Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Możliwe że selekcja się odbywa na podstawie fclk1900, nie wbije to idzie jako 5600 non x, to by tłumaczyło świetny rdzeń, i działające fclk1867 . Mimo, że w oficjalnej specyfikacji ryzeny wspierają fclk1600, to chyba jakaś selekcja tam jednak jest ? Dziwne, że akurat nam dwóm nie wstaje te fclk1900, a rdzenie przecież mamy grubasy.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patriot 4000mhz cl19 to nie jest jakiś super bin B-die może w tym jest problem.  Miałem Patriot 4400MhzCl19 i na każdym Ryzenie serii 5x00 wbijałem 3800Mhz na pamięciach a na jednym poszło nawet 2000Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, kibolkks napisał:

Patriot 4000mhz cl19 to nie jest jakiś super bin B-die może w tym jest problem.  Miałem Patriot 4400MhzCl19 i na każdym Ryzenie serii 5x00 wbijałem 3800Mhz na pamięciach a na jednym poszło nawet 2000Mhz.

Te patrioty są z pierwszego wypustu, latają bardzo blisko binu starego 4400cl19 . 4200cl16 bez problemu robia, 4000mhz cl15 też :) . Nie skalują się wcale powyżej 1.51v , możesz im dać 1.6v a nie zrobią nic więcej niż na tym 1.51v. dawno oryginalnych radiatorów nie mają, siedziały przy takich szczegółowych testach pod blokiem wodnym ekwb :). Zreszta normalnie wstaje mi pc na 4000mhz na tym Rysiu, ale mam whea, kontroler klęka. 3733cl14 już mam 7 cykl bez błędu na 1.49v .

Jak już poruszyliśmy temat patriotów, jak ktoś szuka dobrego/bardzo dobrego binu to w 4000mhz cl19 taki jest w partii poniżej 06xxx, widać to na naklejce pod kodem kreskowym, dla patriotów 4400 poniżej 09xxx . Oczywiście czym liczba niższa tym szansa na lepsze sztuki. Kiedyś jak szukałem dobrego binu to mi ktoś z pod nosa gwizdnął 4400cl19 0012x , pewnie 4000cl14 to dla nich problem nie był :). 

 

Czas na podsumowanie 5600 z wczoraj na jednym zdjęciu . Profil leci do zapisu 

1536bde646c909b5.jpg

Edytowane przez novi
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie. Sprzedałem właśnie Ryzena 2700. Jadę teraz na zestawie ITX (nie chce mi się przekładać 5700G). Kupić Ryzen 5600 za ~800PLN czy też dołożyć do 5700X (ok 1300PLN). Wydajność Ryzena 2700 była dla mnie wystarczająca. Rozważałem jeszcze Ryzen 5900x ale uważam, że 2100 PLN to o minimum 200 złociszy za drogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5600 będzie spoko, miałem 5900x , w grach się mocno nudził, pobór miał ciut wyższy niż taki 5600, ale za to był bardzo łatwy do schłodzenia. 5700x może będzie ciut wydajniejszy, ale nie wiem jak z temperaturami. Jakbyś miał dać 2100 za 5900x, to już chyba lepiej wziąć 5800x3d. Osobiście brałbym 5600, zanim ten procek złapie zadyszkę to trochę czasu minie. A jak za 2 lata zbraknie wydajności to pewnie zen4 będą już całkiem tanie, lub 13 gen. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Harddrinkingman napisał:

Szybkie pytanie

Moim zdaniem 5600 albo 5500.

11 minut temu, Harddrinkingman napisał:

Wydajność Ryzena 2700 była dla mnie wystarczająca

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kibolkks napisał:

Patriot 4000mhz cl19 to nie jest jakiś super bin B-die może w tym jest problem.  Miałem Patriot 4400MhzCl19 i na każdym Ryzenie serii 5x00 wbijałem 3800Mhz na pamięciach a na jednym poszło nawet 2000Mhz.

Ograniczal cie IF a nie pamiec, Patrioty to bardzo dobry bin do wysokich taktow ale to trzeba na intelu krecic ;)

A nie na platformie gdzie konczy sie cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zszedłem jeszcze niżej z napięciem, gram właśnie w apexa ... 45w średnio cpu bierze , temp max 50* w peak, 42* średnio (nadal zawyżone napięcia od fclk) . Testowałem 4.65ghz 1.1v w r23 10min, jest oki, do tego te 3733cl14, więc wydajności nie brakuje. Chyba wrzucę fera5 , arctica opchne, do tego jakiś o11 mini air i będzie si. 

