Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Send1N napisał:

Jakbym miał taką "normalną" sztukę jak ty też bym siedział na manual oc bo zawsze tak siedziałem na procesorach. A że trafił się odpad krzemu znaleziony gdzies przypadkiem w tajwańskich slumsach to musiałem się ratować inaczej ?

Ponoć w slamsach tylko Bulldozer i Celeron jest. Twój 5600X to taki bardziej podszywany arystokrata. Niby jak inne, ale jak się odezwie to czar pryska.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Send1N napisał:

Jakbym miał taką "normalną" sztukę jak ty też bym siedział na manual oc bo zawsze tak siedziałem na procesorach. A że trafił się odpad krzemu znaleziony gdzies przypadkiem w tajwańskich slumsach to musiałem się ratować inaczej ?

Ja siedzę w 4k i tak po prawdzie to nie wiem czy powyżej 4.2 GHz nawet zobaczę różnice ale lubię sobie potestować ten szrot. Teraz ogarnąłem, że na obecnym negatywnym offsecie AIDA wypluwa czas oczekiwania o 1 ns gorszy niż w przypadku gdy nie dojedziemy na większości jajek pod -30. No i już jest powód aby przetestować co by było gdyby xD Jak mówiłem bios AMD to najlepsza gra AAA jaka wyszła od lat. Gram już tyle czasu a i tak do niej ciągle wracam :rotfl: 

Edytowane przez Art385
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma to samo że lubie pogrzebać i wycisnąc ze sprzętu ile się da bo tak naprawdę mam monitor 170hz ale lockuje 90% gier na 70-90fps z g-synciem i tylko w multi gram  wyżej ale też robię locka na 120 bo tyle mi styka + wolę opcję 120Hz z 10bpc zamiast 170 / 8 :E spokojnie by mi starczył nastaw ten co sprawdzałem 4550 na 1.19v

PS. Art sprawdzałeś co się dzieje z pamięciami jak wbijesz wszystkie timingi na maksymalnie najwyższą wartość ? :E byłem ciekaw jakie da wyniki w aidzie wtedy ale pc nie wstaje po zapisaniu ?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Send1N napisał:

Ja ma to samo że lubie pogrzebać i wycisnąc ze sprzętu ile się da bo tak naprawdę mam monitor 170hz ale lockuje 90% gier na 70-90fps z g-synciem i tylko w multi gram  wyżej ale też robię locka na 120 bo tyle mi styka + wolę opcję 120Hz z 10bpc zamiast 170 / 8 :E spokojnie by mi starczył nastaw ten co sprawdzałem 4550 na 1.19v

PS. Art sprawdzałeś co się dzieje z pamięciami jak wbijesz wszystkie timingi na maksymalnie najwyższą wartość ? :E byłem ciekaw jakie da wyniki w aidzie wtedy ale pc nie wstaje po zapisaniu ?

Ja ostatnio dla relaksu ETS2, ATS i lock na 75 fps. Można powiedzieć, że sprzęt chodzi na biegu jałowym. Niedługo docisnę go odświeżonym Metro Exodus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Send1N napisał:

Ja ma to samo że lubie pogrzebać i wycisnąc ze sprzętu ile się da bo tak naprawdę mam monitor 170hz ale lockuje 90% gier na 70-90fps z g-synciem i tylko w multi gram  wyżej ale też robię locka na 120 bo tyle mi styka + wolę opcję 120Hz z 10bpc zamiast 170 / 8 :E spokojnie by mi starczył nastaw ten co sprawdzałem 4550 na 1.19v

PS. Art sprawdzałeś co się dzieje z pamięciami jak wbijesz wszystkie timingi na maksymalnie najwyższą wartość ? :E byłem ciekaw jakie da wyniki w aidzie wtedy ale pc nie wstaje po zapisaniu ?

