Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Niech kolega robi co chce skoro żadne argumenty nie przemawiają do niego :) schody zaczną się przy odsprzedaży tego cepa po aplikacji metalu :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CTR dał mi wskazówki co do próbki procka, nie trafiłem na kasztana tylko golden (pierwszy raz w życiu :banan:)   ale to co ja używam to ręcznie dodałem do tego co faktycznie proc potrafi, i zmodyfikowałem profile także wiesz.... 

 

Co do gier od już dobrych kilku lat wiadomo że gry potrafią wykorzystać nawet i 8 rdzeni także wiesz, czasy się zmieniają poglądy czy opinie również.... 

Teraz, Send1N napisał:

skoro żadne argumenty nie przemawiają do niego

A tego nikt akurat nie powiedział. Zakupiłem na jutro nową pastę  thermal grizzly i raczej ją będę zakładał, ew założe na chwilę ciekły metal odpale sprawdze temp i tyle ( komputer będzie leżeć na płasko aby broń boże ciekły metal nie zepsuł mi kompa :Crash:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Minciu napisał:

Sam CB R23 doda pewnie z 5-7*C względem R20? 

 

kapkę cieplej jest względem r20 ale nie aż tyle ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Send1N napisał:

kapkę cieplej jest względem r20 ale nie aż tyle ;) 

Tak sobie strzeliłem, może przesadziłem :P 

 

Ale jak co jest też porównanie AIO i AC kolegi:

https://www.purepc.pl/corsair-h115i-pro-rgb-corsair-h60-test-systemow-chlodzenia?page=0,10

19 minut temu, marcinowozniako napisał:

..., ew założe na chwilę ciekły metal odpale sprawdze temp i tyle ..

Chyba i tak nawet po chwili nie da się później tego przywrócić do stanu fabrycznego.

Co do miśka, robi wżery.. głupia pasta też polecam ją olać ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Minciu napisał:

Ale jak co jest też porównanie AIO i AC kolegi:

Jeżeli to rzekomo jest porównanie do mojego coolera to radzę dokładnie doczytać jaki cooler posiadam. Na pewno nie ten którego test dałeś w linku....

3 minuty temu, Minciu napisał:

głupia pasta też polecam ją olać ;) 

Że Kryonaut to głupia pasta? Kurcze ciekawe masz określenia na takie rzeczy, nie wiedziałem że pasta termo może być głupia. Ale o co właściwie chodzi :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, marcinowozniako napisał:

Jeżeli to rzekomo jest porównanie do mojego coolera to radzę dokładnie doczytać jaki cooler posiadam. Na pewno nie ten którego test dałeś w linku....

Ty masz wersję PRO ;) nie no to smaruj ciekłym metalem i testuj ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Minciu napisał:

Chyba i tak nawet po chwili nie da się później tego przywrócić do stanu fabrycznego.

Co do miśka, robi wżery.. głupia pasta też polecam ją olać ;) 

Dokładnie

A co do pasty to wczoraj jeszcze miałem mx5 na procu, dzisiaj zapodałem z powrotem kryonauta bo i tak mam już wżery na stopce :E 

@marcinowozniako

Polecam gelid gc-extreme top wydajności, połowę tańsza od kryonauta sprawdzona substancja ? rozprowadza się tylko fatalnie jak ktoś chce smarować.

Chodzi o to że ponoć kryonaut rysuje/ robi "wrzery" na stopkach chłodzeń, ale np moje stopki były zjechane zawsze od lat za każdym razem za nim jeszcze kryonaut powstał ? więc sam nie potrafię ocenić, jedyne co jest faktem to to że w kolejnym teście past w 2021 co do wydajności kryonaut jest na 1 miejscu a drugi jest gelid o ułamek stopnia :E 

 

 

 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Minciu napisał:

Ty masz wersję PRO

No wiadomo, dla Pro użytkowników :smokin:

 

4 minuty temu, Minciu napisał:

 nie no to smaruj ciekłym metalem i testuj ;) 

:yltype:

 

Dobra bo robimy offtop panowie. Lepiej się pochwal Minciu co ugrałeś u siebie czy to ctr czy przez PBO jakieś wyniki z cb20? CPU profile 3dmarka? Ramy jak? 3800 cl14 ciasne czy atakujesz 4000? 

5 minut temu, Send1N napisał:

Polecam gelid gc-extreme top wydajności, połowę tańsza od kryonauta sprawdzona substancja ? rozprowadza się tylko fatalnie jak ktoś chce smarować.

