Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny problem chyba znalazłem. Podobny co na poprzednik płycie. Po wyłączeniu kompa oraz wyłączeniu listwy zasilającej, ledy dalej się świeca na płycie głównej... Aż wyłączę zasilacz przyciskiem. W msi wystarczyło poczekaj chwile i ledy się wyłączały. A tu trzeba zasilacz wyłączyć tym przyciskiem na zasilaczu. Przez ten tydzień jak mam Strixa nie zauważyłem tego, pewnie ledy wyłączały się same. A dziś taka akcja. Mam coś w BIOS żel ustawione czy znowu, najnowszy BIOS to poprawi? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj opcji w biosie od ledów na asusie powinna być lub ErP

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"3600 jest i będzie słabszy od procesora w XSX"

primo cpu w XSX jest to zen 2 8/16 i jeśli go do czegoś porównywać to do zen 2 8/16 tj 3700x lub 3800x

secundo porównajmy zatem:

 

3700x  8/16  4,2ghz all core  32mb l3 cache

xsx cpu    8/16   3,6 ghz all core  8mb l3 cache

mamy więc zegar mniejszy o ok 10% i 1/4 l3

a jak ilość l3 wpływa na wydajność?

 

na dole gdzie są 6 core róznica miedzy 20mb a 12 mb to jakieś 15%+ 

jaka będzie między między 32mb a 8 mb to strach nawet pomyśleć...

w ps5 l3 jest wspólne między cpu i gpu, nie wiem jak jest w xsx ale jeśli tak samo to cpu ma go jeszcze mniej i wydajność jeszcze bardziej leci na łeb

no i dla gier jest dostępnych tylko iirc 7 rdzeni 

wątpię żeby 3600 ze swoim ~4ghz all core boost i 32mb l3 był słabszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panowie, szybkie pytanie, bo nie wiem, a chętnie się dowiem.

Mam zamiar przesiąść się na platformę AMD, mój PC na Intelu właśnie dokonał żywota.
Pod uwagę biorę 5900X i 5800X z chłodzeniem "Arctic Freezer 34 eSports DUO" albo "Arctic Liquid Freezer II 280" i płytę na B550.

Czy 5800X ma problemy z chłodzeniem, przy pełnym obciążeniu wszystkich rdzeni przez dłuższy czas (rendering na CPU), tak jak sugeruje ten filmik poniżej, gdzie KRAKEN Z73 nie daje rady? Czy to były tylko wady wieku dziecięcego i teraz wszystko jest OK?

 

Edytowane przez Ryszawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Panowie, szybkie pytanie, bo nie wiem, a chętnie się dowiem.

Mam zamiar przesiąść się na platformę AMD, mój PC na Intelu właśnie dokonał żywota.
Pod uwagę biorę 5900X i 5800X z chłodzeniem "Arctic Freezer 34 eSports DUO" albo "Arctic Liquid Freezer II 280" i płytę na B550.

Czy 5800X ma problemy z chłodzeniem, przy pełnym obciążeniu wszystkich rdzeni przez dłuższy czas (rendering na CPU), tak jak sugeruje ten filmik poniżej, gdzie KRAKEN Z73 nie daje rady? Czy to były tylko wady wieku dziecięcego i teraz wszystko jest OK?

 

To gorące procki, lepiej bierz 360mm chłodnice i dobrze wentylowaną obudowę :) pomyśl o dobrej sekcji zasilania na płycie głównej bo renderingu może latwo zagotować sekcje :)

Pare stron temu w maju pisałem tu o problemach sekcji na x570... Po zmianie mobo temp minus prawie 40stopni względem poprzedniej płyty :) bez oc cpu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru wydawać na chłodzenie połowy tego co na procka i z 360mm będzie kłopot w mojej budzie, HAF XB ? Jeżeli jest tak źle to pójdę w 5900X.
Z mobo rozważam Gigabyte B550 AORUS PRO AC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Panowie, szybkie pytanie, bo nie wiem, a chętnie się dowiem.

