Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

..Pow pewnych wartosci juz sie tak fps nie skaluje przy kreceniu ramu. To co wybierzesz to bardziej kwestia spokoju psychiki niz lepszych cyferek w benchmarkach.

W punkt.. Każdy kolejny ułamek FPSa od pewnego poziomu to:

1. worek siana na lepszy moduły albo przebieranie za lepszym binem.

2. worek siana na lepszą płytę albo przebieranie za lepszym binem.

3. worek siana na żonglerkę w przebieraniu CPU pod lepsze IMC

4. OGROM CZASU KTÓREGO POCHŁANIANIE IDZIE W SKALI LOGARYTMICZNEJ. 

 

A na koniec i tak zazwyczaj najsłabszym ogniwem będzie GPU. A jak ktoś siedzi na FHD to marnuje czas, pieniądze i potencjał walcząc o 290FPS zamiast 285FPS gdzie i tak wszystko wygląda tak :kupa:

Największy fenomen to walka z Hynixami, gdzie lepiej zostać 2 godziny po pracy i kupić Microny albo 4h i kupić Bdie zamiast 3 tygodnie użerać się z gównem :D 

A lada moment DDR5 i Intel 12g sprawi, że wszystko pójdzie na marne :P 

Chyba od 2-3 tygodni Novi ustawia ram i cpu, a ja gram w tym czasie z randomami gry rankingowe bo Novi nie jest jeszcze gotów :P 

Edytowane przez Minciu
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1T wpadło. Widzę, że kluczem do stabilności przy wysokiej częstotliwości jest trzymanie wysoko tFAW. tRCDRD na 19. Jak po 2h przejdzie BFV i Division 2 można uznać za sukces.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2t jest wydajniejsze pisałem ci już ? probowales to 1t jak wpiszesz w cad setup 56-56-56 ? bez luzowania reszty :>

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

1T na Intelu daje dużo w stosunku do 2T jeśli chodzi o czas robienia TM5, różnica to aż 6mim u mnie wiec pewnie na AMD tez podobna zależność występuje. 

Na AMD aż tyle nie daje. Jak chcesz skrócić czas liczenia to TFAW to twój najlepszy przyjaciel. 

 

2 godziny temu, Minciu napisał:

W punkt.. Każdy kolejny ułamek FPSa od pewnego poziomu to:

1. worek siana na lepszy moduły albo przebieranie za lepszym binem.

2. worek siana na lepszą płytę albo przebieranie za lepszym binem.

3. worek siana na żonglerkę w przebieraniu CPU pod lepsze IMC

4. OGROM CZASU KTÓREGO POCHŁANIANIE IDZIE W SKALI LOGARYTMICZNEJ. 

 

A na koniec i tak zazwyczaj najsłabszym ogniwem będzie GPU. A jak ktoś siedzi na FHD to marnuje czas, pieniądze i potencjał walcząc o 290FPS zamiast 285FPS gdzie i tak wszystko wygląda tak :kupa:

Największy fenomen to walka z Hynixami, gdzie lepiej zostać 2 godziny po pracy i kupić Microny albo 4h i kupić Bdie zamiast 3 tygodnie użerać się z gównem :D 

A lada moment DDR5 i Intel 12g sprawi, że wszystko pójdzie na marne :P 

Chyba od 2-3 tygodni Novi ustawia ram i cpu, a ja gram w tym czasie z randomami gry rankingowe bo Novi nie jest jeszcze gotów :P 

Patologia to jest poustawianie na GD CL14 które jest wolne ale można się potasować do timingów :E Oczywiście sam lubię przykatować benchmarki aż tak do porzygu ale jeśli idzie o 24/7 to wolę jednak coś co śmiga a jak stracę 1-2% Niech nawet 3% w FHD którego nie używam no to trudno xd 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analizując opóźnienia różnica między 1T i 2T na AMD jest taka jak między dwoma najbliższymi częstotliwościami ramu czyli 67 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

3900MHz. 2T GDM-OFF 58.6ns czas dostepu. Lepiej niz 1T GDM-ON. Nie patrzcie na Freq i MCLK itd.. Zen timing sie gubi z BCLK ustawionym na ponad 101MHz. 

image.png.58a86fa1140dd99a1c8f33e4807e461e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie nie o to chodzi.