Musiałbym wyjąć 2 moduły, bo ganianie 4 na daisy chain to nawet na nie za ciasnych timingach jest dość nieprzyjemne ze względu na problemy z zasilaniem. Ostatnio jak wyjąłem 2 moduły i sprawdzałem jak śmiga IF na 2066 MHz to mi przestał bootować na 4 modułach na IF 2000 ewentualnie to wina nowszych biosów. Jednak mam uzasadniony strach jeśli idzie o trening pamięci przy każdym boocie. Z tego też względu trzymam CSodtdrvstr na 30 bo wydaje się, że wtedy +/- trenowanie przebiega podobnie przy każdym uruchomieniu 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to tak jak mówicie lubię grzebać ale do czasu i najlepiej żeby były jakieś efekty z tego. Z tym biosem to trochę się boję to ruszac bo tam dużo tego grzebania zeby to poustawiać dla poszczególnych rdzeni ale skoro mowiss ze będą z tego najlepsze rezultaty to pomyślę moze o tym. Ctr pod tym względem jest szybszy teoretycznie. Co ciekawe teoretycznie mimo tych powiedzmy niestabilnych ustawień pod core cyclerem to np cb20 notował lepsze wyniki, praktycznie każdy run byl Ok 6100 potem mialem cześć ustawień ze wynik były po 6130-6140 wiec gdzies ta wydajność musialabyc lepsza mimo ze all core caly czas na 4.7, mówię dziwne akcje z tymi procami jak na moje.

 

A bios mam najnowszy ze strony msi pod moją płytę bez dopsiku beta.

Edytowane przez marcinowozniako

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marcinowozniako napisał:

Szczerze to tak jak mówicie lubię grzebać ale do czasu i najlepiej żeby były jakieś efekty z tego. Z tym biosem to trochę się boję to ruszac bo tam dużo tego grzebania zeby to poustawiać dla poszczególnych rdzeni ale skoro mowiss ze będą z tego najlepsze rezultaty to pomyślę moze o tym. Ctr pod tym względem jest szybszy teoretycznie. Co ciekawe teoretycznie mimo tych powiedzmy niestabilnych ustawień pod core cyclerem to np cb20 notował lepsze wyniki, praktycznie każdy run byl Ok 6100 potem mialem cześć ustawień ze wynik były po 6130-6140 wiec gdzies ta wydajność musialabyc lepsza mimo ze all core caly czas na 4.7, mówię dziwne akcje z tymi procami jak na moje.

Rozciąganie zegarka ;) No i na zenach za mało napięcia często przekłada się na spadek wydajności pomimo utrzymania stabilności.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Art385 napisał:

Musiałbym wyjąć 2 moduły, bo ganianie 4 na daisy chain to nawet na nie za ciasnych timingach jest dość nieprzyjemne ze względu na problemy z zasilaniem. Ostatnio jak wyjąłem 2 moduły i sprawdzałem jak śmiga IF na 2066 MHz to mi przestał bootować na 4 modułach na IF 2000 ewentualnie to wina nowszych biosów. Jednak mam uzasadniony strach jeśli idzie o trening pamięci przy każdym boocie. Z tego też względu trzymam CSodtdrvstr na 30 bo wydaje się, że wtedy +/- trenowanie przebiega podobnie przy każdym uruchomieniu 

Mi chodziło w drugą stronę  poluzowane na max wszystko w alfach, subach itp ? pc nie wstaje bo takim wyluzowaniu :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Send1N napisał:

Mi chodziło w drugą stronę  poluzowane na max wszystko w alfach i subach itp ? pc nie wstaje bo takim wyluzowaniu :E 

A to nie próbowałem wystarczy w sumie że auto dasz na timingach i polecisz z zegarem będzie mega luźno i do dupy xD Z resztą obecnie mi wszystko gra. Puszczam V-sync i mam idealnie płynnie i tyle mi potrzeba 

27 minut temu, marcinowozniako napisał:

Rozciąganie zegarka tzn ze co? 

