Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Poddasze to piekło w lecie, znajomy ma pokój właśnie na poddaszu nie da się wysiedzieć nawet kilku minut u niego :E a co dopiero grać tam na pc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Saren7 napisał:

Ja mam pokój na poddaszu bez klimy. W ciągu dnia norma 35 stopni. Jakbym miał odsłonięte rolety to 40+ bez dużego wysiłku.

Kup długi przedłużacz i graj na zewnątrz. Będzie chłodniej. ;) No i będziesz mógł "lajwy" dla ciekawskich przechodniów robić :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To myslałem że u mnie jest źle, a mam 27 :E  Ale dzięki UV i CTR da się grać normalnie i nic się nie przegrzewa. @Send1N też wolę rower w tę pogodę niż granie :E 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, addept napisał:

Kup długi przedłużacz i graj na zewnątrz. Będzie chłodniej. ;) No i będziesz mógł "lajwy" dla ciekawskich przechodniów robić :P

Myślę, że "lajw" długo nie potrwałby. 5 min i okoliczni miłośnicy wysokoprocentowych trunków rozkradliby setup.

R5 3600 sprzedany za 670 ładnie poszło. Czyli finalnie R5 5600X kosztował mnie 1010.

Edytowane przez Saren7
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak ty to policzyłeś? bo wygląda jakby twoj nowy proc kosztował 1680zl :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko. Co wy robicie że macie takie niskie latency w adzie? Przetestowałem 3600CL14, 3800 CL14 i 4000CL16 i za każdym razem mam okolice 60ns w aidzie, proc to 5800x nieważne czy stock czy all core 4.8ghz czy CTR zawsze niski wynik. Dodatkowo kolejne pytanko czym teraz testujecie stabilność ramu oprócz HCI oraz Tm5? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Send1N napisał:

To jak ty to policzyłeś? bo wygląda jakby twoj nowy proc kosztował 1680zl :E

Policzył sobie koszty zużycia prondu, nowej pasty, czas poświęcony na szukanie oferty/montaż nowego procka/testy. Ale fakt, drogo mu to wyszło. ;) 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, marcinowozniako napisał:

Siemanko. Co wy robicie że macie takie niskie latency w adzie? Przetestowałem 3600CL14, 3800 CL14 i 4000CL16 i za każdym razem mam okolice 60ns w aidzie, proc to 5800x nieważne czy stock czy all core 4.8ghz czy CTR zawsze niski wynik. Dodatkowo kolejne pytanko czym teraz testujecie stabilność ramu oprócz HCI oraz Tm5? 

Odpal sobie test w trybie awaryjnym jak wypluje zamiast 1ns mniej niż w normalnym np 5ns mniej to masz zawalony system, odpowiednio dobrane napięcia też robią robotę (zbyt wysokie też psują wyniki)

Do testow używam cały czas tm5 profil 1usmus, ollie lub anta77

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tm5 ma ostatnio u mnie jakies dziwne akcje ze po kilkunastu minutach testowania gasnie ekran czy zaczyna migac ekran.

 

Ogólnie udalo mi się chyba osiagnac stabilne 4000 mhz na ramie i 2000mhz na if. Puszczony hci przy przebiegu 350% pokazal jakis jeden blad na jednym watku, moze od temp, maks bylo 44 stopnie na ramie, mam kosci dual rank na b-die wiec tez troche ciezej to ustawić.  Ctr pokazal mi ze sztuke cpu mam niby golden sample ale all core ustawil tylko na 4.6ghz przy 1.25V. Z Palca wbilem mu 4.7 na 1.25 i wydaje sie w miarę ok do cinebench bo jakis occt na malych danych czy prime praktycznie odrazu restart kompa. Czym polecacie ogolnie testować stabilnosc proca? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, marcinowozniako napisał:

Siemanko. Co wy robicie że macie takie niskie latency w adzie? Przetestowałem 3600CL14, 3800 CL14 i 4000CL16 i za każdym razem mam okolice 60ns w aidzie, proc to 5800x nieważne czy stock czy all core 4.8ghz czy CTR zawsze niski wynik. Dodatkowo kolejne pytanko czym teraz testujecie stabilność ramu oprócz HCI oraz Tm5? 

Stabilny CPU na manualu/ optymalnie dobrane limity dla osiągnięcia stabilnych boostów na auto oraz stabilność cpu a także stabilność SOC i IF. Dalej zbalansowane i przetestowane timingi. 
Jak masz około 60ns na tych timingach to znaczy, że z jakiegoś powodu wszystko ci się wykoleiło. Przyczyny pewnie jak poniżej 

 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz predzej stawialbym na wine zasyfionego systemu prawie 2 lata juz go mam a oryginalnie byl stawiany jeszcze na intelu. Natomiast reszta rzeczy o ktorej piszesz nie ma znaczenia bo przetestowalem wiele ustawien z roznym taktowaniem i wyniki podobne jezeli chodzi o latency. 

