Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

OC RAMu głównie zależy od kontrola w CPU. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, charon napisał:

Mnie zastanawia jedno: czy upgrade biosu na starych pytach B350 oraz wymiana pierwszego Ryzena na te najnowsze wpywa na OC RAM-u? Czy udało się wam wycisnąć więcej?

Szczególnie mnie ciekawią pamięci na Micronach B-die, bo takie mam. To corsairy 3000 MHz z podpisu, ale udało mi się wydusić stabilne jak skała (działa od 2 lat bez żadnej zadyszki) 3200MHz. Czy pod nowym prockiem jest szansa na więcej?

mam w drugim kompie b350 phantom gaming k4 i nie udało się na r5 1600 wbić wyżej niż 3066cl16 na corsair veng 3200mhz, po zmianie cepa na r5 3600x poszło bez problemu na 3200, a po zmianie pamięci(crucial ballistix 3200cl16) i płyty(b450 tomahawk) ram latał już na 3600cl14.
Z tego co zauważyłem największą różnice poczułem przy zmianie proca, potem pamięci, a na końcu zmiana płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, MarcoSimone napisał:

Nie badałem różnicy niestety :P

Najważniejsze dla mnie, że LC zrobiło się ciche na tych samych rpm.

Arctic P12 nie mają startu do Fluctusów.

Naprawdę jest taka różnica jeśli chodzi o  generowany hałas miedzy tymi wentylatorami  bo na max obrotach te z AFL II 360 są trochę uciążliwe .

Będzie też różnica na maksymalnych obrotach ?

Jakie obroty masz ustawione?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Roberto78 napisał:

Naprawdę jest taka różnica jeśli chodzi o  generowany hałas miedzy tymi wentylatorami  bo na max obrotach te z AFL II 360 są trochę uciążliwe .

Będzie też różnica na maksymalnych obrotach ?

Jakie obroty masz ustawione?  

Ja mam custom LC oparte o 480mm chłodnicę i grubą na 45mm.

4x Fluctus na niej obracają się ze stałymi ~900rpm.

Obudowa to open case.

I jedyne co słyszę wyraźnie to pompa DDC na 2900rpm.

Słuch mój to nie boja sonarowa, a już na pewno nie prawe ucho ale mimo to czuję wyraźną różnicę na korzyść Fluctus, względem Arctic P12.

Fluctusy maja ponad 200rpm zapasu nad P12, kiedy zaczynają być dla mnie słyszalne na poziomie P12.

P12'stki trzymałem na 700rpm aby zachować podobny poziom hałasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wczoraj pograłem kilka mapek w Quake Champions, miałem wrażenie przycinek delikatnych, w sensie napewno były tylko się zastanawiam czy myszka mi nie robi psikusów na mojej podkladce z allegro ? ale wcześniej tak nie było na 3900x he więc? Grę wyłączyłem, odpaliłem R20, połowa testu i yeb restart, komunikat error cpu z uwagi na temperaturę... A nie była wysoka, taka jak wcześniej na 4,6 ghz oraz tym napięciu 1,23735 V... 

Czyli co? Proc się zmęczył graniem i R20 już za dużo? :) wcześniej przechodził 5 x R20 i nie było restartów. 

Sterowniki nvidia ostatnio aktualizowałem, chyba nic tam nie zepsuli. 

Dziś zagram w Q na stock cpu a później podwyższę napięcie na te 1.24V też 4,6 GHz i zobaczę czy są te przycinki. Fps na ultra praktycznie ciągle 135+, ograniczyłem do 144 fps tyle ile monitor umożliwia. 

Fluctusy w paczkomacie właśnie czekają do odbioru :)

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal Latencymon to po pierwsze.

Po drugie RAM stabilny? Jakie wyniki w AIDA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arctic ma przede wszystkim problem na danym zakresie obrotów bo da się to ominąć znajdujac sobie daną wartość rpm która zadowala w kwestii kultura pracy/wydajność, potrafią np na 1100rpm buczeć a na 1150 już nie :] jeżeli ktoś steruje manualnie tak jak np ja przesuwam suwaki do obciążenia a po skręcam to tego problemu może nie mieć ale wiem że większość leci na auto/krzywej to wtedy problemy są, wersja 140 jest mniej problemowa jeśli chodzi o ten dzwięk. Fluctus to rewelacja miałem je chwile u siebie na chłodnicy ale z racji że ją wymieniłem na 280 to musiałem je zwrócić, szkoda że nie ma wersji 140 :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ 4,65GHz @1.15V jest stabilne w codzienny użytkowaniu, CB23 i grach to od dziś testuję +50Mhz przy tym samym napięciu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

odebrałem Fluctusy, czekają na montaż. Przed montażem zrobiłem testy obecnego zestawu a w zasadzie chodzi o Pure Wingsy 2 na chłodnicy. Ustawiłem je na sztywno na 1000 rpm w BIOS i zrobiłem testy temp średniej dla CPU oraz zapisałem wyniki dla CCD 1 oraz CCD 2 i wyniki mnie zaskoczyły :D bo chyba wcześniej temp miałem wyższe w R20. Średnią temp jaką zaobserwowałem to powiedzmy temp która się utrzymywała w drugiej połowie testu i pod koniec oraz max który zarejestrował HWInfo, robiłem 3 przeloty z przerwami pomiędzy.
CPU:
stock - średnia 68-69, max 70,3

4,5 GHz na 1,2000V - średnia 76, max 76,9
4,6 GHz na 1,23750 V tu nie mam przekonania że to jest stabilne... - średnia 79-80, max 81,3
4,6 GHz na 1,24375 V - średnia 81, max 82,1

Chyba spoko?