Chodzi o to że ponoć kryonaut rysuje/ robi "wrzery" na stopkach chłodzeń, ale np moje stopki były zjechane zawsze od lat za każdym razem za nim jeszcze kryonaut powstał ? więc sam nie potrafię ocenić, jedyne co jest faktem to to że w kolejnym teście past w 2021 co do wydajności kryonaut jest na 1 miejscu a drugi jest gelid o ułamek stopnia :E 

Dzięki za rekomendacje natomiast pastę już zakupiłem a na tego gelida musiałbym czekać do połowy lipca... Zaryzykuje z tym kryonautem chociaż kusi mnie ten ciekły metal żeby chociaż odpalić tak jak mówię poziomo kompa żeby tam się nigdzie nie wylał. Stosowałem wcześniej ciekły metal w gamingowym lapku thin od MSI. Wgrałem tam wtedy modowany bios zarówno do GPU jak i do płyty głównej i wykręciłem 1 miejsce w 3dmarku na i7 7700hq z 1070maxq. Tam wtedy problemów nie było a to był lapek który jak wiadomo przenoszony z miejsca na miejsce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym wyżej jako przykład (w laptopie kładziesz na goły rdzeń) i to ma sens, zapodaj tego kryonauta 1g po taniości przynajmniej niczego nie stracisz a pasta wydajna, metal zwróć i git.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misio robi dziury w chłodzeniu i w IHSie ;) Sprawdzone. Czemu? Nie wiem, ale troche jakby tam nieraz piasek był i przy ściskaniu dziurawił IHS i Cooler. A jak dziurawisz miętki metal to ma on tendencję do wypływania, więc w sumie każdy kolejny montaż na miśku będzie odbijał się negatywnie na chłodzeniu, wypadałoby robić lapping podstawy i IHSa. O ile podstawę coolera jak cię mogę da się oganąć, to z IHSem jest problem taki jak z ciekłym metalem, tracisz gwarancję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, marcinowozniako napisał:

Dobra bo robimy offtop panowie. Lepiej się pochwal Minciu co ugrałeś u siebie czy to ctr czy przez PBO jakieś wyniki z cb20? CPU profile 3dmarka? Ramy jak? 3800 cl14 ciasne czy atakujesz 4000? 

Ramy ciągle luźno 3800c16-16-16 ( potrzeba czasu na zabawę ).

Proc po CTR i z moim sreberkiem mogę pomarzyć o wynikach jak na Twojej złotej sztuce. 

Żeby przejść na PBO to też potrzeba czasu na kolejne testy. Pewnie offset na VID trzeba by zapodać, aby lepiej boosta łapać. 

 

U mnie 1.275V potrzeba do 4575MHz w/g CTR na P2. Ty z takim napięciem piszesz, że latasz na 4700MHz all core, więc nie wiem co mam Ci powiedzieć? Czego oczekujesz? Że z moją sztuką Cię dogonię? Bez szans :) Zaraz puszczą nową partię rysków na stackowanych pamięciach i nasze będą starociami :P Tak jak było z 3600.. Puścili 5600x i stare 3600 można było sobie w oko wsadzić :D 

56 minut temu, marcinowozniako napisał:

Że Kryonaut to głupia pasta? Kurcze ciekawe masz określenia na takie rzeczy, nie wiedziałem że pasta termo może być głupia. Ale o co właściwie chodzi :hmm:

Jedna głupsza od drugiej. Misiek i ciekły metal obie są głupie ;) 

37 minut temu, Send1N napisał:

Pisałem już o tym wyżej jako przykład (w laptopie kładziesz na goły rdzeń) i to ma sens, zapodaj tego kryonauta 1g po taniości przynajmniej niczego nie stracisz a pasta wydajna, metal zwróć i git.

W laptopie to sens ma ta płachta, szczególnie jak dostęp do pasty wiąże się z godzinami rozbierania i składania.

https://www.euro.com.pl/chlodzenie-procesory/-pasta-thermal-grizzly-carb-war-25-25-0-2.bhtml

 

Metal albo pod IHS, albo dla sportu gdzie nie liczy się nic prócz wydajności. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Minciu napisał:

potrzeba czasu na zabawę ).

