Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Są już Ryzeny 5000 w steppingu  B2 ciągnące mniej W od poprzedniej rewizji, osiągające niższe tempy i lepiej się kręcące - poniżej 5900X z zegarme 5,2GHz:

El-AMD-Ryzen-9-5900X-con-stepping-B2-tie

 

A poniżej niekręcony 5950X w rewizji B2 w CB23 (CPU only AUTO, out of the box, PBO OFF and other turbos off and no any tinkering) - porównajcie ze swoimi i dajcie znać:

Screenshot-new-5950x-multi.png

 

Jest tego coraz więcej na necie:

 

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Nic właśnie nie ma ani łatki ani driverów :E też sprawdzam od wczoraj regularnie 

Na łatkę to sobie odpal kanał beta a potem zwyczajnie wyłącz dodatkowe dane diagnostyczne i wypadniesz z kanału ale łatka będzie. Bardziej mi drivery potrzebne bo są przypadki gdzie scheduler dostaje drgawek i nie wie co się dzieje już nie wspomne o crashowniu systemu w idle z włączonym cppc  

 

Są już Ryzeny 5000 w steppingu  B2 ciągnące mniej W od poprzedniej rewizji, osiągające niższe tempy i lepiej się kręcące - poniżej 5900X z zegarme 5,2GHz:

El-AMD-Ryzen-9-5900X-con-stepping-B2-tie

 

A poniżej 5950X w rewizji B2 w CB23 (CPU only AUTO, out of the box, PBO OFF and other turbos off and no any tinkering) - porównajcie ze swoimi i dajcie znać:

Screenshot-new-5950x-multi.png

 

Jest tego coraz więcej na necie:

 

Nie ma - wysypię to w 30 sekund 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekstra ja właśnie przeflashowałem bios f14e bo f14d zniknął ze strony xD lecimy z driverami. System podszykowany tylko Curve optimizer i xmp + tfaw na 24 i trc na 52 reszta stock zobaczymy czy wreszcie będę mógł odpalić prime95 na 1C/2T i wyciągnąć go z paska xD 

Edit: Nie można xD system jest tak głęboko przeżarty niebieską korupcją, że pewnie dopiero po premierze adlera zaczną przywracać funkcjonalność obecną od lat xD Może przynajmniej nie będzie mi komp na pulpicie crashował bo bez prime95 się obejdę bez bólu ale z bsod na pulpicie już nie koniecznie :E

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po wgraniu łatki wydaje się w miarę ok, oczywiście na manualu

8fc003c2a1502.jpg

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

U mnie po wgraniu łatki wydaje się ok, oczywiście na manualu

8fc003c2a1502.jpg

prawie 12ns? przyjrzyj się jeszcze raz. Nie zmieniło się nic absolutnie nic. System się zachowuje identycznie jak na tych driverach do chipsetu GB o dziwnym numerku. Co prawda jeszcze nie zaliczyłem crasha na pulpicie ale bios zaraz po flashu wstawał na wyższym napięciu a hwinfo pokazuje teraz, że CPU potrafi dostać +30% papciu od tego co zażądał. Zaraz się przełączę na scalar x1 i zobaczę czy się nie poprawi bo tak srogiej odchyłki to jeszcze nie widziałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No panowie nie crashuje na pulpicie z cppc dokładnie tak samo jak na driverach ze strony gigabyte. Dalej działa to tak samo do dupska jak CPU bierze szybkie rdzenie to pompuje w nie papciu w opór i rdzeń wali w 70 stopni i nagle cała przewaga najlepszych jajek się zaciera a to jest z Curve optimizerem bez niego najszybszy prawdopodobnie by miał u mnie wydajność najgorzej boostującego i na moich ręcznych nastawach. Dalej CPU przewoltuje w opór ale ma to raczej miejsce przy niskich stanach energetycznych więc teoretycznie szybki wypust nowego biosa dnia 13 października miał podbić napięcie co zrobił i poprzedni bios zniknął i nie było tematu :E Oprócz tego po staremu wszystko. Idę wyłączyć CPPC bo robi więcej złego niż dobrego cały procesor mi gorzej boostuje na jednym rdzeniu na perfclock nawet -125MHz z CO bez było by jeszcze lepiej. Widzę przygotowania do premiery adlera idą pełną parą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

przyjrzyj się jeszcze raz. 