Tak mam 3900MHz. zamiast 3933MHz. ktore jest spartolone na MSI i daje wyzsze opoznienia ... niz na 3866MHz ...

Sa dwie opcje MSI przelacza jakies timingi ktorych nie widze albo to sa fizyczne ograniczenia procka wynikajace z jego budowy ...

Przerabialem juz wszystko do 4266MHz. wlacznie. Oczywiscie 1:1 z IF ale cl.18 ... Do tego nigdy nie potrzebowalem wiecej niz 1.23V na SOC i 1.43V na pamieciach ale zawsze opoznienie bylo slabsze niz te na 3900MHz. co mam obecnie. To jest APU i od odczytu liniowego duzo wazniejsze jest opoznienie do pamieci. Najlepsze wyniki mam wlasnie w okolicach 58.5-58.6ns czyli 2T i GDM-OFF przy 3900.

101MHz. na BCLK jest calkowicie bezpieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Send1N napisał:

2t jest wydajniejsze pisałem ci już ? probowales to 1t jak wpiszesz w cad setup 56-56-56 ? bez luzowania reszty :>

Cad setup jeszcze nigdy nie ruszałem. Od czego to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do testów ramu jak i proca ładnie różnice było widać na low w Shadow of the Tomb Raider. Tylko kto gra w takich ustawieniach. Gra która dobitnie korzysta z zasobów CPU i ram jest warzone ale tam trudniej o powtarzalne testy. Sam jadę na płaskim 3800c14 z gdm on. I nie mam chęci grzebać dalej gdyż do czasu wyjścia Bf mocy mi nie brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Saren7 napisał:

Cad setup jeszcze nigdy nie ruszałem. Od czego to jest?

timingi od IF,  standardowo jest 0-0-0 na auto czyli najszybciej, jak ustabilizowałeś 2t to powinno pomoc działać 1t, będzie to druga najszybsza opcja oprócz 1t 0-0-0

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

timingi od IF,  standardowo jest 0-0-0 na auto czyli najszybciej, jak ustabilizowałeś 2t to powinno pomoc działać 1t, będzie to druga najszybsza opcja oprócz 1t 0-0-0

Nie ma róży bez kolcy. Dla IF=1966 muszę podnieść Vcore, aby przeszło testy stabilności. Przy 1933 nie było konieczności, ale podbiłem hipotetycznie o jedno oczko. Ogólnie 2T nie powoduje jakoś dużych start na Zen3, a jest dużo większe pole do działań. Opłaca się atakować wyższą częstotliwość z 2T. Zabawy z 1T na razie odpuszczę. Czas na granie/oglądanie.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te timingi ktore podalem przekladaja sie na takie wyniki:

wyniki.jpg.22addb63b67112c2efc93f1a11b475ac.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wybrałem B550-A pro Novi Edition :smokin:, wyszarpałem za 400 + darmowa dostawa więc dla zasady trzeba było brać, na dniach coś może podstrugam jeszcze z tego na 4 ławkach ciut lepiej ? 

0b15e56077650.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tRFC marzeń crucialowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge zjechać do 245 maksymalnie ale to już na 2 modułach trzeba bylo w biosie dać 1.51v zamiast 1.49 więc bez sensu bo już blisko granicy ich przegrzewania :P to teraz z obrazka działa na 1.47v z cl15.

Ciekawe jak teraz z napięciem będzie na tej płycie czy będzie pod windą w hwinfo podbite a może teraz odwrotnie, przykładowo na b450 tomahawk jak dam w biosie 1.5v na pamięciach to w hw info jest to już 1.54v

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 590 aktualnie,  3866 1,41 V. Pewnie jeszcze dałoby się zejść, ale wiele to nie zmieni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajęcia to mam w uj, 1 pc do roboty, jutro laptop, w sobotę telefon ugadany :E dzisiaj cala noc grzebania i bawienia się w przekładki z tym ryzenem 2600 od tego młodego co się trzęsie bo ma wakacje, trzeba to ogarnąć jak najszybciej :E 

5zł xD ? Tą płytkę wziąłem tylko dlatego że żałowałem tej promocji na dzień ojca jak można było wyrwać za 349zl a novi mi niewiele drożej oddał, bo na tomahawka mam kupca już tutaj w miasteczku ale może a nóż z ramu jeszcze coś ciut wycisnę np płaskie 15-15-15 zamiast 15-16-15 i 3800 zamiast 3733.