Mam zamiar przesiąść się na platformę AMD, mój PC na Intelu właśnie dokonał żywota.
Pod uwagę biorę 5900X i 5800X z chłodzeniem "Arctic Freezer 34 eSports DUO" albo "Arctic Liquid Freezer II 280" i płytę na B550.

Czy 5800X ma problemy z chłodzeniem, przy pełnym obciążeniu wszystkich rdzeni przez dłuższy czas (rendering na CPU), tak jak sugeruje ten filmik poniżej, gdzie KRAKEN Z73 nie daje rady? Czy to były tylko wady wieku dziecięcego i teraz wszystko jest OK?

 

Ten film to niezla buja na resorach ;)

Na fabrycznym limicie nie ma prawa sie nic gotowac przy 105W, a po OC i manulau to juz jak przesadzisz z napieciem.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na przyzwoitej sztuce 5800X po ręcznym OC można spokojnie podnieść wydajność i wyraźnie obniżyć pobór prądu :E Przykład:

  • stock: 6037 pkt, 213 W (wynik Cinebench R20 MT, pobór prądu platformy)
  • OC @ 4,7 GHz: 6265 pkt, 186 W

Temperatura 80 C vs 68 C.

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minus 12 stopni to ja rozumiem, ale to pewnie loteria zależna od sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Nie mam zamiaru wydawać na chłodzenie połowy tego co na procka i z 360mm będzie kłopot w mojej budzie, HAF XB ? Jeżeli jest tak źle to pójdę w 5900X.
Z mobo rozważam Gigabyte B550 AORUS PRO AC.

Uważaj na ALFa 280 bo to wielki i gruby kloc i często się nie mieści, z 360 jest trochę łatwiej, ale też trzeba uważać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Minus 12 stopni to ja rozumiem, ale to pewnie loteria zależna od sztuki.

Te procki maja problem z transferem ciepła przez chipletową budowę na chlodzeniu za 150zl powiedzmy jest niewielka różnica względem takiego za 400 (testowalem kilka u siebie) alf 280 czy nawet esports duo ogarnie normalnie ten cpu kwestia tego jak to ustawisz, dasz 1.2v allcore + dobierzesz zegar i będzie wszędzie git. ALF z offsetem to jedno z najlepszych chłodzeń na te ryzeny.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten gostek z mojego wcześniejszego wideo miał problemy z 5800X używając NZXT Kraken X73 RGB, czyli 360mm za 1K złociszy.
ALF 280 daje radę w budzie którą posiadam i lubię:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alf2 spoko jest, nawet porównując do clc . Ale teraz ten navis f240 może być też dobra konkurencja, bardzo kolorowo wygląda w testach, ale nie miałem w łapkach . 

Porównywaliśmy temp custom loopa z alf2 , blok u mnie heatkiller, czyli jeden z najlepszych pod tą zapinkę, i różnica była poniżej 5* na tych samych nastawach ryzenow 5900x . 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

także docelowo pewnie bym miał 500 GB na system m2 pcie 4.0 - bieżące projekty do obrabiania
obecny SSD m2 pcie 3.0 ale to 250 GB to mały

+ te 3 x SSD SATA.
Na B550 by to pasiło :D

Na B550 by zwalniało jakbyś równolegle odczytywał z szybkiego SSD M.2 PCI-E x4 3.0 + SSD SATA/USB3/LAN wpięte w mostek. B550 niestety ma tylko PCI-E x4 3.0 między CPU a mostkiem. Na X570 jest 2x szybsze połączenie, więc już nie będzie wąskiego gardła.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Na B550 by zwalniało jakbyś równolegle odczytywał z szybkiego SSD M.2 PCI-E x4 3.0 + SSD SATA/USB3/LAN wpięte w mostek. B550 niestety ma tylko PCI-E x4 3.0 między CPU a mostkiem. Na X570 jest 2x szybsze połączenie, więc już nie będzie wąskiego gardła.

już płytą kupiona i wszystko śmiga :D
w planach kupno 980 PRO - zamontuje do 1 slotu i będzie LUX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalował ktoś na Asus B550 najnowsza bios/agese? Nie chce byc beta testerem :)

Chyb bezpieczniej będzie zainstalować ta wersję z nr 6 na końcu... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie korzystasz z Windows 11 i fTPM to możesz tymczasowo pominąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 10 i na 11 nie chce zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Instalował ktoś na Asus B550 najnowsza bios/agese? Nie chce byc beta testerem :)

Chyb bezpieczniej będzie zainstalować ta wersję z nr 6 na końcu... 

