Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, galakty napisał:

Hmmmm... Są płyty gdzie VRM się gotuje? Mam Tomahawk i to jest tak chłodne, że przestałem zwracać uwagę ile tam stopni wypluwa :D 

No przecież dopiero co miał własnie taką :E? dlatego się smiałem że moj ex b450 tomahawk który chodzi po 200-250zl by lepiej ogarnął tego 5900x :thumb:

15 godzin temu, Mastero100g napisał:

ZenTimings_Screenshot.png

16 nie jest stabilne też czy poniżej :> próbuj cl17 jeszcze jak chcesz się bawic wyłącz gdm i na początek wbij 2T  zamiast 1 albo spróbuj cl16 z gdm on, trc też zapewne tak luzno nie musi być, trcdrd,trcdwr i trp próbuj 20 / 21 niżej na padlinie nie ma nawet sensu.

Ustaw vddp na 0.950v, vddg ccd i vddg iod na 1.0v ram na 1.42v powiedzmy i zacieśniaj, teraz wygląda jakbyś nic tam nie zrobił i wszystko było auto w ogóle ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

16 nie jest stabilne też czy poniżej :> próbuj cl17 jeszcze jak chcesz się bawic wyłącz gdm i na początek wbij 2T  zamiast 1 albo spróbuj cl16 z gdm on, trc też zapewne tak luzno nie musi być, trcdrd,trcdwr i trp próbuj 20 / 21 niżej na padlinie nie ma nawet sensu.

Ustaw vddp na 0.950v, vddg ccd i vddg iod na 1.0v ram na 1.42v powiedzmy i zacieśniaj, teraz wygląda jakbyś nic tam nie zrobił i wszystko było auto w ogóle ?

CL16 jest stabilne do 3000MHz, wyżej komp nie wstaje. Na 3600MHz wstaje tylko na CL18 i wyżej. Ram jest na kostkach Spectek, które to mają być odpowiednikiem Micron'a A-die – przynajmniej tak podpowiada internet, o ile odczyt z Thaiphoon Burner jest w tym przypadku poprawny. Na starym ryzenie miałem ustawione "ciasne" (na ile ogarnąłem z poradników i jak na ten ram, przynajmniej ciaśniejsze niż podawał kalkulator) 3200Mhz, ale przy przekładce CPU zapomniałem sobie go spisać ?Teraz faktycznie za bardzo nie grzebałem, bo OC na Zen3 to dla mnie czarna magia na razie, a ramu nie ruszałem  ponad 2 lata, więc niewiele pamiętam co i jak ? Ogółem teraz jest wpisany profil z Ryzen Calculator'a, z tym że takie wartości jak na screen progamik wypluwa dla 3466MHz, wyżej dla tych ramów nie wylicza niczego. Ja tylko zacieśniłem wyliczając ze wzoru tRFC, bo proponował zawrotne 632 i zmieniałem CL18 bo podawał 16, co skutkowało koniecznością resetu zworką. Dzięki za chęć pomocy, wieczorem lub przez weekend wrzucę te zmiany, dam znać co i jak. Chociaż nie wiem, czy to podbijanie napięcia dla ramu coś da, bo te kości podobno nie skalują się z napięciem – zobaczymy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zabawie z ramem podłącz sobie przycisk reset pod zworkę clear cmos :E śmiem twierdzić że cl17-21-21xxx na 3600mhz jest możliwe jak ci się chce grzebać ale to jest zabawy sporo z oc pamięci :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak myslicie do kiedy beda produkowane 5900x? Chcialbym z moja sztuka pojechac z OC na maxa i sie pobawic, ale troche sie boje ze jak sie zepsuje za rok to juz nie kupie zamiennika bo platforma AM4 bedzie martwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co realnie wniosła rewizja B2? 

Za granicą słyszałem, że niższy pobór i niższe temp, a w pl na olx od negocjatorów słyszę, że takie sztuki jak moja :E . Czytalem o tej rewizji, jak jeszcze w Europie nie dało się jej kupić, a teraz z obiegu wypadłem i sam nie wiem jak to wygląda ... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, novi napisał:

Panowie, co realnie wniosła rewizja B2? 