Przecież to nie twoja pierwsza platfroma amd, zarzuć timmingi jak miałeś na 3600 i popraw ew jak nie będzie stabilności aczkolwiek z dużą dozą prawdopodobieństwa powiem że stabilność będziesz mieć. To ja u siebie wiem że doszedłem do skraju możliwości samych pamięci i ustawienia przepisałem z 3600 i wsio bangla (potwierdzone testami stabilności żeby nie było)

 

4 minuty temu, Minciu napisał:

U mnie 1.275V potrzeba do 4575MHz w/g CTR na P2.

A p1? p2 to profil raczej growy no i mówię możesz do tego trochę dodać, mi na p1 czyli allcore pokazał 4600, +100mhz dodałem i to jest stabilne, ogólnie chyba wszędzie dodałem sporo mhz przy profilach px dałem tam jeszcze więcej papu aby się to nie wywaliło przy jakiś mocniejszych testach. 

 

6 minut temu, Minciu napisał:

Że z moją sztuką Cię dogonię? Bez szans :)

Nikogo nie musisz gonić, masz przecież 5900x a nie 5800 jak ja, także to prędzej ja Ciebie muszę gonić ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen 3600 miałem z 2x8GB Patriot 4400c19. 

Zen 5900x mam z 4x8GB Patriot 4133c19. 

Jeśli mam przepisać wszystko z góry na dół to raczej się tak nie da ;) Inna płyta, inny proc, inne pamięci, inna ilość modułów ram. 

Nie mam parcia na proca i ram, bo tutaj cokolwiek lekko liźnięte i tak jest ponad moje potrzeby do OLEDa 4K 120Hz. RTX3080 jest głównym sprawcą obniżania FPSów. Wymiana GPU oczywiście też odpada bo po co, jak Gsync dobrze maskuje niedomaganie karty, która i tak jest na wagę złota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z 3800cl14 to możesz mieć ciężko ale nie wiem czy ze względu na problem z samymi kośćmi czy może z IMC które nie utrzyma tego. Ja mam 2x16 DR i wiem że u mnie pełne cl14 kończy się na 3600MHZ i tak działałem na R5 3600. Teraz pod 5800x ogarnąłem 3800CL14-15-14-14 z lekko luźniejszymi timmingami i też jestem zadowolony. U mnie podobnie jak u Ciebie wąskim gardłem w większości jest GPU w 1440p. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie próbowałem nawet startować z CL14-14-14 na 3800. Wrzuciłem na razie to co mi podrzucił @Art385 - Dzięki :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mo ktoś doświadczenia z najnowszym biosem z AGESA 1.2.0.2 do X570 Unify

Po aktualizacji do najnowszej stabilnej wersji 2 tygodnie temu, już 3 razy crashował mi CPU. Nie był to twardy crash ale jeden z CCD lub oba pokazywały zegary ~650MHZ i cały system działał bardzo wolno. reset naprawiał problem.

Zaczęło się tak dziać po aktualizacji biosu. Wcześniej od listopada zero problemów z systemem.  CPU na stock. Temperatury, napięcia, wszystko ok

 

EDIT

Chyba wrócę to wcześniejszego biosu lub do najnowszej bety

 

 

 

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, marcinowozniako napisał:

Ty weź tutaj nie epatuj złą energią do innych. Jesteśmy na forum entuzjastów, tutaj większość wymienia sprzęt co generacje grając w jakieś gry AAA spod biosu ja nie wiem, chyba zaczynasz nie pasować do towarzystwa kolego....

Pomiędzy 4,8, a 4,7 poza benchmarkami nie zauważysz różnicy, To, że w testach po oc dają 1,35+ V to po to aby sprawdzić granice sztuki. Nikt nie katuje 24/7 cpu przy takich wartościach. Mam podobnie jak u Ciebie. 4,7 możliwe jest przy niskim vcore. Do 4,8 GHz potrzebuję 1,3+ V.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje czy przy manualnym OC z biosu throttling przy 90C dalej będzie występował? Gdzieś znalazłem informacje że przy manualnym OC jest wyłączony i dopiero w razie problemów z chłodzeniem zadziała awaryjne wyłączenie przy 115C dla Zen3. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z Asusem wrzucał nowy bios AGESA 1.2.0.3 patch B? @Saren7 może? Ja zostałem na 1.2.0.0. bo upgrade z 1.1.8.0. był dosyć traumatyczny ;) a w sumie wszystko mi na dzisiaj na 1.2.0.0. działa.. 

Ogólnie, jak sama AGESA warto? Między wierszami z tego co tutaj piszecie to widzę, że chyba jest dobrze, choć dopisek "beta" mnie trochę odstrasza.
No i jak to Asusowi poszło? Profile pójdą czy znów start od zera? 