 

Art385 podeslesz ustawienia swojego proca, tak na oko wydaje mi sie ze mam podobna sztuke to zamiast na slepo ustawiac od nowa to bym moze zaczal od twojego configu. Jakie robisz teraz all core i single core?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, marcinowozniako napisał:

To juz predzej stawialbym na wine zasyfionego systemu prawie 2 lata juz go mam a oryginalnie byl stawiany jeszcze na intelu. Natomiast reszta rzeczy o ktorej piszesz nie ma znaczenia bo przetestowalem wiele ustawien z roznym taktowaniem i wyniki podobne jezeli chodzi o latency. 

 

Art385 podeslesz ustawienia swojego proca, tak na oko wydaje mi sie ze mam podobna sztuke to zamiast na slepo ustawiac od nowa to bym moze zaczal od twojego configu. Jakie robisz teraz all core i single core?

Pewnie ci się trafił taki sam gówniany golden sample jak mi. Sprawność ma wysoką, Indeksy wysokie, cholera nawet w tym wewnętrznym toolu asusa binowanie jest na poziomie ~120 a do 4.6 GHz na manualu do full stabilności przy optymalnie działającej pamięci i obecnych tempach potrzebuje 1.3v xD 

Zrób tak weź occt test lds extreme avx2 zaznacz aby startował od cyklu trzeciego. Ustaw mu to 4.6 GHz@1.25v i niech leci. Jeśli jest tak jak myślę to zacznie pluć błędami na którychś rdzeniach daj mu sobie poganiać z 15 minut około 3 kolejne cykle. Zapisz sobie które to jajka bo bez tego będziesz miał fuckfest jak ja gdzie rdzenie który według indexu mają potencjał na 5GHz ledwo robią 4.65GHz. Jak ustawimy to powinieneś robić poniżej ~55ns na 3800 CL16 i trfc 288 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, marcinowozniako napisał:

Tm5 ma ostatnio u mnie jakies dziwne akcje ze po kilkunastu minutach testowania gasnie ekran czy zaczyna migac ekran.

Ogólnie udalo mi się chyba osiagnac stabilne 4000 mhz na ramie i 2000mhz na if. Puszczony hci przy przebiegu 350% pokazal jakis jeden blad 

Czyli ci się nie udało :E :E 

Sprawdzałeś to opóźnienie w awaryjnym? czy zamiast najprostszą rzecz sprawdzić na początek będziesz wałkował tracąc swój czas tylko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Send1N napisał:

Czyli ci się nie udało :E :E 

Sprawdzałeś to opóźnienie w awaryjnym? czy zamiast najprostszą rzecz sprawdzić na początek będziesz wałkował tracąc swój czas tylko :)

Jak założy whea loggera w podglądzie zdarzeń pewnie zobaczy z kilka tysięcy ostrzeżeń o korekcji i parę błędów z którymi się nie dało nic zrobić. Nieświadomość piękna rzecz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

To jak ty to policzyłeś? bo wygląda jakby twoj nowy proc kosztował 1680zl :E

R5 3600 sprzedałem o 170 drożej niż kupiłem. 1180-1170=1010.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nic nie sprawdzilem,  spokojnie jestem poza domem dopiero pod wieczor swoj bede mógł spojrzeć co i jak. Błędy whea widziałem w hwinfo ale co z tego skoro jako tako problemów z tego nie ma.... 

Ogólnie imc w obecnym procku mam lepszy niż w poprzednim 3600x, znowu również prawie udało mi się ogarnąć 1t z gdmoff ale również słowo prawie. Poprzednio nie było opcji w ogole uruchomić systemu , teraz można do pierwszego testu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze niczego nie sprzedałem w życiu drożej niż kupiłem, ładny biznes zrobiłeś ?

1 minutę temu, marcinowozniako napisał:

Błędy whea widziałem w hwinfo ale co z tego skoro jako tako problemów z tego nie ma.... 

