Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Moze ale po prostu nie wierze w 2 premiery cpu jednoczesnie ;)

Tyle cpu w jednym procesie, TSMC chyba by tego nie ogarnelo :D

Chyba, ze bylaby to zpachaj dziura na czas oczekiwania cpu z v-cache bo te tak naprawde nie zostaly zapowiedziane jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warhol niby 6nm pokazywała tabela , ale widzę że ona znikła z strony ? .

Nowa hydrę puściłem , z 2 chłodnicami na asusie. 5 na 6 rdzeni wylicza na 4.9ghz, ale powyżej 4.9ghz wyskakuje komunikat że co jest za wysokie i wraca niżej . Więc tak na prawdę nie jestem w stanie w pełni sprawdzić rdzeni . Możliwe że zostawię hydra OC , w najnowszej wersji są podane wartości do przepisania do biosu, dla mnie bomba .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, lechoo84 napisał:

Tylko czy wersje XT można uznać za nową generację?

Taka to nowa generacja jak z 6700k na 7700k z ta róznica ze 7700k dostał 10 procent wyższy zegar.Tutaj bedzie całe 2.5 %?

tego ludzie w dzisiejszych czasach nie łykną wiec nie wierze ze sie pojawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sztuka wygląda tak: 4,7 na 1.194V. Bez problemu leci 4 minuty CB23, wynik z GB poniżej:

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/10168288

Zostało mi ogarnąć ram i ewentualnie szukać V dla 4,8. W ogóle to pierwszy raz mam tak, że bios, a system pokazuje różne napięcia cpu, soc.

Edytowane przez seba1995x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lechoo84

Mogę puścić dłużej, nie wysypie się. Głównie się wysypuje od temperatury, a przy 1.20V jest w granicach 70 stopni. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy testuje stabilność wg swego uznania i zapotrzebowania. W tamtym roku na Ryśku3600 po kilku pętlach w CB23 uznałem go za stabilnego, a po paru tygodniach procek się wysypał w SOTR. W tym roku jak dostrajałem Ryśka5800x to specjalnie już ustawiłem godzinną pętle w CB23 i potrafiło sypnąć po 55 minutach (przy temperaturze ok 70'C). Lekko podniosłem vcore i 2 godzinki poleciały bez problemu. Dlapotemu jak piszę - każdy ma swój system testowania stabilności - ja wolę mieć pewność że nie sypnie mi BSOD w najmniej spodziewanym momencie. I wbrew obiegowym opiniom nowe Ryśki sypią się nie tylko od temperatury (fakt że jak działają dłuższą chwilę blisko 85'C to zwiecha bardzo prawdopodobna). Im dłużej pracują w podobnych warunkach (przykładowo CB) po rozgrzaniu (a więc temperatura już w miarę nie rośnie) to z biegiem czasu wciągają coraz więcej watów mimo wszystko. Wystarczy popatrzeć na np hwinfo po 30 minutach CB i po godzinie i różnice są - może niewielkie, ale czasem może zabraknąć trochę vcore. Tym bardziej że CB23 jednak aż tak bardzo pamiątek nie dociska, a im szybsze pamiątki tym vcore przydaje się ciut podnieść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, lechoo84 napisał:

Każdy testuje stabilność wg swego uznania i zapotrzebowania. W tamtym roku na Ryśku3600 po kilku pętlach w CB23 uznałem go za stabilnego, a po paru tygodniach procek się wysypał w SOTR. W tym roku jak dostrajałem Ryśka5800x to specjalnie już ustawiłem godzinną pętle w CB23 i potrafiło sypnąć po 55 minutach (przy temperaturze ok 70'C). Lekko podniosłem vcore i 2 godzinki poleciały bez problemu. Dlapotemu jak piszę - każdy ma swój system testowania stabilności - ja wolę mieć pewność że nie sypnie mi BSOD w najmniej spodziewanym momencie. I wbrew obiegowym opiniom nowe Ryśki sypią się nie tylko od temperatury (fakt że jak działają dłuższą chwilę blisko 85'C to zwiecha bardzo prawdopodobna). Im dłużej pracują w podobnych warunkach (przykładowo CB) po rozgrzaniu (a więc temperatura już w miarę nie rośnie) to z biegiem czasu wciągają coraz więcej watów mimo wszystko. Wystarczy popatrzeć na np hwinfo po 30 minutach CB i po godzinie i różnice są - może niewielkie, ale czasem może zabraknąć trochę vcore. Tym bardziej że CB23 jednak aż tak bardzo pamiątek nie dociska, a im szybsze pamiątki tym vcore przydaje się ciut podnieść.