Za granicą słyszałem, że niższy pobór i niższe temp, a w pl na olx od negocjatorów słyszę, że takie sztuki jak moja :E . Czytalem o tej rewizji, jak jeszcze w Europie nie dało się jej kupić, a teraz z obiegu wypadłem i sam nie wiem jak to wygląda ... 

Widzialem na reddit kilku ludkow pokazywalo wyniki z OC 5900x na b2 i nie widzialem tam nic specjalnego, IMO to jest miejska legenda jakas. Ktos moze mial slaba sztuke B0, potem trafila sie lepsza sztuka, a ze byla akurat B2 to sie utarlo, ze B2 jest lepsza :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli standard, miejska legenda, żeby wytargac świetna sztukę, taniej niż zdechlaki z olxa ... W sumie takich ludzi spuszczałem na drzewo, bo ogłaszam zestaw, a oraja sam procek za 1600zl, argumentując że za 1680zl można kupić stepping B2 z drugiej reki, bez paragonu, ale gwarancja AMD działa bez, więc nie robi ... Takich odsyłałem po te B2, skoro takie dobre sztuki są, a jednak dalej dupę truli ... 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, novi napisał:

Czyli standard, miejska legenda, żeby wytargac świetna sztukę, taniej niż zdechlaki z olxa ... W sumie takich ludzi spuszczałem na drzewo, bo ogłaszam zestaw, a oraja sam procek za 1600zl, argumentując że za 1680zl można kupić stepping B2 z drugiej reki, bez paragonu, ale gwarancja AMD działa bez, więc nie robi ... Takich odsyłałem po te B2, skoro takie dobre sztuki są, a jednak dalej dupę truli ... 

Oficjalna wersja od AMD jest taka:

"In continuous efforts to enhance our manufacturing and logistics capabilities, AMD is gradually transitioning the AMD Ryzen 5000 Series desktop processors to a 'B2' revision over the next 6 months. There are no feature, function, or performance enhancements to the B2 revision, and no BIOS update is required."

Czyli to bardziej takie oznaczenie nowego lancucha logistycznego niz nowego procesu. Sam przez chwile myslalem czy nie wymienic swojego B0 na B2, ale widzialem na reddit ktos mial taka padake sztuke B2, ze nawet mu nie szlo 1900mhz na pamieciach. Caly czas to jest ta sama loteria silikonowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko jest tak samo jak czytałem na chińskim forum. To dalej czekam na konkretnego klienta na zestaw :). Jakby jednak było lepiej z tymi B2 to bym rozważył sprzedaż osobno płyty i procka, a tak to poczekam :). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, novi napisał:

Czyli wszystko jest tak samo jak czytałem na chińskim forum. To dalej czekam na konkretnego klienta na zestaw :). Jakby jednak było lepiej z tymi B2 to bym rozważył sprzedaż osobno płyty i procka, a tak to poczekam :). 

Ja wspolczuje :E Tez ostatnio sprzedawalem kilka podzespolow bo mi sie nazbieralo tyle, ze moge drugiego i trzeciego kompa z nich zlozyc. Kazdy jeden czlowiek co sie zglaszal to jakis jakby nie z tego swiata, ofc pelno wiadomosci "ojojojoj strasznie drogo, dam 50zł". Oddam chyba wszystko co mam do jakiegos komisu po kosztach lub na gieldzie krakowskiej opyle bo nie mam nerwow i czasu do olx. Powodzenia :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio @Phoenixsuple i ja wymienialiśmy się w rozmowie spostrzeżeniami - wcześniej miał 5600X B2, obecnie 5700X B2, a ja z kolei mam 5600X B0 bo tak mi się trafiło - doszliśmy do wniosku, że ostatecznie zero różnicy i pic na wodę fotomontaż.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, FynyxDuppelExpert napisał:

Ja wspolczuje :E Tez ostatnio sprzedawalem kilka podzespolow bo mi sie nazbieralo tyle, ze moge drugiego i trzeciego kompa z nich zlozyc. Kazdy jeden czlowiek co sie zglaszal to jakis jakby nie z tego swiata, ofc pelno wiadomosci "ojojojoj strasznie drogo, dam 50zł". Oddam chyba wszystko co mam do jakiegos komisu po kosztach lub na gieldzie krakowskiej opyle bo nie mam nerwow i czasu do olx. Powodzenia :E

A co masz? Cpu i mobo jakieś przyzwoite np ? Bo po sprzedaży 5900x będę szukał coś budżetowego 10400f np z b560, albo coś w ten deseń, ewentualnie 6700xt do kompletu . 12600k poszedł z płytą na allegro i to szybko całkiem, mimo śmiesznych propozycji z olxa, dostałem ile chciałem, człowiek nawet złotówki nie targował. 6800xt jutro na kt wrzucę, albo dziś, bo w sumie zależy mi ją sprzedać , bo najwięcej straci na wartości . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój B2 ciągnie więcej prądu niż B0 właśnie od @Phoenixsuple.

Kwestia szczęścia, to loteria. Poza tym nowe procki mogą być gorsze bo te lepsze przeznaczono na inną serię (jak to było z XT na Zen2).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, novi napisał:

Czyli wszystko jest tak samo jak czytałem na chińskim forum. To dalej czekam na konkretnego klienta na zestaw :). Jakby jednak było lepiej z tymi B2 to bym rozważył sprzedaż osobno płyty i procka, a tak to poczekam :). 

Nic nie straciles, B2 to placebo ;)

2 minuty temu, galakty napisał:

Mój B2 ciągnie więcej prądu niż B0 właśnie od @Phoenixsuple.

 

Podejrzewam, ze to ronica plyt glownych, LLC i to jak sekcja pompuje prad.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Podejrzewam, ze to ronica plyt glownych, LLC i to jak sekcja pompuje prad.

Też może być, bo wyjątkowo dużo wciąga. Chociaż to dziwne, bo napięcie mieliśmy chyba podobne, więc wychodzi na to że więcej amperów pompuje ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, FynyxDuppelExpert napisał:

Jak myslicie do kiedy beda produkowane 5900x?

Jeszcze długo. Po premierze AM5,Zen 3 będzie nadal klepany i nikt Ci nie powie dokładnie kiedy AMD wrzuci "stop" z produkcją. Zobacz też na przykładzie Zen 2,skoro nadal takie 3600,3800X czy 3900X są dostępne w sklepach,a miną zaraz 3 lata od premiery tych CPU,to muszą nadal je klepać. Analogicznie jest powiedzmy prawie to samo w przypadku Intela (oprócz najnowszej 12 gen.,a w sklepach są nadal dostępne 10 oraz 11 gen. do kupienia)

Z CPU jest całkiem inaczej niż w przypadku GPU,gdzie tam wchodzi nowsza generacja,to starsza zostaje uśmiercana z produkcją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, novi napisał:

Panowie, co realnie wniosła rewizja B2?

Nic ;) Tak samo jak przy B0, trafiają się bardzo dobre sztuki, ale też kasztanki. Ja miałem takiego 5700X B2 przeciętniaka, a Phoenixsuple to chyba nawet dwa proce B2 miał i oba słabeusze :E

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, Spl97 napisał:

Jeszcze długo. Po premierze AM5,Zen 3 będzie nadal klepany i nikt Ci nie powie dokładnie kiedy AMD wrzuci "stop" z produkcją. Zobacz też na przykładzie Zen 2,skoro nadal takie 3600,3800X czy 3900X są dostępne w sklepach,a miną zaraz 3 lata od premiery tych CPU,to muszą nadal je klepać. Analogicznie jest powiedzmy prawie to samo w przypadku Intela (oprócz najnowszej 12 gen.,a w sklepach są nadal dostępne 10 oraz 11 gen. do kupienia)

Z CPU jest całkiem inaczej niż w przypadku GPU,gdzie tam wchodzi nowsza generacja,to starsza zostaje uśmiercana z produkcją.

