Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, Strix B550 E Gaming zamówiony :)

 

To Wy mnie na mówiliście na sprzedaż mobo i kupno nowej he 

To teraz będzie podkręcanie ha i oby był chłodny VRM 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie nie powinienem się za bardzo przejmować temperaturami? OC nie będzie, co najwyżej jakiś UV ale to też nie na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wychodzisz poza zakres ~60-80*C to jest gitara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Ja bym powiedzial do 85c jest git, pamietam na Noctua D15 5900x potrafilo lapac do 83c jak sie odpalaly instrukcje AVX na jednym watku, niektore gry z nich korzystaja. Generalnie temperatury na Ryzenach maja bardzo malo wspolnego z TDP, bardziej sie liczy jak boostuje dana sztuka (w gornych zakresach sie poprostu o wiele bardziej nagrzewa), ile watkow zuzywa w danym momencie (paradoksalnie im wiecej tym mniej boostuje i mniej sie grzeje),  jakie instrukcje sa uzywane przez CPU w danym momencie. Mozesz boost ograniczyc w opcjach PBO na -200. Jezeli to co jest na screenie to DCS to ta gra wlasnie chyba uzywa "zabojczego" dla procesorow AVX.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, FynyxDuppelExpert napisał:

 ile watkow zuzywa w danym momencie (paradoksalnie im mniej tym mniej boostuje i mniej sie grzeje)

Chciałeś chyba powiedzieć, że im więcej wątków, tym mniej boostuje i mniej się grzeje. Jeśli tak to pełna zgoda, u mnie 5900x był nagorętszy przy obciążeniach 4-6 wątków. 

Z 5800X3D jest odwrotnie, tutaj dodatkowy cache działa jak ciepła kołderka a boost przy obciążeniu wszystkich rdzeni nadal jest dość wysoki. W P95 small FFT 5800X3D startuje mi od 3,9 - 4,0 GHz, czyli +600MHz do nominalnej częstotliwości, gdzie 5900X w tych samych warunkach ustawiał 3,7GHz, czyli zerowy boost. 

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, someI napisał:

Chciałeś chyba powiedzieć, że im więcej wątków, tym mniej boostuje i mniej się grzeje. Jeśli tak to pełna zgoda, u mnie 5900x był nagorętszy przy obciążeniach 4-6 wątków. 

Z 5800X3D jest odwrotnie, tutaj dodatkowy cache działa jak ciepła kołderka a boost przy obciążeniu wszystkich rdzeni nadal jest dość wysoki. W P95 small FFT 5800X3D startuje mi od 3,9 - 4,0 GHz, czyli +600MHz do nominalnej częstotliwości, gdzie 5900X w tych samych warunkach ustawiał 3,7GHz, czyli zerowy boost. 

Tak tak. Czyli przez ten cache w 5800x3d w sumie nic sie nie da zrobic? Tak czy siak zawsze bedzie goracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, someI napisał:

Ale z drugiej strony, skrajny przykład co daje dodatkowy cache. To samo miejsce w DCS World, 5800X3D względem 5900X daje +30% do FPS i jednocześnie -30% poboru mocy przez procesor. CPU frametimes w VR też mi ładnie spadły o 20-30%, chociaż tam przez większość czasu ogranicza mnie i tak karta graficzna oraz VRAM. 

2 znajomych raportuje ponad 50% w xplane i msfs. 5800x3d vs 5800x. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Pioy napisał:

2 znajomych raportuje ponad 50% w xplane

wrzucałem juz tu filmik ze największy boost w tej grze.Jakiś 80 vs 100 fps względem aldera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli procek glownie do symulatorow lotu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier.Dość nierówny. ''Dośc nierówny'' to zaprzeczenie procka do rozrywki ale startuje od wysokiej półki Zena 3 a nie jak wcześniej procesory amd gzdie było słabo albo dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Każda gra mocno korzystająca z CPU będzie miała dodatkowe profity, w obecnych czasach nie ma ich za dużo (moim zdaniem bardzo dobrze). Ogólnie taki sobie deal płacić ~2500zł po to by tylko grać w gry, których silniki w większości i tak korzystają przede wszystkim z GPU w dodatku na końcówce żywotności socketu AM4.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie każda .W csgo jest nieco wolniej od 5800x

Da sie gorzej polecić cpu do csgo?No na pewno tutaj beda polecać ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, FynyxDuppelExpert napisał:

Tak tak. Czyli przez ten cache w 5800x3d w sumie nic sie nie da zrobic? Tak czy siak zawsze bedzie goracy

Generalnie tak, widać że transfer ciepła jest głównym ograniczeniem.

Żeby nie było, X3D w tych samych warunkach będzie przeważnie pobierał mniej energii niż 5800/5900 i radiator będzie chłodniejszy,. To jeden z najbardziej energooszczędnych procesorów na rynku. Po prostu niezależnie od chłodzenia będzie miał wysokie core temp i tyle. 

15 minut temu, caleb59 napisał:

Ogólnie taki sobie deal płacić ~2500zł tylko po to by tylko grać w gry, których silniki w większości i tak korzystają przede wszystkim z GPU w dodatku na końcówce żywotności socketu AM4.

