Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Gdzie najtaniej kupie obecnie 5800x3d? Gdzies w niemczech moze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

jego płyta ma flashback wiec można robic podchody do u*ranej śmierci bez obaw ? 

2 dni temu o tym ci pisalem i dopiero odkryłeś ? ??

Musiałem się zebrać ładnie, no i liczyć że dali sobie spokój z wyłączaniem prądu, stresik był he 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież w tym rzecz że nie miałeś się co stresować bo masz flashback na płycie :E druga sprawa że na starym też tpm mogłeś wyłączyć :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

co myślicie w obecnej chwili o zakupie procesora Ryzen 5600? Mam w kompie 3600X i czytam o dość sporym przyroście FPS itp proca 5600X. Nie myślę w tym momencie w ogóle o wymianie na 5800X3D, bo różnica cenowa jest ogromna, chociaż pewnie latając w DCS na ten procesor powinienem patrzeć, ale jak pisałem - za dużo kasy. 

Zwróciłem uwagę natomiast na 5600 - różnica cenowa ponad 300 zł (jK CHODZI O 5600X), a wychodzi na to, że to ten sam proc co 5600x, tylko chyba 200Mhz wolniejszy. Bez problemu da się go wykręcić do wartości 5600X, co pokazuje PurePC i wtedy praktycznie jest to ten sam procesor. 

Mam 400 zł w pkt w RTV Euro AGD, do tego sprzedaż 3600X jeszcze na gwarancji w stanie idealnym... Jeszcze bym mógł na plus na tym całym dealu wyjść. Myślałem też nad 5800 albo 5700 ale też taka dopłata średnio mi się widzi, zbyt duża kwota do dołożenia, wtedy to bym chyba wolał dozbierać do tego 5800X3d... 

 

W ogóle dobry czas na zakup czy czekać na AM5? Z Computexa AM5 wygląda mi odrobinę na fuck up...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

 

w jakiej rozdzielczości grasz i w jakie gry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co to za moda ostatnio na cytowanie posta wyżej w dodatku takiego na pół strony w każdym dziale ostatnio takie akcje ??

z X'em tez można kupić poniżej tysiąca, sprzedając 3600 podmianka ma sens bo sporo nie dokładasz a wydajność dużo lepsza. https://www.sferis.pl/procesor-amd-ryzen-5-5600x-mpk-i246581?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=773d890a-589d-51b7-2f20-96e86d5e0f55

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Co to za moda ostatnio na cytowanie posta wyżej w dodatku takiego na pół strony w każdym dziale ostatnio takie akcje ??

"Panie kierowniku, co tam zrobili... i tutaj też"
:D

 

Bez-nazwy-1.jpg

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hej, jak pisałem: latam na DCS, MSFS, czasem Crusader Kings 3, Horizon zero dawn, HL:Alyx, Stellaris, Elden Ring, Everspace 2, Star Wars Squadrons. 

Celuję w 4K, ew. 1440P.

Everspace2 z dlss, Elden ring itp w 4k chodzą OK. HZD - nawet daje radę w 4K, ew 1440P. Tytuły od Paradoxu - wiadomo, że pójdą na 4k. 

DCS i MSFS na VR. DCS po przejściu na OPEN XR daje radę na Pixel Density 1.0 na medium. Msfs - czekam na DLSS, bo tu wiadomo jak jest, dość słabo. 

Grafa: 3070 TI 

MB: Asus tuf Gaming x570 PLUS

VR: Reverb G2 

Sferis: super cena, ale jak pisałem mam 400 zł do odbioru w RTV Euro Agd i mogę z tego skorzystać, dlatego tego sklepu się trzymam. Do Sferis nie mam takiego upustu. 

Po prostu nie wiem czy warto dopłacać do X, skoro na 5800X3D raczej nie uzbieram, a znowu płacić extra za te 200 Mhz, które w teorii wykręcę... stąd moje pytanie. 

Czy ktoś widział w necie np. jakieś wrażenia z overclockingu 5600 itp itd... ew. kiedy na taki zakup się przygotować jak za rogiem jest AM5, a nie widzi mi się wymiana całej platformy, tym bardziej obecnie, gdzie to nowa platforma i może być z tym różnie. 

 

THX za pomoc. 

 

Edytowane przez PynioPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zmieniłem 3900x na 5900x i generalnie fps w grach nie wzrósł nic, ale gram w 3440x1440, także uważam że zabawa nie warta, przy przynajmniej w kwestii gier. 

Bierz tego 3600 i go kręć. 

5800x3D zupełnie nie warto w Twoim przypadku. Zainteresuj się może 12100F, serio, zobacz ostatni film na proline... Może lepiej przejść na Intela? :)

W Euro AGD RTV mieli ostatnio często promki na Ryzeny, także obserwuj. 