 

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Alyjen napisał:

Ktoś z Asusem wrzucał nowy bios AGESA 1.2.0.3 patch B? @Saren7 może? Ja zostałem na 1.2.0.0. bo upgrade z 1.1.8.0. był dosyć traumatyczny ;) a w sumie wszystko mi na dzisiaj na 1.2.0.0. działa.. 

Ogólnie, jak sama AGESA warto? Między wierszami z tego co tutaj piszecie to widzę, że chyba jest dobrze, choć dopisek "beta" mnie trochę odstrasza.
No i jak to Asusowi poszło? Profile pójdą czy znów start od zera? 

 

Ja dziś wrzuciłem 1.2.0.3 A. IF 2000 dalej nie osiągalne po teście pamięci w Aida około 100 whea. Testuję właśnie 3933 i wygląda to dość ciekawie. Profili nie sprawdzałem ustawiam od zera zawsze. Jak na razie żadnych niespodzianek. 

 

ff07879490d16dce.png

Edytowane przez Pablloo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Alyjen napisał:

Ktoś z Asusem wrzucał nowy bios AGESA 1.2.0.3 patch B? @Saren7 może? Ja zostałem na 1.2.0.0. bo upgrade z 1.1.8.0. był dosyć traumatyczny ;) a w sumie wszystko mi na dzisiaj na 1.2.0.0. działa.. 

Ogólnie, jak sama AGESA warto? Między wierszami z tego co tutaj piszecie to widzę, że chyba jest dobrze, choć dopisek "beta" mnie trochę odstrasza.
No i jak to Asusowi poszło? Profile pójdą czy znów start od zera? 

 

Jeszcze nie próbowałem. Dopisek BETA również mnie zniechęcił.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Saren7 napisał:

Jeszcze nie próbowałem. Dopisek BETA również mnie zniechęcił.

Patch A jest już bez bety, ale też mi się nie chce wgrywać czegoś co w momencie update jest już nieaktualne.. może gdyby różnice były jakoś lepiej udokumentowane, niestety nie są. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, marcinowozniako napisał:

Ok, wrzuć mi z ciekawości swoje ustawienia spod biosu. A o post to chodziło mi wcześniejszy czy widziałeś tam z 4 dni wstecz bodajże gdzie też napisałeś mi ustawienia pod 5ghz pbo z curve i faktycznie boostował pod te 5ghz ale allcore było niższe i cyclecore i tak był niestabilny.... Co ciekawe znowu widziałem twoje wyniki z geekbencha czy z cb20 i moje były paradoksalnie lepsze.... Zrób test z ciekawości w 3dmarku cpu profile o ile masz 3dmarka... 

Ja nie wiem co ty masz z tym all core? Sampla masz bardzo dobrego ale na auto pewnych rzeczy nie przeskoczysz chyba, że chłodzeniem. Masz wrzucam wyniki z CPU profile, który swoją drogą jest naprawdę fajny bo pozwala całkiem ładnie sprawdzić jak się boosty trzymają między przy kolejnych testach. Jak coś to nie ciąłem limitów pod wyniki dalej jest 142/95/600 

https://www.3dmark.com/3dm/63223794?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Minciu napisał:

W laptopie to sens ma ta płachta, szczególnie jak dostęp do pasty wiąże się z godzinami rozbierania i składania.

https://www.euro.com.pl/chlodzenie-procesory/-pasta-thermal-grizzly-carb-war-25-25-0-2.bhtml

Ten termopad mimo kozackiej specyfikacji wypada słabo z tego co widziałem :E

10 godzin temu, Minciu napisał:

Pewnie offset na VID trzeba by zapodać, aby lepiej boosta łapać. 

Jak zrobić offset na vid? :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pablloo napisał:

Testuję właśnie 3933 i wygląda to dość ciekawie. Profili nie sprawdzałem ustawiam od zera zawsze. Jak na razie żadnych niespodzianek. 

 

 

WTF wgl :> :E czyli jednak to jest możliwe? ? nie spodziewałem sie stabilności powyżej 3800mhz gdzieś u kogoś ?

Tylko ten czas przelotu tm5 42min przy takich ustawieniach coś długawy

10 godzin temu, Minciu napisał:

Ja jeszcze nie próbowałem nawet startować z CL14-14-14 na 3800

 

Jakbys zrobił na 4 ławkach taką rakietę w dodatku na binie 4133 to by mi gul urósł xD 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...