Jak zwykle to zależy... mnie uwzględniając pieniądze ze sprzedaży 5900X, wymiana na 5800X3D kosztowała 600 PLN i 15 minut grzebania w komputerze. Plug & play. Przejście na Intela byłoby droższe, a czekanie na AM5... cóż, zapowiada się ciekawie, ale to nowa płyta główna, RAM, CPU, wszystko obłożone podatkiem od nowości i początkowo słabą dostępnością. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie żałuję, ale brałem konkretnie pod symulatory i VR. Pod tym kątem to jeden z bardziej opłacalnych zakupów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, FynyxDuppelExpert napisał:

Ja bym powiedzial do 85c jest git

W sumie tak tylko po przekroczeniu 80c ryzen lubi marudzić trzeba voltować dla stabilności albo schodzić z taktowania do 80c jest duzo łatwiej po OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Harddrinkingman napisał:

Żałujesz przejścia z 5900X na 5800X3D czy też wprost przeciwnie?

to jest forum graczy wiec nie ma opcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem 7 2700 na 5 5500. Pierwsze wrażenia, coś temperatury wysokie to normalne dla tego procesora?

Cinebench R23 (2 godziny), noctua NH-D14 :

4.5GHz @1.30V - 77°C
4.5GHz @1.40V - 92°C

Pobór prądu dużo niższy niż 7 2700 ale temperatury coś wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego oczekujesz od 1.40V? 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua NH-D14 królem powietrza jest, to fakt ale nawet ona nie da rady przy takim napięciu i ciasno rozmieszczonych chipletach w Ryzenach, mierz pan siły na zamiary następnym razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, pc5 napisał:

Wymieniłem 7 2700 na 5 5500. Pierwsze wrażenia, coś temperatury wysokie to normalne dla tego procesora?

Cinebench R23 (2 godziny), noctua NH-D14 :

4.5GHz @1.30V - 77°C
4.5GHz @1.40V - 92°C

Pobór prądu dużo niższy niż 7 2700 ale temperatury coś wysokie.

Procki w 7nm potrzebują dużo niższego napięcia niż 12-14nm, 1,4V to dla nich zdecydowanie za dużo i zmierzamy ku degradacji silikonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
26 minut temu, pc5 napisał:

Wymieniłem 7 2700 na 5 5500. Pierwsze wrażenia, coś temperatury wysokie to normalne dla tego procesora?

Cinebench R23 (2 godziny), noctua NH-D14 :

4.5GHz @1.30V - 77°C
4.5GHz @1.40V - 92°C

Pobór prądu dużo niższy niż 7 2700 ale temperatury coś wysokie.

W czym sprawdzasz ? W cpu-z benchmark, to ja bym schłodził 5900x pod clc 280, ale już cos grubszego na 1,4v by nie przeszło. Jak @Send1N zauważył powyżej 80* ryzeny się kładą na łopatki. Można mieć platinum sample, jak go nie schłodzisz to nie dostaniesz mhz :P . Edit, widzę r23, 1.35v bym chyba ogarnął na swoim coolerze, 5500 to jednak mikrus ;) . d14 nie jest tragiczna pod zenki, ale odbiega od normy, sam mialem kiedys d14 pod 3600, ale navis 360 lepiej ogarnal cepa ;) 

Edytowane przez novi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
57 minut temu, pc5 napisał:

Wymieniłem 7 2700 na 5 5500. Pierwsze wrażenia, coś temperatury wysokie to normalne dla tego procesora?

Cinebench R23 (2 godziny), noctua NH-D14 :

4.5GHz @1.30V - 77°C
4.5GHz @1.40V - 92°C

Pobór prądu dużo niższy niż 7 2700 ale temperatury coś wysokie.

normalne, moj 5600x jest na 1.3v o 5 stopni cieplejszy niż 3700x 8/16 przy 1.35v :] a zen+ było jeszcze łatwiej schłodzić niż zen2, 1.4 nie schłodzisz odpowiednio za cholerę a małe dane w OCCT zagotują ci go nawet na 1.3 :] 77c w cinebenchu na 1.3 to przyzwoita temp, u siebie jak dam tyle na 5600x to przekraczam 80 w cbr23 z aio 280 + 2x SW3 140 HS ustawionymi na max obroty, jaki masz pobór prądu przy 1.3v @ 4.5ghz max po przelocie tego testu? w hwinfo pozycja CPU Package Power "Maximum" U mnie wtedy już 120W leci... i max co mogę z tego zrobić to 4.6ghz :E dlatego siędze na codzień na 4550mhz i 1.225v jest dobre 20W mniej i 10c w dół.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, novi napisał:

W czym sprawdzasz ? W cpu-z benchmark, to ja bym schłodził 5900x pod clc 280, ale już cos grubszego na 1,4v by nie przeszło. Jak @Send1N zauważył powyżej 80* ryzeny się kładą na łopatki. Można mieć platinum sample, jak go nie schłodzisz to nie dostaniesz mhz :P . Edit, widzę r23, 1.35v bym chyba ogarnął na swoim coolerze, 5500 to jednak mikrus ;) . d14 nie jest tragiczna pod zenki, ale odbiega od normy, sam mialem kiedys d14 pod 3600, ale navis 360 lepiej ogarnal cepa ;) 

Czasem renderuję kilka godzin, więc wstępnie stabilność testuję w CB R23.

Napięcie podbiłem by mieć punkt odniesienia do testów 5600G na techpowerup gdzie temperatury mają znacznie niższe - https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-5600g/23.html
W porównaniu do 7 2700 temperatury 5 5500 skaczą dosyć agresywnie, nawet na stocku. Już myślałem, że AMD dało tam jakąś plastelinę pod czapkę. Jednam mówicie, że to norma dla serii 5000.

No nic, trzeba znaleźć stabilne napięcie dla 4.6GHz i będzie spoko ;)
Myślałem, że zaatakuję wyższe taktowanie. NH-D14 ogarniała 7 2700 z poborem 200W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj. Renderujesz po kilka godzin i kupiłeś 5500? XDDD

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...