Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź. Problem w tym, że na Ryzenie 9 3950x ACO chodził ultra płynnie. Mam dwa monitory jeden 4k 60Hz freesync i drugi 5120x1440 32:9 120Hz freesync  i spokojnie Odyssey chodził na ultra przy pełnym nasyceniu gpu. Ultra płynnie. Miałem problem z Far Cry 5 i 6, Cyberpunkiem czy też właśnie Spiderman Remaster nie dawał rady na wyciągnąć 60 klatek na tej ultrapanoramie i musiałem w te gry grać na 4k 60Hz z vsync żeby cpu nadążyło za GPU. Teraz mogę na 5800x3d. Ale Asasyny mają te przycięcia. Nawet Valhalla miejscami jak np. wypuszczę kruka nad Lunden. Mam wrażenie, że Odyssey jest bardziej wyowobec CPU bo jest tam więcej npc  i  miast  i lepiej się skaluje z liczbą rdzeni. Wygląda to tak jakby ten cały 3d cache się zapełniał i wtedy następowało przycięcie, chwilowy spadek fps i skok użycia procka do prawie 100% na ułamek sekundy. Nie wiem czy ten cache właśnie tak działa. A może to kwestia jakiś ustawień. Może trzeba wirtualną pamięć wyłączyć w Windowsie. A może w biosie coś pokombinować. Może pamięć podkręcić i Infinity Fabric. Na razie jechałem na stoku 3200 MHz Aegis G.Skill - podobno to nie są za dobre pamięci do OC ale na 3600 chyba bez problemu pójdą. Z drugiej strony czytałem, że przy 5800x3d pamięć RAM nie ma znaczenie bo wszystko cache ogarnia i wszystko w biosie poblokowane jest. Mój egzemplarz boostuje do ok 4300 na wszystkich rdzeniach przy ok 75 stopniach. Także nie wiem czy coś da się zrobić. A może Asasyny nie działają za dobrze z 3d cache. Ale wtedy nawet zwykły 5800x powinien teoretycznie być wydajniejszy w grach od 3950x... Może ktoś z większym doświadczeniem z Zen 3 się wypowie...

Edytowane przez Boogasbeowulf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pulse_

:E nieźle u mnie na takim nastawie przy czym tylko 4450mhz wtedy jest stabilne w occt 1 rdzeń dochodzi do 81-82c a reszta jest o 10 chłodniejsza :] ?

cbr23 jak przejdzie cały ten test 10min to w zupełności wystarcza.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wyceny płyt AM5 na PL to na razie sam TOP,jak spłyną cenniki płyt z niższych segmentów to dopiero będzie śmiech przez łzy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastępstwo za 5900x, wygląda przyzwoicie na tle 5600x, które miałem niedawno... 4.9ghz 1.3v wykrzacza kompa w cpuz benchmark :E 

c21019d266d34be6.jpg

4900 na 1.3v to za dużo dla biedaczka, ale 4875mhz na 1.3v cpu-z zalicza ... Jutro poprawie chłodzenie, bo w r23 91* lapie po sekundzie ... 

471ab9694dc78f49.jpg

 

 

Jakby ktoś pytał 2216sus kupiony w Media expert 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, pulse_ napisał:

Próbowałeś projekt hydra? Może zakręci się pod 5000mhz w grach.

mam hydrę pro wykupiona, nie próbowałem, to pierwszy start tego cpu . Wrzuciłem 4.9ghz , odpaliłem apexa, około 30min bez żadnych anomalii. Sztuka solidna sie wydaje, te 5600x co miałem, mogą szorować parkiet :) . 

d50e9cdabe0446a8.jpg

Edytowane przez novi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, pulse_ napisał:

Próbowałeś projekt hydra? Może zakręci się pod 5000mhz w grach.