Normalnie to widzisz między zegarem performance a effective w HWifno ale bywa też tak, że nawet gdy się +/- pokrywają to i tak wydajność jest niższa bo dalej to występuje tylko ilość razy z jaką ryzen zmienia zegary na sekundę uniemożliwia zaobserwowanie tego. Natomiast nawet jak zapodasz ultra szybki pooling do odczytu to zje ci to taką liczbę cykli procesora, że i tak jakiekolwiek wyniki będą z tyłka. HWinfo na szybkim poolingu i snapshocie potrafi wciągnąć 10% xD 
No i dochodzą jeszcze konfigi gdzie zdarza się, że nawet na manualu ludzie mogą ustawić wysoki zegar ale w tle działają lejce i na budziku ma np. 4.8 tylko wydajność się nie zgadza. 
Tak jak napisałem wyżej to co tam już wbiłeś to jest tak naprawdę topka tego co ludzie osiągają na auto ustawieniach. Jest w zen3 tyle zabezpieczeń i limitów, że wyżej nie podskoczysz zachowując jako taką stabilność. Akcja wygląda tak, że bez dotykania czegokolwiek na golden samplach i dobrym chłodzeniu wyciągasz trochę ponad 5.9k w cb20 po tweakach z odkręconym EDC aby cache nie throthlował to między 6-6.1k (Na stock jest prawdopodobnie scalar ustawiony na x2 a może nawet x3). 

Ps. Jak chcesz mindfucka jak ryzen z windą rozkładają obciążenie po rdzeniach w przełożeniu na taktowanie w grach. To odpal sobie w OSD zamiast zegarów performance efektywne ;)

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja próbowałem 2133 cl63 trfc 999 bodajże tyle jest max + wszystko reszta jak najluźniej się da :E i nie chce wstać, tak nie bede grzebał w ten sposób już nie przeginajmy żeby mi wstało na takim gównie ?tym razem odpuszczam nie przetestuje tego ?

Skalar najlepiej na x1 ustawiać przy zabawie z pbo?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Send1N napisał:

ja próbowałem 2133 cl63 trfc 999 bodajże tyle jest max + wszystko reszta jak najluźniej się da :E i nie chce wstać, tak nie bede grzebał w ten sposób już nie przeginajmy żeby mi wstało na takim gównie ?tym razem odpuszczam nie przetestuje tego ?

Skalar najlepiej na x1 ustawiać przy zabawie z pbo?

Tak jest chłodniej jak będziesz chciał troszkę podbić zegarki to podbijasz scalar do momentu aż widzisz zyski. Później scalar spowoduje spadek zegarów bo napięcia + częstotliwość przełożą się na temperatury a teraz to chyba -25 MHz na każde 5 stopni i cap na 85 stopniach wymagający spadek poniżej 4.6 

Edytowane przez Art385
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Art385 napisał:

A to nie próbowałem wystarczy w sumie że auto dasz na timingach i polecisz z zegarem będzie mega luźno i do dupy xD Z resztą obecnie mi wszystko gra. Puszczam V-sync i mam idealnie płynnie i tyle mi potrzeba 

Normalnie to widzisz między zegarem performance a effective w HWifno ale bywa też tak, że nawet gdy się +/- pokrywają to i tak wydajność jest niższa bo dalej to występuje tylko ilość razy z jaką ryzen zmienia zegary na sekundę uniemożliwia zaobserwowanie tego. Natomiast nawet jak zapodasz ultra szybki pooling do odczytu to zje ci to taką liczbę cykli procesora, że i tak jakiekolwiek wyniki będą z tyłka. HWinfo na szybkim poolingu i snapshocie potrafi wciągnąć 10% xD 
No i dochodzą jeszcze konfigi gdzie zdarza się, że nawet na manualu ludzie mogą ustawić wysoki zegar ale w tle działają lejce i na budziku ma np. 4.8 tylko wydajność się nie zgadza. 
Tak jak napisałem wyżej to co tam już wbiłeś to jest tak naprawdę topka tego co ludzie osiągają na auto ustawieniach. Jest w zen3 tyle zabezpieczeń i limitów, że wyżej nie podskoczysz zachowując jako taką stabilność. Akcja wygląda tak, że bez dotykania czegokolwiek na golden samplach i dobrym chłodzeniu wyciągasz trochę ponad 5.9k w cb20 po tweakach z odkręconym EDC aby cache nie throthlował to między 6-6.1k (Na stock jest prawdopodobnie scalar ustawiony na x2 a może nawet x3). 

