Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
W dniu 12.05.2022 o 22:52, fryy napisał:

VR MOS utrzymuje się w okolicy 96 - 98 stopni.

Tragedia. Płyta ma zbyt kiepską sekcję zasilania do tego CPU (albo jakiś bubel się trafił, jeśli na innych egz. jest lepiej).

 

W dniu 12.05.2022 o 22:52, fryy napisał:

Aaa i jeszcze jedno, czy na B550 pierwszy slot m2 działa w standarcie pcie 4.0 a drugi tylko 3.0 prawda?

To zależy od danego modelu płyty, ale zwykle dla wygody producenci dają linie z CPU do M.2 które jest najbliżej gniazda CPU.

 

W dniu 13.05.2022 o 15:39, Send1N napisał:

na b550 unify czy gb aorus master jest możliwe 4.0 też na drugim slocie

Przy czym (cytat z instrukcji Gigabyte B550 Aorus Master):

Cytat

The PCIEX16 slot shares bandwidth with the M2B_CPU and M2C_CPU connectors. (to są te bardziej oddalone M.2) The PCIEX16
slot operates at up to x8 mode when a device is installed in the M2B_CPU or M2C_CPU connect

Nic dziwnego, jeśli to PCI-E 4.0, biorąc pod uwagę ilość linii z CPU i możliwości B550 (nikt nie zrobi PCI-E 4.0 x4 dla M.2 wpiętego w linie wychodzące z B550, skoro B550 jest podpięty do CPU magistralą PCI-E 3.0 x4.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 1 x SSD m2 pcie 3.0 i w sumie tylko 1 pcie 4.0 by mi się przydał... 2 x pcie 4.0 dyski ssd mi nie potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pulse_ napisał:

Ziomek ale 5800x jest wolniejszy w grach od 5800X3D więc jak ktoś chce szybszy procesor to ma kupić 5800X czy 5800X3D?

Naprawde to taki wielki problem dla ciebie ?..... 

Do zabawy kupuje sie  co tansze ...  Mozna tanio kupic przeciez 5600 ....

Jakbym potrzebowal kompilowac kernel Linuxa 2/3 razy dziennie albo budowac caly image z Yocto/BuildRoota i wplywalo na to czy dowioze projekt na czas to bym kupil 5800x3D bo moze by sie zwrocil wzgledem 5800x ...

Pfuuu . Przeciez wtedy bym kupil 5950X .... za 300zl wiecej niz 5800X3D .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fryy napisał:

ja mam 1 x SSD m2 pcie 3.0 i w sumie tylko 1 pcie 4.0 by mi się przydał... 2 x pcie 4.0 dyski ssd mi nie potrzebne.

Na B550 ukręcisz 1xPcie 4.0 1xPcie 3.0 i wsio. Możesz sobie co prawda dorzucić jakiegoś m2 na adapter ale to już transfery odpowiednio mniejsze ale pod gry dalej x2 szybciej niż ssd na sata3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Art385 napisał:

Na B550 ukręcisz 1xPcie 4.0 1xPcie 3.0 i wsio. Możesz sobie co prawda dorzucić jakiegoś m2 na adapter ale to już transfery odpowiednio mniejsze ale pod gry dalej x2 szybciej niż ssd na sata3 

mam jeszcze magazyny:
3 x SSD SATA
także docelowo pewnie bym miał 500 GB na system m2 pcie 4.0 - bieżące projekty do obrabiania
obecny SSD m2 pcie 3.0 ale to 250 GB to mały

+ te 3 x SSD SATA.
Na B550 by to pasiło :D ale teraz mam x570 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Da się trochę ukręcić na B550 prędzej się miejsce w budzie skończy 

Edytowane przez Art385
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Art385 napisał:

Da się trochę ukręcić na B550 prędzej się miejsce w budzie skończy 

nie skończy :D chociaż 2 x HDD wywaliłem do biurka, do kieszeni :D jakby co kabel i już :D

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, grayman_1 napisał:

Naprawde to taki wielki problem dla ciebie ?..... 

Do zabawy kupuje sie  co tansze ...  Mozna tanio kupic przeciez 5600 ....