Gdzie to można dostać? W sumie ciekawi mnie pod 5600X i 6700XT. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, addept napisał:

A myślisz że dlaczego ostatnio pytałem ile trzeba wydać na przyzwoity ram 32 GB. Zapakuję zamiast tego, kiedyś tam jeszcze x3d i o nowej platformie będę myślał jak będzie wchodziło AM6 :E

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.09.2022 o 19:28, Send1N napisał:

Up, wtf :E ma ktoś tu jeszcze 5600 bez x bo jestem ciekawy czy nie powtarza się akcja z zen2 patrząc na to co pulse wyczynia :] 

Ja mam :E

5600x słaby jest ^^.

@Pulse_ nieźle mi się trafiło , po rodzynku 5900x ... Sztuka mega solidna, ale raczej nie do okiełznania w dużych obciążeniach. W apexie na tych 1.3v ma do 55* , więc mega w normie, ale wrzucę r23 i pod 100 leci , wątpię że popełniłem błąd w montażu chłodzenia, raczej sztuka ta nie lubi dużego obciążenia i się odbija na temperaturze ... Jutro przepisze OC ram , i może będę próbował iść wyżej, jeśli w grach będzie oki. Ale już dziś mogę powiedzieć, że to godny następca podwójnego golda 5900x .

 

https://twitter.com/1usmus?

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, novi napisał:

W apexie na tych 1.3v ma do 55* , więc mega w normie, ale wrzucę r23 i pod 100 leci , wątpię że popełniłem błąd w montażu chłodzenia, raczej sztuka ta nie lubi dużego obciążenia i się odbija na temperaturze ... 

Przecież właśnie cbr to takie średnie obciążenie dlatego zawsze tam testuje pod gry :E wali ci tam jak w małych danych occt widze :] dziwne bo nawet moja padlina na 1.3v nie przekracza 85c z cbr23 mimo że się w occt potrafi zagrzać na dużych danych przy 1.2v na jednym rdzeniu do 80 :E 

Wychodzi na to że jest jak przy zen2 z 3600 i 3600x teoretycznie słabszy brat jest lepszy, mylące dla zielonych w temacie bo ostatnio znajomy kupil 5600x zamiast 5600 bo patrzył na cyferki z pudełka :) 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, pulse_ napisał:

Próbowałeś projekt hydra? Może zakręci się pod 5000mhz w grach.

Nie opowiadaj głupot, to ze sobie taktowanie skoczy na jednym rdzeniu nie ma żadnego wpływu na wydajność w grach. Tak jak na Intelu podawany boost na jednym rdzeniu widziany tylko w hwinfo. 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pulse_ napisał:

Roznica wydajnosci jedego watku z cpu z 620 punktów (novi) w cpuz a 698 ( projekt hydra) nic nie da?

I nie skoczy - u mnie cały czas jest 5000mhz w grach na hydrze

Jak będziesz miał takie taktowanie na wszystkich rdzeniach to przełoży się to na gry a taktowanie na jednym rdzeniu nie ma żadnego znaczenia w takim obciążeniu jak gry. Wynik w syntetykach na jednym rdzeniu nijak ma się do obciążenia wielu rdzeni. 

Jak sobie wyłączysz 5rdzeni to będziesz miał adekwatne obciążenie jak w cpuz ?

Chyba ze grasz w gry, które obciążają jeden rdzeń i przypisujesz scheduler do konkretnego rdzenia ;) 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwróciłem na to uwagi, coś z pbo z tym 5600 w sockecie się gliczuje... 

Z głównej zakładki settings wyłączyłem pbo, limity są spoko już, ale temp pozostawia nadal sporo do życzenia :(. 95* w r23 na 1.3v .

Ps nie patrz na moje pkt , ja mam w tle wszystko włączone. 

