Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Saren7 napisał:

Daj na start 4,7 1,25 V. U mnie 4,675 1,3 V pokazywało bez kalibracji LLC. Też mi się trafił z 2 CCD. Ciekawe na jakim najniższym napięciu Twoja sztuka będzie stabilna.

Ustawione 4,7GHz all core przy napięciu 1,236V z LLC (lvl2). Pod obciążeniem realnie trzyma 1,24V. CB r20 przechodzi bez problemu. Max temperatura 79 stopni. Prime95 nie testowałem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Ronn!3T napisał:

Ustawione 4,7GHz all core przy napięciu 1,236V z LLC (lvl2). Pod obciążeniem realnie trzyma 1,24V. CB r20 przechodzi bez problemu. Max temperatura 79 stopni. Prime95 nie testowałem.

Prawie 80* na tak małym napięciu w R20?  Prime nawet nie używaj bo od temp będzie się wywalał. Puść render 4k classroom  zobacz czy nie wywali i czy nie ma whea w hwinfo. Potem testuj w swoich zastosowaniach. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, Ronn!3T napisał:

Ustawione 4,7GHz all core przy napięciu 1,236V z LLC (lvl2). Pod obciążeniem realnie trzyma 1,24V. CB r20 przechodzi bez problemu. Max temperatura 79 stopni. Prime95 nie testowałem.

Zapodasz wynik z Geekbench? Polecam do testów ustawić wentylator na 100%. 

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, novi napisał:

Prawie 80* na tak małym napięciu w R20?  Prime nawet nie używaj bo od temp będzie się wywalał. Puść render 4k classroom  zobacz czy nie wywali i czy nie ma whea w hwinfo. Potem testuj w swoich zastosowaniach. 

 

Może dlatego, że mam krzywą wentylatora w biosie ustawioną z naciskiem na ciszę. W grach nie przekracza 62 stopni. Zrobię dziś testy na standardowej krzywej. 

PSFix_20210702_072652.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawde u mnie obroty wentylatorów na AIO mają bardzo znikomy wpływ na temperaturę. Największym ograniczeniem jest tutaj szybkość odbioru ciepła z rdzenia. Dlatego ustawiłem sztywne 900 rpm i mam spokój. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 minut temu, Ronn!3T napisał:

Może dlatego, że mam krzywą wentylatora w biosie ustawioną z naciskiem na ciszę. W grach nie przekracza 62 stopni. Zrobię dziś testy na standardowej krzywej. 

PSFix_20210702_072652.jpg

Do testów włączam w  Fan Control 100%. U mnie na VCORE 1,23 V; VSOC 1,1125 V mam pod R23 maksymalnie 71 stopni. Też Fortis 3. R23 mocniej dociska niż R20.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najskuteczniej wytestować FCLK?  Coś co jednocześnie obciąży kontroler i GPU? Może TimeSpy w pętli + Prime95 Large, albo TM5 + TimeSpy. \

Co polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
12 minut temu, severall napisał:

Jak najskuteczniej wytestować FCLK?  Coś co jednocześnie obciąży kontroler i GPU? Może TimeSpy w pętli + Prime95 Large, albo TM5 + TimeSpy. \

Co polecacie?

Kilka godzin w grze dociskającej cpu np. BF V multi na niskich detalach z odblokowanym fps.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 minut temu, Saren7 napisał:

Kilka godzin w grze dociskającej cpu np. BF V multi na niskich detalach z odblokowanym fps.

W grach wszystko jest ok, ale jednak potrafi raz na 5 testów walnąć BSODa i WHEA przy teście memowy w AIDA64. Tzn. póki co na VSOC 1.14 nie zdarzyło się jeszcze a już chyba z 20 testów zrobiłem pod rząd ;). Zazwyczaj BSOD następuje jak testuje cache L3. 

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, severall napisał:

W grach wszystko jest ok, ale jednak potrafi raz na 5 testów walnąć BSODa i WHEA przy teście memowy w AIDA64. Tzn. póki co na VSOC 1.14 nie zdarzyło się jeszcze a już chyba z 20 testów zrobiłem pod rząd ;). Zazwyczaj BSOD następuje jak testuje cache L3. 

Mi w AIDA64 przechodziło bez problemu a w BFV po 3 godzinach dostałem reset. Podbiłem  VSOC na 1,125 V i jest ok. Testy na 1,08 V były bez błędów. Codzienne użytkowanie najlepiej weryfikuje. Jak nie dostanę żadnego błędu po tygodniu uznaje za stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
25 minut temu, severall napisał:

W grach wszystko jest ok, ale jednak potrafi raz na 5 testów walnąć BSODa i WHEA przy teście memowy w AIDA64. Tzn. póki co na VSOC 1.14 nie zdarzyło się jeszcze a już chyba z 20 testów zrobiłem pod rząd ;). Zazwyczaj BSOD następuje jak testuje cache L3. 