Jakbym potrzebowal kompilowac kernel Linuxa 2/3 razy dziennie albo budowac caly image z Yocto/BuildRoota i wplywalo na to czy dowioze projekt na czas to bym kupil 5800x3D bo moze by sie zwrocil wzgledem 5800x ...

Pfuuu . Przeciez wtedy bym kupil 5950X .... za 300zl wiecej niz 5800X3D .... 

 

5950x na olx mozna wyrwac taniej niz 5800x3d, ostatnia oferte z mojej okolicy widzialem za 2250zł (nówka)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
53 minuty temu, FynyxDuppelExpert napisał:

5950x na olx mozna wyrwac taniej niz 5800x3d, ostatnia oferte z mojej okolicy widzialem za 2250zł (nówka)

nowy 5950x jest ze sklepu z paragonem za 2 800 zł aktualnie... Komputronik, Morele, Avans...
5900x jest w promce w EURO AGD RTV za 1899 :D

Edytowane przez fryy
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, fryy napisał:

nowy 5950x jest ze sklepu z paragonem za 2 800 zł aktualnie... Komputronik, Morele, Avans...
5900x jest w promce w EURO AGD RTV za 1899 :D

Jeśli rozważamy do gier, to nie ma to żadnego znaczenia. Jeśli do pracy, to zaraz przyjdzie ktoś uświadamiać że TYLKO ALDER!!!111

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, grayman_1 napisał:

Panowie wy sie zastanawiacie na jakimś egzotycznym 5800X3D jak mindfactory wyprzedaje 5800x po 1350zl ....

U Niemca nadal taniej niż w Polsce. Ostatnio u nas 5800X po 1499 zł,a 5900X po 1899 zł. Szkoda,że dolar nadal w górę zamiast maleć,ale to przez naszych rządzących,którzy się starają się o słabego złotego.

Tak patrząc na ceny,to AMD robi się znów atrakcyjniejszy od Intela,gdyż patrząc na ceny 12600K (~1500 zł) oraz 12700K (~2100-2200 zł) to tak średnio bym powiedział :E Więc przy takich cenach można rozważać 5800X oraz 5900X w zależności kto co potrzebuje.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Stjepan666 napisał:

Wszystkie płyty główne MSI z chipsetami AMD X370, B350 i A320 obsłużą procesory AMD Ryzen 5000

Mam B450 już poprzedni BIOS dawał wsparcie dla 5800X3D i całej reszty nowych procków, ale dla ludzi ze starszymi mobasami, to dobra widaomość.

5600x używam już dawno z bardzo dobrym skutkiem, ale fakt też wyszedł w międzyczasie update pod x3d. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jakimś zagranicznym forum znalazłem screen - 5900x robione tylko PBO niby.

Płyta właśnie B550 Strix F-Gaming

jaka tam jest temp sekcji zasilania? Czy nie ma jej podanej na tym screenie?

580701_hwinfo.png

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Stjepan666 napisał:

Wszystkie płyty główne MSI z chipsetami AMD X370, B350 i A320 obsłużą procesory AMD Ryzen 5000

Mam B450 już poprzedni BIOS dawał wsparcie dla 5800X3D i całej reszty nowych procków, ale dla ludzi ze starszymi mobasami, to dobra widaomość.

Czas wyciągnąć z szafy MSI B350M Mortar:P.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, fryy napisał:

na jakimś zagranicznym forum znalazłem screen - 5900x robione tylko PBO niby.

Płyta właśnie B550 Strix F-Gaming

jaka tam jest temp sekcji zasilania? Czy nie ma jej podanej na tym screenie?

 

Ten mobas nie ma czujnika vrm bo Asus poskąpił ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Uwaga uwaga pomóżcie 

Potrzebuje potwierdzenie, chce kupić Asusa B550 STRIX E Gaming. Dziś chce kupić. 

Czy ta płyta jest DOBRA? PODOBNO to TOP B550 nie licząc Aorus Master za 1500 zł... 

14 + 2 fazy... 

Nie chce MSI ani Gigabyta Aorusa ha

Edytowane przez fryy
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, fryy napisał:

Uwaga uwaga pomóżcie 

Potrzebuje potwierdzenie, chce kupić Asusa B550 STRIX E Gaming. Dziś chce kupić. 