Tylko jeden program to za malo i przypadku ryska CB23 to wdg mnie slaby program do ostatecznej stabilnosci. A dlaczego? Dlatego, ze pod CB23 przeszedl mi test wiele razy a pod CB20 sie wysypal :E  Jesli ci sypie test po 55min tzn ze wzrosla temp i proc po prostu mial wieksza chrapke na napiecie. Po takim czasie uklad chlodzenia osiaga swoja pojemnosc cieplna, wystarczywtedy jeden peak temp i sie wysypuje.

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlapotemu ja CB23 nie uważam za źródło stabilności. Ot wstępne testowanie. Dla mnie stabilność to godzinka w OCCT large data extreme. Jak przeszło to jeszcze nigdy komp się nie sypnął. Za to CB23 pięknie testuje chłodzenie. Aczkolwiek u mnie jak CB sypnęło to temperatury były ustabilizowane od dłuższego czasu, więc wątpie żeby to było od nich (zresztą po godzinie w CB23 mam 70'C). Różnica w max temp. po 15 minutach testu i godzinie to u mnie góra 2'C (przy upałach i niewygrzanej paście tak miałem). Nie ma jednak o co kruszyć kopii, niestabilny to niestabilny co za różnica od czego.

Edytowane przez lechoo84
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, lechoo84 napisał:

 Nie ma jednak o co kruszyć kopii, niestabilny to niestabilny co za różnica od czego.

Jak nie widzisz roznicy to raczej nie ma sensu dalsza dyskusja ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@oh,shut up - jak pisałem, każdy ma swój sposób testowania stabilności i tyle. Raczej mało kogo przekona się w tym temacie, a jedyne co go może przekonać to BSOD. Mi przy testowaniu jak testuję nie zdarzył się jeszcze podczas późniejszego używania kompa, co nie znaczy że się nie zdarzy. Zgadzam się, że przy Twoim testowaniu jest to o wiele mniej prawdopodobne niż przy moim.

@Phoenixsuple - a o czym tu dyskutować? Czy niestabilny od za wysokiej temperatury czy od za małego vcore to się od dyskusji nie ustabilizuje. Przy ryśku 5000 na jedno i drugie jest ta sama metoda - vcore up (jak chłodzenie wydoli) lub mnożnik w dół. A odnośnie mojego przypadku - przy 70'C raczej ryśka od temperatury nie wywali. Bawiłem się w sierpniu i przez wrzesień różnymi prockami (nie tylko u siebie) i zauważyłem taką prawidłowość jak napisałem - im dłużej pracuje w tych samych warunkach tym więcej watów wciąga (wzrost dość powolny i można nie zauważyć jak się programu monitorującego nie sprawdza, ale jakiś tam jest i można dobić do limitu gdzie cpu papu ma za mało - taki przynajmniej wniosek wyciągnąłem, może błędny). Temperatury też rosną, ale przy 70'C nie wywali niestabilności procka, wywali bliżej 85'C. Wątpie żeby u mnie wtedy wywaliło od temperatury, ale pewności nie mam. Panie ja nie informatyk a prawnik? a dyskutować czy spierać się nie widzę sensu - ekspertem nie jestem, staram się coś ogarnąć na podstawie doświadczenia swojego i innych dzielących się wiedzą na forach. Jak piszę bzdury to chętny jestem na naprostowanie bo dzięki radom innych prędzej można do czegoś dojść. A ogólnie to weekend idzie - ? zdrówko. Czas na browca nie na dyskusje.