Podbij napiecie na cpu, BSOD to musi byc gruba niestabilnosc i ktores napiecie lezy. Stawiam na vcore cpu. Nigdy nie mialem BSOD jesli cpu byl dowoltowany, co najwyzej za niskie napiecie na ram tez powodowalo, jednak to szybko bylo weryfikowane. SOC ponizej 1.1v pod obciazeniem bym nigdy nie schodzil a WHEA czesto powoduje zbyt niskie VDDG. Sprawdzaj napiecia pod obciazeniem bo nie zawsze pokrywa sie to z tym co wbijesz w bios.

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Podbij napiecie na cpu, BSOD to musi byc gruba niestabilnosc i ktores napiecie lezy. Stawiam na vcore cpu. Nigdy nie mialem BSOD jesli cpu byl dowoltowany, co najwyzej za niskie napiecie na ram tez powodowalo, jednak to szybko bylo weryfikowane. SOC ponizej 1.1v pod obciazeniem bym nigdy nie schodzil a WHEA czesto powoduje zbyt niskie VDDG. Sprawdzaj napiecia pod obciazeniem bo nie zawsze pokrywa sie to z tym co wbijesz w bios.

Raczej CPU vcore wykluczam bo ma za sobą wielogodzinne testy w czym tylko się da, a problemy  się zaczęły jak zmieniłem FCLK z 1800 na 1866MHz. We wszystkim było stabilnie (gry, CB23, Prime95 Large, TM5) tylko AIDA potrafi wyłożyć i też WHEA interconnect error sugeruje niestabilne FCLK raczej. Na razie potestuję na wyższym VSOC i zobaczymy. 

Edytowane przez severall
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, severall napisał:

Jak najskuteczniej wytestować FCLK?  Coś co jednocześnie obciąży kontroler i GPU? Może TimeSpy w pętli + Prime95 Large, albo TM5 + TimeSpy. \

Co polecacie?

y-cruncher z włączonymi wszystkimi testami 3 pętle powinny zająć około godziny 
alternatywa to OCCT dociśnięte na maksa dla procka + np. Folding@Home liczące na grafice 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam po prostu uzywac kompa w warunkach  codziennych  a nie testowac w czyms czego nie uzywamy na codzien :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

testuje się w skrajnych warunkach po to żeby działało stabilnie 24h, a nie crashowało raz na 72h:) w "codziennych warunkach"

Edytowane przez wrobel_krk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe życie testy. Ustabilizujemy PBO, ram wchodzi nowa Agesa o cyk od nowa. Wszystko się powtarza jak cykl z żniwiarzami w Mass Effect.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 minut temu, wrobel_krk napisał:

testuje się w skrajnych warunkach po to żeby działało stabilnie 24h, a nie crashowało raz na 72h:) w "codziennych warunkach"

Jesli crashuje w normalnych warunkach to chyba jest to najlepszy test ;)  Ty pewnie jestes z tych co lubia Prime95 :rotfl:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z swojego doświadczenia z Oc na 3700x ale ogólnie AMD i whea, to mi potrafiło mi wywalić raz na ruski rok np przy kompilacji projektu i włączonym np YT, dlatego kolejne nastawy testowałem np tm5 plus odpalone gta V plus coś tam Jeszce żeby i karta i cpu były obciążone , temperatury wysokie itd.

Bo crashe przeważnie w skrajnych przypadkach wyskakują, które testami się próbuje wywołać, a nie czekać aż same przypadkiem wystąpią

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się z prośbą o pomoc.

Mój setup:
PROC: Ryzen 5 5600X
MOBO: Gigabyte Aorus Elite V2 (Bios F13g - AGESA 1.2.0.1 A)
RAM: 2x Patriot Viper Blackout 16GB(2x8GB) 4133Mhz (18-22-22-42 1.4V) Samsung B-Die  P/N: PVB416G413x8K  

Problem: 
Przy włożonych 4x8GB kościach nie bootuje się przy dość "luźnych" ustawieniach pamięci: 
ram: XMP 18-22-22-42 1.4V 3600Mhz 
procesor: napięcia/taktowania: AUTO  

Przy włożonych dwóch kościach wstaje przy IF: 2000, wszystkie napięcia na AUTO, tylko  RAM = 1.4V z takimi ustawieniami pamięci:

2x8GB_Viper_4k.png.3b5c2ed498fa6d44e658d4579e13c694.png

Komp przy włożonych dwóch kościach 2x8GB pamięci śmiga, przy włożonych 4x8GB  przy nie bootuje się przy 3600 nawet przy luźniejszych timingach CL20+

