Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Ex6 napisał:

 Tak, mam 6600XT, ale dokładne testy nastawy i pomiary obecnie utrudnione, bark czasu i zainstalowanej gry.

 

Ale jak to?? Podajesz wynik z gry a po chwili piszesz, ze nie masz zainstalowanej i czasu a wrzucasz wyniki z benchy :szczerbaty: Przelot w benhu i zrobienie printscr to chwila :thumb:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Ex6 napisał:

1. Bez OC w cinebenchu23 nie boostują rdzenie, max do 4275 (wszystkie), przez co wyniki jest o 1500 ptk mniejszy - 10500 ptk. Jako, że cpu zakupiłem do grania w gry, a nie cinebencha, to w grach zauważyłem (msi afterburner podczas gry) , że podczas grania boostują czasem jeden czasem kilka rdzeni do 4600 MHz - rozumiem, że to jest normalne?

sporo czasu zmarnowałem na mojego 5600x rev B0. po godzinach kombinowania proc ustawiony na sztywno właśnie na te 4275MHz i vcore 1.15V. stabilny jak skała dodatkowo cisza i wzorowe temperatury. lepiej czas poświęcić na wyżyłowanie ddr niż cepa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Ale jak to?? Podajesz wynik z gry a po chwili piszesz, ze nie masz zainstalowanej i czasu a wrzucasz wyniki z benchy :szczerbaty:

To lekku skomplikowane, zamotałem się, przepraszam 8:E ale spróbuję wyjaśnić :E

Mając stary proc 1600AF, uzyskałem wynik 104 FPS w FHD na 6600 XT w wbudowanym benchmarku Shadow of the Tomb Raider. Zmieniłem procesor na 5600x, wynik poprawił mi się 21 FPS, dając łącznie 125 FPS. Byłem ciekaw ile zyskam po zamianie 1600AF na 5600X. Dowiedziałem się, odinstalowałem grę i zacząłem grać w Wiedźmina 3. Także na ten moment problematyczne jest dla mnie robienie tych samych testów, które już zrobiłem. Część testów robię tylko i wyłącznie dla siebie, nie publikując ich nigdzie, ani nie starając się nikomu niczego udowodnić. Fakt, głupio wyszło, postaram się ograniczyć moje skróty myślowe, w końcu jesteśmy na forum i ludzie oczekują porównań, tabelek i procentowych różnic, a nie mojego gadania, które mimo, że prawdziwe, to można je potraktować w kategoriach bajek. Pozdrawiam :D

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, severall napisał:

Nie wiem, jestem w dev insiderze więc pewnie build mam najnowszy.

BIOS mam najnowszy do mojej płyty ze strony MSI.

Co do paska to nie chodzi mi o wyrównanie ilon do lewej tylko o przeniesienie całego paska na prawą/lewą stronę w pionie i tylko na jednym monitorze. (Bylo to możliwe w Win10, tutaj nie)

To by wiele wyjaśniało. Jak coś MSI wypuściło biosy pod W11 jako pierwsze i był to dobry bios tylko miał zablokowane vddg na 1.0v ale to niczemu nie szkodzie. Myślałem, że chodzi ci o zwykłe wyrównanie oddokować paska na W11 się nie da. 

7 godzin temu, Roberto78 napisał:

Nie tylko Ciebie  ja wczoraj miałem dwa restary i problemy z dźwiękiem na podkręconym ramie ( częściowo to może wina zbugowanego  biosu beta  bo wczytałem zapisany profil i ustawienia były inne :E  )

U mnie Aida wypluwa takie kwiatki profil XMP 

 

 

cachemem-XMP.png

 

 

Spokojnie w przyszłą środę będzie update na razie popsuli jeszcze bardziej. Jak coś dowoltuj ram i to od serca. Ja aby puścić  z biosa 1.35v to musiałem grubo luzować na 3800 a to co chodziło na 1.35v z biosa na W10 (przetestowane z każdej strony i stabilne) pod W11 musiałem przypompować 1.44v xD inaczej się anta extreme sypie i systemu nie obchodzi, że nawet aktywne chłodzenie jest i ram ma trochę ponad 40 stopni xD  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Art385 napisał:

To by wiele wyjaśniało. Jak coś MSI wypuściło biosy pod W11 jako pierwsze i był to dobry bios tylko miał zablokowane vddg na 1.0v ale to niczemu nie szkodzie.