Ps. Jak chcesz mindfucka jak ryzen z windą rozkładają obciążenie po rdzeniach w przełożeniu na taktowanie w grach. To odpal sobie w OSD zamiast zegarów performance efektywne ;)

Mam odpalone te effective ale tam to po 2.2ghz jest czy cos to myślałem że jakiś bug czy ze przez 2 trzeba pomnożyć.  Wiesz teraz pytanie co ustawić do codziennego użytkowania. Na 5ghz działałem stabilnie i generalnie cb20 przechodził w gry gralem wyniki w cb20 byly po 6120-6140 ale pp odpaleniu core cyclera w sekundę restart. Sam nie wiem zostawię moze to normalnie pouzytkuje jak nie będzie restartów to zostawię a jak beda do zjadę troche i zobaczy się co i jak. Z tym curve moze w biosie powalczę i pbo ale to może jak będę mieć wolne w pracy aby nie siedziec do 3 w nocy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marcinowozniako napisał:

Mam odpalone te effective ale tam to po 2.2ghz jest czy cos to myślałem że jakiś bug czy ze przez 2 trzeba pomnożyć.  Wiesz teraz pytanie co ustawić do codziennego użytkowania. Na 5ghz działałem stabilnie i generalnie cb20 przechodził w gry gralem wyniki w cb20 byly po 6120-6140 ale pp odpaleniu core cyclera w sekundę restart. Sam nie wiem zostawię moze to normalnie pouzytkuje jak nie będzie restartów to zostawię a jak beda do zjadę troche i zobaczy się co i jak. Z tym curve moze w biosie powalczę i pbo ale to może jak będę mieć wolne w pracy aby nie siedziec do 3 w nocy :D

Tak to właśnie wygląda xD Jeśli używasz CTR to raczej wątpię abyś na nim jakoś trzasną 5 GHz. To się w biosie robi a jak zaliczasz bsod pod CC to CPU jest ekstremalnie niestabilny. Powinien tylko ci wywalić, że przeliczając taką a taką próbkę wystąpił błąd zaokrąglania. 
Jak chcesz szybkie ustawienia na 5 GHz to rób tak PPT/TDC/EDC:142/95/600. 600 ustawiasz po to aby L3 nie throthlowało (CTR obchodzi to przez SMU dlatego notujesz wyniki na L3 ponad 700 GB zamiast 600) trochę ci spadną zegarki ale szybsze L3 to szybsze L3. Dalej twoja sztuka jest lepsza więc możesz sprawdzić przyciąć TDC na 90 powinno to poskromić odrobinkę napięcie i troszkę zegarka ugrać temperaturą. Na początek offset -15 allcore u ciebie powinien chodzić bo masz w miarę równe rdzenie. Przy ataku na 5GHz bardzo wysoki negatywny offset cię zbytnio nie interesuje bo atakujesz max zegar na 2-4 rdzeniach a nie całym CPU. Zaczynasz od ze Scalar X1 i autoOC na +150 MHz. Komp powinien wystartować bez lipy. Jeśli wywali BSOD przy starcie windy zmniejsz offset, bo jak go włączysz i wyłączysz to ruszy ale będzie niestabilny. Co najczęściej po kilku dniach skończy się koniecznością uruchomienia naprawiania obrazu windy za pomocą SFC. Na twojej sztuce to powinno spowodować boosty dość stabilne między 4.9-5GHz i wzrost wydajności w testach ST w razie co możesz próbować podbijać scalar tak do x4 nie powino ci rozgrzać CPu do czerwoności. No ale pamiętaj, że wykręcenie ST powoduje spadek wydajności w MT. Powiedzmy w CB20 w ST zamiast 620-625 będziesz robił ~640 albo więcej kwestia do jakiego jajka się przyczepi a MT dostanie lekkiego hita około 6k pkt. No a jako, że gry nie szczególnie używają 16 wątków to wiadomo, że korzystniej jest atakować wyższy zegar. Tylko PBO powoduje, że CPU jest ciepły - bardzo ciepły i to już nie chodzi o same napięcia a o to, że tak wysokie takty na ryzenie powodują drastyczny wzrost temperatury a pośrednio wzrastają pobory na wszystkim.
AMD w zen3 dało tyle zabezpieczeń i ograniczników, że podejrzewam iż wiedzą, że może dojść do dość szybkiej degradacji. Pewnie stąd twardy cap przy temperaturze i ograniczenie do 4.6 na allcore. Ten CPU jak mu dasz możliwość i zapas temperatury to dobije do poborów których się nie powstydzi 3950x :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj system stawialem na nowo zeby dyski uporządkować, zrobiłem test w aidzie na ustawieniu jak z 3700x, proc przez CRT i tak zostanie. Jest ok chyba, Może jak BF wyjdzie będę sie bawil bo do tego co obecnie robie, jest nawet az za duzo ;)

aidanormalnowa.thumb.jpg.58bbc8d492c14e30cd9ed0ebe92fb808.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dominix1910 napisał:

Dzisiaj system stawialem na nowo zeby dyski uporządkować, zrobiłem test w aidzie na ustawieniu jak z 3700x, proc przez CRT i tak zostanie. Jest ok chyba, Może jak BF wyjdzie będę sie bawil bo do tego co obecnie robie, jest nawet az za duzo ;)

Jest git ;)  jakie ci trzyma wbfie zegary teraz??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę zainstalować i zobaczyć, w CRT w drugim profilu mam ustawione 4.6 i 4.575, może to podciągnę wyżej trochę i się zobaczy. I tak dawało mi to wcześniej średni fps na poziomie 240+ a wtedy miałem niższy zegar bo teraz na świeżym systemie CTR i ciut wyżej ustawił zegary a to i tak przy napięciu 1.275. Jak podbije może na 1.3 i zrobię 4.7 może 4.8 to będzie git malina, więcej mi nie trzeba. Teraz tylko czekać jak będe mógl opłacić monitor i czekać na paczkę, bo dopiero wersje 4k wysyłają a 2k jeszcze trzeba czekać ;/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Dominix1910 napisał:

Muszę zainstalować i zobaczyć, w CRT w drugim profilu mam ustawione 4.6 i 4.575, może to podciągnę wyżej trochę i się zobaczy. I tak dawało mi to wcześniej średni fps na poziomie 240+ a wtedy miałem niższy zegar bo teraz na świeżym systemie, CTR ciut wyżej ustawił zegary a to i tak przy napięciu 1.275. Jak podbije może na 1.3 i zrobię 4.7 może 4.8 to będzie git malina, więcej mi nie trzeba. Teraz tylko czekać jak będe mógl opłacić monitor i czekać na paczkę, bo dopiero wersje 4k wysyłają a 2k jeszcze trzeba czekać ;/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Send1N napisał:

A co z temperaturą GPU w takim razie teraz? :P 

nie powinno być źle. w trakcie tych upałów w idle miałem 28-29 stopni, teraz na topie gpu pokazuje 30 stopni, a w 3d marku wykręciłem 51 stopnia. więc w grach realnie dobije do 53-54 stopni w trakcie upału. Mam taki plan żeby na radiatorze gpu zrobić naleśnika push pull, bo póki co mam jedynie pusha z wentylatorów arctic p12. nie mam śrub montażowych żeby zamontować kolejne dwa... swoją drogą muszę poguglować gdzie takie śruby kupić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli różnica cpu po zmianie spora a z gpu żadna :> to dosyć ciekawe a za razem wydaje się zmianą idealną :P 

wydaje mi się że push-pull przy chłodnicy na topie nic nie da

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BFV zostanę na dx11, fps i frametime rowniejszy a fps rownie wysoki, ale nie powiem, cisnie proca ostro

t4zMbzb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było, ale na stronie MSI pojawiły się biosy do B550 z Agesa 1.2.0.3b. 

Do B550 Gaming Plus przynajmniej, do Tomahawka też. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryśki 5900x na Xcum w promocji po dwa dwieście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aio przerzucone na front i w tym ukropie temperaturki zacne. Wiec sprobowalem obnizyc napiecie i siadlo 4.6 GHz ustabilizowane na 1.25v -  nizej juz nie zschodze, zegara nie podnosze, bo taki wynik jest dla mnie w punkt. Swietny kompromis pomiedzy cisza, a niskimi temperaturami. Jesli teraz jest stabilnie, to w chlodniejsze dni rowniez bedzie :D 
wykonany real bench 60 minut, blender classroom, cb23 oraz GeekBench. 

jestem baaardzo zadowolony :) dziekuje wszystkim ktorzy doradzili w OC, w szczegolnosci @Saren7 ktory bezinteresownie podzielil sie na priv swoimi ustawieniami i przemysleniami. 
 

Edytowane przez kowallosu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...