Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Paw79 napisał:

No i przy ciekłym metalu już nie musi być tak różowo (choć tego bardzo rzadko się nakłada na IHS'a).
 

To prawda, raczej używałbym tylko past nieprzewodzących. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, novi napisał:

Ale jak widać, nie każdy o tym wie :)

 

Co to za płyta ? Nie wygląda to super . 

MSI Meg Ace X570, 2x8GB Gskill 

Procesor na ustawieniach auto/default - tutaj nic nie ustawiane i do tego ramy jak nizej. Myslalem, ze te 10500ptk zrobi w cb. Gdzie pogrzebac ? 

image.png.3602f4ab7f372585e1f521ac70e0c5bc.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, prilo napisał:

Gdzie pogrzebac ?

W bios :hahaha:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, novi napisał:

Ale jak widać, nie każdy o tym wie :)

 

Co to za płyta ? Nie wygląda to super . 

najśmniejsze jest ,ze taki wynik zrobilem na tym procku i nie wiem jakim cudem :(

image.png.61a9ffd8ab48ba094d2a2ee22e18c5b7.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@prilo

Czym chłodzisz ten procesor ? Te 9500pkt w R20 to był jakiś wypadek przy pracy ? 

W cpu profile wynik już fajny wychodzi.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz pozostało przyglądać się slajdom z prezentacji wielkiej trójki i patrzeć, jakie tam jeszcze kwiatki ukryto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, BlindObserver napisał:

Teraz pozostało przyglądać się slajdom z prezentacji wielkiej trójki i patrzeć, jakie tam jeszcze kwiatki ukryto.

Czy to kwiatki? Niektóre firmy dalej pakują 2666 do lapków, 3200 jest rzadki i jeszcze nie znalazłem laptopa, który miałby lepsze parametry RAMu. Jeśli firmy będą pakować jako standard 6400 to chyba dobrze.

Doczepiłbym się bardziej 15 vs 28 W, tutaj różnica jest już poważna, ale w dalszym ciągu niektóre firmy potrafią wpisać, że jest wpakowany taki i taki procesor i obniżyć jego wydajność w BIOSie. Z drugiej strony, 28W może brać się ze wpakowania tam RDNA2.

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo Zen4 to niestety się nie dowiedzieliśmy czy faktycznie te ryzeny będą miały integre tak jak głosiła plotka (rdna2).

5nm się potwierdziło, ale ciekawe czy to TSMC czy Samsung?

No i szkoda że tak mało precyzyjnie podali date premiery bo nie kwartał jak zwykle do tej pory, a całą 2 połowe roku, ale jest jakaś tam szansa na lipiec jak wszystko dobrze pójdzie (z uwagi na fakt że już teraz pokazali coś tam z gry) , a jeśli nie to dopiero wrzesień-listopad. Swoje 3 grosze w tym temacie dorzuci też pewnie premiera Raptor Lake (a ta podobno ma być w Q3).

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, novi napisał:

eee, z aio to tragedii nie ma , przy clc jak coś chcesz zrobić to jest wylew . Żeby np wymienić dysk M2 , muszę wywalić kartę, przy okazji spuścić płyn, i wywalić węże :E . Potem sprawdzanie szczelności i odpowietrzanie, z 3h . Uwierz, że tu dopiero jest zabawa xd 

 

Wiem ze z clc jest zabawa dlatego napisalem że aio "w obecnym stanie" nie dość że trzeba przykręcić na potrójną kanapkę lewą ręką trzymać chłodnicę i przebić się przez blache obudowy > wentylator 140 i chłodnice jedna śrubą :E (bo mam w trybie pull na topie aby 280 weszła w mojej budzie, to jeszcze montaż blokopompki jest na kanapkę bez żadnego mocowania które by to wspomogło ? 

5 godzin temu, Spl97 napisał:

wydajność na slajdach niekiedy lepsza w grach od 12900K czy 5900X.

Tu jest zasadnicza różnica czy lepsza od intela 12th gen czy od starego ryzena 12/24 :P  inaczej upgrade nieopłacalny pod gry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym wszystkim od AMD nurtuje mnie jedno. Czy @novi złamie się i znowu zmieni platformę? Oczywiście nie dla wydajności, ale wyłącznie dla testów i tego dreszczyka emocji, który towarzyszy każdej zmianie sprzętu. 

A tak poza tym to obawiam się, że cena 5800X 3D-Cache będzie zaporowa. Szkoda, bo chętnie zmieniłbym procesor w ramach obecnej platformy. Tak trochę z nudów. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, organiser napisał:

Wiadomo kiedy będzie w sklepach 5800x3d ? Rozumiem że na x470 pójdzie

Wiadomo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, organiser napisał:

Wiadomo kiedy będzie w sklepach 5800x3d ? Rozumiem że na x470 pójdzie

Kwiecień najwcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Send1N napisał:

Wiem ze z clc jest zabawa dlatego napisalem że aio "w obecnym stanie" nie dość że trzeba przykręcić na potrójną kanapkę lewą ręką trzymać chłodnicę i przebić się przez blache obudowy > wentylator 140 i chłodnice jedna śrubą :E (bo mam w trybie pull na topie aby 280 weszła w mojej budzie, to jeszcze montaż blokopompki jest na kanapkę bez żadnego mocowania które by to wspomogło ? 