Czy ta płyta jest DOBRA? PODOBNO to TOP B550 nie licząc Aorus Master za 1500 zł... 

14 + 2 fazy... 

Nie chce MSI ani Gigabyta Aorusa ha

Skądś kojarzyłem nick na alledrogo, ale nie wiedziałem gdzie go przykleić :E . Strix-e jest bardzo spoko, tym bardziej po naprawie "baboli" w biosie, które się ciągły przez rok czasu. Jakaś rewizja miała problem z lanem, ja w rewizji 1.04 nie mam żadnego problemu z płytą. Dobra płyta na wyścigi o jak najlepsze osiągi sprzętu ? . Zapewne są jeszcze lepsze, ale osobiście poza x370 professional to nie trafiłem na nic lepszego ... A dość wybredna klientelą jestem jeśli chodzi o mobasy. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, novi napisał:

Skądś kojarzyłem nick na alledrogo, ale nie wiedziałem gdzie go przykleić :E . Strix-e jest bardzo spoko, tym bardziej po naprawie "baboli" w biosie, które się ciągły przez rok czasu. Jakaś rewizja miała problem z lanem, ja w rewizji 1.04 nie mam żadnego problemu z płytą. Dobra płyta na wyścigi o jak najlepsze osiągi sprzętu ? . Zapewne są jeszcze lepsze, ale osobiście poza x370 professional to nie trafiłem na nic lepszego ... A dość wybredna klientelą jestem jeśli chodzi o mobasy. 

Ciiicho to nie ja he he 

Dobra biorę ją 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki szybkie pytanie. Z którym z procesorów (5700X, 5800X, 5800X3D, 5900X, 5950X) poradzi sobie najlepiej albo chociaż jako tako (pod względem odprowadzenia ciepła) Grandis z sygnatury? Zakładam, że z 5700X nie będzie żadnego problemu (rozważam go bardziej pod stare B350 no ale jak się trafi np za ok 1300PLN to zobaczymy), 5800X/5800X3D będzie ciepło, 5900X będzie OK, 5950X - tu Grandis chyba nie da rady. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5800X, 5900X i 59590X zużywają tyle samo prądu i jak się nie będziesz bawił z PBO czy ręcznym podkręcaniem to powinny być podobnie wymagające.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brachol ma Fuma 2 na 5950X i mówi, że tak średnio jest a Grandis to jednak słabsze chłodzenie. 5950X rozważam dlatego ponieważ jest tylko ok 10% droższy od 5800X3D. Najmniej prawdopodobny w moim przypadku wydaje się zakup 5800X (bez 3D).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przy tych procesorach każdy cooler to pojęcie względne bo chiplety są tak rozmieszczone, że skuteczne odprowadzanie ciepła jest po prostu zaburzone. Taki sam patent z czapy jak w kartach graficznych Ampere, gdzie pamięci są zbyt blisko rdzenia i jedne od drugich po prostu się nagrzewają.

Tutaj prosto od AMD dla tych co się za bardzo boją...

mxhHUC7G57c7vpejwKZyXf.jpg

Edytowane przez caleb59
  • Like 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, ja miałem praktycznie te same temperatury na r5 3600 > 3700x > 5600x przy fortisie 3 co na aio z chłodnicą 240 a pózniej 280 :E różnica to jakieś 3stopnie...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyższy slajd nie dotyczy 5800X3D, ten to w CB20 potrafi mi się rozgrzać do 90 stopni. ? 

Ale z drugiej strony, skrajny przykład co daje dodatkowy cache. To samo miejsce w DCS World, 5800X3D względem 5900X daje +30% do FPS i jednocześnie -30% poboru mocy przez procesor. CPU frametimes w VR też mi ładnie spadły o 20-30%, chociaż tam przez większość czasu ogranicza mnie i tak karta graficzna oraz VRAM. 

W zwykłych grach różnic specjalnie nie widzę, no ale w 3840x1600 ciężko oczekiwać czegoś innego, a mikroprzycięć nie mierzyłem. 

 

T67TZnN.jpg

 

2PLgL71.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
    • Szczerze to wydawało mi się że kilka plików, bardziej tak z pamięci napisałem. Jak będę miał chwilę to zassam jakiś film i sprawdzę.
    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...