Zmiana na AM5? SZALONY :) DDR5 chcesz kupować? :) mobo i Ryzeny będą drogie.... Bardzo drogie. A potrzebne Ci pcie 5.0? Pewnie nie... 

Edytowane przez fryy
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na fabrycznie wgranym w biosie miałem takie akcje ze przy uruchamianiu kompa nie wyświetlał nic na ekranie i świeciła się dioda Ram. Musiałem wyłączyć kompa. I włączyć i wtedy uruchamiał się normalnie.

Czy to wina starego Biosu? Mam nadzieję bo na MSI tego nie było nigdy. Wczoraj zaktualizowałem bios, mam nadzieję że ten problem zniknie. Wydaje mi się, że tak miałem gdy odłączałem zasilacz od prądu, lub wyłączałem przycisk na zasilaczu. Chyba że to było przypadkowe i losowe.

Ram mam niby dobry pod Ryzena, płyta niby dobra od Asusa, a tu takie rzeczy? :) mam nadzieję że się nie powtórzą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Po prostu nie wiem czy warto dopłacać do X, skoro na 5800X3D raczej nie uzbieram, a znowu płacić extra za te 200 Mhz, które w teorii wykręcę... stąd moje pytanie. 

Powiem Ci tak - sam byłem niedawno w podobnej sytuacji, wymieniłem 3600 na 5600X w RTV Euro za 1000zł (wysyłki nie liczę), swojego 3600 sprzedałem za 600zł znajomemu od ręki i tylko dlatego się zdecydowałem i muszę stwierdzić, że wzrost wydajności jest odczuwalny - szczególnie w grach stricte siedzących na CPU, czyli w Twoim wypadku na pewno wymiana będzie miała sens bo grasz w symulatory a one lubią korzystać z CPU.

Oczywiście, że warto poczekać na promocje i kupić 5600X zamiast gołego 5600 bo cenowo wychodzi z grubsza na jedno, analogicznie jest przy kupowaniu karty RX 6600XT, kiedy w praktycznie tej samej cenie na promocjach można dostać wydajniejszy model RX 6650XT.

Śledź peppera pod kątem 5600X i na pewno coś wpadnie.

Edytowane przez caleb59
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie widzi różnicy względem zen2 a zen3 w grach to znaczy że nie umie testować ? albo robi bottlenecka gpu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Oczywiście, że warto poczekać na promocje i kupić 5600X zamiast gołego 5600 bo cenowo wychodzi z grubsza na jedno,

Można też polowac na  promocje 5600 który jest praktycznie tak samo wydajny

Na itharware się im akurat kasztan 5600x to po oc 5600 nawet był lepszy:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/amd_ryzen_5_5600_test_recenzja_opinia-20682-15.html

 

to strona generalnie durna ale zbiera testy od tysięcy ludzi:

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-5-5600X-vs-AMD-Ryzen-5-5600/4084vsm1822932

Tylko na razie różnica w cenie 50zł to warte i tak 5600x, ale jakby 5600 był gdzieś za 800zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

warto poczekać na promocje i kupić 5600X zamiast gołego 5600 bo cenowo wychodzi z grubsza na jedno

Wydajnościowo też, 1 opcja w BIOS do przestawienia i masz dokładnie to samo taktowanie :P

MSFS jest prockiem, który wybitnie lubi 5800X3D - jest na nim ok. 50% FPS więcej, niż na zwykłym. Ale przy przejściu z 3000 na 5000 różnica jest jeszcze większa. Nie wiem, na czym hula DCS, bo w Xplane jest tak samo. Piszę o momentach, w których gra wiesza się na CPU, bo MSFS w 4k to i 3070Ti ma ostro co robić.

Kumpel co lata pisze tak (ma 3060Ti + 1440p):

  • w xplane każdy przeskok 2000 -> 3000 -> 50002d -> 50003d to był podobny
  • a MSFS wisi na GPU ale ma niezłe klatki przy tym więc w sumie jeden (...)
     
     

Więc mając sensowną płytę AM4, sensowny RAM DDR4, wg mnie przejście na 5600 jest bardzo korzystne. Jak sam piszesz, X3D jest drogi, to nie namawiam (chociaż pozwolę sobie zauważyć, że na 3070Ti i VR wywaliłes kupę hajsu i tak xD), ale ogólnie zmianę na cokolwiek 5000 polecam.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Jak ktoś nie widzi różnicy względem zen2 a zen3 w grach to znaczy że nie umie testować ? albo robi bottlenecka gpu.

Też mnie to rozbawiło, bo zmieniałem 3600x na 5600x i różnica jest widoczna gołym okiem, odczucia z rozgrywki mocno na plus.

No chyba że ktoś gra w strategie i 60FPS to okey, nie ma różnicy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

U mnie na 3440x1440 w BF4 na multi na ultra miałem 138 fps stałe a teraz po zmianie mam stałe 144 he ale spadki też są jak jest, ostra jazda/wybuchy itp... 

