Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

U mnie te ledy świecące na mobo po wyłączeniu kompa były chyba powodowane tym że kabel od zasilacza byl wpięty do gniazdka bezpośrednio a nie do listwy :) zamieniły się miejscami z drukarką he

Chce ten bios zaktualizować... Wgram testowo tą 6 chwaloną a później 7 he przećwiczę aktualizacje bios na Asusie, w msi było proste :)

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak inaczej? To dwa CCD z 5600x i jeden IOD. Nie spodziewaj się niższych temperatur. Z ALFem II 360 podczas kompilacji większych projektów często widzę 80 stopni. Trzeba przywyknąć i pamiętać o fizyce - temperatura to nie ciepło.

Niby tak, ale na 5900x (domyślne ustawienia) temperatury mogą być trochę niższe przy 100% obciążeniu, bo mimo że w 5900X masz CCD razy dwa, to limity poboru mocy już nie. PPT jest 88W vs. 142W. Więc żeby zmieścić się w limicie procesor da niższe napięcie i nie będzie miał takich hotspotów. 

 

Nawet niejaki Robert Hallock z AMD, po premierze tłumaczył, że temperatury do 90C (5800X/5900X/5950X) i 95C (5600X) są typowe i te układy są zaprojektowane dla takich warunków przy pełnym obciążeniu. Jasne....

No bo są. Na Intelu masz Tj max w okolicach 100C, już nie mówiąc o tym, że pobór mocy mogą mieć 2x wyższy. Każdy producent ustala limity które procesory zniosą bez problemu przez dobre kilka lat.

Tak czy siak, jeśli planujesz przez większość czasu trzymać procesor na pełnym obciążeniu, lepsze wyniki osiągniesz ustawiając zegary i napięcia na sztywno. Będzie taniej, chłodniej i szybciej. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Z prockami od AMD ostatni raz miałem kontakt lata temu. Po prostu zbieram info a do tego potrzeba wielu źródeł.

Jak chcesz to mam 5900x dobra sztukę na sell, ale sprzedaje raczej z płytą z stopki. Muszę odświeżyć pamięć, ale 4.55&4.5ghz poniżej 1.1v śmigało w renderach, do 1.2v nie ma problemu go schłodzić, a bez problemu ogarnia 4.65&4.6ghz na takim napięciu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Dzisiaj bede instalował to dam znać :E śmiem twierdzić że komputer się nie spali od tego :] swoja drogą to na 550 miało być na początku czerwca a tu jednak koniec maja ?

Daj znać czy wychwyciłeś jakieś usprawnienia i lepsze osiągi bo nie powiem kusi update tylko jak znów z pamięciami ram mam walczyć tydzień to trochę odstrasza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Wgram testowo tą 6 chwaloną a później 7 he przećwiczę aktualizacje bios na Asusie, w msi było proste :)

Bez sensu, to od razu leć z 1.2.0.7 zamiast 2x ryzykować, że wywali prąd w trakcie aktualizacji. :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

U mnie te ledy świecące na mobo po wyłączeniu kompa były chyba powodowane tym że kabel od zasilacza byl wpięty do gniazdka bezpośrednio a nie do listwy :) zamieniły się miejscami z drukarką he

Chce ten bios zaktualizować... Wgram testowo tą 6 chwaloną a później 7 he przećwiczę aktualizacje bios na Asusie, w msi było proste :)

Wrzuć najnowszy, na asusie da się wgrać starszy bios bez problemu, w razie jak najnowszy będzie miał problemy. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry, ktoś zamawiał z komputronika procesor, nowsze czy starsze biny?

bo z x-komu na swojego zen2 3 tygodnie nie zamierzam czekać. A potrzebuje procesora na już!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Wrzuć najnowszy, na asusie da się wgrać starszy bios bez problemu, w razie jak najnowszy będzie miał problemy. 

już pobrałem i wrzuciłem na pendriva tą wersje stabilną nr 6 :P

No i byłem w BIOS i krzyczy mi przy aktualizacji BIOS bym się cofnął do ustawień TMP i skopiował dane itp... Jak uruchamiam kompa to za każdym razem mam ten komunikat odnośnie TMP... (na x570 tego nie miałem :D ), musze kliknąć N żeby komputer się normalnie włączył.
Mam WIN10 i nie chce obecnie 11.
jak to wyłączyć?
oraz czy muszę to wyłączać by BIOS zaktualizować? coś muszę robić z tym TPM?

znalazłem takie opcje, w obu dać Disable?

 

Bez-nazwy-1-—-Odzyskano.jpg

ten komunikat:
Bez-nazwy-1.jpg.9ce301d26ba43eb6a6cdb05b78bfe3ef.jpg

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie korzystasz z Bitlockera to nie przejmujesz się tymi komunikatami i klikasz Y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

już pobrałem i wrzuciłem na pendriva tą wersje stabilną nr 6 :P

No i byłem w BIOS i krzyczy mi przy aktualizacji BIOS bym się cofnął do ustawień TMP i skopiował dane itp... Jak uruchamiam kompa to za każdym razem mam ten komunikat odnośnie TMP... (na x570 tego nie miałem :D ), musze kliknąć N żeby komputer się normalnie włączył.
Mam WIN10 i nie chce obecnie 11.
jak to wyłączyć?
oraz czy muszę to wyłączać by BIOS zaktualizować? coś muszę robić z tym TPM?

znalazłem takie opcje, w obu dać Disable?