Te biosy nieoficjalne z agesa 1.2.0.4 były mowisz lepsze od tych które wylądowały na stronie z agesą 1.2.0.3 pod win11 ? bo miałem tamten chwile :E i pozniej wrzuciłem ten ze strony w becie z cofniętą agesą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Art385 napisał:

 

Nawet nie załapałem że była Agesa 1.2.0.4

A pasek da się oddokowac ale wymaga to zamiany wartości w rejestrze. I na obu ekranach się przemieści co mi nie odpowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.10.2021 o 17:32, Phoenixsuple napisał:

Moze twoja wersja systemu posiada juz poprawke ;)

Albo system do konca sie nie zaktualizowal i po czesci jest to taki nowy Win1011? 

Edytowane przez militarny78
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

Te biosy nieoficjalne z agesa 1.2.0.4 były mowisz lepsze od tych które wylądowały na stronie z agesą 1.2.0.3 pod win11 ? bo miałem tamten chwile :E i pozniej wrzuciłem ten ze strony w becie z cofniętą agesą.

Był ok nie że by robił co chce ale się przynajmniej nic nie glitchowało. Znajomy mówił, że nie da się na tym biosie na tomahawku wejść do biosa ale ja żadnych tego typu problemów nie miałem. Ja właśnie miałem po drodze wszystkie bety xD ale nie wszystkie stabilne i u mnie śmigał. 

 

Godzinę temu, severall napisał:

Nawet nie załapałem że była Agesa 1.2.0.4

A pasek da się oddokowac ale wymaga to zamiany wartości w rejestrze. I na obu ekranach się przemieści co mi nie odpowiada.

Ciekawe czy przypadkiem u was L3 i czas oczekiwania wygląda prawie normalnie (o ile to auto) bo są dwa CCD bo o ile nic nie przeoczyłem a to możliwe :E to chyba screeny są same z niższych SKU. Z resztą w sumie bez różnicy fix już jest tylko matoły z nie wiadomo jakich przyczyn będą trzymać go do przyszłego tygodnia w lodówce. 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Jak masz ustawione cpu?/ L3 masz 2x zanizona. To ja mam wieksza na 5800X a Ty powinienes miec ponad 2x wieksza.

 

 

Jednak zanizona kasza to ta co wstawil Send1N.

Przepraszam wczoraj z rozbiegu wkleiłem obrazek z którym porównywałem odczyty :-)

To mój.

6LbzS2E.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Art385 napisał:

 

Spokojnie w przyszłą środę będzie update na razie popsuli jeszcze bardziej. Jak coś dowoltuj ram i to od serca. Ja aby puścić  z biosa 1.35v to musiałem grubo luzować na 3800 a to co chodziło na 1.35v z biosa na W10 (przetestowane z każdej strony i stabilne) pod W11 musiałem przypompować 1.44v xD inaczej się anta extreme sypie i systemu nie obchodzi, że nawet aktywne chłodzenie jest i ram ma trochę ponad 40 stopni xD  

U mnie chyba bardziej przyczyną był zbugowany bios wczytałem  ze zresetowanych ustawień  ramu 2400MHz  na 3800MHz (zapisane jako profil )   po sprawdzeniu w ZenTimings  porozdzielało IF z IMC i ULCK a było zapisane jako 1:1:1  mało tego napięcia też  się nie wczytały poprawnie na VDDG IOD  było poniżej 1V ( zapisane  w biosie było 1.05V )  za drugim razem coś tam zmieniłem ale i tak się nie zmieniły ustawienia.

Na tym biosie muszę przestawiać stopniowo np z  3200 XMP na 3600 potem na 3800 oczywiście regulując napięcia/ timingi ale to już zauważyłem wcześniej, że coś z tym biosem jest nie teges jak do tej pory zawsze  odczytywało napięcie Ramu  a na tej becie  nie.