Wcześniej chyba wentyle na chłodnicy miałem skręcone na 800 rpm i się nie rozkręcały więcej lub rozkręcały się pod sam koniec testu... ale wyniki chyba OK ? Szczególnie dla 4,6 i wyższego napięcia.
aż kusi wklepać 4,65 GHz oraz 4,7 GHz ale wtedy napięcie da o sobie znać w postaci wysokich temp. Tak sądzę. Zmieniałem tylko taktowanie allcore oraz napięcie. Nic więcej.

Pompa sztywne 2050 rpm bo więcej jest słyszalna a na max wnerwia. Ale max to jakieś 2900. 

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, jurekk napisał:

https://youtu.be/6lMs3h8tq4M?t=194

"Assasins Valhalla, to tytuł gdzie bardziej liczy się ilość rdzeni i wątków, stąd też różnice pomiędzy procesorami są marginalne" - kiedy ten ciućmok wypowiadał te bzdury, był GPU bottleneck - to stąd "te różnice były marginalne".

5 godzin temu, Send1N napisał:

Fluctus to rewelacja miałem je chwile u siebie na chłodnicy ale z racji że ją wymieniłem na 280 to musiałem je zwrócić, szkoda że nie ma wersji 140 :/ 

Jak to nie ma? Kupujesz kilka chłodzeń Fortis 5 i masz kilka wentylatorów Fluctus w wersji 140mm ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wbiłem na szybko 4,65 Ghz i oczywiście zeszło czasowo z dobraniem taktowania :)
4,65 Ghz - 1,26250V restart w R20 bo temp CPU dobiła do 86 stopni. VRM oczywiście jakby nie świadomy co się dzieje, dalej twardo 48-52 :D

Stwierdziłem, że teraz trzeba ustawić wentyle na chłodnicy na max czyli ok 1600-1650 rpm oraz pompę na max czyli ok 2800-2850 rpm. + wentyle w obudowie podczas wszystkich testów chodza na max - tryb III na kontrolerze a że to są Pure Wingsy 2 ale 140mm czyli max 1000 rpm. 
W sumie błędy aplikacji Cinebench przestały się pojawiać od 1,26875 V, czyli:
4,65 GHz na 1,26875 V 6 - 6 przelotów R20 z odstępami czasowymi (wszystkie wentyle i pompa na max) tylko podczas jednego wyskoczył ERROR R20 ale komputer się nie restartował.
Średnia temp 81-82 pod koniec testu, max zarejestrowane średnio 82,5 a dla CCD1 - 82-83, CCD2 - 72.

także na dziś koniec. 4,7 nie wbijam :D Nie na Pure Wingsach 2 :D
Jutro zamontuje Fluctusy i wrzucę oczywiście porównanie temp dla 1000 rpm do max 4,6 Ghz z napięciem 1,23750 V... dla wyższych napięć z 4,65 GHz dałem już pompe i wentylatory na chłodnicy na max. I chyba wyniki są ok ? co sądzicie? :D
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie problem nie jest w chłodzeniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, galakty napisał:

Jak dla mnie problem nie jest w chłodzeniu. 

a w czym? :)
procku? Metodzie OC ? Prosta jak budowa cepa... allcore + napięcie. Wcześniej wentylatory na chłodnicy były na 800 rpm i pompa na 2000 rpm, to za mało jak widać.
Tylko pompa na max to ją słychać... chyba że zagłuszają ją wentylatory chłodnicy czy obudowy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny kiepsko oddają ciepło z racji swojej budowy. Do tego są lepsze/gorsze sztuki.

Cudujesz z chłodzeniami, żeby zyskać ile? Znaczy zazdroszczę wolnego czasu i braku problemów w życiu ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam wolny weekend, deszcz pada, siedzimy w domu :D

nie wiem ile zyskam ale się dowiem :D najwyżej zyskam w hałasie ale i pewnie w temp również. Jutro pewnie zamontuję albo i nie, bo na nd plany są :) oby nie padało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Jak to nie ma? Kupujesz kilka chłodzeń Fortis 5 i masz kilka wentylatorów Fluctus w wersji 140mm 

Tylko ten wentylator ma obcięte rogi... Więc może być ciężko go przykręcić do obudowy, nie wspominając o chłodnicy :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Renderowanie video na CPU, obecny zestaw czyli jeszcze PW2:
4,5 GHz na 1,20 V wentyle na chłodnicy 1000 sztywno i pompa sztywne 2000 rpm.
Średnio 82, max 84,5 w piku wiadomo

Wentyle na max czyli 1600 oraz pompa 2800:
średnia 79, max 80...
 