Zejście o 0.05v i 20w mniej i temp już normalniej wyglądają . Pod wieczór ustawie ram i poszukam stabilnego taktu na 1.2v 

3a39bb523dc5cc7e.jpg

Edytowane przez novi
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, pulse_ napisał:

Tak to wygląda u mnie w grze na hydrze
p15eIcM.jpg

Ty mi nie musisz nic udowadniać bo wiem jak to działa ;) I nie zrozum mnie zle, masz bardzo dobra sztuke cpu z tym, ze jesli na manualu nie jestes w stanie uzyskac stabilnosci przy takim taktowani una wszysttkich rdzeniach to w grach na malym obciazeniu  taktowanie sobie na hydrze skacze a osd przyjmie wszystko.

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, novi napisał:

Nie zwróciłem na to uwagi, coś z pbo z tym 5600 w sockecie się gliczuje... 

Z głównej zakładki settings wyłączyłem pbo, limity są spoko już, ale temp pozostawia nadal sporo do życzenia :(. 95* w r23 na 1.3v .

Ps nie patrz na moje pkt , ja mam w tle wszystko włączone. 

Zejście o 0.05v i 20w mniej i temp już normalniej wyglądają . Pod wieczór ustawie ram i poszukam stabilnego taktu na 1.2v 

 

Zazdroszcze zabawy bo ja na totalnym glodzie od ponad tygodnia ?

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, novi napisał:

Z głównej zakładki settings wyłączyłem pbo, limity są spoko już, ale temp pozostawia nadal sporo do życzenia :(. 95* w r23 na 1.3v .

Matko bosko, aż tyle? Jak kręciłem swojego 5600X to przy napięciu 1.29V nie wiem czy 80 stopni przebijał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, galakty napisał:

Matko bosko, aż tyle? Jak kręciłem swojego 5600X to przy napięciu 1.29V nie wiem czy 80 stopni przebijał. 

Niestety, ale jest jak w ryzenach 3600 kiedyś, miałem 2 sztuki 5600x , jedna (nowa) łapała w apexie 80* na niespełna 1.22v, benchmarki też miała około 90* , więc poszedł na zwrot, w między czasie trafiłem używkę, temp o 20* niższe na tych samych ustawieniach, rdzeń kręcił się tak samo 4.5ghz chyba. Ten 5600 w apexie na 1.3v tempy ma spoko, dopiero jak odpalam benchmarki, robi się gorący. Ale już na 1.25v jest do opanowania. I tak docelowo będzie na 1.1-1.2v śmigał, apexowi w zupełności wystarczy (wczoraj na 4.9ghz i ram 2133mhz FPS sztywno 160), więc jak ustawie ram po ludzku to i 4.5ghz wystarczy albo i mniej :). 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, novi napisał:

Niestety, ale jest jak w ryzenach 3600 kiedyś, miałem 2 sztuki 5600x , jedna (nowa) łapała w apexie 80* na niespełna 1.22v, benchmarki też miała około 90* , więc poszedł na zwrot, w między czasie trafiłem używkę, temp o 20* niższe na tych samych ustawieniach, rdzeń kręcił się tak samo 4.5ghz chyba. Ten 5600 w apexie na 1.3v tempy ma spoko, dopiero jak odpalam benchmarki, robi się gorący. Ale już na 1.25v jest do opanowania. I tak docelowo będzie na 1.1-1.2v śmigał, apexowi w zupełności wystarczy (wczoraj na 4.9ghz i ram 2133mhz FPS sztywno 160), więc jak ustawie ram po ludzku to i 4.5ghz wystarczy albo i mniej :). 

Irytująca jest ta loteria silikonowa... 80 stopni przy 1.22V to też żenada sroga, on powinien koło 55-60 stopni na dobrym chłodzeniu powietrznym latać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie zawsze dobra sztuka jest też chłodną sztuką. 5900x na fera5 bez problemu latał do 1.28v w jakichś benchmarkach mając około 80* przy prawie 200w :). Pod clc to bez problemu można było cinebencha puszczać na 1.35v i pewnie wyżej. W 3600 miałem identyczną sytuację jak z tym 5600, trafiłem fajna sztukę, 4.4ghz chyba w okolicach 1.15v (marcosimone miał go ode mnie), ale już powyżej 1.2v pojawiał się problem z schłodzeniem. Sztuka patrząc po skalowaniu napięć, rokowała na jakieś 4.6 może i 4.7ghz , ale nikt tego nie był w stanie sprawdzić, bo procek by się upiekł ... Więc byłaby to jedna z najlepszych sztuk 3600, gdyby dało się opanować temperatury . 5600 też ma potencjał jak widać, ale też ma problem z odprowadzaniem ciepła. Nie chce mi się zakładać fera5 bo może ona go trochę lepiej ogarnie niż alf2 z offsetem.  