 

Jest to że próbujesz na siłę mieć niestabilne ustawienia ;) lepiej przestań walczyć o if 2000 i skup się na 1900/3800 na ciaśniejszych timingach, wszystko z whea to jest niestabilność.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Send1N napisał:

Czyli ci się nie udało :E :E 

Sprawdzałeś to opóźnienie w awaryjnym? czy zamiast najprostszą rzecz sprawdzić na początek będziesz wałkował tracąc swój czas tylko :)

Kurde Send1N włączyłem ten tryb awaryjny teraz już wiem dlaczego niektóre gnidy na OCN w benchu AIDY mają w taktach base clock i brakuje informacji o timingach. 

mVw5FYr.png

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe :) ja w awaryjnym mam 52.9ns ;) u siebie, to jest właśnie manipulowanie wynikami tak jak stabilny ram 4000mhz na ryzenie :) 

@Art385

Twoje wyniki L3 są imponujące, ładna tam rzeźba poszła w końcu najdłuższa gra życia bios/amd ?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Art385 napisał:

Kurde Send1N włączyłem ten tryb awaryjny teraz już wiem dlaczego niektóre gnidy na OCN w benchu AIDY mają w taktach base clock i brakuje informacji  timingach. 

mVw5FYr.png

Tryb awaryjny dla AIDA to jak podkręcone zdjęcia lasek na Tindera.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Send1N napisał:

Ja jeszcze niczego nie sprzedałem w życiu drożej niż kupiłem, ładny biznes zrobiłeś ?

Jest to że próbujesz na siłę mieć niestabilne ustawienia ;) lepiej przestań walczyć o if 2000 i skup się na 1900/3800 na ciaśniejszych timingach, wszystko z whea to jest niestabilność.

Ja narazie testuje i patrze co i jak. Na 3600x nie było szansy na cokolwiek powyżej 3800 tutaj jest i być może w przyszłości w nowszych wersjach biosu bedzie to stabilne. 

 

3800 bylem wstanie zrobić na 14-15-14-14 40 54 264 ale mówię wyniki w adzie tam były chyba po 58ns gdzie pewnie powinienem mieć z 53-54ns. 3600 cl14-14-14-14 28 42 252 daje Ok 60ns.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Send1N napisał:

hehe :) ja w awaryjnym mam 52.9ns ;) u siebie, to jest właśnie manipulowanie wynikami tak jak stabilny ram 4000mhz na ryzenie :) 

To dalej CL16 xD na auto :E Powiem ci, że na 2 modułach udało mi się ogarnąć 100% brak błędów (znaczy mi wali ostrzeżeniami o korekcji) przy testowaniu memek na IF 2000 i 1 korekcja na 1 test AIDY. Pewnie jakbym wyłączył LAN realteka bym miał full stable tylko bym nie miał Internetu xD 

@marcinowozniako 54 to ja mam na CL16 na zbrukanej windzie bez żadnych zabiegów i to też gdzie nie siliłem się na zbytnio na zaciąganie timingów pod benche.  

Edytowane przez Art385
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał ogarnąć to stabilne 1900/3800 u siebie i nie mogę za cholerę :/ nawet jak już zaliczę 10min tm5 i wygląda że jest ok to wywali jakiś błąd z pupy ;) takie okrągłe 3800mhz na ramie to by mi pasowało ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Art385 napisał:

To dalej CL16 xD na auto :E Powiem ci, że na 2 modułach udało mi się ogarnąć 100% brak błędów (znaczy mi wali ostrzeżeniami o korekcji) przy testowaniu memek na IF 2000 i 1 korekcja na 1 test AIDY. Pewnie jakbym wyłączył LAN realteka bym miał full stable tylko bym nie miał Internetu xD 

@marcinowozniako 54 to ja mam na CL16 na zbrukanej windzie bez żadnych zabiegów i to też gdzie nie siliłem się na zbytnio na zaciąganie timingów pod benche.  

Także obstawiam winę systemu, a może brak jakks sterów do chipsetu czy coś? Nie wiem wrócę do domu zobaczę co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Send1N napisał:

Ja bym chciał ogarnąć to stabilne 1900/3800 u siebie i nie mogę za cholerę :/ nawet jak już zaliczę 10min tm5 i wygląda że jest ok to wywali jakiś błąd z pupy ;) takie okrągłe 3800mhz na ramie to by mi pasowało ? 

Wiesz ile ja się opierdzieliłem z balansowaniem timingów? Wolę nie mówić. Gdzie leci TM5@1usmus 23 pętla myślę no kurczę to jest to. Wskakuje 24 pyk time-out. Bardzo pomocny jest ten kalkulator co Veii zrobił w excelu. Przeraża mnie tylko myśl ile on musiał spędzić aby ogarnąć znacznie wszystkich błędów i napisanie wytycznych. No ale mogę powiedzieć, że choć dość ogólnikowe to przynajmniej wiadomo co wziąć na celownik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...