Edytowane przez lechoo84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, oh,shut up napisał:

No nie ma nie ma bo:

Tutaj wszyscy równo cisną, że stabilizować trzeba w occt i gratulują sobie och ah:

Po czym gdy okazuje się, że w sumie to occt jest zbyt hardkorowe, dużo prądu,, grzeje procka i ciężko ogarnąc coś więcej niż z 100-200mhz ponad stock to zmieniamy kryteria na "stabilność w moich zastosowaniach"

 

Wallec jak tam platforma na Ryzenie 3100 :E żywa po małych danych?
Absolutnie nie trzeba tym gównem testować masz coś co chodzi w miarę to wystarczy mu dorzucić z okładem 24mv i w normalnym użytkowaniu nie kucnie chyba, że od tempów. Natomiast na auto to można sobie wszystkim testować bo jak to ładnie ująłeś procesor się dostosuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w dużych danych już w occt taką grzałę że jestem w stanie ustawić swojego 5600x tylko na 4.4ghz i 1.2v bo powyżej tego napięcia już nie wytrzymuje przez temperatury a 4425mhz juz wali errory :E przy 4.4 i .1.2v mam w large data już 80c u siebie :E szczerze mówiąc to nie mam pojęcia WTF.... ostatecznie używam 4575 na 1.26v ale nie testuje tego w occt :E 

Dodam że taki cinebench r23 przy 4.4 i 1.2v osiąga zaledwie okolice 65c więc dobre 15c mniej niż duże dane w occt.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego moim zdaniem warto testować w grach jak np. BFV który ciśnie proca równo. Powiedzmy sobie szczerze OCCT i CB  jest po prostu wygodne ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedlugo bedzie bf2042 na 128 graczy wiec ideolo testowanko cpu :D

Godzinę temu, Send1N napisał:

Ja mam w dużych danych już w occt taką grzałę że jestem w stanie ustawić swojego 5600x tylko na 4.4ghz i 1.2v bo powyżej tego napięcia już nie wytrzymuje przez temperatury a 4425mhz juz wali errory :E przy 4.4 i .1.2v mam w large data już 80c u siebie :E szczerze mówiąc to nie mam pojęcia WTF.... ostatecznie używam 4575 na 1.26v ale nie testuje tego w occt :E 

Dodam że taki cinebench r23 przy 4.4 i 1.2v osiąga zaledwie okolice 65c więc dobre 15c mniej niż duże dane w occt.

Prawda jest taka, zeby testowac pod to co sie uzywa. Jak grasz tylko, to rownie dobrze mozna zlapac stabilne napiecie tylko w grach. Renderujesz?? to uzywasz renderingu. Przykladow mozna podawac bez konca. WIadomo, ze takie osoby jak Mmy wola ustawic stabilnosc ciut powyzej przyslowiowej gry, a jak ktos lubi ustawiac cos pod wypalarki to tez nie stoi nic na przeszkodzie. Tylko w grach poskutkuje to nizszym zegarem i wyzszym napieciem. Kiedys tez bylem fanem Prime ale to bardziej ze wzgledu nieswiadomosci i tego , ze tak polecali :D Do niedawna jeszcze uzywalem AIDA ale juz tez z niej zrezygnowalem. A w codziennym uzytku?? Po jakimkolwiek OC od wielu lat nie wysypalo mi sie nic nigdy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od niedawna posiadam 5600X, na poprzednim cpu (1600AF) ram miałem ustawiony (msi memory try it) na 3466. Teraz komp nie wstaje na takich ustawieniach, działa profil oc 3000 i 3200 z memory try it. Zostawiłem 3200, jak w podpisie, na razie testuję, gry, tm5, wydaje się być stabilnie.

Musiałem wyjmować baterię z biosu, profile 3466 nie działają, wyżej (3600) nie sprawdzałem - boję się, że to niezdrowo :E i mi komp nie wstanie na amen? Czy jest sens podbijania tego ramu na 3600? Zaznaczam, że jestem w temacie kompletnym laikiem.