Rozkręcanie pompy na max i wentyli PW2 coś tam daje.

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fluctusy zamontowane, z gumkami, nie wiem co niektórym tam nie pasowało że zdejmowali te gumki, może widocznie wolą bez gumek... :D

Pierwsze testy wskazują na mniejsze temp o 3-4 stopnie średnio. Jest ok. Testy trwają. 

Poprzednie rozkręcały się max do 1600rpm a te mają 1800 max. Więc w sumie lepiej, bede mógł uzyskać niższe temp pewnie jeśli je rozkręcę na max 1850 realnie pewnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

po testach:
wyniki różne, największe różnice na niskich napięciach lub stockowych... gdy mu ustawie 4,6 Ghz albo 4,65 V to nie ma różnic :D pompa na full, wentyle tak samo 1650 a nawet jak dam max 1800 to różnice może 1 stopień lub granica błędu pomiarowego.
W sumie najwięcej się zyskuje na kulturze pracy no i chyba że ktoś trzyma proca na domyślnych ustawieniach to wtedy zyskać może te 3-4 stopnie średnio. Jak się ustawi CPU na 4,65 GHz z napięciem 1,25625 to za wiele wentylatory nie pomogą :D ot taka zabawa ale 1 BQ już mi terkotał w nocy także Fluctusy nowe się przydadzą jak najbardziej :)

sprawdziłem temp renderowania video na stock 1000 rpm wentyle na chłodnicy oraz 2000 rpm pompa względem tego samego na Fluctusach + test na pompa max i wentyle max... różnica w średnich temp 1-2 stopnie a w max tem 2 stopnie.
jak na full pompa i wentyle to różnice 2-3 stopnie średnio i w max temp 4 średnio i nawet 5 w temp max na CCD tym cieplejszym... także coś tam te wentyle dają.

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Cytat
☝️ ???????̨?????? ??? ?????́. 30 maja 2022. Dziś ludzkość ? oficjalnie wkracza w erę Eksaskalarną. ? Na liście Top500* pojawił się pierwszy superkomputer o potwierdzonej mocy ponad 1 EksaFLOPS. ? To ????????, czyli system napędzany przez procesory ? AMD EPYC i akceleratory ? AMD Instinct.
* - Top500 to lista, która oficjalnie klasyfikuje 500 najszybszych superkomputerów na świecie.
Przy okazji krótkie podsumowanie:
☑️ AMD napędza nr 1 i nr 3 na liście najpotężniejszych superkomputerów (Frontier i LUMI) i połowę spośród 10 najmocniejszych systemów Top500.
☑️ AMD napędza aż 4 najbardziej efektywne superkomputery na świecie, 8 w pierwszej dziesiątce i aż 17 w pierwszej dwudziestce Green500.
☑️ Na liście Top500 są już 94 systemy na bazie rozwiązań AMD i to 95-procentowy wzrost rok do roku.
☑️ Ponad połowa spośród 38 nowych systemów na liście Top500 jest napędzana technologią AMD.
☑️ To pierwsza edycja, na której pojawiły się akceleratory AMD Instinct i to od razu na 7 pozycjach o sumarycznej mocy 1,329 EksaFLOPS, czyli prawie tyle samo (1,337), co łączna moc wszystkich innych systemów z akceleratorami obliczeniowymi razem wziętych.
☑️ Na początku 2023 roku spodziewane jest uruchomienie superkomputera o mocy ponad 2 EksaFLOPS, czyli amerykańskiego El Capitan, który również będzie bazować na CPU i GPU firmy AMD.

284609595_5279191672142522_8402820672552

1EksaFlops mają się czym chwalić w AMD, najszybszy superkomputer na świecie. :E

top500-ranking.png

 

Uruchomiono pierwszy eksaskalarny superkomputer. Co to znaczy i co oferuje?

Trochę zdjeć z wnętrza.

frontier-superkomputer-1.jpg

frontier-superkomputer-2.jpg

Edytowane przez Stjepan666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.05.2022 o 15:24, fryy napisał:

nie wiem co niektórym tam nie pasowało że zdejmowali te gumki, może widocznie wolą bez gumek... :D

 

Jak wolisz z nimi to nie mamy w ogóle o czym dyskutować 8:E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jakaś dobra dusza posiadająca 5800X3D podzieli się temperaturami i taktowaniami w Cinebench 23? U mnie na LC dosłownie 5 sekund po włączeniu dobija do 90C ? 

  • Confused 1
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz chłodzenie? Ten procek jest ciepły ale 90C to bardzo dużo. Na moim chłodzeniu max 70-75C tak ze rewelacji również nie ma- Bez oc bo, się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...