Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, pavelzx napisał:

Procesor też sprzedajesz? Pewnie już sprzedany. ?

Tak, sprzedany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystacie z CTR do ustawienia taktowań czy coś innego?

Nie wiem czy na tym 5900 robić jak mam teraz na 3700 czyli na sztywno takty i napiecie, czy jednak zostawić dynamicznie zeby 1c mocno boostowal gdy potrzebne. Gdzies widzialem testy kiedy ustawienie na sztywno nie zawsze jest opcjonalne. Proc i tak glownie mocno dostanie jak wydzjie bf wiec do tego czasu nie bede przesadzal. Tak ogolnie to jeszcze AMD powinno dostac pstryczek w nos. Wczoraj jak mi przyszedl proc to tak patrze, ze na cholere oni tak duze pudala robia skoro 1/9 to proc a reszta pusta przestrzen, totalnie bez sensu :D

Jeszcze kwestia czy z nowym procem pamieci beda w stanie cos lepiej isc czy tak jak mam bedzie dalej ok. Jutro zaczne robic przeszczep bo dzisiaj pasta przyszla i juz mi sie nie chcialo pod biurko wlazic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 5900x leci na 1.5v w automacie. Zdecydowanie lepiej to ogarnąć jak zostawić. Może na weekend XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Dominix1910 napisał:

Korzystacie z CTR do ustawienia taktowań czy coś innego?

Nie wiem czy na tym 5900 robić jak mam teraz na 3700 czyli na sztywno takty i napiecie, czy jednak zostawić dynamicznie zeby 1c mocno boostowal gdy potrzebne. Gdzies widzialem testy kiedy ustawienie na sztywno nie zawsze jest opcjonalne. Proc i tak glownie mocno dostanie jak wydzjie bf wiec do tego czasu nie bede przesadzal. Tak ogolnie to jeszcze AMD powinno dostac pstryczek w nos. Wczoraj jak mi przyszedl proc to tak patrze, ze na cholere oni tak duze pudala robia skoro 1/9 to proc a reszta pusta przestrzen, totalnie bez sensu :D

Jeszcze kwestia czy z nowym procem pamieci beda w stanie cos lepiej isc czy tak jak mam bedzie dalej ok. Jutro zaczne robic przeszczep bo dzisiaj pasta przyszla i juz mi sie nie chcialo pod biurko wlazic.

Ustaw sobie wszystko ręcznie tak jak przy 3700X, CTR to strata czasu bo nic tym nie zyskasz a nie ustawisz czegoś lepiej od manuala. Pewnie 4.6-4.7ghz poleci na ładnym napięciu u ciebie. Pamięci może się idą cl14 m, zadbaj o nawiew do nich.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

9 godzin temu, Dominix1910 napisał:

Korzystacie z CTR do ustawienia taktowań czy coś innego?

Nie wiem czy na tym 5900 robić jak mam teraz na 3700 czyli na sztywno takty i napiecie, czy jednak zostawić dynamicznie zeby 1c mocno boostowal gdy potrzebne.

Ustaw sobie przez CTRa. Będziesz miał tyle lepiej w pórównaniu do manualnego OC przez BIOS ,że zegary i napięcie będą zrzucane bez obciążenia, a przy niskim obciążeniu procesor będzie boostował do swoich maksymalnych wartości. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Minciu napisał:

@tomcugrobil testy mobasow to juz w nich bylo jak na dloni widac spaprany chipset X570, ktory pokazywal sporo gorsze wyniki dyskow.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, severall napisał:

 

Ustaw sobie przez CTRa. Będziesz miał tyle lepiej w pórównaniu do manualnego OC przez BIOS ,że zegary i napięcie będą zrzucane bez obciążenia, a przy niskim obciążeniu procesor będzie boostował do swoich maksymalnych wartości. 

 

Zrzucanie napięcia razem z zegarem w idle to jedno ale drugie to to że można zrobić 2 lub 3 profile które automatycznie się zmieniają, ja np robiłem od 5% do 99% wysokie napięcie i zegar ile wlazło pod gry a od 99% znacznie niższe z niższym zegarem o 100/150mhz i dzięki temu w testach się nie grzał jak głupi, przykładowo ustawisz na takim 5800x 1.35v i 4.8ghz w grach spoko zegar i temp odpalisz cinebencha i 90c :E a tak to drugi profil wskoczy powiedzmy na 4.6 i 1.2v (przykladowo) i jest w miarę chłodno wszędzie. Jak ktoś gra i renderuje na co dzień to to jest spoko opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy działa już USB 10gbps. Bo jak miałem x570 to nie działało. A serwis nie miał jak sprawdzić bo nie miał nic na takie złącze. W tamtym czasie jedynie chinole mieli adaptery NVME na USB. Na Intelu śmigało, na AMD Lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Send1N napisał:

Zrzucanie napięcia razem z zegarem w idle to jedno ale drugie to to że można zrobić 2 lub 3 profile które automatycznie się zmieniają, ja np robiłem od 5% do 99% wysokie napięcie i zegar ile wlazło pod gry a od 99% znacznie niższe z niższym zegarem o 100/150mhz i dzięki temu w testach się nie grzał jak głupi, przykładowo ustawisz na takim 5800x 1.35v i 4.8ghz w grach spoko zegar i temp odpalisz cinebencha i 90c :E a tak to drugi profil wskoczy powiedzmy na 4.6 i 1.2v (przykladowo) i jest w miarę chłodno wszędzie. Jak ktoś gra i renderuje na co dzień to to jest spoko opcja.

Właśnie dokładnie tak jak opisałeś używam. 

4650/4550MHz - 1.275V do gier;

4525/4350MHz - 1.175V przy 100% load.

Chociaż ten pierwszy profil również mógłby być na 100% load tylko że to już 80C+ i 200W power draw.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Phoenixsuple napisał:

@tomcugrobil testy mobasow to juz w nich bylo jak na dloni widac spaprany chipset X570, ktory pokazywal sporo gorsze wyniki dyskow.

Ale aż takiej różnicy nie powinno być, coś jest nie tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

Zrzucanie napięcia razem z zegarem w idle to jedno ale drugie to to że można zrobić 2 lub 3 profile które automatycznie się zmieniają, ja np robiłem od 5% do 99% wysokie napięcie i zegar ile wlazło pod gry a od 99% znacznie niższe z niższym zegarem o 100/150mhz i dzięki temu w testach się nie grzał jak głupi, przykładowo ustawisz na takim 5800x 1.35v i 4.8ghz w grach spoko zegar i temp odpalisz cinebencha i 90c :E a tak to drugi profil wskoczy powiedzmy na 4.6 i 1.2v (przykladowo) i jest w miarę chłodno wszędzie. Jak ktoś gra i renderuje na co dzień to to jest spoko opcja.

Tylko po co mi dwa skoro nie będę na nim codziennie testował tylko grał, więc jeden pod granie wystarczy ;) nic, zacznę z ctr i zobaczę co wyjdzie.

Ale to mówicie o profilach w ctr czy gdzieś indziej?

 nawiew na pamięci mam z proca bo mam odwrotnie wentyle, zasysają z tyłu.

Edytowane przez Dominix1910

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.06.2021 o 16:18, Send1N napisał:

A bawiłeś się kiedyś opcjami CPPC :> wpływa to realnie na coś/daje to coś?

Tak wszystko włączone mam bo DF states + C-States + cppc to cały system boostowania. Samo wyłączenie CPPC u mnie daje grubą poprawę stabilności. No ale najfajniej to chodzi jak wszystko jest on. Stabilność znalazłem dla randomowego krzyczenia się w pewnych sytuacjach przy negatywnym offsecie pomaga dodanie do planów zasilania opcji ograniczenia maksymalnego zegara. Wklepujemy wtedy. np. 4.85 GHz i z głowy overboosty mamy. Już nie zobaczymy boostów do 6 GHz na szybkim poolingu albo w CTR. Dalej jest już w ogóle niezła akcja. Nie wiem czy to AGESA 1.2.0.3A czy co ale negatywny offset podnosi mi zegary i temperaturę oraz napięcia. Znowu dodatni albo negatyw 0 lub bliski zero daje mi na problematycznych jajkach mniejsze napięcia + tempy vs np. offset -10 xD oczywiście notuje spadek taktowań średnich o jakieś 25 MHz ale zyskuje pełną stabilność i nie muszę liczyć, że skopany system boostów zdoła w odpowiednim momencie zwolnić rdzeń do stabilnych taktowań. 
Mając już tą mityczną stabilność, to sobie na chillu kontynuuje testy per core aby zobaczyć jak to się zachowuje i jest ciekawie. Przy ustawieniu Scalara na x1 od razu widać, że na MSI ustawienie auto dla scalara to na 100% nie jest x1 a wygląda mi jak x3. To też powoduje pewnie przestrzelenie FIT przy używaniu negatywnego offsetu i ten cały fuckfest. Koniec końców używam offsetu 0 dla core #1 dla core #2 -1 a dla reszty -20 i -25. 
Wydajność mam niższą dla MT bo pod 6k pkt w cb20. W ST podobną a to wszystko średnio przy 5-7 stopniach mniej. Symulując za pomocą TM5 obciążenie@100% zbliżone do gier zegar efektywny allcore mam min 4.65GHz i temperatury 55-56 stopni. Może się nawet w którymś momencie pokuszę o autoOC i zobaczenie jak to wpływa na tablice. 
Podsumowując lewo to prawo, góra to dół a podwozie było złe i tory też były złe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Dominix1910 napisał:

Tylko po co mi dwa skoro nie będę na nim codziennie testował tylko grał, więc jeden pod granie wystarczy

A co ja napisałem wyżej :E "dla kogoś kto gra i renderuje na codzień" to się przydaje :) 

6 minut temu, Art385 napisał:

Tak wszystko włączone mam bo DF states + C-States + cppc to cały system boostowania. Samo wyłączenie CPPC u mnie daje grubą poprawę stabilności. No ale najfajniej to chodzi jak wszystko jest on. Stabilność znalazłem dla randomowego krzyczenia się w pewnych sytuacjach przy negatywnym offsecie pomaga dodanie do planów zasilania opcji ograniczenia maksymalnego zegara. Wklepujemy wtedy. np. 4.85 GHz i z głowy overboosty mamy. Już nie zobaczymy boostów do 6 GHz na szybkim poolingu albo w CTR. 

Czyli cppc masz enabled i cppc prefered cores też :>?

Nigdy nie miałem czegoś takiego jak overboost co u ciebie występowało, ile dam na PBO tyle boostuje czyli jak dam +100 to boostuje wszędzie do max 4750 i nigdzie i nigdy tego nie przekroczyłem jak +150 to max 4800 itp, na szczęście mnie to nie dopadło :E 

A opcja PSS Support ? to też ma związek z oszczędzaniem energii masz to włączone też? to nie jest czasem C&Q pod nową nazwą od msi?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie na def jade, w bf v wyglada ok, tyle ze dalem na pamieciach 3200cl14 czyli ich def tez, nic nie zmienialem.

Pewnie po niedzieli sie zaczne bawic bo jeszcze chce system na nowo postawic. te osobne profile w CRT czy gdzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Send1N napisał:

A co ja napisałem wyżej :E "dla kogoś kto gra i renderuje na codzień" to się przydaje :) 

Czyli cppc masz enabled i cppc prefered cores też :>?

Nigdy nie miałem czegoś takiego jak overboost co u ciebie występowało, ile dam na PBO tyle boostuje czyli jak dam +100 to boostuje wszędzie do max 4750 i nigdzie i nigdy tego nie przekroczyłem jak +150 to max 4800 itp, na szczęście mnie to nie dopadło :E 

A opcja PSS Support ? to też ma związek z oszczędzaniem energii masz to włączone też? to nie jest czasem C&Q pod nową nazwą od msi?

Wszystkie opcje od stanów i oszczędzania energii mam włączone łącznie z PSS. System boostów jest skopany (ale to widać tylko przy specficznych testach dobranych akurat pod zobaczenie tego) ale i tak daje najlepszą wydajność. Jeśli chodzi o overboost to w HWinfo musisz dać bardzo niski pooling albo lampić się w zegary pod CTR a ponadto odpalić Core Cyclera bo ten symuluje wybudzanie jajek z uśpienia do pełnego boostu a wtedy wcześniej czy później zarejestrujesz nawet w hwinfo pod max clockiem. AMD kombinuje od kilku AGES aby to naprawić ale jedynie IMO skutecznie zamaskowali problem. To nie jest coś co trwa sekundę czy więcej, to jest chwilowy stan zegara liczony w ms zaraz po wybudzeniu rdzenia. To jest bardziej ciekawa anomalia z punktu widzenia testów boostów niż realny problem. 
Generalnie polecam uruchomić wszystkie bajery od AMD. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki potestuję z odpalonymi "oszczędzaczami" czyli ogólnie mówiąc gra AMD nadal trwa ? nie mogę przejść, wpadłem w pętlę czasu jak bruce willis :E 

PS. Jutro z powrotem smaruje kryonautem cepa, wczoraj natknąłem się na test past termo i mx5 wylądowała na 17 miejscu :E nawet mx2 jest sporo wyżej, może jeszcze urwę 2-3c, past mam sporo w gratach a kryonaut znowu wygrał w teście z 2021 ?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś może po pracy będę przekładał cpu. Czytając posty to będę miał zabawy do końca roku z Zen3 ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie, czekam na wieści z linii frontu. Jak Art podeśle tobie instrukcję podkręcania, to będziesz przez miesiąc najpierw rozkminiał o co mu chodziło ;)

Miłej zabawy, oby to był goldowy egzemplarz. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, addept napisał:

No wreszcie, czekam na wieści z linii frontu. Jak Art podeśle tobie instrukcję podkręcania, to będziesz przez miesiąc najpierw rozkminiał o co mu chodziło ;)

Pamiętaj że najwięksi ARTyści najlepiej komponowali pod wpływem :E może on też dobry towar ma ?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Send1N napisał:

OK, dzięki potestuję z odpalonymi "oszczędzaczami" czyli ogólnie mówiąc gra AMD nadal trwa ? nie mogę przejść, wpadłem w pętlę czasu jak bruce willis :E 

PS. Jutro z powrotem smaruje kryonautem cepa, wczoraj natknąłem się na test past termo i mx5 wylądowała na 17 miejscu :E nawet mx2 jest sporo wyżej, może jeszcze urwę 2-3c, past mam sporo w gratach a kryonaut znowu wygrał w teście z 2021 ?