Jeszcze muszę rozwiązać "problem" z monitorem. Chciałem 4k, wybór padł na oled LG , ale z drugiej strony, grając z 10h miesięcznie, jest sens dorzucić z 7-8k do oled i dobrej karty pod niego ? Chyba trochę przerost treści nad formą, te 1440p i ten setup co mam powinien wystarczyć. Tu nie narzekam na FPS , wszystko działa jak powinno. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz nie mieć whea , bdie mocno wymaga od kontrolera :) . Wcale się nie zdziwię, jak ogarniesz 3933mhz cl16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, pulse_ napisał:

3866mhz od strzała.
Zabawa trwa

Super. Jak jeszcze zejdziesz z latency poniżej 55ns to Ci się pokłonię ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, pulse_ napisał:

3866mhz od strzała.

Wallec nie lubił "kwadratowych timingów" co się zatem stało że męczysz te pamięci zamiast kupić tanie jak barszcz bdie ?

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, pulse_ napisał:

?

Walcz dalej, nie poddawaj się, kibicuję

bow-bruce-lee.gif

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, złożyłem sobie komputer stacjonarny, myślę że znalazłem optimum wydajności do potrzeb w kwestii karty graficznej (RTX3060 Ti wersja od Gigabyte Gaming OC z 3 wentylatorami - do FHD aż świat, a cicha i kulturalna).

 

W okresie oczekiwania na zakup GPU korzystałem z integry, dlatego wybrałem wstępnie 5600G. Chłodzony Spartanem Max. Czy do tej karty graficznej jest sens wymienić go na 5600X czy jednak to czynność pozbawiona sensu a przyrost będzie niezauważalny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, veronek napisał:

Cześć, złożyłem sobie komputer stacjonarny, myślę że znalazłem optimum wydajności do potrzeb w kwestii karty graficznej (RTX3060 Ti wersja od Gigabyte Gaming OC z 3 wentylatorami - do FHD aż świat, a cicha i kulturalna).

 

W okresie oczekiwania na zakup GPU korzystałem z integry, dlatego wybrałem wstępnie 5600G. Chłodzony Spartanem Max. Czy do tej karty graficznej jest sens wymienić go na 5600X czy jednak to czynność pozbawiona sensu a przyrost będzie niezauważalny?

Nie ma sensu moim zdaniem bawić się w zmianę procka, chyba, że naprawdę się nudzisz lub zmiana byłaby dokonana znikomym kosztem. Niby różnica pomiędzy 5600G a 5600X jest zauważalna, ale moim zdaniem nie na tyle, żeby bawić się w zamianę. Co prawda jest jeszcze PCIE 3.0 vs 4.0, ale jak zacznie tobie ogólnie brakować wydajności procka przy późniejszych zmianach karty graficznej to pewnie pójdziesz albo w nową platformę (AMD lub Intela) lub też kupisz 5800x3D, o ile jego cena będzie w miarę ok za te parę lat. Stawiam na to pierwsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do posiadaczy 5800X3D. Czym optymalnie schłodzić ten procesor do gier? Jedni twierdzą, że płyta główna za ok. 400 zł i Fortis 5 wystarczy, drudzy twierdzą, że potrzeba płyty głównej za ponad 650 zł i chłodzenie zbliżone do wydajności Noctua NH-D15, a jeszcze inni twierdzą, że nie będzie różnicy między Ferą 5 a 360mm AiO, poza kulturą pracy. 

Obsługa klienta AMD zaleciła mi wybrać chłodzenie z tej listy. Obsługa klienta ASRock zaleciła mi wybrać płytę główną na podstawie chłodzenia, przewiewności obudowy (kupię Regnum RG6V TG) i ciepła wytwarzanego przez inne podzespoły, a właśnie planuję wymianę GPU na RX 7000/RTX 4000.

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Mercury3 napisał:

Mam pytanie do posiadaczy 5800X3D. Czym optymalnie schłodzić ten procesor do gier? Jedni twierdzą, że płyta główna za ok. 400 zł i Fortis 5 wystarczy, drudzy twierdzą, że potrzeba płyty głównej za ponad 650 zł i chłodzenie zbliżone do wydajności Noctua NH-D15, a jeszcze inni twierdzą, że nie będzie różnicy między Ferą 5 a 360mm AiO, poza kulturą pracy. 

Obsługa klienta AMD zaleciła mi wybrać chłodzenie z tej listy. Obsługa klienta ASRock zaleciła mi wybrać płytę główną na podstawie chłodzenia, przewiewności obudowy (kupię Regnum RG6V TG) i ciepła wytwarzanego przez inne podzespoły, a właśnie planuję wymianę GPU na RX 7000/RTX 4000.