Spokojnie, tu też trzeba piruety robić :E

zen3 3d vcache, mnie nie powalił na kolana, widząc głupie porównanie w sotr, podejrzewam że jednak 12gen ma spory zapas względem tych słupków . 5900x został rozjechany przez 12600k, testy z forum . I to 5900x na 4.8ghz, gdzie 90% tych procow nie ogarnie takiego taktu allcore do gier. Nie mówię o pbo, które względem sztywnego potrafi ucinać FPS zauważalnie. Wiem, jedna gra, ale może obrazować co można nadrobić . Płyta mnie rozczarowała na tej i5, ale poczekam na bios, chyba że ktoś ją będzie chciał w cenie a pro.  Z resztą zrobię takie porównanie na tym samym sterowniku i optymalizacji windowsa, bo może jednak system jest takim zdechlakiem i nie jest w stanie pokazać potencjału mojego 5900x :)

Druga sprawa, za krótko do premiery zen4, żeby iść w zen3+ :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, parcu napisał:

ale jest jakaś tam szansa na lipiec jak wszystko dobrze pójdzie (z uwagi na fakt że już teraz pokazali coś tam z gry) , a jeśli nie to dopiero wrzesień-listopad. Swoje 3 grosze w tym temacie dorzuci też pewnie premiera Raptor Lake (a ta podobno ma być w Q3).

Wg mnie nie ma szansy na lipiec. Premiera będzie bliżej Raptora, przed lub po w zależności czy Zen 4 będzie szybszy czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Październik/listopad zen4 będzie według mnie. Marzec/kwiecień zen3+ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, novi napisał:

Płyta mnie rozczarowała na tej i5:)

Większość płyt cię rozczarowała z tego co pamiętam niż ci spasowała na różnych platformach ? to jest kwestia tego że za dużo grzebiesz w biosie, kowalski kupi plyte proc i ram odpali xmp i jest plug and play xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Send1N napisał:

Większość płyt cię rozczarowała z tego co pamiętam niż ci spasowała na różnych platformach ? to jest kwestia tego że za dużo grzebiesz w biosie, kowalski kupi plyte proc i ram odpali xmp i jest plug and play xD

Nie działa nawet stabilnie xmp na tym Gigabyte :). Na G1 oczywiście. Jestem wybredny co do płyt, ale na z690 nie zaszaleje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem z girą nr1 są problemy przy 3600+ u ciebie nawet powiedzmy na 3200mhz jest problem? Musisz przejść na ddr5 to nie bedziesz myślał o g1 :D 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie na wywalonych wrzuciłem 3200cl15 G1 i gram bez żadnych testów . 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.01.2022 o 17:44, Send1N napisał:

dziwne, na 1t lub 2t bez gdm nieparzyste timingi zawsze u mnie działały normalnie

Dziwne na 3200 GDM disabled czy 1t lub 2t CL 13,15,17 czyli nieparzyste nie działają a 19 albo 12 działa :) sprawdzam te 12 bo się uruchomił ale 12 14 14 14 28 błąd 1, teraz testuję 12 14 12 12 22, ale Vdram też poszedł do góry, są tutaj jakieś teorie obliczeniowe że tras nie może być niższe lub wyższe od sumy innych itd ?

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 jest liczbą parzystą to działa ? :E raczej teorii co do tras nie ma, ja wrzucałem różne wartości i jak mialo być stabilne to było jak nie przegiąłem zbyt ciasno, masz w swoim biosie osobno do wyłączenia gdm czy tylko do wyboru między gdm,1t,2t :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się z parzystymi nie ma problemu, ale nieparzysta 19 już się uruchomił testować nie testowałem bo 19 to nie ma sensu, pytam o obliczenia bo np znalazłem na forum coś takiego :

tRC >= tRAS + tRP

tRAS = tRCD + tCL

tFAW = tRRDS x4 lub x6.

tRFC = tRC x6 lub x8.

tylko nie wiem czy warto się tym sugerować.

Jeśli chodzi o opcje w biosie to GDM jest osobno do wyboru Enabled, disabled lub auto a Command Rate 1T, 2T lub auto. 

1,49v to dużo jak na pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.49v to nie dużo, można się sugerować tymi zależnościami ale nie trzeba ? testowałem sporo kombinacji i wyliczanie danego timingi z innych nie jest wcale konieczne do stabilnej pracy w wielu przypadkach, jak ddr4 ci się nie wywalaja od temperatury to można i 1.6v dać pod warunkiem że utrzymasz tempy takie że nie zacznie sypać errorami od ciepła :E 

A jak dasz gdm na disabled sztywno i wbijesz 1t lub 2t sztywno to tak samo pokazuje w zentimings że gdm jest wyłączone? sprawdzałeś :> inne biosy testowałeś? :) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem i zentimings pokazywał tak jak ustawiłem, bios jest prawie najnowszy, jeszcze raz się upewnię ale z tego co pamiętam to sprawdzałem.

CAS, trcdrd, trcdwr, trp, tras u mnie taka kolejność oprócz CAS, który jest jeszcze bardzo ważny,  że warto zejść niżej ? bo 12 12 12 12 22/24 nie działa, tu muszę się jeszcze upewnić i wyszło trcdrd 14 czyli 12 14 12 12 22 gdzie oczywiście jeszcze jest w fazie testów. :)

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...