Niby tak, ale to moze wynikac z tego, ze Zen 2 i Zen 3 sa na tej samej litografii 7nm. 

 

1 godzinę temu, novi napisał:

A co masz? Cpu i mobo jakieś przyzwoite np ? Bo po sprzedaży 5900x będę szukał coś budżetowego 10400f np z b560, albo coś w ten deseń, ewentualnie 6700xt do kompletu . 12600k poszedł z płytą na allegro i to szybko całkiem, mimo śmiesznych propozycji z olxa, dostałem ile chciałem, człowiek nawet złotówki nie targował. 6800xt jutro na kt wrzucę, albo dziś, bo w sumie zależy mi ją sprzedać , bo najwięcej straci na wartości . 

Nic co by cie pewnie interesowalo. Ryzen 3600, plyta b450 tomahawk max, pamieci ram crucial x4, zasilacz x2, dysk nvme wd 750 black 1tb, obudowa meshify c, chlodzenia noctua u12s i d15s chromax i kilka innych rzeczy komputerowych i nie komputerowych :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ze swojej strony bardziej od dostępności CPU martwiłbym się dostępnością płyt głównych pod AM4,która w zasadzie jest już martwą platformą. Może się okazać,że jak wyjdą w tym roku (za kilka miesięcy) płyty na AM5,to po dość krótkim czasie nowych płyt B550,X570 nie będzie się dało w ogóle kupić 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Spl97 napisał:

Szczerze ze swojej strony bardziej od dostępności CPU martwiłbym się dostępnością płyt głównych pod AM4,która w zasadzie jest już martwą platformą. Może się okazać,że jak wyjdą w tym roku (za kilka miesięcy) płyty na AM5,to po dość krótkim czasie nowych płyt B550,X570 nie będzie się dało w ogóle kupić 8:E

Bujdy na resorach opowiadasz :-P  amd dalej będzie utrzymywać tą platformę am4 przez długi czas ,nie po to naklepała procków róznych modeli w różnych przedziałach cenowych żeby sobie pryknąć za chwilę :E  identycznie jest z intelem dalej utrzymuje gen 10,11 i utrzymywać będzie  i z490,z590,b560  dalej mają się dobrze i mieć będą nie liczę już nawet pochodnych :-P jak h410,b460,h510,h470

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, unadarek napisał:

Bujdy na resorach opowiadasz :-P  amd dalej będzie utrzymywać tą platformę am4 przez długi czas ,nie po to naklepała procków róznych modeli w różnych przedziałach cenowych żeby sobie pryknąć za chwilę :E  identycznie jest z intelem dalej utrzymuje gen 10,11 i utrzymywać będzie  i z490,z590,b560  dalej mają się dobrze i mieć będą nie liczę już nawet pochodnych :-P jak h410,b460,h510,h470

Tym bardziej, że nie będzie ddr4 dla AM5. Sądzę, że jak wyjdzie AM5 (procki będą w nowszym procesie), to AM4 mocno stanieje, ale dość długo będzie jeszcze żyło. Tanie 5600/5700 + tańszy ddr4 + niezbyt wysokie modele płyt będą właśnie pełniły taką rolę jak aktualnie intel 10/11 gen. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pioy napisał:

Tym bardziej, że nie będzie ddr4 dla AM5. Sądzę, że jak wyjdzie AM5 (procki będą w nowszym procesie), to AM4 mocno stanieje, ale dość długo będzie jeszcze żyło. Tanie 5600/5700 + tańszy ddr4 + niezbyt wysokie modele płyt będą właśnie pełniły taką rolę jak aktualnie intel 10/11 gen. 