 

 

ten komunikat: 39 kB ·
 

Na w10 daj disabled obie opcje w biosie . Takiego komunikatu to nigdy nie miałem na niej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Jak nie korzystasz z Bitlockera to nie przejmujesz się tymi komunikatami i klikasz Y.

nie mam żadnych bitlockerów, nic nie szyfrowałem :D
ja chce by ten komunikat o bitlokerze przestał się wyświetlać :D Jak to zrobić? :D
oraz chce zaktualizować ten BIOS :D DZIS :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

ASUS zawsze nadgorliwy względem reszty - tak samo były irytujące powiadomienia raz na jakiś czas kiedy trafiała się awaria prądu w okolicy w postaci zabezpieczenia ASUS Anti Surge co irytowało mnie w kosmos kiedyś na Z97 bo mieszkam w takiej zaplutej okolicy, że częste krótkie awarie w dostawie prądu to klasyk za co oczywiście gardzę elektrownią i najchętniej rozstrzelałbym ich gdybym tylko mógł. :pistols:

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Na w10 daj disabled obie opcje w biosie . Takiego komunikatu to nigdy nie miałem na niej :)

na pewno obie opcje na DISABLE ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresetuj bios i aktualizuj normalnie, 3min i masz nowy bios 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

A pomyślałem godzinę temu że może by bios zaktualizował.... A tu po ok 45 min yeb brak prądu... Włączyli na 5 min i znowu yeb brak, prądu... Bios zaktualizuje w dzień roboczy po robocie, nie będę czekał do 21 jak zaczną wyłączać prądu 

Ehh

UPS daje spokój ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

ja chce by ten komunikat o bitlokerze przestał się wyświetlać :D Jak to zrobić? :D

Wydaje mi się, że dość wyraźnie napisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Zresetuj bios i aktualizuj normalnie, 3min i masz nowy bios 

ale jak aktualizuje to mi tam krzyczy bym pobrał klucze z bitlockera i w ogóle zapisał sobie wszystko :D ale co mam zapisać? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

UPS daje spokój ;)

Wiesz ile kosztuje UPS, który uciągnie w miarę nowoczesny gamingowy PC? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Wiesz ile kosztuje UPS, który uciągnie w miarę nowoczesny gamingowy PC? :E 

Wiem, bo mam taki :E (obciążalność do 780W i kilka minut na takim obciążeniu podtrzymuje)

... a teraz do rzeczy: podczas aktualizacji BIOS(UEFI) komputer przecież nie pobiera kilkuset W, więc nie trzeba jakiegoś mocarnego UPS.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Wydaje mi się, że dość wyraźnie napisałem.

Wyraźnie ale boję się tak kliknąć :D

Czyli mówisz bym zrobił tak?

 

TMP.thumb.jpg.9dafdc14c229c1ef0f663f4d68f8284c.jpg

A jak chce zaktualizować BIOS to teraz mam taki komunikat:
 

Bez-nazwy-1.jpg

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyfrowałeś dyski w systemie? Jeśli nie to się tym nie przejmuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Szyfrowałeś dyski w systemie? Jeśli nie to się tym nie przejmuj.

nic nigdy nie szyfrowałem, nie mam żadnych haseł nic :D chce to wyłączyć TMP i już - nie chce tego klikanie N przy włączaniu kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

nic nigdy nie szyfrowałem, nie mam żadnych haseł nic :D chce to wyłączyć TMP i już - nie chce tego klikanie N przy włączaniu kompa.

U mnie jest to samo, a mam Zen2, od razu to wyłączyłem, po co mi to mam W10,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

dobra zrobione :D
TPM - ta pierwsza opcja zmieniłem na DISABLED i komp wstawał bez tego komunikatu.

BIOS zaktulizowany bez żadnych komunikatów o TPM... zainstalowana wersja nie najnowsza beta bios, tylko najnowsza nie beta wersja, czyli:

Wersja 2604
2022/03/07 20.6 MBytes

ROG STRIX B550-E GAMING BIOS 2604
1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.6b

OK teraz do BIOS, wyłączyć TPM,
włączyć xmp ramu, ustawić krzywe wentylatorów :D

Edytowane przez fryy
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

UPS daje spokój ;)

jego płyta ma flashback wiec można robic podchody do u*ranej śmierci bez obaw ? 

 

dobra zrobione :D
TPM - ta pierwsza opcja zmieniłem na DISABLED i komp wstawał bez tego komunikatu.
 

2 dni temu o tym ci pisalem i dopiero odkryłeś ? ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...