Trzeba sie pozbyć tej płyty puki ktoś ją chce jeszcze więc trafiła sie okazja na podmiankę z jeszcze w miarę sensowną dopłatą.

 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez na patkach 4400 to obciach miec CL15 przy 3733, rozumiem ze kasztan roku cpu i kasztan ramy :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadz 4 moduły kiedyś na amd to zobaczysz jaka jest roznica z napięciami, do cl14 aby w ogóle do windy wbić trzeba dać u mnie 1.53v w biosie co daje już 1.58 w hwinfo :E co dopiero ile trzeba dać do stabilności + nawiew którego nie chce zakładać, cały + w 4 modułach albo 2x16 jest taki że z miejsca dostajesz boost względem 2 ławek i nawet luzniejsze 4x8 jest szybsze w grach. Ja sobie leciałem na 2x8 3733 cl14 przy 1.48v a teraz 4x8 wymaga prawie tyle samo V do cl15 gdzie cl15 wymagało tylko 1.41v przy 2x8 ;) Wolę zostawić cl15 i nie zauważyć żadnej roznicy względem 14 :E a nie zakładać chłodzenia. Na początku przy 4x8 na b450 to ciężko mi było nawet coś poniżej cl16 gdm on zrobić bo komp świrował totalnie, walki jest sporo więcej niż z 2 modułami aby w ogóle windę odpalić :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Send1N napisał:

Wsadz 4 moduły kiedyś na amd to zobaczysz jaka jest roznica z napięciami, do cl14 aby w ogóle do windy wbić trzeba dać u mnie 1.53v w biosie co daje już 1.58 w hwinfo :E co dopiero ile trzeba dać do stabilności + nawiew którego nie chce zakładać, cały + w 4 modułach albo 2x16 jest taki że z miejsca dostajesz boost względem 2 ławek i nawet luzniejsze 4x8 jest szybsze w grach. Ja sobie leciałem na 2x8 3733 cl14 przy 1.48v a teraz 4x8 wymaga prawie tyle samo V do cl15 gdzie cl15 wymagało tylko 1.41v przy 2x8 ;) 

No przeciez ja tak pol zartem to pisze ;) Wiem, ze do 4lawek trzeba wiecej ale zawsze mozesz byc tym, ktory pokaze cos wiecej na 4 lawkach, wiec zakladaj chlodzenie i dzialaj :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pierdziele to chłodzenie, leży mi w dodatku stuningowane z 3 różnych części żeby było jak najciszej :E spędzilem przy nim swego czasu 2 dni ale zmieniłem zdanie i nie chce na ramie mieć pizdzików :D skręcone do 9v/10v by jeszcze bylo ok ale wątpie ze taki nawiew coś zmieni już pomijając samo napięcie ale 4 ławki obok siebie bez odstępu to już w ogóle dodatkowo robią ciepło jedna od drugiej. Bardziej to mi zależało na 32gb ramu niż dodatkowej wydajności względem 2x8 a ze minciu w dobrej kasie mi sprzedał swoj elegancki bin (3800 @ 14-14-14) to przyjanuszowałem i mnie wyszło taniej niż zakup 2x16 na b-die, warto robić zakupy u forumowiczów :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem wyłączyć swapa całkowicie a tak to ogólnie jako chęć posiadania :D złapałeś mnie xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, ja tam jestem wstanie zapchać podstawowe 16Gb ramu. Wystarczy normalnie używać kompa i odpalić jakąś gierkę bardziej wymagającą. Rekordowo w FS2020 to miałem po 24-25Gb ramu zajęte.... Co rozumiem przez normalne użytkowanie kompa? Odpalony chrome z przynajmniej kilkunastoma kartami, dodatkowe jakieś programy działające w tle, i to wcale nie problem zapchać 16gb ramu grając w jakieś gierki... No Chyba że ktoś wyłącza dosłownie wszystkie programy żeby zagrać w grę, wtedy prawdopodobnie problemu nie będzie ale tak to ja robiłem w 2010 roku mają 2gb ramu i 2 rdzeniowy procesor a nie 32 gb ramu i 8 rdzeniowy procesor....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kibolkks napisał:

Do jakiej gry te 32GB? ? ?

MFS 2020 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...