Póki co na XMP działa stabilnie    spadek wydajności  w Win11  jest  zauważalny w benchach  ale gry działają OK  w 1080p @ 60Hz :E

ZenTimings_Screenshotwin11.png

 

edit

Z tego co zauważyłem czas dostępu do ramu też się pogorszył  w Win 11

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś czytałem na forum MSI, że biosy z tą nową AGESą 1.2.0.4 na płytach MSI ustawiają VDDG CCD i IOD na 1V niezależnie od tego co jest w BIOSie. Ja na razie nie tykam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1.2.0.3c  do tej pory było stabilnie pod Win 10 ale ściągałem obraz iso  3 razy   i za każdym razem obraz ISO WIN 11  był uszkodzony

Myślałem, że to może przez OC ramu ale  na domyślnych ustawieniach 2400MHz JEDEC  też był uszkodzony :E  Przy moim necie 250KB/s :E  ściągniecie 5GB trochę trwa  więc przez jakiś czas miałem ram  na domyślnych ustawieniach.

Po prostu bios jest zbugowany  nie wczytuje poprawnie zapisanych ustawień.

To nie pierwszy raz na MSI,  że wychodzą jakiś kwiatki zmieniasz w biosie zapisujesz  wchodzisz do windy  sprawdzasz i się nie zmieniło :E   Ja wgrywałem wszystkie nowe biosy (w tym  beta)

Nadal nie wiem czemu obraz iso  Win11 był uszkodzony :E  W końcu zainstalowałem  za pomocą  ''Asystent instalacji systemu Windows 11''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Jenot napisał:

Coś czytałem na forum MSI, że biosy z tą nową AGESą 1.2.0.4 na płytach MSI ustawiają VDDG CCD i IOD na 1V niezależnie od tego co jest w BIOSie. Ja na razie nie tykam.

Dlatego go nie ma oficjalnie ;) ja az do nowych cpu nie ruszam bios, ostatni 1.2.0.3c jeszcze bez akt do Win 11 spisuje sie jak zloto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Roberto78 napisał:

U mnie chyba bardziej przyczyną był zbugowany bios wczytałem  ze zresetowanych ustawień  ramu 2400MHz  na 3800MHz (zapisane jako profil )   po sprawdzeniu w ZenTimings  porozdzielało IF z IMC i ULCK a było zapisane jako 1:1:1  mało tego napięcia też  się nie wczytały poprawnie na VDDG IOD  było poniżej 1V ( zapisane  w biosie było 1.05V )  za drugim razem coś tam zmieniłem ale i tak się nie zmieniły ustawienia.

Na tym biosie muszę przestawiać stopniowo np z  3200 XMP na 3600 potem na 3800 oczywiście regulując napięcia/ timingi ale to już zauważyłem wcześniej, że coś z tym biosem jest nie teges jak do tej pory zawsze  odczytywało napięcie Ramu  a na tej becie  nie.

Póki co na XMP działa stabilnie    spadek wydajności  w Win11  jest  zauważalny w benchach  ale gry działają OK  w 1080p @ 60Hz :E

ZenTimings_Screenshotwin11.png

 

edit

Z tego co zauważyłem czas dostępu do ramu też się pogorszył  w Win 11

IF jak wszystko gra wstaje bez żadnych problemów bez żadnego kombinowania na zadanej częstotliwości. Jak nie wstaje to coś nie bangla jak trzeba 

32 minuty temu, Jenot napisał:

Coś czytałem na forum MSI, że biosy z tą nową AGESą 1.2.0.4 na płytach MSI ustawiają VDDG CCD i IOD na 1V niezależnie od tego co jest w BIOSie. Ja na razie nie tykam.

Spokojnie możesz tykać. Aktualnie 1v jest bardzo dobre. Ustaw sobie IF 2000 i sam po testach stwierdzisz, że najstabilniej jest jak na vddg jest 1v o ile można to tak nazwać bo whea 19 będzie.  

9 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Dlatego go nie ma oficjalnie ;) ja az do nowych cpu nie ruszam bios, ostatni 1.2.0.3c jeszcze bez akt do Win 11 spisuje sie jak zloto.

Nie dygaj wypadnie na stronie pewnie nie długo i się okaże się że to 1:1 to samo bez żadnych poprawek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Dlatego go nie ma oficjalnie ;) ja az do nowych cpu nie ruszam bios, ostatni 1.2.0.3c jeszcze bez akt do Win 11 spisuje sie jak zloto.