Dlatego napisałem że w miarę bo L3 od 10 dni miałem w megabajtach :E 

u mnie ogólnie pbo działało w miare fajnie tylko na b450 tomahawk jak na takiego kasztana oczywiście bo odkąd mam b550 to działało to miernie a że nie miałem wtedy czasu się bawić to wbiłem stabilne 4575 na manualu.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jedynie bym kupił sobie takie coś zamiast mainstreema. Może być nawet nieco mniej jajeczny bo 32 to pewnie kosmos cenowy XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Dlatego napisałem że w miarę bo L3 od 10 dni miałem w megabajtach :E 

u mnie ogólnie pbo działało w miare fajnie tylko na b450 tomahawk jak na takiego kasztana oczywiście bo odkąd mam b550 to działało to miernie a że nie miałem wtedy czasu się bawić to wbiłem stabilne 4575 na manualu.

Jakbym ci powiedział, że na płycie GB bez dotykania czegokolwiek przeszczepiając dokładnie te same nastawy z MSI. Mam min. 15W mniejszy pobór to byś uwierzył? Bo ja kurde nie wierzyłem xD Wiesz jak to wpływa na stabilność i boosty? No kurde nie najlepiej. Powiem szczerze gdyby skurczebyki nie poprawili GUI w W11 to bym wywalił ale poprawili i jak sobie wejdę za każdym razem w ustawienia systemu to czuje dobrze człowiek xD Dobrze, że mam zapasy mocy i mogę lać ciepłym moczem na wydajność cpu i podsystemu ram 

Edit: czy tylko ja nie mam napisów czyj post cytuje? 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Edit: czy tylko ja nie mam napisów czyj post cytuje? 

Ja też nie widzę , w dodatku nie pokazuje Nicku kto odpisał , tylko miniavatar widzę 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam tak samo. Już myślałem, że ja coś popsułem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

No to mam tak samo. Już myślałem, że ja coś popsułem :E

Już zwalałeś winę na win 11 pewnie :D 

Też tak mam :E 

ps. Moj cpu to w ogóle jest dziwny rozebrałem cały blok ostatnio bo zrobiłem sobie własnoręcznie taki zestaw wyciszający pompkę z gumowych podkładek w bloku teraz nie wpada wcale w wibracje, zalałem płynem idealnie tak że nie ma w okienku nawet najmniejszego bąbla z powietrza (zalewałem 2 godziny strzykawką żeby bylo po sam korek w różnym połozeniu chłodnicy :E) pompka nie wpada już w żadne wibracje więc przywaliłem jej na sztywno 2900rpm + zrobiłem podstawę na lustro papierem i pastą bo zjechana jak uj była + dołożyłem na chłodnicę 2 fluctusy, pasta GCE na X wbiłem je na sztywno na max obroty (1900rpm) puszczam OCCT na 1.2v i 4.4ghz i widzę przy 1.2v 78c haha :E a w cinebenchu max 65 na takim nastawie po 10 przelotach :kupa:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O mnie właśnie pojawiła poprawka  która mniej-więcej  :E  rozwiązała problem z L3

 

cachememwin111.png

Screen Shot 10-22-21 at 04.44 AM.PNG

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AMD Chipset Drivers
Revision Number
3.10.08.506
 
Wczoraj wyszly ;)
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
AMD Chipset Drivers
Revision Number
3.10.08.506
 
Wczoraj wyszly ;)

Sie wie i się zainstalowało. Choć same stery w Aida nic nie zmieniły.

A dziś rano przed wyjściem do pracy jeszcze ta poprawka się pojawiła.

 

Zdążyłem zainstalować i sprawdzić jest nieco gorzej niż w Win10  opóźnienia w dostępie do pamięci powinno być 53+ms   a do  L3 poniżej 11 ms .