Posiadam ram https://www.x-kom.pl/p/509888-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-2x8gb-3000mhz-cl15-ballistix-sport-lt-red.html

Co radzicie? Zostawić tak jest, czy testować po kolei 3600 z menu msi memory try it?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyć DRAM Calculator for Ryzen i wklepać profil SAFE dla 3600MHz, alternatywnie bawić się z profilem FAST.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Ex6 napisał:

Witam

Od niedawna posiadam 5600X, na poprzednim cpu (1600AF) ram miałem ustawiony (msi memory try it) na 3466. Teraz komp nie wstaje na takich ustawieniach, działa profil oc 3000 i 3200 z memory try it. Zostawiłem 3200, jak w podpisie, na razie testuję, gry, tm5, wydaje się być stabilnie.

Musiałem wyjmować baterię z biosu, profile 3466 nie działają, wyżej (3600) nie sprawdzałem - boję się, że to niezdrowo :E i mi komp nie wstanie na amen? Czy jest sens podbijania tego ramu na 3600? Zaznaczam, że jestem w temacie kompletnym laikiem.

Posiadam ram https://www.x-kom.pl/p/509888-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-2x8gb-3000mhz-cl15-ballistix-sport-lt-red.html

Co radzicie? Zostawić tak jest, czy testować po kolei 3600 z menu msi memory try it?

Wklej screena  z  ZenTimings  nie używaj '''msi memory try it''   tylko ustaw częstotliwość  normalnie  3600MHz   timingi na auto  na początek

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Roberto78 napisał:

 '''msi memory try it'' 

Tam profile są bardziej pod Bdie niż pod Microny ;) Lepiej już DramCalculator użyć i zaznaczyć kości Microna.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, caleb59 napisał:

Użyć DRAM Calculator for Ryzen i wklepać profil SAFE dla 3600MHz

Robiłem tak na poprzednim cpu, przy wklepywaniu coś pomieszałem i szybko się zniechęciłem. Nie nadaję się do tego po prostu. Dla mnie najlepsze metody one click oc :-D

ZenTimings_Screenshot.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że tego typu automaty potrafią często np. zawyżać napięcie. Lepiej poświęcić trochę czasu i mieć pewność, że skoro już bawisz się w OC to robisz to sztywniutko jak Ty chcesz, a nie automat.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Minciu napisał:

Tam profile są bardziej pod Bdie niż pod Microny ;) Lepiej już DramCalculator użyć i zaznaczyć kości Microna.

 

No.  Napisałem żeby nie używać :] tylko ustawić taktowanie  normalnie 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, oh,shut up napisał:

Pewnie, że nie trzeba tym gównem testować ale nie ma co sobie wmawiać, że jak jest stabilnie w "moich zastosowaniach" to to jest rock stable bo pewnie occt = black screen po 5 sekundach :)

Po to jest automat jeśli potrzebujesz i chcesz być zawsze stabilny w allcore load nie zależnie czy to FMA3 AVX2 AVX1 SSE i nie zależnie od rozmiaru danych. Natomiast małe dane no raczej ciężko przetestować, może na 5600x jeszcze da radę jakieś 4.7 puścić ale na 5800x to już ciężko przegonić y-crunchera ze wszystkimi włączonymi testami na 4.6 GHz zwyczajnie pobory stają się grube, bardzo grube i na poziomie które mogą ci sponiewierać CPU. Natomiast lepsze testy obciążeniowe w realnych zastosowania można odwalić podczas pracy systemu i w żadnym wypadku nie będą gorsze a czasem nawet lepsze bo będą wykonywane przy aktualnie tym co robisz. Znowu jakby nie patrzeć zawsze dobrze dowalić grzyba jakimś benchem renderującym bo maxuje ci to limity i tempy. No ale co kto lubi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi Panowie, sprawdzałem po kolei 3600, załapał za szóstym razem, nie mam teraz czasu na testy, na szybko przeszedł 3 cykle tm5, jak przejdzie więcej i będzie stabilnie w grach, to mogę to tak zostawić? Komputera używam sporadycznie do gier - 10, góra 20 godzin tygodniowo. 

7808f60379d94b8739c0de80cfdbac3b.jpg

Edytowane przez Ex6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...