Dzisiaj bede instalował to dam znać :E śmiem twierdzić że komputer się nie spali od tego :] swoja drogą to na 550 miało być na początku czerwca a tu jednak koniec maja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, pogrzebałem trochę po necie i (pewnie na tym forum było to już dawno temu przerabiane) 5800X jest po prostu tak zaprojektowany, fizycznie, że na domyślnych nastawach zwyczajnie gotuje się w środku, nie potrafiąc odprowadzić wystarczająco szybko ciepła na zewnątrz, więc nawet największe i najlepsze systemy chłodzenia niewiele pomagają. Wychodzi na to, że undervolting to podstawa przy tych prockach.

Nawet niejaki Robert Hallock z AMD, po premierze tłumaczył, że temperatury do 90C (5800X/5900X/5950X) i 95C (5600X) są typowe i te układy są zaprojektowane dla takich warunków przy pełnym obciążeniu. Jasne....

Więc zostaje tylko 5900X, który jest inaczej zbudowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 


Więc zostaje tylko 5900X, który jest inaczej zbudowany.

Jak inaczej? To dwa CCD z 5600x i jeden IOD. Nie spodziewaj się niższych temperatur. Z ALFem II 360 podczas kompilacji większych projektów często widzę 80 stopni. Trzeba przywyknąć i pamiętać o fizyce - temperatura to nie ciepło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Nawet niejaki Robert Hallock z AMD, po premierze tłumaczył, że temperatury do 90C (5800X/5900X/5950X) i 95C (5600X) są typowe i te układy są zaprojektowane dla takich warunków przy pełnym obciążeniu. Jasne....

Wszystko się da okiełznać, kwestia ustawień, ja swojego 5600x trzymam na 1.225v teraz z taktem 4550mhz i jest wydajnie i dosyć chłodno (mam mega kasztana) za to przy 1.3v bucha ogniem niesamowicie nawet w cinebenchu przy aio 280 leci w okolice 85c przy ustawionych manualnie SW3 HS na max rpm. Ustawisz takiemu 5800x/5900x 1.15/1.2v dobierzesz zegar i będzie git

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Undervolting to coś od czego zacznę, chyba nie ma wyjścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

OK, pogrzebałem trochę po necie i (pewnie na tym forum było to już dawno temu przerabiane) 5800X jest po prostu tak zaprojektowany, fizycznie, że na domyślnych nastawach zwyczajnie gotuje się w środku, nie potrafiąc odprowadzić wystarczająco szybko ciepła na zewnątrz, więc nawet największe i najlepsze systemy chłodzenia niewiele pomagają. Wychodzi na to, że undervolting to podstawa przy tych prockach.

Nawet niejaki Robert Hallock z AMD, po premierze tłumaczył, że temperatury do 90C (5800X/5900X/5950X) i 95C (5600X) są typowe i te układy są zaprojektowane dla takich warunków przy pełnym obciążeniu. Jasne....

Więc zostaje tylko 5900X, który jest inaczej zbudowany.

Tomcug ci podal prosty przyklad nastaw recznych, a Ty bladzisz po jakis grupach i szukasz problemu na sile, tak tylko 5900X da sie uzywac :tse:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Tomcug ci podal prosty przyklad nastaw recznych, a Ty bladzisz po jakis grupach i szukasz problemu na sile, tak tylko 5900X da sie uzywac :tse:

Z prockami od AMD ostatni raz miałem kontakt lata temu. Po prostu zbieram info a do tego potrzeba wielu źródeł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...