Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Frey napisał:

Powiem Wam, że jestem pod wrażeniem jak moje stare Cruciale odżyły przy Ryzenie 5500. Na Ryzenie 2600 maksymalnie co wyciągałem to 3200 CL14, na 3600 CL zawsze jakimś błędem sypnął. 

Ryzeny 1000-2000 miały dość słaby kontroler pamięci, 3200 było w miarę bezpiecznym maksimum. 5500 to tak naprawdę procek laptopowy z wyłączoną integrą, a dzięi monolitycznej budowie nowy kontroler pamięci daje czadu, 4000 MT/s to dla niego pikuś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N  okolice 25* w pokoju z otwartym oknem (komp blisko okna)

69291648a9f5cd70.jpg

16f8aa37975cf8fc.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi czyli to samo co u mnie różnica w temp rdzeni spora i 80c na zaledwie 1.2v :E tu sporo osób pisało że cinebench im bardziej grzeje niż occt (nie mówimy oczywiście o małych danych) :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś nowe biosy wyszły na agesie 1.2.0.7 :> do mojej płyty widzę jakąś betę z identycznym changelogiem co pierwszy bios z tą agesą ?

98f6b60d946a3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Send1N napisał:

Jakieś nowe biosy wyszły na agesie 1.2.0.7 :> do mojej płyty widzę jakąś betę z identycznym changelogiem co pierwszy bios z tą agesą ?

98f6b60d946a3.jpg

Pewnie zaraz usuną stary ten AA

Do  Unify też były dwa  biosy 1.2.0.7. przez dzień czy dwa ale oba  beta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy macie może R5 5600 (nie 'X' i nie 'G') i stockowe chłodzenie Wraith Stealth? Procek strasznie mi się grzeje i to pomimo ustawienia wszystkich wiatraków na 100% (wiatrak CPU + 3wiatraki systemowe w obudowie). Przy graniu w Metro Exodus na extreme, temperatura procesora osiąga nawet 82stopnie. Moja mała obudowa mATX robi się tak gorąca, że ciężko ją dotknąć O_o Zastanawiam się czy ktoś jeszcze ma taki problem? Czy Metro Exodus aż tak obciąża procesor? Nawet mój RX6600 dochodzi w tej grze do 65-67stopni przy ustawieniu wiatraków na 60% i dalej temperatura już nie skacze...
Nie chcę za dużo inwestować w chłodzenie bo nie po to kupiłem taniej o kilkaset zł zestaw R5 5600+B550 zamiast i5 12400f+B660M żebym teraz tą różnicę zniwelował koniecznością dokupienia wiatraka do procesora :P Najtaniej wyszłoby chyba dokupienie Wraith Spire (razem z pastą to pewnie w 50zł się zamknie). Może ktoś ma też R5 5600 i jemu się tak nie grzeje na Wraith Stealth? Na YT widziałem, że Spire obniża temperaturę o 5-10 stopni w porównaniu ze Stealth...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na auto płyta ładuje duże napięcie i dlatego takie temperatury procka.

Ustaw sztywne napięcie np. 1.15v i testuj jak najwyższy stabilny mnożnik dla wszystkich rdzeni zaczynając np. od 4200Mhz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, kibolkks napisał:

Na auto płyta ładuje duże napięcie i dlatego takie temperatury procka.

Ustaw sztywne napięcie np. 1.15v i testuj jak najwyższy stabilny mnożnik dla wszystkich rdzeni zaczynając np. od 4200Mhz. 

A nie spowoduje to w ostatecznym rozrachunku spadku wydajności procka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej nie bo jak teraz osiągasz i tak bardzo wysokie temperatury to procesor automatycznie zrzuca zegary. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kibolkks napisał:

Najprawdopodobniej nie bo jak teraz osiągasz i tak bardzo wysokie temperatury to procesor automatycznie zrzuca zegary. 

Ok. A robić to w BIOS'ie czy pobrać Ryzen Mastera do sterowników Adrenalin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Arth1987 napisał:

Panowie, czy macie może R5 5600 (nie 'X' i nie 'G') i stockowe chłodzenie Wraith Stealth?

Wraith Stealth jest dość słabym chłodzeniem oraz kulturą pracy nie grzeszy. Po obniżeniu napięcia jak ktoś wyżej zasugerował będzie chłodniej,ale jeśli w Twojej obudowie mATX (jaki model?) jest możliwość włożenia wyższych chłodzeń,to bym na Twoim miejscu wsadziłbym Fera 5,do 5600 wystarczy spokojnie i będzie cichsza od słabego jednak boxa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej obudowy,to dla mnie jest wszystko jasne. Obudowa typu piekarnik jednak,mimo,że mieści bez problemu dwa wentylatory 120 mm na front. Fera 5 nie zmieści się :( - obudowa zbyt wąska,mieści chłodzenia o wysokości do 140 mm. Coś pisałeś,że jak zmienić chłodzenie,to chciałeś na Wraith Spire. Poszukaj Wraith Prism,jest lepszy od Spire.