@Phoenixsuple szkoda, że ktoś mnie uprzedził z tym 5800x3d, ale z drugiej strony lepiej to wyszło. 5900x za mocno się u mnie nudził, szkoda było tego procka, stworzony bardziej do renderow i jakichś większych obciążeń, a on parę godzin miesięcznie karmił apexa połową rdzeni z obciążeniem na poziomie 10-40% na poszczególnych rdzeniach  ... 5600 też w zupełności wystarczy, nie gram w nic poza apexem, nawet rzadko gram bo niestety nie mam czasu. Głupio wygląda 2x droższa płyta od procka w sygnie, ale nie zmieniam, ceny b550 są za wysokie, dla 200-300zl różnicy szkoda rezygnować z płyty premium. Am5 na razie odpuszczam, ale pewnie jak kurz cenowy opadnie, da się dorwać jakiś outlet płyta/cpu to wezmę z ciekawości, jak to w ostatnim czasie często miałem :). 

Edytowane przez novi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez zakupiłem procesor w  Sferis przyszedł tak jak twój @pulse 5600 za 779 zł rok produkcji 2216sus , tyle ze narazie na 4.6 go trzymam. mam fortisa3 i 65c nie przekroczył. Mozę się pobawię w OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja z tego miejsca chciałbym koledze @novi podziękować publicznie za szybciutką (serio, załatwione w jeden dzień od A do Z) transakcję i świetny procek, zimny jak lód ?

polecam sprzedawcę ?

Teraz zacznie się walka z OC/UV u mnie bo noga z tego jestem ale radę dam :)
Różnica w MS Flight Simulator między 3700X a 5900X jest moim zdaniem kolosalna. ? A właśnie MSFS ostatnio katuję gdy mam czas.

Edytowane przez MJRegul
  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że rodzynek trafił w dobre ręce , i będzie chociaż lepiej wykorzystywany niż u mnie :).

@pulse_ też 5600 nie wstaje u Ciebie na fclk1900 ? Moja sztuka ma dziurę fclk, 1900 komp łapie bootlop - qcode 07 . Fclk2000 normalnie odpala od kopa :). 

1966 może być ciężko ustabilizować, jedyna szansa przeskok na 2t, bo już dużego zapasu w napięciach nie ma. Wszystko w tle włączone oczywiście 

Edit. Jak kiedyś będę miał czas i chęci to się pobawię wyższym fclk, tymczasem zostawiam 3733, jeśli cl14 będzie Stablę poniżej 1.5v to zostawiam, jeśli nie to wrzucam cl15 na jakichś 1.4v bo tak śmigało. W r23 na tych ustawieniach co w 2 ss, 65* , w cpuz 58* . Oczywiście będzie jeszcze korekta napięć fclk, bo zostawiłem od fclk1900+ :)

7196538d3555ee7a.jpg

c5ef58c181ac0c75.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, pulse_ napisał:

U mnie 3800mhz nie wstaję, wyżej nie próbowałem.

Zapomniałeś o trfc

Pewnie też ma dziurę fclk . Trfc samo poszło na Def o dziwo, też nie zwróciłem uwagi... 

Poprawione trfc, zaraz biore sie za test.

03fbb5fe5c16680c.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, pulse_ napisał:

U mnie 3800mhz nie wstaję, wyżej nie próbowałem.

Heh, taktowanie ładnie, a FLCK leży. Ale te Ryzeny nierówne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...