Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Art385 napisał:

Oczywiście przez to że mam 4 to nie mogę zrobić takich abym miał wszystko przez 6.

O co tu chodzi  ? :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Send1N napisał:

O co tu chodzi  ? :> 

podziałki TRFC/TRTP i TWR=2xTRTP. Niestety nie mogę trzasnąć np. TRFC 288 TRTP6 TWR 12 wrzucając TRDWR na 10 i TWRRD na 1 bo nie zabootuje. Więc jest jak i timingi grają 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość losowe pytanie mam:

Mam ASRocka B450M Pro4, 5600X i 2x16GB Cruciali 3200.

Na poprzednim BIOS-ie (AGESA 1.2.0.0), niezaleznie od OC (tj. nawet na stocku), komp regularnie mi się wieszał / restartował, tak raz na 5h powiedzmy. Ale co ciekawe, tylko pod Linuksem.

2 dni temu wgrałem AGESA 1.2.0.2 i wygląda na to że przestał, chociaż mam za mało danych na razie.

 

Możliwe że oficjalny BIOS był na tyle skopany, że tak się działo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak. Procesor, tutaj mam rozkminę co z nim i jak on do końca boostuje jak to działa. Niby Gold sztuka CTR ustawia 4625MHZ na All core przy 1.28V i to jest stabilne, stabilne jest nawet 4700MHZ na allcore przy 1.28V ale to co się dzieje dalej już nie rozumiem. Ja wiem że mechanizm boostu działa tak że im mniej rdzeni obciążonych tym wyżej zegarem może polecieć i wiem że są lepsze rdzenie i gorsze, natomiast wychodzi na to że profil na allcore ma zdecydowanie najlepsze skalowanie... 4.7GHZ na 1.28V, 4.8GHZ na profilu P2 przy 1.35V, a PX profil nawet nie wiem jak dokładnie przetestować aby wymusić działanie tego profilu na obciążeniu. 

Screeny:

EZexwYu.png 69Yu8Aw.png  KDoetxG.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, marcinowozniako napisał:

 a PX profil nawet nie wiem jak dokładnie przetestować aby wymusić działanie tego profilu na obciążeniu. 

 

Zobacz w profilach przy ilu procentach użycia CPU włącza Ci się profil P2. Domyślnie chyba jest 29%. Poniżej będzie działał Ci PX jeśli go aktywowałeś więc jeśli chcesz przetestować to włącz CB single core, albo coś co obciąży 2-3 wątki (CPU-z, LinX). Z mojego doświadczenia wiem że PX jeśli jest niestabilny to najczęściej wywali reset PC bez obciążenia (np. w przeglądarce, czy w Spotify) - w tych krótkich okresach gdzie procesor czasami wrzuca max boosta.

Edit: z resztą w CTR zawsze możesz podejrzeć który profil jest aktywny w danym momencie więc będziesz wiedział. 

Edytowane przez severall
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, widzę coraz lepiej mi idzie natomiast dopracowania będzie wymagać profil pod gry/średnie obciążenie czyli ten P2 bo skok napięcia jest całkiem spory a raptem 100mhz więcej.... Co do ramu zostawiam HCI i zobaczymy czy będzie bez błędów, niżej nie zejdę z opóźnieniem, widocznie mam zasyfiony system, teraz prawie wszystkie programy z tła zamknięte, w trybie awaryjnym robie po 52ns....

 

98mTaKl.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w idle na Fortis 3 600 rpm 45 stopni. Nie uważacie, że to za dużo na 5600X 1,23 V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

blisko temperatury topnienia krzemu koniecznie daj max obroty bo cep spłynie na MB :D

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tornado3 napisał:

blisko temperatury topnienia krzemu koniecznie daj max obroty bo cep spłynie na MB :D

Chłodnica od tira i uda się zbić temperaturę. Jakie wentylatory polecacie? Czy może iść w śmigła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Saren7 napisał:

Mam w idle na Fortis 3 600 rpm 45 stopni. Nie uważacie, że to za dużo na 5600X 1,23 V?

nie ? 

Godzinę temu, Tornado3 napisał:

blisko temperatury topnienia krzemu koniecznie daj max obroty bo cep spłynie na MB :D

po 30 latach wejdziemy w ten temat a rdzeń u sarena nadal będzie się topił w opuszczonym mieszkaniu po ewakuacji :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial CL16 3600 MHz pogonione tak jak na obrazku:

TM5 v3 10 cykli. 

Przechwytywanie.png

Próbować jeszcze o coś walczyć? Napięcie 1.4v

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, oh,shut up napisał:

Poluzuj tcke na 5, tras na 32 lub 35, scl na 4 lub 3

Nie wiem czy jest sens się bawić w to.... Ustawienie jest stabilne i całkiem wydajne....