Taniec bedzie na tle konkurencji pod DDR4 czyli 10th/11th/12th/13th, a nie przez to, ze wychodzi DDR5, ktore zadna konkurencja nie bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Na prawdę chcemy tutaj udowodnić globalne ocieplenie na podstawie 60 ostatnich lat?  To chyba trolling. Nawet co do tych danych z lat 50.: czy narzędzia / technologia użyta do pomiarów wtedy jak i dzisiaj jest taka sama? Czy punkty pomiarowe znajdują się w takich samych odległościach od zurbanizowanych części miast, aby nie zaburzać pomiarów? Jeśli choćby 1 z tych 2 rzeczy jest inne to te pomiary nie są dokładne, bo staramy się w nich zbadać średnie odchylenia o dziesiąte części stopni. Wiarygodne dane byłby by np. z ostatnich 150-200 lat gdy spełnione byłby by takie same warunki co do miejsc pomiaru i za pomocą takich samych narzędzi. Co i tak jest tylko analizą danych w krótkoterminowych okresie i nijak ma się do wahań temperatur w większej skali.   Albo te wykresy powyżej dotyczące np. poziomu pokrywy śnieżnej i temperatury zimą - cały w ciągu ostatnich 50 lat są wahania w tym ostatni pomiar wychodzący poza normę. Ponownie jednak - brak jakichkolwiek szczegółów w jakich warunkach i za pomocą jakich narzędzi były prowadzone pomiary. Na pewno na przestrzeni lat były one bardziej dokładne - co poddaje tylko w wątpliwość wcześniejsze pomiary gdzie margines błędu jest wyższy.  W bardziej długoterminowym okresie czasu wygląda to mniej więcej tak: http://www.faculty.ucr.edu/~legneref/bronze/climate.htm Albo tak: A Temperature reconstruction with 95% confidence intervals shown, from Loehle and McCullough (published in Energy and Environment, 2008): Correction to: A 2000 year global temperature record based on non-tree ring proxies. As this reconstruction is based soley on proxy data, the recent, measured global average temperature was not added to the end of the record as was done by Mann. The last data point represents a 29 year average centered around 1935   Z kolei zwolennicy globalnego ocieplenia mogą się np. posłużyć takim wykresem, który jest kwestionowany ze względu na duzą niedokładność: czarna linia poziom uśredniony, żółte linie - niepewność ""Hockey stick" reconstruction of global average temperature changes over 1000 years (ending in 1998). Reconstruction performed using proxy data before 1900 and instrumental data after 1900. Yellow and red shading show author's estimation of uncertainty in the reconstruction."
    • Widzę, że sam nie wie co chce kupić, ale CCC nadal działa 
    • Będzie od tego milion odwołań a w praktyce ściągną może kilkaset ludu. Zawsze też można starać się o status uchodźcy lub wyjechać dalej na Zachód. Ale ten ruch pokazuje, że jest kiepsko z rekrutem.
    • Eee, oni są właśnie taką poważną firmą...no chyba że chodzi o większe pieniądze Jak wiemy, najgorszy możliwy scenariusz w korpo to zmiana kąta wykresu powiązanego z jakimś KPI na ujemny. Z tego, co piszesz, dotyczyło to framesetów serii S, ale dalej koszt takiej ramy, oraz koszt zablokowania montażu i sprzedaży serii takiej ramy mógł być zbyt duży, żeby dalej udawać przywiązanie do jakości. Moja szklana kula mówi że ktoś dostał raporty o fuckupie, ale utrzymał kierunek wykresu na właściwym kierunku kosztem podjęcia ryzyka w stylu "jakoś to będzie, a jak nie będzie to dopiero to wyjdzie po następnym review; kto nie ryzykuje ten premii nie dostaje".  Skoro już o kiksach Treka: podobnie było niedawno z karbonowymi kokpitami w najwyższej serii Emondy SLR - pękały przy otworach na przewody hamulcowe. Początkowa obrona firmy to była "ale to się dzieje bo macie wypadki i sami łamiecie nasze Cudowne Produkty Klasy Premium (r)". Ale mimo wszystko ten mail od jakiegoś dziecka specjalnej troski o braku wiedzy na temat własnego produktu, do tego z zahasłowanym linkiem do pdfa z ich intranetu to mnie rozbroił.
    • To zależy jak na to patrzeć  . Jeśli mówimy tylko o finansach  Polaków  to   jesteśmy  biedni na tle europy ,ale nie najbiedniejsi . Jesli patrzeć na  gospodarkę  to jesteśmy biedni  na tle europy . itp itd
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...