Testuj. Jedyne co możesz zrobić to ustawić ręcznie scalar X1 przynajmniej wiesz, że CPU nie będzie próbował strzelać wyżej niż może. To mi napsuło najwięcej krwi. Dziś testuje jeszcze przez noc ustawienie dla core #1 #2 na -5 i reszta tak samo aby zobaczyć czy któryś inny rdzeń się nie zdestabilizuje i gotowe. 
Jak coś to ja ostatnio kupiłem 20g MX-5 i aktualnie nie zauważyłem, żeby w czymkolwiek ustępowała Kryonautowi. Mało tego aplikacja jest super łatwa a dodatkowo jest co najmniej 2x tańsza. Testowana pod obciążeniami allcore/ single core/sse/avx/avx2/fma3/gry nigdy nie było gorzej a wydaje mi się, że w przypadku lekkich obciążeń jest nawet lepsza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tego gołym okiem nie widać przy żadnej paście, chyba że silikonowej to wtedy możesz wzrokowo na OSD wyłapać że jest cieplej, jak różnice mieszczą się w 2-3stopniach to wiesz :E myślisz że dlaczego arctic nie podaje przewodności mx5 bo tylko miętowy kolor wygląda apetycznie że chce się go zjeść a wydajność jest gorsza od mx2 ? Ja kupiłem 8g za 39zł była + dołożyłem do koszyka maseczkę za 1zł i proline zostało pokonane smartem z allegro :E Aplikacja jest spoko ale mx2 się lepiej rozprowadza, najgorzej to gelida rozsmarować raczej unikam tego w jej przypadku..., na gpu mam gc-extreme bo najgęstsza i fajnie się sprawdziła. 

A skalar nie jest czasem od tego aby po prostu boost utrzymywał się dłużej bo napompuje więcej papu? a nie do wyższych boostów :> 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Send1N napisał:

Pamiętaj że najwięksi ARTyści najlepiej komponowali pod wpływem :E może on też dobry towar ma ?

Mówisz z Amareną to każdy Zen3 5 GHz zrobi?

Ja na Gelidzie będę jechał.

Edytowane przez Saren7
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Send1N napisał:

Bo tego gołym okiem nie widać przy żadnej paście, chyba że silikonowej to wtedy możesz wzrokowo na OSD wyłapać że jest cieplej, jak różnice mieszczą się w 2-3stopniach to wiesz :E myślisz że dlaczego arctic nie podaje przewodoności mx5 bo tylko miętowy kolor wygląda apetycznie że chce się go zjeść a wydajność jest gorsza od mx2 ? Ja kupiłem 8g za 39zł była + dołożyłem do koszyka maseczkę za 1zł i proline zostało pokonane smartem z allegro :E 

A skalar nie jest czasem od tego aby po prostu boost utrzymywał się dłużej bo napompuje więcej papu? a nie do wyższych boostów :> 

No właśnie mam OSD włączone mało tego patrzę też na relację Waty na rdzeń a temperatura i ni wuja nie jest w niczym ta pasta gorsza. Ona dla mnie jest wydajnościowo jak MX-2 ale rozprowadza się idealnie. Bo Mx-2 z tego co pamiętam była przygęsta, a mx-4 za rzadka albo na odwrót używałem parę lat temu. Tutaj było nasrałem na IHS myk myk zalaminowaną kartą i przywaliłem blok i było spoko. 

Scalar nie tylko pompuje napięcia ale potrafi utrzymać wyższy boost dłużej. Jak się okaże, że trzyma za długo, bo reszta systemów nie ściagnie taktów wystarczająco szybko, to wątek odpada. Teraz będę męczył ten negatyw -5 bo wtedy też następuje zmiana krzywej na V/F i skaczą zegary allcore o kilkadziesiąt MHz oczywiście razem z napięciem i tempami. Jednak liczę, że zgarnę dodatkową wydajność allcore, a jednocześnie na core #1 i #2 boosty nie pójdą zbytnio do góry w relacji do ustawienia -1 czy 0. Na razie wygląda dobrze wciągają więcej W na rdzeń przy niewielkim wzroście taktowań. Ze scalarem na auto już core #1 dobijał do 4790 MHz a teraz 4.73 tak więc może się uda zjeść ciastko i mieć ciastko xD 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...