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak myślałem, że z tą obudową wszystko w środku będzie się smażyło. Co do wentylatorów to na front wchodzi niestety tylko jeden (próbowałem bo kombinowałem jak wdmuchać do obudowy więcej zimnego powietrza xD), jeden na bok z lewej strony i jeden 80mm z tyłu. Sprawdziłem tego Prism'a i wg. testów na YT (oglądnąłem 3 różne) to spisuje się niemal identycznie co Spire. Tylko w niektórych testach była różnica 1-2stopni a jednak jest prawie 3x droższy. Więc jeśli ew. zdecydowałbym się na jakieś chłodzenie do tego procesora to albo ten Spire albo może jakieś uniwersalne, żebym miał w przyszłości większe szanse na zastosowanie tego wentylatora w innym procesorze. Prisma najtańszego znalazłem za ok 90zł. Spire najtańszy za ok 29zł (wydaje się to najlepsza opcja bo w każdym teście pokazywał 9-11 stopni mniej od Stealth). Ale znalazłem też inne chłodzenia tylko problem w tym, że nie wiem jak mogłyby się sprawować:
-Arctic Freezer 7x 75zł
-SilentiumPC Spartan 5 64,99zł
-DEEPCOOL ICE EDGE MINI FS V2.0 43,90zł

Póki co najlepiej w kontekście cena/wydajność wychodzi ten Spire. Potwierdzone wieloma testami 10 stopni mniej za 29zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś tego Wraith Prism znalazłem za 45 zł + kw https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-amd-ryzen-am4-am3-wraith-prism-rgb-led-12480214787

Jeśli chodzi o zaproponowane chłodzenia,to Freezer 7X oraz Spartan 5 nie są to złe opcje,ale powiem od razu,że na nich nie wymienisz wentylatora,chyba,że druciarską metodą na trytytki :E A Deepcool Ice Edge Mini w ogóle odpuść sobie,on jest tylko trochę lepszy od Wraith Stealth. Już lepszy jest choćby Spartan 3 Pro (fakt taki,że nie jest już produkowany,więc tylko używki),bez problemu zmieści się w Twojej obudowie,gdyż ma 135 mm wysokości,miałem kiedyś jego w posiadaniu i wiem,że ten Spartan to jest poziom Wraith Prism. https://allegrolokalnie.pl/oferta/chlodzenie-procesora-silentiumpc-spartan-3-pro-63z

Ogólnie to oprócz wymiany chłodzenia CPU na proponowane przez mnie bądź na Wraith Spire jak jednak zdecydujesz się na niego i manualną kalibrację CPU (obniżenie napięcia oraz taktowanie,jeśli będzie niestabilność) z taką obudową nic nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Spl97 napisał:

Ja jakoś tego Wraith Prism znalazłem za 45 zł + kw https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-amd-ryzen-am4-am3-wraith-prism-rgb-led-12480214787

Jeśli chodzi o zaproponowane chłodzenia,to Freezer 7X oraz Spartan 5 nie są to złe opcje,ale powiem od razu,że na nich nie wymienisz wentylatora,chyba,że druciarską metodą na trytytki :E A Deepcool Ice Edge Mini w ogóle odpuść sobie,on jest tylko trochę lepszy od Wraith Stealth. Już lepszy jest choćby Spartan 3 Pro (fakt taki,że nie jest już produkowany,więc tylko używki),bez problemu zmieści się w Twojej obudowie,gdyż ma 135 mm wysokości,miałem kiedyś jego w posiadaniu i wiem,że ten Spartan to jest poziom Wraith Prism. https://allegrolokalnie.pl/oferta/chlodzenie-procesora-silentiumpc-spartan-3-pro-63z

Ogólnie to oprócz wymiany chłodzenia CPU na proponowane przez mnie bądź na Wraith Spire jak jednak zdecydujesz się na niego i manualną kalibrację CPU (obniżenie napięcia oraz taktowanie,jeśli będzie niestabilność) z taką obudową nic nie zrobisz.

Nie, nie chodziło mi o wymianę samego wentylatora. Chodziło o to, że chciałbym to chłodzenie uniwersalne kiedyś do innego (nowego) procesora użyć jak już będę ten komputer wymieniał :P Chyba, że to ja nie zrozumiałem Ciebie :D
A ten Prism z aukcji to używka :P Znalazłem Prisma nawet za mniej ale wszystko używki - nie wiem czy się w używki pchać. Jak się okaże, że wadliwy czy coś to nie mam rękojmi ani gwarancji bo pewnie wszystko będzie od osób prywatnych.
Napisałeś, że Freezer i Spartan to nie są złe opcje - myślisz, że dałyby radę lepiej od Spire czy Prism?

Edytowane przez Arth1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, właśnie zauważyłem, że ten Spartan 5 ma 146cm wysokości więc wychodzi na to, że nie wejdzie do mojej obudowy...
Został więc ten Arctic albo Prism - wg testów wychodzi na to, że Arctic jest trochę lepszy od Spire ale gorszy od Prism. Swoją drogą pisałem, że Spire nie jest dużo gorszy od Prism - im więcej testów pooglądałem, okazało się, że jednak jest gorszy o te kilka stopni. Zobaczę jak to będzie wszystko wyglądać cenowo bo najtańszego Prism'a nówkę znalazłem za 95zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Chłodzeniu powietrznym jedyne co może się zepsuć to jego wentylator,a konkretniej łożysko wentylatora. Z reguły wentylatory wytrzymują na ogół długo. No jeszcze może dojść do rozszczelnienia ciepłowodów,ale taki przypadek na chłodzeniach powietrznych jest bardzo rzadki,że nawet nie trzeba tym głowy zamartwiać.
Ja na Twoim miejscu nie kombinowałbym bardziej i wziąłbym tego używanego Wraith Prism. I tak w Twoim przypadku bez zmiany obudowy za wiele nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amazon wyszedł przed szereg :E

430d175451a9402f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...