Co mam zrobić, żeby ten drań zaczął wstawać przy 4x8GB conajmniej na 3600Mhz ? 
Proszę o radę, jak ustawić napięcia i CAD_BUS/ProcODT/RTT , żeby chociaż z kiepskimi timingami ten drań zaczął wstawać przy 4x8GB.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, wrobel_krk napisał:

Bo crashe przeważnie w skrajnych przypadkach wyskakują, które testami się próbuje wywołać, a nie czekać aż same przypadkiem wystąpią

 

Oh realy :rotfl:  Dzieki za tajemna wiedze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Oh realy :rotfl:  Dzieki za tajemna wiedze ;)

żeby userowi z 3k reputacji takie cosik tłumaczyć, poco się ram testuje i jak to polecam się na przyszłość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, wrobel_krk napisał:

żeby userowi z 3k reputacji takie cosik tłumaczyć, poco się ram testuje i jak to polecam się na przyszłość

Dlatego jeszcze raz ci dziekuje za rady :red:

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ugh, zamówiłem sobie na początku tygodnia R5 5600X OEM w xkomie, a dziś dostaję info że dostawa się opóźniła i wyślą dopiero pod koniec następnego tygodnia.

No to się nacieszyłem upgradem. xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Fajnie że podałeś typ tego extendera bo z samego zdjęcia tak niskiej jakości trudno wywnioskować. Po zdjęciu wnioskuje, że to ten typ:  https://rbline.pl/extender-poe-pft1320-36882.html    Ogólnie standardowe extendery jakie stosowałem tylko regenerują sygnał nie są switchami czyli nie rozdzielają sygnału. W tym przypadku mają w sobie switcha. Różnica jest taka, że takie urządzenie różni się od typowego switcha tym, że zasilanie bierze z "głównego" switcha POE i nie ma w sobie zasilacza (taka jest idea extenderów). Na stronie którą podlinkowałem jest informacja  Więc można łączyć kaskadowo. Jednak pod 1 wyjście nie podłączysz kolejnych 2 extenderów (pewnie sam z siebie pobiera na własne działanie ze 2 W) oraz 3 kamer (każda np. po 6W). Czyli nie możesz podłączyć urządzeń które w sumie biorą więcej niż 15W.            
    • Zamierzam przesiąść się z 13700kf na 7800x3d i chciałbym go posadzić na dobrej płycie x670e w rozsądnej cenie, używki też wchodzą w grę, co byście polecili powiedzmy do kwoty 1500 zł im mniej tym lepiej. Nie śledziłem wątku więc nie wiem jak z oc wyżej wymienionego procka, mocno wyżyłowany czy mozna go jeszcze podkręcić czy lepiej iść w UV? 
    • Pograłem trochę dłużej: VRR i flickering - testowałem Squad gdzie FPS potrafi spaść ze 120 do 80 FPS, zero mignięć. Zablokowałem FPSy w grze na 45 i też zero mignięć. Może są różne wersje softu albo nie wiem, u mnie nie miga. Smużenie - jak się przypatrzy to jest przy ciemnych kolorach, ale na pewno nie taka skala jak kiedyś to było na VA. Na tyle małe że podczas normalnej rozgrywki tego nie widać i można pominąć (pewnie subiektywne, ale mi nie przeszkadza).  Skalibrowałem HDR w apce do kalibracji W11, wyszło że max jasnosć to jakieś 1150-1200 nitów. Wieczorem w grach robi serio robotę, pierwszy raz musiałem oczy zmrużyć patrząc na płomienie  Jakieś tam VA/IPS z podświetleniem krawędziowym to w ogóle nie ma jak porównać... Oby więcej takich Miniled powstawało, pakować więcej stref, walczyć ze smużeniem i super sprzęt za nieduże pieniądze.  Dziwi mnie trochę polityka cenowa, kupiłem go za 1600 zł, a na drugi dzień kosztował 2000 zł, potem 1800 zł i znowu 2000 zł. Chyba malutko ich produkują że ceny tak skaczą. Za 2k to nie warto zdecydowanie, 1600 adekwatna cena.
    • Też tak myślę, jeśli te przecieki są prawdziwe i jeśli dalej pogłębią dysproporcję między serią 90 a 80 to nie zdziwię się jak 5080 będzie miało wydajność ledwie 4090 i 16GB, to by oznaczało, że ten ostatni w ogóle nie stanieje i pozostałby na pułapie 6-7k PLN. To byłoby bardzo w stylu NV
    • Gra do niczego nie zmusza, przynajmniej grając w demko nie czułem takiej potrzeby, aby parować cały czas, częściej używałem uników.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...