 

k4VKkiF.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 1.55v nie przegrzewają się podczas gry w lato jak karta je podsmaża? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, kowallosu napisał:

Crucial CL16 3600 MHz pogonione tak jak na obrazku:

TM5 v3 10 cykli. 

Przechwytywanie.png

Próbować jeszcze o coś walczyć? Napięcie 1.4v

 

Pokaż AIDA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, marcinowozniako napisał:

Tak, widzę coraz lepiej mi idzie natomiast dopracowania będzie wymagać profil pod gry/średnie obciążenie czyli ten P2 bo skok napięcia jest całkiem spory a raptem 100mhz więcej.... Co do ramu zostawiam HCI i zobaczymy czy będzie bez błędów, niżej nie zejdę z opóźnieniem, widocznie mam zasyfiony system, teraz prawie wszystkie programy z tła zamknięte, w trybie awaryjnym robie po 52ns....

 

 

No sztukę to masz sporo lepszą tak jak mówiłem. Wyniki już masz powiedzmy w normie. Brakująca reszta to pewnie clock stretch. W MT za wiele nie ogarniesz już w CB20 CPU razem ze stuknięciem w 85 stopni CPU zacznie zbijać poniżej 4.6 GHz. Możesz go przektaować CoreCyclerem ustawienie czasu testu na rdzeń daj auto. Jak będzie stabilny powinno się poprawić. CTR używa DF-state więc nawet jak CPU jest niestabilny to automat zrzuci zegary aby nie scrashować i testy lubiące stały zegar kuleją. Co ciekawe grom to zbytnio nie przeszkadza a można wycisnąć grubą wydajność w razie potrzeby, bawiłem się tak kiedyś i mniej więcej takie były owoce ;) Generalnie możesz olać a jak lubisz benchować AIDE to postaraj się ustabilizować CPU na 100% pod SSE co nie powinno być trudne na takiej sztuce

7Yfbp8zh.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, kowallosu napisał:

Crucial CL16 3600 MHz pogonione tak jak na obrazku:

TM5 v3 10 cykli. 

Próbować jeszcze o coś walczyć? Napięcie 1.4v

 

Jakie latency w AIDA64?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@severall @Saren7 61,4 

 

edit: uruchomiłem kompa ponownie i jest 57,4 ns. 

 

W ogóle w porównaniu z ustawieniami z XMP, a tymi co wysłałem jest zmiana w FPS maksymalnym w sc2. 

Wcześniej wynosił 860, a teraz 940 FPS. 

Edytowane przez kowallosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Send1N napisał:

na 1.55v nie przegrzewają się podczas gry w lato jak karta je podsmaża? :P 

Nie wiem czy do mnie czy nie ale jeżeli chodzi Ci o soc to chyba błąd programu bo jest w hw info 1.1 caly czas.  Co do temp mam przewiewna budę dobre wentylatory ramy jak widzisz chłodne jak na to napięcie.

 

Art385  wiesz obecne  a tym 1.28V i 4.7ghz temp pod obxiazeniem to ta 70-75 stopni maks pod occt więc jakis zapas do 85 stopni jest, natomiast tak jak mówię te 4.7ghz all core jest spoko tymbardziej że mówię napięcie w miarę fajne. Natomiast w grach np w takim Ac Oddysey to boostuje mi raptem do 4.8ghz a to już przy 1.36-1.38 czyli calkiem wysoko. Tutaj to bym chciał poprawić jeszcze bo nie wieze że to koniec juz procka.  A jak testować stabilność tych pojedynczych rdzeni na maks booscie, mówię ustawiłem na 5ghz na 2 rdzenie bodajże 4 rdzeń chyba już 4.9ghz jest i w Windowsie wbija te taktowania bez restartu ale czy przy większym obciazeniu tej ilości rdzeni to będzie stabilne to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Saren7 napisał:

Odpal w trybie awaryjnym i przetestuj.

Pozamykalem aplikacje i jest 57.4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to co się najmniej udało na moim obecnym systemie osiągnąć i timingach które wrzucałem wcześniej to 55.5ns powinienem pewnie miec z 50-52ns no ale to już bym musiał system reinstalowac a w sumie nie wiem czy mi się chce.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Saren7 w trybie awaryjnym wyszlo 55,7ns 

Edytowane przez kowallosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kowallosu napisał:

@Saren7 w trybie awaryjnym wyszlo 55,7ns 

To już wygląda dobrze. Próbowałeś też na tych ustawieniach, które wysłałem Tobie na priv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, marcinowozniako napisał:

Nie wiem czy do mnie czy nie ale jeżeli chodzi Ci o soc to chyba błąd programu bo jest w hw info 1.1 caly czas.  Co do temp mam przewiewna budę dobre wentylatory ramy jak widzisz chłodne jak na to napięcie.

Chodzi mi o napięcie na ramie 1.55v, moduły są cieplejsze pod grami niż w testach bo w grach karta je podgrzewa, jak nie ma żadnych anomalii to ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...