Cyberpunk w zasadzie to samo, 2 3 klatki różnicy w średnim minimalnym i max fps.. 

Odczucia w grze te same. Nie gram w fullhd gdzie procek ma więcej do powiedzenia niż w 3440x1440 he może jak ustawie 5900x na 4,6 ghz allcore to będzie jakaś różnica względem 3900x 4,25Ghz allcore... Zobaczymy. 

Gpu nie podkręcam bo chyba nie warto dla 3%.

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

co myślicie w obecnej chwili o zakupie procesora Ryzen 5600? Mam w kompie 3600X i czytam o dość sporym przyroście FPS itp proca 5600X.

Ja bym poczekał na Ryzen 5600X3D, albo 6600 (AMD twierdziło, że ta podstawka będzie jeszcze trochę wspierana, więc prawdopodobnie będą jeszcze kolejne CPU na nią).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Na fabrycznie wgranym w biosie miałem takie akcje ze przy uruchamianiu kompa nie wyświetlał nic na ekranie i świeciła się dioda Ram. Musiałem wyłączyć kompa. I włączyć i wtedy uruchamiał się normalnie.

Czy to wina starego Biosu? Mam nadzieję bo na MSI tego nie było nigdy. Wczoraj zaktualizowałem bios, mam nadzieję że ten problem zniknie. Wydaje mi się, że tak miałem gdy odłączałem zasilacz od prądu, lub wyłączałem przycisk na zasilaczu. Chyba że to było przypadkowe i losowe.

Ram mam niby dobry pod Ryzena, płyta niby dobra od Asusa, a tu takie rzeczy? :) mam nadzieję że się nie powtórzą. 

Po odłączeniu zasilacza, lub kliknięciu pstryczka na nim na 0 tak Asus miał na starym biosie, 1.2.0.6b niweluje ten problem, który istniał z rok czasu :). Ja nie jestem jednostkowym przypadkiem, bo czytałem na redicie i właśnie też pisali że ten problem znikł z nowym biosem. Problem w starym biosie według wyświetlacza kodów polegał na problemie trainingu pamięci, wychodziło jakby ram był uszkodzony/niedocisniety lub za mocno podkręcony. Kod od u mnie się pojawiał, bądź 0d , ale teraz jak wspomniałem już tego nie ma . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super bo kilka x musiałem kompa włączać ponownie... Za 1 odpaleniem kompa z nową płytą tak było że brak obrazu, myślę coś źle złożyłem he a to właśnie ten problem.

Najwazniejsze że aktualizacja bios pomaga :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tej płycie myślicie że mogę ustawić allcore 4,6 GHz oraz 1.2V i będzie to działać? :D czy ryzykownie? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja wrzuce tutaj ciekawego linka jako troche offtop 

bo widzialem kilka opinii, ze AIO jest drogie i trzeba wymieniac co jakis czas. 

W skrócie: Koleś rozwiercił AIO od NZXT po 5 latach i nie dosc ze płyn w srodku byl w stanie idealnym to ubyło go ledwo 10 ml.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

bo widzialem kilka opinii, ze AIO jest drogie i trzeba wymieniac co jakis czas. 

W autach też trzeba wymieniać, a kto to robi regularnie? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,6 GHz na 1,24V i śmiga :D
R20 9050 pkt robi
w grach przyjemne średnio 65 stopni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

 

Niby tak, ale na 5900x (domyślne ustawienia) temperatury mogą być trochę niższe przy 100% obciążeniu, bo mimo że w 5900X masz CCD razy dwa, to limity poboru mocy już nie. PPT jest 88W vs. 142W. Więc żeby zmieścić się w limicie procesor da niższe napięcie i nie będzie miał takich hotspotów.

Ale... PPT dotyczy wszystkiego pod IHS, z czego IO die ciągnie ok. 25W (gdzieś widziałem wykres, którego teraz nie mogę wygooglać, i Package Power Draw było w zasadzie niezależnie od ilości obciążonych rdzeni 25W nad linią mocy pobieranej przez CCD). Czyli 88-25 daje 63W na CCD w 5600X, w 5900X wychodzi (142-25)/2 czyli 58.5W na CCD. Różnica niewielka.

O, znalazłem:

PerCore-1-5950X-Total.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 4,65 ghz allcore i 1.25 V restartuje się w R20 :/

jak sadzicie, jakie napięcie musiałbym ustawić na 4,65 GHz ? Wyższe napięcie niż 1,25V będzie bezpiecznie? Na tych ustawieniach ghz i napięciu już w renderowaniu temp CPU są za wysokie, 87 i rośnie :D
także do renderowania trzeba obniżać taktowanie i napięcie... ale do grania 4,6 Ghz może być bo w grach średnio 65 stopni, także dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...