Nie jestem pewny ale brak odczytu napięcia ramu pojawił się właśnie  w tej becie z aktualizacją pod Win11  

Była beta 1.2.0.3c  bez tej aktualizacji i też ją miałem wgraną  :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawdzie to jak działa to lepiej nie psuć. Co konfig to doświadczenia z użytkowania biosu mogą być dość różne. Z resztą ja na GB mam 1.2.0.4 i działa równie dobrze co 1.2.0.3c. Co prawda przysiągłbym, że zaraz po wyjściu na stronie było że to patch B teraz jest A a checksuma identyczna :E szkoda że na biosach GB SMU checker nie pokazuje agesy w sumie nic nie pokazuje agesy tylko wersje biosa. Jak coś im się pomyli z patchami to żodyn się nie domyśli xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Art385 napisał:

IF jak wszystko gra wstaje bez żadnych problemów bez żadnego kombinowania na zadanej częstotliwości. Jak nie wstaje to coś nie bangla jak trzeba 

 

U mnie wtedy źle wczytało zapisany profil OC w biosie...

Właśnie się pofatygowałem i wczytałem jeszcze raz ten sam profil  wygląda na Ok 

Nie było  komunikatu  w biosie że udało się wczytać  teraz jak i przedtem ....

Screen Shot 10-14-21 at 07.41 PM.PNG

 

edit

Tu masz screnna  z innej wersji biosu  nieco inne ustawienia ale odczyt napięcia na ramie jest (   nie sugerować się  tym co zaznaczone :E )

Screen-Shot-07-03-21-at-10-43-AM.jpg

 

 

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy build (22000.282) wreszcie naprawia błąd L3cache w Ryzenach i dziesiątki innych błędów:
- We fixed an L3 caching issue that might affect performance in some applications on devices that have AMD Ryzen processors after upgrading to Windows 11 (original release).

Jeden z lepszych błędów powodujący zapełnienie całego dysku (!!!):

- Rozwiązano problem, który powodował, że PowerShell tworzy nieskończoną liczbę katalogów podrzędnych. Ten problem występuje, gdy używasz polecenia PowerShell Move-Item do przeniesienia katalogu do jednego z jego elementów podrzędnych. W rezultacie partycja/dysk się zapełnia, a system przestaje odpowiadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest wuj tam jest tego więcej grubego kalibru. Właśnie się pobiera ten update beka bo jak chciałem przez preview channel to przy łączeniu konta zawiesiła się ramka jak wyłączyłem to potem zniknął kawałek obrazu w miejscu ramki xD Dałem kanał beta i o jakież zaskoczenie idealnie bez problemu - korporacyjne sukinsyny. 

Zainstalowałem i tak wcięło prawie 2GB/s na odczycie i kopii czas oczekiwania ram wzrósł w porywach o 4ns ja wiem, że mam luźno ram ale z ~57ns a ~61ns między ponownym uruchomieniem to xD. Czas oczekiwania L3 wrócił prawie do normy prawie bo potrafi wypluć i koło 13ns a aby zobaczyć 11ns to się trzeba na klikać. Oj intel smarował oj grubo smarował pewnie dobry deal na przyszłego surface'a dostali sukinsyny  

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.10.2021 o 19:50, Roberto78 napisał:

U mnie wtedy źle wczytało zapisany profil OC w biosie...

Właśnie się pofatygowałem i wczytałem jeszcze raz ten sam profil  wygląda na Ok 

Nie było  komunikatu  w biosie że udało się wczytać  teraz jak i przedtem ....

Screen Shot 10-14-21 at 07.41 PM.PNG

 

Jak to j est ze ty masz ustawione zasilania dla 2x16gb zamiast 4x8 i to w ogóle działa w dodatku stabilnie na cl14 :E czasem nie pojmuje tych cudów ? 

BTW latka do ryzena miała byc w środę z tego co czytałem wczoraj a tu już pobiera? siedzę teraz na kiano x3 bo mój piec jest modernizowany na stole :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N, łatka (pojedyncza aktualizacja) a build (cały Win11 w nowej podwersji), to 2 różne rzeczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem :E ale Art pisal ze mu sie pobiera ten update to tak zrozumiałem ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No on cały nowy build łyknął. Kto by tam czekał 5 dni żeby kesz przyspieszył :)

Edytowane przez DaviM
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wróciłem do Win10. Na nowym buildzie Win 11 (insider) miałem BSODy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...