Nawet Geekbench 5  wypluwa podobne wyniki jak na Win10  więc jest OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Już zwalałeś winę na win 11 pewnie :D 

Też tak mam :E 

ps. Moj cpu to w ogóle jest dziwny rozebrałem cały blok ostatnio bo zrobiłem sobie własnoręcznie taki zestaw wyciszający pompkę z gumowych podkładek w bloku teraz nie wpada wcale w wibracje, zalałem płynem idealnie tak że nie ma w okienku nawet najmniejszego bąbla z powietrza (zalewałem 2 godziny strzykawką żeby bylo po sam korek w różnym połozeniu chłodnicy :E) pompka nie wpada już w żadne wibracje więc przywaliłem jej na sztywno 2900rpm + zrobiłem podstawę na lustro papierem i pastą bo zjechana jak uj była + dołożyłem na chłodnicę 2 fluctusy, pasta GCE na X wbiłem je na sztywno na max obroty (1900rpm) puszczam OCCT na 1.2v i 4.4ghz i widzę przy 1.2v 78c haha :E a w cinebenchu max 65 na takim nastawie po 10 przelotach :kupa:

Ty ale ty masz przecież monitor 1440p to już CPU trochę ma lżej i nie musisz go aż tak piłować. Zrób z głową na W11 sobie jakieś PBO tylko ostrożnie z CO na W11 aktualnie trzeba zdjąć trochę z góry i można podbić trochę od dołu negatywny offset. Swoją drogą u mnie F14e bios naprawił crashe na pulpicie to by wyjaśniało, że zniknął F14d. Bawiłem się driverami od chipsetu u mnie czy to na starszych, czy to na tych ze strony GB czy najnowszych wsio to samo winda nie ma żadnego problemu z wyborem jajek. Tylko z włączonym CPPC już przy starcie systemu siada na core 4 głównie wali mu 1.45v+ i wentyle startują a hwinfo już w pierwszych sekundach po odpaleniu ma 78 stopni na liczniku. Wyłączasz CPPC całe, system przy starcie zamiast siadać głównie na core #4 rozkłada się na wszystkie jajka i max temp na jajkach to 60... Potem przy małym obciążeniu też jakoś nie ma problemu zaatakować odpowiednich rdzeni ale nie robi tego tak agresywnie że siada na 2 najszybsze tylko rozkłada się na więcej oprócz oczywiście faworyzowania 2 najszybszych. CO włączone i stabilne więc nie ma lipy do tego 20 stopni mniej i ja się pytam po co mi to CPPC jak tylko jest cieplej i wolniej :E 
Co do zwalania winy na W11 aktualnie nie. Myślałem, że skopałem przeglądarkę xD Ten system pomimo że lekko mówiąc jest jeszcze niedopracowany to bardzo chętnie współpracuje jak mi coś się krzaczyło to dorzuciłem do pieca woltami i wsio elegancko. Jedyne co jakoś nie koniecznie śmiga to skalowanie gui softu przy skalowaniu na 200% ale może to być też driver NV albo sam soft i asio ścierwi ale asio to raczej fanaberia pod słuchanie muzyki niż coś co jest mi do życia potrzebne. Oprócz tego, że jest kapkę wolniej niż na W10 w benchach to ogólnie korzysta mi się przyjemniej z W11 niż z W10 i nie mam zamiaru wracać do W10. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art385

Mi też sie w11 ogólnie podoba ;) obawiałem się że będzie jak z 2000,vistą czy win8/81 bo to tak działa xD co drugi system jest fajny po przejściu na next level ? a tu miła niespodzianka.

Mam 4575mhz na 1.26v i jestem zadowolony bo oprócz occt wszędzie jest git, po prostu grzeje jak cholera tam i nic na to nie pomaga troche to dziwne tym bardziej że to na zaledwie 4.4 i 1.2v potrafi tak dowalic z temperaturą :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jakiem chłodzenie powietrzem na 5800X? bez wiekszego kręcenia. Foris 3 starczy? Czy coś innego szukać.

Żadnego AiO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...