilne. Uruchomiłem ponownie nie dawno i co stabilne xD Na MSI chyba tablice V/F się rozjeżdżają jak się zejdzie poniżej limitów ustalonych przez AMD dla CPU. Oczywiście mogę pierdzielić, bo już czuję się jak wariat gdzie już widziałem, że failował profil 2 rdzenie -2 a reszta -5 pomimo, że przed resetem testy ogarniał. Jeszcze będę testował ale mam nadzieje, że to to. Jak coś PPT też może mieć wpływ ale tego nie będę sprawdzał bo to mam akrurat na 142W ustawione.

A bawiłeś się kiedyś opcjami CPPC :> wpływa to realnie na coś/daje to coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5600X dotarł. 17 tydzień 2021(2117).

@Ambasador Jaką masz partię na IHS?

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też dzisiaj dostałem 5600x z amazona, ten sam batch, golden sample, ctr 2.1 pokazuje mi że ma 2 ccds.  Na szybko ustawiłem ram 4000 MHz, napięcia manualnie, timingi na auto i poszło bez błędów WHEA. Zaraz się wezmę za ustawienia ram, teraz mam ustawione 3800-15-15-15-15-30 z napięciem 1,45,  gdm off, 1t, które działały stabilnie przy 5600x kupionym w lutym, też golden sample, ale nie podobały mi się temperatury. Ten z amazonu ma sporo niższe temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pavelzx napisał:

Na szybko ustawiłem ram 4000 MHz, napięcia manualnie, timingi na auto i poszło bez błędów WHEA

Człowiek nie ma szans na stabilne 3800 a tu się chłop z choinki urywa z if 2000/4000ram :E wrzuć screena ze stabilnością tego ?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 5600 na dwóch ccdc mają zapis pamięci pełny czy obcięty o połowę? 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy Ryzen ma zapis ucięty o połowę. A to, że AIDA przy dwóch chipletach pokaże wyższą wartość, realnego wpływu na osiągi nie ma prawie żadnego.

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy poprawił się proces czy w okolicy premiery Zen3 osiągnięto szczyt 7nm.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Send1N napisał:

Człowiek nie ma szans na stabilne 3800 a tu się chłop z choinki urywa z if 2000/4000ram :E wrzuć screena ze stabilnością tego ?

Próbowałem zrobić 4000-15-15-15, ale sypie mi pojedynczymi błędami TestMem5, tyle że nie ma błędów WHEA, gdzie przy poprzednim procesorze wszystko powyżej 3800 dawało WHEA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma stabilności, wejść do windy to ja tez mogę na 3933 (więcej nie sprawdzałem) :E ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się test nowszych batch'ów. Może tak jak w Zen2 w późniejszych sztukach nastąpił jakiś progres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób już mówiło tutaj, że nowe batche są gorsze, dodatkowo nowsze biosy również ograniczają boost i przygotowują grunt pod nową serie.

@Saren7 kiedy testy procka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kibolkks napisał:

 

@Saren7 kiedy testy procka?

Pewnie dopiero w sobotę będę miał czas przełożyć. Pierwsze testy będą na allcore. Podam 1,28 V LLC3  i zobaczymy jakie taktowanie będzie stabilne.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, oh,shut up napisał:

Jemu sypie błędami bo ma za ciasno timingi. 4000mhz cl16-16-16 poleci.

Tobie nie przechodzi 3800mhz/3866/3933/4000mhz bo masz złe nawyki* i przywykłeś do 3733cl14 gdzie już ryzeny 3100 latają na if 3800 :-)

*oprócz tego tomahałk, zmień na asrocka

Co ty za bzdury wypisujesz już nie pierwszy raz jak widzę :E zapytaj ile osób tutaj ma problem przy ZEN3 nawet z 3800mhz, nie chodzi tu o timingi a o samo taktowanie if. Też sobię moge z głupa wbić 2000/4000 w biosie, wejść do windy i napisać że hula :E liczy się tylko stabilny nastaw, błędy w tm czy whea w podglądzie mnie nie interesują.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie ma co się podniecać czy masz 3600 czy 3800 czy nawet 4000Mhz na ramie - różnice w 1440p pewnie będą na poziomie 1-2 fpsów ? No ale fajnie wygląda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko na szybko sprawdziłem, czy ram pójdzie 4000 mhz bez błędów WHEA, nie pisałem nic o stabilności. Ustawienie timingów, żeby wszystko było stabilne to nie jest kwestia 5 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tego nie musisz mówić bo przy ramie spędziłem 10% roku :E najwięcej przy ripjawsach od gskill'a na cjr'ach ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, pavelzx napisał:

Tylko na szybko sprawdziłem, czy ram pójdzie 4000 mhz bez błędów WHEA, nie pisałem nic o stabilności. Ustawienie timingów, żeby wszystko było stabilne to nie jest kwestia 5 minut.

Powiedz jak się podkręca cpu.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3800-15-15-15 działa mi stabilnie, i mi wystarczy, może później spróbuje jeszcze 4000-16-16-16 z ciekawości.

Ostatnio mi się trafiła kiepska sztuka 5600x, dopiero przy 1.350 i 4650Mhz occt nie wywalał błędów. To był mój najszybszy zwrot jaki kiedykolwiek zrobiłem.

6 minut temu, Saren7 napisał:

Powiedz jak się podkręca cpu.

W przyszłym tygodniu planuje kupić lepsze chłodzenie to sprawdzę dokładnie, bo teraz mam fera 3. Sprawdziłem tylko tak na szybko 4600, 4625 i 4650 przy 1,25v. W CB r23 i occt przeszło bez błędów, ale mi się pierwszy worker w prime95 wykładał w każdym przypadku. Na co dzień to używam PBO,  krzywą napięcia mam ustawione -15 na wszystkie rdzenie.

Edytowane przez pavelzx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, pavelzx napisał:

3800-15-15-15 działa mi stabilnie, i mi wystarczy, może później spróbuje jeszcze 4000-16-16-16 z ciekawości.

Ostatnio mi się trafiła kiepska sztuka 5600x, dopiero przy 1.350 i 4650Mhz occt nie wywalał błędów. To był mój najszybszy zwrot jaki kiedykolwiek zrobiłem.

W przyszłym tygodniu planuje kupić lepsze chłodzenie to sprawdzę dokładnie, bo teraz mam fera 3. Sprawdziłem tylko tak na szybko 4600, 4625 i 4650 przy 1,25v. W CB r23 i occt przeszło bez błędów, ale mi się pierwszy worker w prime95 wykładał w każdym przypadku. Na co dzień to używam PBO,  krzywą napięcia mam ustawione -15 na wszystkie rdzenie.

4,7 allcore poniżej 1,3 V i można opijać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie trzeba troche temat przejżeć, bo dopiero dzisiaj bede wymienial obecnego 3700x na 5900x, z tego co widze jest z 19 tygodnia tego roku więc "świezynka" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Dominix1910 napisał:

Bedzie trzeba troche temat przejżeć, bo dopiero dzisiaj bede wymienial obecnego 3700x na 5900x, z tego co widze jest z 19 tygodnia tego roku więc "świezynka" ;)

Pocic napewno sie beda procki, konsola ma Ryzena 3700X z ubogim taktowaniem wiec przynajmniej tego desktopowego 3700X by trzeba miec do komfortowej rozgrywki przy 128graczach. Ja za 1-2msc zamieniam swoje 6/12 na cos 8/16 profilaktycznie :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co będzie lepsze pod takim BFem. 6/12 5600X czy 8/16 3700X. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...