To zależy ile chcesz wydać :€ jak mało to bierz grandisa, jak więcej to IO ja mam chłodnice 280 mm i ma co schładzać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mercury3 napisał:

Mam pytanie do posiadaczy 5800X3D. Czym optymalnie schłodzić ten procesor do gier? Jedni twierdzą, że płyta główna za ok. 400 zł i Fortis 5 wystarczy, drudzy twierdzą, że potrzeba płyty głównej za ponad 650 zł i chłodzenie zbliżone do wydajności Noctua NH-D15, a jeszcze inni twierdzą, że nie będzie różnicy między Ferą 5 a 360mm AiO, poza kulturą pracy. 

Obsługa klienta AMD zaleciła mi wybrać chłodzenie z tej listy. Obsługa klienta ASRock zaleciła mi wybrać płytę główną na podstawie chłodzenia, przewiewności obudowy (kupię Regnum RG6V TG) i ciepła wytwarzanego przez inne podzespoły, a właśnie planuję wymianę GPU na RX 7000/RTX 4000.

Liquid Freezer II 360 Również się nie nudzi, ale swojego 5800X3D cisnę na -30CO i daje radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.09.2022 o 09:17, galakty napisał:

Matko bosko, aż tyle? Jak kręciłem swojego 5600X to przy napięciu 1.29V nie wiem czy 80 stopni przebijał. 

Tak samo moja padlina z resztą wspomniałem o tym wcześniej, u noviego może ten kosmiczny zegar to robi bo my jednak mamy bardziej przyziemne, szczególnie ja, ile wykręcałeś na swojej sztuce na 1.29 :> 4.7 allcore?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Mercury3 napisał:

Mam pytanie do posiadaczy 5800X3D. Czym optymalnie schłodzić ten procesor do gier?

Testowałem swoj 5600x z moim przerobionym aio 280 i ferą 3 różnica w cinebenchu na tym samym napięciu to jakieś 5-7c więc przy takim fortisie 5 którego można mieć za 150 a jest jednak znacznie lepszy od fery 3 możesz nie mieć żadnej różnicy vs chłodzenie za 400zł patrząc jakie problemy z transferem ciepła mają ryzeny tym bardziej jeśli będziesz tylko grał w gry na nim to i spartan go ogarnie, płyta wystarczy nawet za 250-300zl tak naprawdę używka z allegro jak już pytasz o ceny :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

Tak samo moja padlina z resztą wspomniałem o tym wcześniej, u noviego może ten kosmiczny zegar to robi bo my jednak mamy bardziej przyziemne, szczególnie ja, ile wykręcałeś na swojej sztuce na 1.29 :> 4.7 allcore?

4.8 GHz trzymał, ale napięcie właśnie blisko było 1.30V i temperatury w grach mi się nie podobały.

4.7 GHz też wymagał dużego napięcia, strzelam z pamięci ale 1.26-1.27V?

4.65 GHz potrzebuje 1.21V.

Edytowane przez galakty
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Send1N napisał:

Tak samo moja padlina z resztą wspomniałem o tym wcześniej, u noviego może ten kosmiczny zegar to robi bo my jednak mamy bardziej przyziemne, szczególnie ja, ile wykręcałeś na swojej sztuce na 1.29 :> 4.7 allcore?

Mój 5800X po dwóch latach (trochę kurzu, nie zmieniłem pasty bo brak czasu) już musiałem zrobić UV bo przy oryginalnych nastawach trzymał cały czas 75+ stopni :E Także trzymam go na 4.6/1.3V all-core, i to jest UV, bo na 1.25V nie wstaje :E Kasztan jakich mało. 

 

 

  • Confused 2
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasztan masakryczny.

Ja 4,6GHz mam przy napięciu 1.14v i temperatury 52 stopni C w CB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, TheMr. napisał:

Mój 5800X po dwóch latach (trochę kurzu, nie zmieniłem pasty bo brak czasu) już musiałem zrobić UV bo przy oryginalnych nastawach trzymał cały czas 75+ stopni :E Także trzymam go na 4.6/1.3V all-core, i to jest UV

Do grania 1.3 to jeszcze spoko ale na auto  przy 100% utylizacji to chyba nie miał nie? :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 5600 na auto ma max 1.17v , i nawet 0.9v , zależnie pulpit/obciążenie . Według mnie, bardzo dobrze zainwestowane 700zl, po premierze zen4, balonik pękł, i jakoś mnie nie ciągnie do nowego ? . Czekam na rdna3 i jakaś fajną kartę, kwestia cen i wydajności, chciałem łyknąć 7800xt pod 4k 120hz , ale zależy od ceny i wydajności, na sucho się nie oddam :E . Jak pojadą tak jak nvidiia to środkowy palec i sobie posiedzę na 1440p i tym biednym 6600xt. Lubię mieć fajny sprzęt, ale wszystko ma swoje granice cen :) . Prędzej kupię 5800x3d niż zen4*1      *1 chyba że ceny spadną :E

Same procesory patrząc na dolara mają zjadliwe ceny, ale płyty już nie ... Cały problem zen4. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...